Meyve ve Sebzelerdeki Pestisitlerin Zararlı Etkileri | diyetz

Meyve ve Sebzelerdeki Pestisitlerin Zararlı Etkileri

 

 

Düzenli taze sebze ve meyve tüketimi, vücut için son derece sağlıklıdır. Meyveler vücudun ihtiyacına uygun olan tüm gerekli vitamin ve mineralleri içerir. Ama bu meyve ve sebzeler ne kadar güvenli ve sağlıklıdır?

 

İyi beslenmenin vücudumuza taze meyve ve sebze tükettiğimizde ihtiyaç duyduğu temel besinleri verdiğini düşünüyoruz.

 

Bu, bazı insanlara sürpriz olarak gelebilir ancak gıdaların çoğu, üzerinde kontamine olmuş pestisit kalıntıları barındırmaktadır. Bugün birçok çiftçi gıda maddelerine böcek ilacı uygulamaktadır.

 

Pestisitler, bitkiler büyüdüğünde böcekler, mikroplar ve kemirgenlerden korumak için kullanılır.

 

Bu kimyasalların kalan miktarı, ürün pazara veya markete geldiğinde gıdanın üzerinde bulunur.

 

Pestisit kalıntısı, sadece su ile yıkamakla kolayca uzaklaştırılamaz. Bir meyve tükettiğinizde, böcek ilacı kalıntıları sıkışıp vücudunuza girer ve sizi hasta edebilir.

 

 

 

Pestisitler Tehlikeli midir?

 

Çevre Koruma Ajansı (EPA), herbisitlerin % 60’ının, fungisitlerin % 90’ının ve pestisitlerin % 30’unun potansiyel olarak zararlı olabileceğini belirtmektedir.

 

Gıdalardaki pestisit kalıntıları genellikle küçüktür ancak zamanla vücudunuzda birikebilir ve birçok sağlık problemini önemli ölçüde artırabilir.

 

Bu özellikle ergenlik çağındaki çocuklar için, pestisitlere yetişkinlerden daha duyarlı olmaları ve yiyecek alımının yetişkinlere göre kiloları için daha fazla olması nedeniyle endişe vericidir.

 

Benzer şekilde hamile kadınlarda, büyüyen fetusu etkileyebileceğinden özellikle tehlikelidirler.

 

 

 

 

Bazı araştırmalar, sindirim veya pestisit maruziyetinin neden olabileceği şu durumlara dikkat çekmektedir:

 

  • Motor beceriler, davranışsal problemler ve bozukluklar veya çocuklarda gecikmeli gelişim ve büyüme ile ilgili sorunlar

 

  • Belli kanserlerin riskini arttırmak

 

  • Astım gibi solunum problemleri

 

İlginizi Çekebilir  Kimyon Neye İyi Gelir ve Faydaları Nelerdir?

 

 

Pestisitler nelerdir?

 

Pestisitler, ürünlere ve meyvelere zarar verebilecek zararlıları öldürmek için kullanılan kimyasal maddelerdir.

 

Tarım sektöründeki gelişmeler, ürün yetiştiriciliğinde pestisit kullanımında bir artış olduğunu açıkça göstermiştir.

 

 

 

Pestisitler neden zararlı?

 

Böcek ilacı kullanımına bağlı çok sayıda sağlık tehlikesi vardır. Pestisitlerin, pestisitler ile oldukça kirlenmiş meyve veya sebzeleri tüketen herkesin sağlığı üzerinde ciddi etkileri olabilir.

 

Bazı raporlar, gıdalardaki yüksek düzeydeki pestisitlerin kanser, böbrek ve akciğer rahatsızlıkları gibi hastalıkların gelişimine yol açabileceğini göstermektedir.

 

Çocuklar, enfeksiyonlara ve hastalıklara kolayca yakalanmaya meyillidirler. Bu yüksek kimyasal kalıntılara maruz kalma, çocukluk kanserlerine, otizm ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu gibi zihinsel sağlık sorunlarına yol açabilir.

 

Hamile bir kadın pestisit kalıntısı içeren bir meyve yerse, fetus etkilenebilir ve doğumla ilgili komplikasyonlarla karşılaşabilir.

 

Bu zararlı kimyasallarla ilişkili diğer bazı sağlık riskleri arasında bulantı, ishal, karın krampı, baş dönmesi ve anksiyete bulunur.

 

 

 

Hangi Gıdalar Pestisitler ile Daha Çok Kirlenmiştir?

 

Daha fazla pestisit içeren meyve ve sebzelerden bazıları, şeftali, nektarin, kiraz, çilek, üzüm, ahududu, armut ve elma gibi meyvelerdir. Patates, ıspanak, biber ve kereviz, pestisit kalıntısı içeren sebzelerden bazılarıdır.

 

 

 

Pestisit gibi böcek ilaçları nasıl temizlenir?

 

Kirlenmiş meyve ve sebzeleri bir kaba koyun ve içine yeterince su koyun. Kaptaki suyun içine sirke koyun ve kabı 15 dakika beklemeye bırakın.

 

Bundan sonra, kaptan çıkarın ve meyveleri suyla durulayın. Sirke pestisit kalıntılarının yüzde 98’ini ve böcek öldürücüleri meyveden çıkarmaya yardımcı olur.

 

Bu, pestisitlerin meyve ve sebzelerden çıkarılmasının kolay ve etkili bir yoludur.

 

İlginizi Çekebilir  Kanola Yağı Sağlıklı mı?

 

 

Pestisitlere Maruz Kalma Sınırı Nedir?

 

Uzmanlar, insanlara sağlığa yararlı oldukları için organik yiyecekler yemelerini önerir.

 

Organik meyveler giderek daha popüler hale geliyor. Organik gıdalar herhangi bir böcek ilacı veya diğer zararlı kimyasallar olmadan yetiştirilir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ