Kayısının Faydaları, Kalorisi ve Besin Değeri

   

  Kayısı ( Prunus armeniaca ) sert çekirdekli meyvelerden biridir. Yuvarlak, sarı ve turuncu renkli, şeftalinin daha küçüğüdür.

  Son derece besleyicidir; sindirim ve göz sağlığı gibi yararları vardır. Bu yazıda “kayısı ne demek”, “kayısı kaç kalori”, “kayısının özellikleri”, “kayısı vitamin değeri” ve “kayısının yararları” hakkında bilgi verilecektir.

  Kayısı Besin Değeri ve Kalorisi

  Kayısı meyvesi, çok besleyicidir ve birçok temel vitamin ve mineral içerir. 2 taze kayısı aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

   

  Kalori: 34

  Karbonhidrat: 8 gram

  Protein: 1 gram

  Yağ: 0,27 gram

  Lif: 1,5 gram

  A Vitamini: Günlük Değerin % 8’i (DV)

  C Vitamini: DV’nin % 8’i

  E Vitamini: DV’nin % 4’ü

  Potasyum: DV’nin % 4’ü

   

  Ayrıca, bu meyve, vücudumuzdaki serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan güçlü antioksidanlar olan iyi bir beta karoten, lutein ve zeaksantin kaynağıdır.

  Kabuğu çok miktarda lif ve besin maddesi içerdiğinden kayısıyı kabuklarıyla yemek en iyisidir.

   

   

  Kayısının Faydaları

   

  kayısı şeker oranı

   

   

  Antioksidanlar bakımından yüksektir

  Kayısı vitamin olarak; A, C ve E vitaminleri dahil olmak üzere birçok önemli  antioksidan kaynağıdır. Ayrıca beta karoten içerir.

  Dahası, diyabet ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere hastalıklara karşı koruma sağladığı bilinen  flavonoidler adı verilen polifenol antioksidanları yüksek oranda içerir.

  Bu meyvede bulunan başlıca flavonoidler; klorojenik asitler, kateşinler ve kuersetindir. Bu bileşikler, hücrelere zarar veren ve oksidatif strese neden olan zararlı bileşikler serbest radikalleri etkisiz hale getirmek için çalışır. Oksidatif stres, obezite ve kalp hastalığı gibi birçok kronik hastalığa neden olur.

   

   

  Göz sağlığına faydalıdır

  Kayısı, A ve E vitaminleri dahil olmak üzere göz sağlığı için gerekli olan birçok bileşiğe sahiptir.

  A vitamini gözlerde hafif pigmentlerin eksikliğinden kaynaklanan bir rahatsızlık olan gece körlüğünün önlenmesinde hayati bir rol oynar, E vitamini ise gözleri doğrudan serbest radikal hasarlarından korumada etkili olan yağda çözünen bir antioksidandır.

  Meyveye sarı-turuncu rengini veren beta karoten, A vitaminin öncüsü olarak işlev görür, bu da vücudun onu bu vitamine dönüştürebileceği anlamına gelir.

  Meyvede bulunan diğer karotenoidler, lutein ve zeaksantindir. Gözlerin retinasında bulunan bu karotenoidler, oksidatif strese karşı korurlar.

   

   

  Kayısının cilde faydaları

  Kayısı yemek cilt için faydalıdır. Kırışıklıkların ve cilt hasarının ana nedenleri güneş, kirlilik ve sigara dumanı gibi çevresel faktörlerdir.

  Araştırmalar ultraviyole (UV) ışığına maruz kalma, güneş yanığı ile ölümcül bir cilt kanseri biçimi olan melanom riski arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu gösterir.

  Kayısıda bulunan antioksidanlar bu cilt hasarlarının bir kısmı ile savaşır.

  Her ikisi de bu meyvede bulunan C ve E vitaminleri cilde birçok yarar sağlar. Özellikle C vitamini, serbest radikalleri etkisiz hale getirerek UV hasarına ve çevresel kirleticilere karşı koruma sağlar.

  Ayrıca, cilde esneklik kazandıran kolajen oluşumuna da yardımcı olur, kırışıklıkları önler.

  Kayısıda bulunan başka besin maddesi olan beta karoten, güneş yanıklarına karşı koruma sağlar.

   

  İlginizi Çekebilir  Diyet Sebze Salatası Tarifleri

   

  Bağırsaklara faydası vardır

  Bu lezzetli meyve bağırsaklar için faydalıdır.  Bir bardak (165 gram) dilimlenmiş kayısı 3.3 gram lif içerir. Lifler hem çözünür hem de çözünmez şekildedir.

  Çözünebilir tür suda çözünür ve polisakkaritler adı verilen pektin, zamklar ve uzun şeker zincirleri içerir, erimeyen tür ise suda çözülmez ve selüloz, hemiselüloz ve lignin içerir.

  Kayısı özellikle sağlıklı kan şekeri ve kolesterol seviyelerini korumak için önemli olan çözünebilir lif bakımından yüksektir.

  Lif, sindirim kanalındaki yiyeceklerin hareketini geciktirir ve faydalı bağırsak bakterilerini besler. Sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomu obezite riskini düşürür.

   

   

  Potasyum oranı yüksektir

  Kayısının, elektrolit olarak da görev yapan bir mineral olan potasyum oranı yüksektir. Vücuda, sinir sinyalleri göndermek ve kas kasılmalarını ve sıvı dengesini düzenlemekle sorumludur.

  İki kayısı (70 gram), 181 mg potasyum sağlar. Potasyum, sıvı dengesini korumak için sodyum ile ilişkili çalıştığından, yeterli alımı, şişkinliği önlemeye ve sağlıklı kan basıncını sürdürmeye yardımcı olur.

   

  kayısı kaç kalori

   

  Nemlendirme özelliği vardır

  Çoğu meyve gibi, kayısının da doğal olarak su içeriği yüksektir ve bu da kan basıncını, vücut ısısını, eklem sağlığını ve kalp atış hızını düzenlemeye yardımcı olur.

  Bir bardak (165 gram) dilimlenmiş taze kayısı, yaklaşık 2/3 bardak (142 ml) su sağlar.

  Çoğu insan yeterince su içmediğinden, taze meyve yemek günlük ihtiyacı karşılamaya yardımcı olur. Eğer susuz kalırsanız, kan hacminiz düşer ve kalbi kan pompalamak için daha fazla çalışmaya zorlar.

  Kayısı yemek, egzersizden sonra hem su hem de elektrolit kaybını telafi etmeyi sağlar, çünkü bu meyvede iyi miktarda su ve potasyum bulunur.

   

   

  Karaciğeri korur

  Bazı veriler kayısının karaciğeri oksidatif stresten korumaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Araştırmaya göre bunun sebebi meyvenin yüksek antioksidan içeriğidir.

   

   

  Kayısı nasıl ve nerede kullanılır?

  Hem taze hem de kuru kayısı hızlı ve lezzetli bir atıştırmalıktır. Bu lezzetli meyveyi farklı biçimlerde yiyeceklerde kullanabilirsiniz:

   

  – Atıştırmalık olarak taze yenir.

  – Dilimlenmiş olarak yoğurt ve meyve salatalarına eklenir.

  – Reçeli ve konservesi yapılır.

  – Turta, kek ve hamur işleri gibi tatlılara eklenir.

  – Şeftali ve erik kullanılan tatlılarda bunların yerine kullanılabilir.

   

  Sonuç olarak;

  Kayısı vitamin, lif ve antioksidanlarla dolu lezzetli bir meyvedir. Göz, cilt ve bağırsaklar için faydalıdır. Taze veya kuru olarak yenebilir, yoğurt ve meyve salatalarına eklenebilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Saç Uzatan Besinler Nelerdir? Saç Uzamasına Yardımcı Yiyecekler

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ