Magnezyum Nelerde Var? Magnezyum İçeren Besinler

  Magnezyum Nelerde Var? Magnezyum İçeren Besinler

  Magnezyum, optimal sağlık için önemli bir besindir. Eksikliği, gastrointestinal semptomlara neden olabilir ve kalp sağlığı sorunları riskini artırabilir. 

  Magnezyum Neden Gereklidir?

  Düşük diyet alımı nedeniyle sağlıklı kişilerde magnezyum eksikliği nadir görülmesine rağmen, gastrointestinal hastalıklar, tip 2 diyabet ve alkol bağımlılığı gibi belirli sağlık koşullarına sahip kişiler magnezyum eksikliği riski altında olabilir.

  Eğer birisi uzun vadede düşük magnezyum alımına sahipse, kendisini magnezyum eksikliği riski altına sokabilir. Çalışmalar, yeterince magnezyum tüketilmemesinin hipertansiyon ve tip 2 diyabet gibi metabolik bozukluklara nasıl yol açabileceğini göstermiştir.

  Magnezyum takviyesi prediyabeti tersine çevirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca migren, adet öncesi sendrom ve fibromiyalji dahil olmak üzere diğer birçok istenmeyen durumu da önler.

  magnezyum bulunan yiyecekler

  Magnezyum Hangi Besinlerde Var?

  Magnezyum İçeren Kuruyemiş ve Tohumlar

  Brezilya Cevizi

  Porsiyon büyüklüğü – 28,4 gram

  Magnezyum – 107 mg

  Kalorisi yüksek olabilir ancak bu kalorinin içinde çok sayıda vitamin, mineral ve antioksidan bulunur. Brezilya cevizi özellikle selenyum açısından zengindir ve araştırmalar kardiyoprotektif faydalar sağlayabileceğini göstermektedir.

  Badem

  Porsiyon büyüklüğü – (28,4 gram; 23 adet) 

  Magnezyum – 76 mg

  Badem, kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Bunun dışında, özellikle tip 2 diyabetli bireylerde kronik dejeneratif hastalığı önlemeye yardımcı olur. Ayrıca badem yağı cilt tonunu ve cildi iyileştirir.

  magnezyum olan besinler

  Ceviz

  Porsiyon büyüklüğü – 28,4 gram

  Magnezyum – 33,9 mg

  Ceviz günlük önerilen lif değerinin % 10’unu içermekle birlikte harika bir magnezyum kaynağıdır. A ve E vitaminleri, kalsiyum ve potasyum dahil 19’dan fazla vitamin ve mineral de içerir. Ceviz ayrıca enerjiyi artıran antioksidanlarla doludur.

  Kaju fıstığı

  Porsiyon büyüklüğü – 28,4 gram

  Magnezyum – 81,8 mg

  Magnezyum dışında bir porsiyon kaju size günlük demir ihtiyacının % 10’unu sağlar. Bu kuruyemiş ayrıca folat ve K vitamini ile doludur.

  Kaju fıstığı ayrıca hepsi insan sağlığı için yararlı olan lif, sterol, amino asitler ve vitaminler içerir.

  Kabak Çekirdeği

  Porsiyon büyüklüğü – 28,4 gram

  Magnezyum – 73,4 mg

  Kabak çekirdeği, zengin bir protein, çoklu doymamış yağ asitleri ve diğer birçok antioksidan vitamin ve karotenoid kaynağı kadar iyi bir magnezyum kaynağıdır. Tüm bu besinler artrit, hipertansiyon ve diyabet gibi iltihaplı durumlara karşı koruma sağlar.

  Keten tohumu

  Porsiyon büyüklüğü – 28,4 gram

  Magnezyum – 10 mg

  Keten tohumu magnezyumun yanı sıra diğer besinler, özellikle omega 3 yağ asitleri açısından da zengindir. Bu yağ asitleri kalp hastalığı, artrit ve iltihaplı bağırsak hastalığını önlemeye yardımcı olur. Bazı hayvan çalışmalarında keten tohumu yağının kolesterol seviyelerini düşürdüğü de bulundu.

  Ayçekirdeği

  Porsiyon büyüklüğü – 28,4 gram

  Magnezyum – 36,1 mg

  Ayçekirdeğindeki magnezyumun çeşitli faydaları vardır – kalp sağlığını destekler, astım ve artriti önler veya tedavi eder ve ayrıca belirli kanser türlerinin riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

  Susam

  Porsiyon büyüklüğü – 28,4 gram

  Magnezyum – 99,7 mg

  Erkeklerde testosteron ve sperm üretimine yardımcı olabilecek çinko bakımından zengin olan susam tohumu, magnezyumla birlikte, harika bir demir ve B6 vitamini kaynağıdır. Susam yağının da kolesterol düşürücü etkisi olduğu bulunmuştur.

  Kinoa

  Porsiyon büyüklüğü – 1 su bardağı

  Magnezyum – 118 mg

  Protein açısından zengin olan kinoa, kas geliştirmeye ve vücut hücrelerinin üretimine yardımcı olur. Aynı zamanda iyi kolesterol seviyelerini yükseltmeye yardımcı olan kalp dostu yağlar içerir.

  Kimyon Tohumu

  Porsiyon büyüklüğü – 6 gram (1 yemek kaşığı, bütün)

  Magnezyum – 22 mg

  Kimyon, sindirime yardımcı olur ve irritabl bağırsak sendromu gibi gastrointestinal sorunları önlemeye yardımcı olur. Ayrıca kötü kolesterol seviyelerini düşürebilir.

  Magnezyum Açısından Zengin Meyve ve Sebzeler

  kiraz neye iyi gelir

  Kiraz

  Porsiyon büyüklüğü – 154 gram (çekirdeksiz 1 bardak)

  Magnezyum – 16,9 mg

  Kiraz harika bir magnezyum kaynağıdır. Artritten muzdarip insanlara yardım etmedeki etkinlikleri de dahil olmak üzere çeşitli faydaları vardır.

  Şeftali

  Porsiyon büyüklüğü – 175 gram gram (1 büyük şeftali)

  Magnezyum – 15,7 mg

  Şeftali, insan sağlığı için faydalı olan antosiyaninler adı verilen bileşiklerle doludur. Antosiyaninler, vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olan ve böylece kronik hastalık riskini azaltan flavonoid antioksidanlardır.

  Kayısı

  Porsiyon büyüklüğü – 155 gram (1 bardak yarım)

  Magnezyum – 15,5 mg

  Kayısının doğurganlığı artıran özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır. 

  Avokado

  Porsiyon büyüklüğü – 150 gram (1 bardak küp doğranmış)

  Magnezyum – 43,5 mg

  DV -% 11

  Avokado kanser, katarakt, felç ve kalp hastalığını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca sırasıyla bağışıklık ve sinir sistemlerini güçlendiren C ve B6 vitaminleri bakımından da zengindir. Meyvede bulunan potasyum kas kramplarını önlerken, içerdiği bitki sterolleri kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

  Muz

  Porsiyon büyüklüğü – gram (1 orta boy)

  Magnezyum – 31,9 mg

  Muz, magnezyum seviyesini yükseltmek için en kolay seçeneklerden biridir. Ayrıca mükemmel sağlık yararları sunan fenolikler, fitosteroller ve karotenoidler gibi başka bileşikler de içerir.

  Bu bileşikler, vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan ve dolayısıyla kalp hastalığı gibi bazı kronik hastalıkların riskini azaltan antioksidanlardır.

  Böğürtlen

  Porsiyon büyüklüğü – 144 gram (1 su bardağı çilek)

  Magnezyum – 28,8 mg

  Böğürtlen, iyi bir magnezyum kaynağı olmasının yanı sıra, aynı zamanda lif, antioksidanlar ve bitkisel besinler açısından da zengindir.

  Ispanak

  Porsiyon büyüklüğü – 30 gram (1 bardak çiğ)

  Magnezyum – 23,7 mg

  Ispanak, insan sağlığı için büyük potansiyele sahip, güçle dolu, suda çözünen bazı antioksidanlar içerir.

  bamya şeker hastalığı

  Bamya

  Porsiyon büyüklüğü – 80 gram

  Magnezyum – 28,8 mg

  Bu sebze, magnezyum dışında, demir, çinko, folat, C vitamini ve fosfor içeren çeşitli besinler içerir. Bamya tohumlarından elde edilen yağ, doymamış yağ asitleri içerir.

  Aynı zamanda hem gerekli hem de zorunlu olmayan amino asitleri içerir, insanların beslenmesinde önemli bir rol oynar.

  Brokoli

  Porsiyon boyutu – 91 gram (1 bardak doğranmış, çiğ)

  Magnezyum – 19,1 mg

  Brokoli magnezyum ile birlikte, C ve K vitaminleri, lif ve kalsiyum gibi diğer besinler içerir. Vücuttaki iltihabı azaltan bir antioksidan olan harika bir beta-karoten kaynağıdır. 

  Pancar

  Porsiyon büyüklüğü – 136 gram (1 bardak, çiğ)

  Magnezyum – 31,3 mg

  Pancardaki biyoaktif bileşiklerin kronik iltihabı azalttığı bulundu. Hipertansiyon, tip 2 diyabet ve demans gibi durumların iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Sebzenin ayrıca yetişkinlerde koşu performansını iyileştirdiği bulunmuştur.

  Pazı

  Porsiyon büyüklüğü – 36 gram (1 bardak, çiğ)

  Magnezyum – 29,2 mg

  Pazı magnezyum ile birlikte K vitamini açısından da zengindir. Kanserle mücadelede, kan basıncını düşürmede ve osteoporozu önlemede faydalıdır.

  Yeşil Dolmalık Biber

  Porsiyon büyüklüğü – 149 gram (1 bardak doğranmış, çiğ)

  Magnezyum – 14,9 mg

  Biber, metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olan kapsaisin içerir. Harika bir antioksidan olan C vitamini kaynağıdır.

  Enginar

  Porsiyon büyüklüğü – 128 gram (1 orta boy enginar)

  Magnezyum – 76,8 mg

  Enginar kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir.

  Magnezyum İçeren Tahıl ve Baklagiller

  yabani pirinç faydaları

  Yabani Pirinç

  Porsiyon büyüklüğü – 164 gram (1 bardak pişmiş)

  Magnezyum – 52,5 mg

  Yabani pirinç, harika bir magnezyum kaynağı olmasının yanı sıra, lif ve çinko gibi diğer besinler açısından da zengin bir kaynaktır. Aynı zamanda vücut tarafından DNA ve diğer genetik materyalleri üretmek için kullanılan folat içerir.

  Karabuğday

  Porsiyon büyüklüğü –170 gram (1 fincan çiğ)

  Magnezyum – 393 mg

  Mükemmel bir magnezyum kaynağı olmasının yanı sıra, karabuğday gluten içermez; bu, çölyak hastalığı veya gluten intoleransı olanlar için harikadır.

  Ayrıca, diğer tam tahılların aksine kan şekeri seviyesini yükseltmez. Karabuğdayın ayrıca kan kolesterol seviyelerini düşürdüğü, kanser ve diyabete karşı koruma sağladığı bulunmuştur.

  Yulaf

  Porsiyon büyüklüğü – 156 gram (1 bardak, çiğ)

  Magnezyum – 276 mg

  Yulaf, kolesterolü ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olan lif ve antioksidanlar açısından zengindir. Araştırmalar, yulafın kanser önleyici özelliklere sahip olabileceğini gösteriyor.

  Börülce

  Porsiyon büyüklüğü – 172 gram (1 bardak pişmiş)

  Magnezyum – 91.1 mg

  Magnezyuma ek olarak, börülce lif, protein, demir ve potasyum açısından da zengindir. 

  Barbunya

  Porsiyon büyüklüğü – 177 gram (1 bardak pişmiş)

  Magnezyum – 74,3 mg

  Barbunya insan vücudundaki kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gerekli olan folat bakımından zengindir. Fasulye ayrıca diyabet, kanser ve kalp hastalığının tedavisine yardımcı olur.

  mısır yağı besin içeriği

  Sarı Mısır

  Porsiyon büyüklüğü – 164 gram (1 fincan çekirdek, pişmiş)

  Magnezyum – 42.6 mg

  Mısır, iyi miktarda magnezyumun yanı sıra, vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan ve dolayısıyla kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi bazı kronik hastalıkların riskini azaltan zengin beta-karoten kaynağıdır.

  Soya fasulyesi

  Porsiyon boyutu – 180 gram (1 bardak pişmiş)

  Magnezyum – 108 mg DV –

  Soya fasulyesinin, saponinler ve izoflavonlar gibi belirli biyoaktif bileşenleri içerdiği bilinmektedir. İzoflavonlar, antioksidan özelliklerinden dolayı insan sağlığı için faydalıdır, saponinler ise kolesterol ve kan yağ seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

  Esmer Pirinç

  Porsiyon büyüklüğü – 195 gram (1 bardak pişmiş)

  Magnezyum – 85,5 mg

  Esmer pirinç, sağlığa fayda sağlayan diğer biyoaktif bileşikler de içerir. Bir çalışma, esmer pirincin aşırı kilolu veya obez kadınlarda kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

  Magnezyum İçeren Diğer Yiyecekler

  Yabani Somon

  Porsiyon büyüklüğü – 154 gram (pişirilmiş ½ fileto Atlantik somonu)

  Magnezyum – 57 mg

  Yabani somon, magnezyum açısından zengin en iyi gıdalardan biridir. Aynı zamanda, bir dizi sağlık yararı sunan omega 3 yağ asitleri gibi vücudu sağlıklı tutan zengin çeşitli diğer besinler içerir.

  Halibut

  Porsiyon büyüklüğü – 159 gram (½ fileto pişmiş)

  Magnezyum – 170 mg

  Halibut, magnezyumun güç merkezi olmasının yanı sıra selenyum açısından da zengindir. Selenyum, üreme ve tiroid hormonu metabolizmasında önemli rol oynayan selenoproteinler adı verilen bazı faydalı bileşikler içerir.

  magnezyum hangi gıdalarda var

  Kakao

  Porsiyon büyüklüğü – 86 gram (1 su bardağı şekersiz kakao tozu)

  Magnezyum – 429 mg

  Kakaonun sinirleri iltihaplanmadan koruduğu ve cildi UV radyasyonuna bağlı oksidatif hasara karşı koruduğu bulunmuştur. Ayrıca belirli alerji türlerinin, kanserlerin, iltihaplı durumların ve anksiyetenin önlenmesi veya tedavisi için de kullanılabilir.

  Tam Yağlı Süt

  Porsiyon büyüklüğü – 244 gram (1 fincan)

  Magnezyum – 24,4 mg

  Tam yağlı sütün zengin bir kalsiyum kaynağı olduğunu biliyoruz. Ancak çoğumuzun bilmeyebileceği şey, aynı zamanda magnezyumla dolu olmasıdır. Magnezyum, vücudun kalsiyumu düzgün bir şekilde emmesini kolaylaştırır.

  Pekmez

  Porsiyon büyüklüğü – 20 gram (1 yemek kaşığı)

  Magnezyum – 48.4 mg

  Araştırmaya göre pekmez, testosteron seviyelerini iyileştirmenin doğal bir yoludur.

  Karanfil

  Porsiyon büyüklüğü – 6 gram (1 yemek kaşığı)

  Magnezyum – 17,2 mg

  Karanfil, magnezyum açısından zengindir ve oksidatif stresin neden olduğu bellek sorunlarını azalttığı tespit edilen antioksidanlar sağlar.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ