En Çok Su İçeren Besinler ve Faydaları Nelerdir?

  En Çok Su İçeren Besinler ve Faydaları Nelerdir?

  Sağlık ve güzelliğin göz ardı edilen ve en çok dikkat edilmesi gereken noktalarından biri hidrasyondur. Bedenlerimizin çoğunluğu sudan oluşur ve sistemlerimizdeki su, metabolizmayı düzenlemek, iyileştirmek ve korumak için kullanılır.

  Maalesef, özellikle yaz aylarında bir çok insan su içmeyi göz ardı edebilmektedir. Yine de, vücudumuzun su ihtiyacını karşılamanın sırrı, sadece su tüketmekten ibaret değildir.

  Bir araştırma, bazı sebze ve meyvelerin vücudu nemlendirmede, sudan iki kat kadar etkili olabileceğini keşfetti. 

  Sebze ve meyveler, sadece yüksek miktarlarda su içermez, aynı zamanda vitamin, mineraller, tuz gibi vücudun ihtiyacı olan diğer önemli maddeleri de içerir.

  Günlük su ihtiyacımızın tümünü su içerek karşılamayız. Günlük sıvı ihtiyacınızın % 20’si katı gıdalardan özellikle de meyve ve sebzelerden sağlanır.

  Yüksek oranda su içeren yiyecekleri tüketmenin en büyük yararı, az kalori içermeleri ve tokluk hissi sağlamalarıdır. İşte yüksek oranda su içeren besinler ve faydaları…

  Su İçeren Besinler Hangileri?

  su içeren yiyecekler

  Karpuz

  Su içeriği: %92

  Karpuz çok sağlıklıdır ve en sulu yiyeceklerden biridir.

  1 bardak (154 gram) porsiyon, yarım bardaktan (118 ml) fazla su, ayrıca biraz lif, C vitamini, A vitamini ve magnezyum dahil olmak üzere birkaç önemli besin içerir. Kalorisi de oldukça düşüktür ve fincan başına sadece 46 kalori sağlar.

  Yüksek su içeriği nedeniyle karpuzun kalori yoğunluğu çok düşüktür.

  Düşük kalori yoğunluğuna sahip gıdaların tokluğu artırarak ve iştahı azaltarak kilo vermeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

  Ayrıca karpuz, likopen de dahil olmak üzere güçlü antioksidanlar açısından zengindir.

  Bu bileşik, kalp hastalığı ve diyabet gibi hastalıklarla bağlantılı olan hücrelerde oksidatif hasarı azaltma kabiliyeti açısından incelenmiştir.

  Çilek

  Su içeriği: %91

  Çileğin su içeriği yüksektir, ağırlığının yaklaşık %91’i sudan gelir.

  Düzenli olarak çilek yemenin, kalp hastalığı, diyabet, Alzheimer ve çeşitli kanser türlerine karşı korunmaya yardımcı olabilecek iltihabı azalttığı gösterilmiştir.

  Kavun

  Su içeriği: %90

  Kavun, son derece besleyici bir meyvedir ve sağlığa çeşitli şekillerde faydalıdır.

  Bir fincan (177 gram) kavunun yaklaşık %90’ı sudan oluşur ve porsiyon başına yarım fincandan (118 ml) fazla su sağlar.

  Bir fincan kavun ayrıca 2 gram lif içerir, bu da su ile birlikte çalışarak tokluğu artırır ve iştahı azaltır.

  Ek olarak, kavun A vitamini açısından zengindir. Çalışmalar, A vitamininin enfeksiyona karşı koruyarak bağışıklık sağlığını artırabileceğini göstermiştir.

  şeftalinin zararları nelerdir

  Şeftali

  Su içeriği: %89

  Şeftali çok besleyici ve nemlendirici bir meyvedir. Ağırlığının yaklaşık %90’ı sudur. Ayrıca A vitamini, C vitamini, B vitaminleri ve potasyum gibi birkaç önemli vitamin ve mineral sağlar.

  Ayrıca, şeftaliyi kabuğuyla birlikte yemek, klorojenik asit gibi hastalıklarla savaşan antioksidanlar da sağlar.

  Şeftali su ve lif içeriği ile doyurucudur ve düşük kalorilidir.

  Portakal

  Su içeriği: %88

  Portakal inanılmaz derecede sağlıklıdır. Bir portakalda neredeyse yarım bardak (118 ml) su, lif ve çeşitli besinler bulunur.

  Bunlar, bağışıklık fonksiyonunu ve kalp sağlığını geliştirebilecek C vitamini ve potasyum içerir.

  Portakal ayrıca iltihabı azaltarak hücre hasarını önleyebilen flavonoidler de dahil olmak üzere hastalıklarla savaşan antioksidanlar açısından zengindir.

  Portakaldaki su ve lif, iştahı kontrol altında tutmaya yardımcı olan tokluk hissini artırır.

  Ek olarak, düzenli olarak portakal gibi turunçgiller yemek böbrek taşlarına karşı koruma sağlayabilir. Bunun nedeni, içerdikleri sitrik asidin taş oluşturan kalsiyum oksalat ile bağlanabilmesi ve vücuttan atılmasına yardımcı olabilmesidir.

  Yağsız Süt

  Su içeriği: %91

  Yağsız süt çok besleyicidir. Çoğunlukla sudan oluşur ve A vitamini, kalsiyum, riboflavin, B12 vitamini, fosfor ve potasyum dahil olmak üzere önemli miktarda vitamin ve mineral sağlar.

  Süt sadece genel hidrasyona yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda yorucu egzersizden sonra yeniden su alımına yardımcı olabilir.

  salatalık diyeti nedir

  Salatalık

  Su içeriği: %95

  Salatalık, sağlıklı ve nemlendirici bir besindir. Neredeyse tamamen sudan oluşur ve ayrıca az miktarda K vitamini, potasyum ve magnezyum gibi bazı besinler sağlar.

  Su bakımından zengin diğer sebzelerle karşılaştırıldığında, salatalık, kalorisi en düşük olan sebzelerden biridir. Yarım fincan (52 gram) porsiyonda sadece 8 kalori vardır ve su içeriği ferahlatıcı bir yiyecek yapar.

  Marul

  Su içeriği: %96

  Marulun sağlığı geliştirici birçok özelliği vardır.

  Bir bardak (72 gram) marul, 1 gram lifin yanı sıra çeyrek bardaktan (59 ml) fazla su sağlar. Ayrıca günlük folat ihtiyacının %5’ini karşılar.

  Folat, nöral tüp doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabileceğinden hamile kadınlar için önemlidir.

  Ek olarak, marul, her ikisi de kemikleri ve bağışıklık sistemini sağlıklı tutmadaki rolleri için araştırılan K ve A vitaminleri bakımından yüksektir.

  Ayrıca, maruldaki su ve lif kombinasyonu, düşük kalorili olmasını sağlar. 1 fincan (72 gram) porsiyonda sadece 10 kalori vardır.

  Et Suyu ve Çorbalar

  Su içeriği: %92

  Et suyu ve çorbalar genellikle su bazlıdır, nemlendirici ve besleyicidir.

  Örneğin, 1 su bardağı (240 gram) tavuk suyunun neredeyse tamamı sudan yapılır ve bu da günlük hidrasyon ihtiyacına yeterli miktarda katkıda bulunur.

  Et suyu ve çorba gibi su bakımından zengin yiyecekleri düzenli olarak tüketmek, düşük kalorili içerikleri nedeniyle kilo vermeyi de teşvik eder.

  Birçok çalışma, ana yemekten önce çorba tüketenlerin daha az kalori aldıklarını ve bu nedenle günlük kalori alımının daha düşük olduğunu bulmuştur.

  Brokoli, havuç, soğan, mantar ve domates gibi çok sayıda sebze ekleyerek et suyu ve çorbaların besin içeriğini önemli ölçüde artırabilirsiniz.

  yeşil kabak özellikleri

  Kabak

  Su içeriği: %94

  Kabak, çeşitli sağlık yararları olan besleyici bir sebzedir.

  1 su bardağı (124 gram) doğranmış kabak, %90’dan fazla su içerir ve 1 gram lif sağlar. Bu bileşenlerin her ikisi de tok tutmak için harikadır.

  Yüksek su içeriğinin bir sonucu olarak, 1 bardakta (124 gram) sadece 20 kalori olan kabak, hacimce kalori bakımından oldukça düşüktür.

  Kereviz

  Su içeriği: %95

  Kereviz, sağlıklı ve nemlendirici bir besindir. Çoğunlukla sudan oluşur ve 1 fincanlık porsiyonda yaklaşık yarım fincan (118 ml) su sağlar.

  Bu, fincan başına sadece 16 kalorilik düşük kalorili içeriğine katkıda bulunur.

  Su bakımından zengin diğer sebzeler gibi kereviz de yüksek su içeriği ve düşük kalorisi nedeniyle kilo vermeye yardımcı bir yiyecektir.

  Ek olarak, kereviz bir miktar lif ve birçok önemli besin içerir.

  Kalp hastalığına, belirli kanser türlerine ve osteoporoz gibi kemikle ilgili hastalıklara karşı koruma sağlayabilen K vitamini ve potasyum açısından özellikle yüksektir.

  Sade Yoğurt

  Su içeriği: %88

  Sade yoğurt, yüksek miktarda su ve besin içerir.

  1 su bardağı (245 gram) porsiyon sade yoğurdun %75’inden fazlası sudan oluşur. Ayrıca kalsiyum, fosfor ve potasyum gibi hepsinin kemik sağlığını geliştirmeye yardımcı olduğu bilinen çeşitli vitaminler ve mineraller sağlar.

  Yoğurt aynı zamanda harika bir protein kaynağıdır, 1 fincan (245 gram) porsiyonda 8 gramdan fazla protein bulunur.

  Düzenli olarak yoğurt yemenin, büyük ölçüde yüksek su ve protein içeriğinin iştah azaltıcı etkilerinden kaynaklanan bir etki olan kilo kaybını desteklediği gösterilmiştir.

  göbek yağlarını eriten yiyecekler

  Domates

  Su içeriği: %94

  Domatesin etkileyici bir besin profili vardır ve birçok sağlık yararına sahiptir.

  Tek başına bir orta boy domates yaklaşık yarım bardak (118 ml) su sağlar.

  Ayrıca, bağışıklık sistemini güçlendirici A ve C vitaminleri de dahil olmak üzere önemli miktarda vitamin ve mineral sağlar.

  Domatesteki yüksek su miktarı, 1 fincan (149 gram) porsiyonda sadece 32 kalori ile düşük kalori içeriğine katkıda bulunur.

  Ek olarak, domates, lif ve likopen de dahil olmak üzere bazı hastalıklarla savaşan antioksidanlar açısından zengindir.

  Biber

  Su içeriği: %92

  Biber, çeşitli sağlığı geliştirici etkileri olan inanılmaz derecede sağlıklı başka bir sebzedir.

  Biberin ağırlığının %90’ından fazlası sudan gelir.

  B vitaminleri ve potasyum gibi lif, vitamin ve mineraller açısından da zengindir. Biber ayrıca belirli kanser ve göz hastalıkları riskini azaltabilecek karotenoid antioksidanlar içerir.

  Yüksek su içeriği nedeniyle, biberin kalorisi çok düşüktür ve fincan başına 46 kalori (149 gram) sağlar.

  karnabahar faydaları nelerdir

  Karnabahar

  Su içeriği: %92

  Karnabahar, çok besleyici ve nemlendirici bir sebzedir.

  Bir bardak (100 gram) karnabahar, dörtte bir bardaktan (59 ml) fazla su ve 3 gram iştah azaltıcı lif sağlar.

  Yüksek su içeriği, fincan başına sadece 25 kalori ile düşük kalorili olmasına katkıda bulunur.

  Ayrıca karnabahar, pek çok gıdada bulunmayan kolin de dahil olmak üzere 15’ten fazla farklı vitamin ve mineralden oluşur. Kolin, beyin sağlığını ve metabolizmasını desteklemek için gerekli bir besindir.

  Lahana

  Su içeriği: %92

  Lahana, etkileyici derecede sağlıklı turpgil bir sebzedir.

  Kalorisi oldukça düşüktür ancak lif ve besin değeri yüksektir. Ayrıca C vitamini, K vitamini, folat ve sağlığı geliştirici etkilere sahip olabilecek çeşitli eser mineraller açısından da zengindir.

  Örneğin, C vitamini iltihabı azaltmadaki rolüyle bilinir, diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik hastalık riskini azalttığı belirlenmiştir.

  Ayrıca lahanada, akciğer kanseri gibi belirli kanser türlerine karşı korunmaya yardımcı olduğu düşünülen antioksidanlar olan glukozinolatlar bulunur.

  greyfurt çekirdeği ekstresi yararları

  Greyfurt

  Su içeriği: %88

  Greyfurt, birçok sağlık yararına sahip son derece sağlıklı bir narenciye meyvesidir.

  Yarım greyfurtta (123 gram), yarım fincana (118 gram) yakın su vardır ve bu da günlük hidrasyon ihtiyacı için yeterli miktarda su sağlar.

  Ek olarak greyfurt, lif, antioksidanlar ve A vitamini, potasyum ve folat dahil olmak üzere çeşitli vitamin ve mineraller açısından zengindir.

  Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirici C vitamini bakımından yüksektir.

  Süzme Peynir

  Su içeriği: %80

  Süzme peynir, nemlendirici özelliklere sahip başka bir sağlıklı ve besleyici süt ürünüdür. Süzme peynirin ağırlığının yaklaşık %80’i sudan gelir.

  Ayrıca 1 fincan (225 gram) porsiyon başına 25 gram protein içerir ki bu da günlük ihtiyacın %50’sidir. Yüksek su ve protein içeriği, iştahı azaltmaya yardımcı olur.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ