Şeftalinin Faydaları, Seçimi ve Saklanması | diyetz

Şeftalinin Faydaları, Seçimi ve Saklanması

 

ŞeftaliPrunus persica– tüylü kabuğu ve tatlı beyaz veya sarı eti olan meyvedir. Çin’de 8.000 yıldan daha uzun bir süre önce yetiştirilmeye başlandığı düşünülmektedir.

 

Besleyici bir meyve olmakla birlikte sindirim ve cilt sağlığına birtakım faydalar sağlamaktadır. Bu yazıda “şeftali nedir”, “şeftali faydaları”, “şeftali besin değeri”, gibi bu meyve ile ilgili bilinmesi gerekenler anlatılacaktır.

 

 

Şeftali Besin Değeri

Bu meyve birçok vitamin, mineral ve faydalı bitki bileşikleri bakımından zengindir. Bir orta boy şeftali (150 gram) yaklaşık olarak şu besinleri içermektedir:

 

şeftali ishal

 

 • Şeftali kalori: 58
 • Protein: 1 gram
 • Yağ: 1 gramdan az
 • Karbonhidrat: 14 gram
 • Lif: 2 gram
 • C Vitamini: Günlük Değerin % 17’si (DV)
 • A Vitamini: DV’nin % 10’u
 • Potasyum: DV’nin % 8’i
 • Niasin: DV’nin % 6’sı
 • E Vitamini: DV’nin % 5’i
 • K Vitamini: DV’nin % 5’i
 • Bakır: DV’nin % 5’i
 • Manganez: DV’nin % 5’i

 

Ayrıca daha az miktarda magnezyum, fosfor, demir ve bazı B vitaminleri içerir.

 

Ek olarak, antioksidanlarla doludur – oksidatif hasarla mücadele eden ve vücudu yaşlanmaya ve hastalıklara karşı korumaya yardımcı olan faydalı bitki bileşikleri. Meyveler ne kadar taze ve olgun olursa, içerdiği antioksidanlar o kadar fazla olur.

 

 

Şeftalinin Faydaları

 

 

Sindirime yardımcıdır

Şeftali sindirime faydalıdır. Orta büyüklükteki bir meyvenin, yaklaşık yarısı çözünen lif, diğer yarısı çözünmeyen olmak üzere yaklaşık 2 gram lif sağlar.

 

Çözünmeyen lif dışkıya hacim kazandırır ve kabızlık olasılığını azaltarak yediklerinizin bağırsaklarda hareket etmesine yardımcı olur.

 

Öte yandan, çözünür lif bağırsaklardaki faydalı bakteriler için yiyecek sağlar. Buna karşılık, bu bakteriler bağırsakların hücrelerini besleyen, asetat, propiyonat ve bütirat gibi kısa zincirli yağ asitleri üretir.

 

Kısa zincirli yağ asitleri ise, inflamasyonu azaltarak Crohn hastalığı, irritabl bağırsak sendromu (IBS), ülseratif kolit gibi sindirim bozuklukları belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olur.

 

Şeftali çiçeği meyvenin sindirime faydası olabilecek başka bir parçasıdır. Geleneksel Çin tıbbında sindirim bozukluklarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır.

 

Hayvan araştırması, çiçeklerde bulunan bileşiklerin, bağırsak kasılmalarının kuvvetini ve sıklığını etkili bir şekilde artırabileceğini ve böylece yiyeceklerin düzgün bir şekilde ilerletilmesi için uygun ritmin korunmasına yardımcı olduğunu göstermektedir.

 

 

Kalbe faydalıdır

Düzenli olarak meyve yemek, kalp sağlığına yararlıdır. Şeftali meyvesi, yüksek tansiyon ve kolesterol gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltır.

 

Test tüpü çalışmaları, bu meyvenin safra asitlerine -karaciğer tarafından kolesterolden üretilen bileşikler- bağlanabileceğini göstermektedir. Bağlı safra asitleri – içerdikleri kolesterolle birlikte – sonunda dışkı yoluyla atılır ve bu da kandaki kolesterol seviyelerinin düşmesine yardımcı olur.

 

Test tüpü ve hayvan çalışmaları, bu tüylü meyvenin total ve “kötü” LDL kolesterol seviyelerini ve ayrıca kan basıncı ve trigliserit seviyelerini azaltabileceğini buldu.

 

 

Cildi korur

Şeftalinin cildi sağlıklı tutmaya yardımcı koruyucu etkileri vardır. Test tüpü çalışmaları bu meyvede bulunan bileşiklerin cildin nemini muhafaza etme kabiliyetini artırdığını böylece cilt dokusunu iyileştirdiğini belirlemiştir.

 

Hem test tüpü hem de hayvan çalışmaları, meyvenin çiçeğinden elde edilen ekstraktların veya etinin cilde uygulanmasının UV hasarını önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Şeftali çiçeği özlerinin, farelerde cilt tümörlerinin gelişimini geciktirdiği de bulunmuştur.

 

 

Bazı kanser tiplerini önleyebilir

Çoğu meyve gibi şeftali de çeşitli kanserlere karşı koruma sağlayabilecek faydalı bitki bileşikleri sağlar.

 

Spesifik olarak, meyvenin kabuğu ve eti karotenoidler ve kafeik asit bakımından zengindir – antikanser özelliklere sahip olduğu bulunan iki tip antioksidan.

 

Tüp ve hayvan araştırmaları, şeftali çekirdeğindeki bileşiklerin, kanserli olmayan cilt tümörlerinin büyümesini sınırlayabildiğini ve bunların kanserli olanlara dönüşmesini engelleyebileceğini göstermiştir.

 

Meyve ayrıca kanser hücrelerinin yayılmasını sınırladığı belirtilen bir antioksidan olan polifenoller sağlar. Şeftali polifenolleri, sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanserli hücreleri öldürme kabiliyetine sahiptir.

 

Bir hayvan çalışmasında, bu polifenoller, belirli bir tip meme kanserinin büyümesini ve yayılmasını önlemekte özellikle etkili olmuştur. Araştırmacılar, bir kişinin araştırmada kullanılana eşdeğer miktarda polifenol tüketmek için günde iki ila üç şeftali yemek gerektiğini bildirmiştir.

 

Başka bir çalışmada, her gün en az 2 şeftali veya nektarin tüketen postmenopozal kadınların 24 yıl içinde % 41 daha düşük meme kanseri riski belirlenmiştir.

 

 

Alerji belirtilerini azaltır

Şeftali alerji semptomlarını azaltabilir. Vücut bir alerjene maruz kaldığında, alerjeni atmaya yardımcı olmak için immün sistem tarafından üretilen histaminleri veya kimyasalları serbest bırakır.

 

Histaminler vücudun savunma sisteminin bir parçasıdır ve hapşırma, kaşıntı veya öksürük gibi alerji semptomlarını tetikler.

 

Araştırmalar, şeftalinin, histaminin kanda serbest kalmasını önleyerek alerji semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

 

Diğer Potansiyel Faydalar

 

Bağışıklığı güçlendirir

Bu meyve, bağışıklık sistemini güçlendiren besin maddeleri ve antioksidanlar bakımından zengindir. Tüp çalışmaları, bazı bakteri türleriyle de savaşabileceklerini bildirmiştir.

 

Bazı toksinlere karşı koruma sağlar

Bir çalışmada sigara içenlere verilen şeftali özleri, nikotinin idrar yoluyla çıkarılmasını arttırmıştır.

 

Kan şekeri seviyelerini azaltır

Çalışmalar bu meyvede bulunan bileşiklerin obez sıçanlarda yüksek kan şekeri seviyelerinin ve insülin direncinin önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

 

Şeftali Nasıl Yenir?

Bu meyve mevsiminde rahatlıkla bulunur. Mevsiminin dışında ise kompostosu, reçeli, suyu gibi farklı çeşitleri bulunur.

 

Taze şeftali besin açısından zengin bir atıştırmalıktır ve kendi başına yenebilir ya da yoğurdun içine katılarak tüketilebilir. Ayrıca suyu sıkılarak içilebilir veya meyve smoothielerine eklenebilir.

 

 

Şeftali Nasıl Seçilir ve Saklanır?

Şeftali seçerken, kahverengimsi renge dönmüş, çürümüş olanlarını almayın. Sert veya az yumuşamış olanları tercih edin.

 

Bu meyve toplandıktan sonra olgunlaşmaya devam eder. Bu yüzden aldığınız meyve çok sağlamsa, onları bir ila üç gün boyunca tezgahın üzerinde bekletebilirsiniz.

 

Olgun şeftali oda sıcaklığında yaklaşık bir hafta dayanır. Bunları bu süre zarfında yemeyecekseniz, aşırı olgunlaşmayı önlemek için buzdolabında saklamak en iyisidir.

 

Şeftali konserve veya dondurulmuş olarak satın alınabilir. Bunların tazelerine kıyasla antioksidan kapasitesi daha düşüktür. Meyveleri her zaman taze olarak tüketmeye gayret edin.

 

Sonuç olarak;

Şeftali birçok vitamin, mineral ve faydalı bitki bileşikleri bakımından zengindir. Sindirim, kalp ve cilt sağlığına faydalıdır. Ayrıca bağışıklığı güçlendirir, belirli kanserlerin riskini azaltır ve kan şekeri seviyelerini düşürür.

 

Sonuç olarak, tüketilmeye değer bir meyvedir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ