Yüksek Oranda Su İçeren Besinler | diyetz

Yüksek Oranda Su İçeren Besinler

 

 

Sağlık ve güzelliğin göz ardı edilen ve en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri hidrasyondur. Bedenlerimizin çoğunluğu sudan oluşur ve sistemlerimizdeki su vücutlarımızı düzenlemek, iyileştirmek ve korumak için yardımcı olur.

 

Maalesef,özellikle yaz aylarında bir çok insan su içmeyi göz ardı edebiliyor.Bununla birlikte, vücudunuzun su ihtiyacını karşılamanın sırrı,sadece su tüketmekten ibaret değil.

 

 

 

Sporcu İçecekleri Çözüm Değildir

Sporcu içecekleri sıklıkla elektrolitleri (ki bunlar sadece tuzlar) içerirler, ancak genellikle işlenmiş şeker, yapay tatlandırıcı, renklendirici ve diğer zararlı maddeleri de içerirler.

 

 

 

Nemlendirme Sırrı

Bir araştırma, bazı sebzelerin ve meyvelerin vücudunuzu nemlendirirken suyun iki katı kadar etkili olabileceğini keşfetti. Sebze ve meyveler,sadece yüksek miktarlarda su içermez, aynı zamanda mineraller, tuzlar, şekerler ve antrenman sırasında kaybedilen veya tüketilen diğer önemli maddeleri de içerirler.

 

Vücudunuz besin maddelerinin karmaşık bir dengesine bağlıdır ve bu besin maddeleri, sadece süzülen suyu içmek suretiyle yenilenmez.

 

 

 

 

Peki hidrasyon sağlamanın en iyi yolu nedir? Vücudunuz, ağırlığınızın %60’ı kadar su olmadığında düzgün çalışmaz.

 

Vücuttaki su; kaslara oksijen taşıma, vücut ısısını düzenleme,gıda sindirimi ve artık maddelerin vücuttan atılmasına yardımcıdır.

 

Günlük su ihtiyacınızın tümünü su içerek karşılamazsınız. Günlük sıvı ihtiyacınızın % 20 si katı gıdalardan özellikle de meyve ve sebzelerden sağlanır.

 

Bazı meyve ve sebzeler içeriklerindeki vitamin,mineral,lif ve protein gibi yararlı besinlerle sıvı gereksinimini yerine getirir.

 

Bazı bilim insanları yoğun bir egzersizden sonra su içmek yerine su bakımından zengin karpuz veya salatalık yiyerek kaybedilen suyun yerine konmasında daha etkili olduğunu düşünüyorlar.

 

Bunun sebebi ise egzersizle birlikte kaybedilen tuzların, minerallerin ve amino asitlerin su bakımından zengin meyve ve sebzelerle birlikte alınması.

 

İlginizi Çekebilir  D Vitamini Eksikliği Belirtileri

Su bakımından zengin gıdaları tüketmenin en büyük yararı,az kalori içermeleri ve tokluk hissi sağlamalarıdır.İşte yüksek oranda su içeren besinler:

 

 

 

Salatalık

 

Su içeriği: % 96.7

 

Salatalık herhangi bir gıdanın çoğundan daha fazla su içerir. C vitamini ve kafeik asit (atletik performansı artırmak için yapılan takviyeler tarafından kullanılır) bakımından yüksek bir içeriğe sahiptir ve bunların kombinasyonu cildi yumuşatmaya yardımcı olur.

 

Çok yüksek su içeriği ve mükemmel mineral dengesi nedeniyle, salatalık, sade su olarak hidrasyonda iki kat daha etkilidir.

 

 

 

Iceberg Marul

Su içeriği: % 95.6

 

Lif, folat ve K vitamini bakımından da zengin olan iceberg marul, yüksek oranda su içeren bir besindir.

 

 

 

Kereviz

Su içeriği: % 95.4

 

Kereviz; sodyum, potasyum, magnezyum, fosfor, demir, çinko ve kalsiyum düzeylerinizi artırmanıza yardımcı olur.

 

Kereviz su içeriği bakımından zengin olmasının yanında, sap başına 6 kalori içermesinden dolayı diyetlerde çok tercih edilen bir sebzedir.Aynı zamanda tok tutma özelliği vardır.

 

 

 

Turp

Su içeriği: % 95.3

 

% 95’den fazla su içeriğinin yanında salatalara lezzet veren turp,antioksidanlar bakımından zengindir.

 

 

 

Domates

Su içeriği: % 94.5

 

Domates, yaz mevsiminin favori sebzesidir ve neredeyse her yiyecekte kullanılabilir. Domates, C vitamini ve biotin bakımından zengindir ve besleyiciliği yoğundur.Domates vücudu nemlendirmenin iyi bir yoludur.

 

 

 

Yeşil Biber

Su içeriği: % 93.9

 

Her yemek için ideal bir sebze olan yeşil biber,diğer renkteki biberlere göre daha fazla su içeriğine sahiptir ve önemli bazı antioksidanlar içerir.

 

 

 

Karnabahar

Su içeriği: % 92.1

 

2002 yılında yapılan bir meme kanseri hastası çalışmasında, brokoli ve karnabahar gibi sebzelerin yeme oranının artması, hastalığın ölüm oranının daha düşük bir hale gelmesi ile ilişkili olduğu gösterildi.

 

İlginizi Çekebilir  Rafine Karbonhidratlar Neden Kötü?

Bol su içeriğinin yanı sıra karnabahar,meme kanserine karşı koruma sağlar ve düşük kolesterole yardımcıdır.

 

 

 

Karpuz

Su içeriği: % 91.5

Karpuzun bol sulu bir meyve olduğu çok bellidir. Kırmızı renkli meyve ve sebzelerde bulunan likopen maddesi karpuzda da bulunur ve bu madde kanserle mücadelede birebirdir.

 

 

 

Ispanak

Su içeriği: % 91.4

 

Günde sadece bir fincan ıspanak, serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan, önerilen E vitamini alımının % 15’ini içerir. Ispanak lutein, potasyum, lif ve folat bakımından da zengindir.

 

 

 

Yıldız meyvesi

 

Su içeriği: %91.4

 

Ananasa benzeyen bu tropikal meyve sulu bir dokuya sahiptir ve yazın garnitür olarak tüketilir.

 

 

 

Çilek

Su içeriği:% 91

Çilek ve benzeri böğürtlen,ahududu,yaban mersini gibi meyveler vücut için iyi bir hidrasyon sağlar. Çoğunlukla çok miktarda böcek ilacı içerdikleri için çilekleri organik olarak almaya çalışın.

 

 

 

Papaya

Su içeriği:% 91

 

Bir papaya, günlük tavsiye edilen C vitamini değerinin% 220’sini içerir. Ayrıca folat, lif, A vitamini ve magnezyum açısından zengindir.

 

 

 

Brokoli

Su içeriği:% 90.7

 

Kuzeni karnabahar gibi lif ve folat açısından zengin olan brokoli, A ve C vitamini bakımından da zengindir.

 

 

 

Greyfurt

Su içeriği:% 90.5

 

Greyfurt % 90.5’den fazla su içeriği ile ekşi ve tatlı bir nemlendirme sağlar. Bu sulu meyve, kolesterolü düşürmeye ve zayıflamaya yardımcıdır.

 

 

 

Havuç

Su içeriği:% 90.4

 

A vitamini bakımından zengin olan havuç, zengin su içeriğine sahiptir.

 

 

 

Kavun

Su içeriği:% 90.2

Sulu bir meyve olan kavun günlük A ve C vitamini ihtiyacının %100’ünü sağlar.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ