Demir Minerali Faydaları Nelerdir? Demir İçeren Besinler

  Demir Minerali Nedir, Faydaları Nelerdir? Demir İçeren Besinler

  Demir minerali, vücudumuzun günlük aktivitelerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu anahtar besinlerden biridir. 

  Başlıca işlevleri; proteinlerin metabolizmasını ve hemoglobin, enzimler ve kırmızı kan hücrelerinin (RBC’ler) üretimini gerçekleştirmektir.

  Daha düşük bir RBC sayımı, vücuttaki çeşitli dokulara ve organlara oksijen transferini bozabilir. Demir minerali ayrıca sağlıklı saçlar, cilt ve tırnaklar için de gereklidir.

  demir eksikliği anemisinde yenmesi gerekenler

  Demir gıdalarda iki formda bulunur – heme ve non-heme.

  Heme demir, sadece hayvansal ürünlerde bulunurken, non-heme demir sadece bitkilerde bulunur. Bu mineralin tavsiye edilen günlük alım miktarı (RDI) ortalama 18 mg’dır. Ancak cinsiyet, hamilelik gibi bazı özel durumlara göre bireysel gereksinimler değişebilir.

  Örneğin; erkekler ve postmenopozal kadınların genellikle günde yaklaşık 8 mg ihtiyacı vardır. Bu miktar menstrüel kadınlar için günde 18 mg’a ve hamile kadınlar için günde 27 mg’a kadar yükselir.

  “Demir nedir”, “demir vücutta ne işe yarar”, “demirin vücuda yararı nedir”, “demir hangi besinlerde bulunur”, “demir nelerde var” sorularının cevaplarını yazının devamında okuyabilirsiniz.

  Demirin Mineralinin Vücuda Faydaları

  Enerji verir

  Demir, vücutta oksijen taşıyıcısı olarak hareket eder ve onu kaslara ve beyne aktarır, böylece hem fiziksel performansı hem de zihinsel uyanıklığı arttırır. 

  Vücuttaki düşük demir seviyeleri dikkatsiz, sinirli ve yorgun hissetmeye neden olabilir. Melbourne Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, demir takviyesi kadınlarda egzersiz performansının iyileşmesine yardımcı olmuştur.

  İştahı geliştirir

  Yemek yemek istemeyen çocuklar için demir takviyesi çocuğun iştahını artırmaya yardımcı olabilir. Journal of Nutrition tarafından Kenya ilkokul çocukları üzerinde yapılan bir araştırma, demir desteğinin çocuklarda iştah ve büyümeyi artırdığını bulmuştur.

  Kas sağlığı için gereklidir

  Demir, gelişmiş kas sağlığı için son derece önemlidir. Hemoglobinden oksijen taşıyan ve kas hücrelerinde depolayan miyoglobin (bir kas proteini) üretimine yardımcı olur. Böylece kasların kasılmasına yardımcı olur.

  Beyin gelişimine katkıda bulunur

  Sağlıklı beyin gelişimi için çocuklar, demir açısından zengin yiyecekleri tüketmelidir. Pediatrik Nöroloji Seminerleri tarafından yapılan bir araştırmaya göre, demir eksikliği anemisi olan bebeklerde bilişsel, motor, sosyal-duygusal ve nörofizyolojik gelişim, olmayanlardan daha düşüktür.

  Bu nedenle çalışma, beyin sağlığının iyileştirilmesi için demir eksikliğinin önlenmesinin önemini vurgulamaktadır.

  Hamileliğin sağlıklı ilerlemesine yardımcı olur

  Doktorlar hamile kadınlara, yiyeceklerden ya da takviyelerden demir alımını arttırmayı önermektedir. Bir Cochrane Systematic Reviews çalışması, demirin doğum öncesi takviyesinin düşük doğum ağırlığı riskini azaltmaya yardımcı olduğunu ve hamilelik sırasında maternal anemiyi önlediğini bildirmektedir.

  Hamile kadınlar günde 27 miligram demir almalıdır. Demir takviyeleri, portakal, greyfurt ve domates suyu gibi C vitamini yönünden zengin gıdalarla desteklendiğinde en iyi şekilde emilir.

  Bağışıklığı güçlendirir

  Demirin başka bir sağlık yararı, bağışıklığı destekleme yeteneğidir. Linus Pauling Enstitüsü’ne göre demir, T lenfositlerinin farklılaşması ve proliferasyonu ve patojenlerle savaşan reaktif oksijen türlerinin üretimi gibi bir dizi bağışıklık fonksiyonu için oldukça yararlıdır.

  Huzursuz bacak sendromu belirtilerini azaltır

  Nörolojik hareket bozukluğu olan huzursuz bacak sendromu (RLS), bacakları tekrar tekrar hareket ettirme dürtüsü yaratır. Bu duyumlar istirahatte daha da yoğunlaşır ve bu nedenle rahatsız uykuya neden olur.

  Age and Aging tarafından yapılan bir araştırma, demir eksikliğinin (anemi olan veya olmayan) yaşlılarda RLS’yi tetikleyebileceğini bulmuştur. Demir takviyeleri almak, semptomları hafifletebilir.

  Adet öncesi belirtilerden kurtulma sağlar

  Araştırmalar, yüksek miktarda demir alımının baş dönmesi, duygudurum dalgalanmaları, hipertansiyon vb. gibi adet öncesi semptomlardan kurtulma sağlayabileceğini düşündürmektedir. Daha az demir tüketen kadınlara göre PMS yaşama riski daha düşüktür.

  Demirin Cilde Faydaları Nelerdir?

  Sağlıklı bir ışıltı kazandırır

  Soluk cilt ve koyu halkalar demir eksikliğine bağlı en sık görülen anemi belirtileridir. Demir eksikliği hemoglobin seviyelerinin düşmesine ve sonuçta RBC’lerin azalmasına neden olur.

  Azalan oksijen akışı cildin renginin solgun görünmesini sağlar. Günlük olarak demir içeren yiyecekleri yemek, cilde pembemsi bir parlaklık katar.

  Yara iyileşmesini hızlandırır

  Demir minerali, yara iyileşme sürecini hızlandırmada önemli bir rol oynar. Hemoglobinin vücutta oksijen taşıyan en temel bileşeni olan RBC’lerin oluşumuna yardımcı olur. 

  Uygun oksijen kaynağı olmadan (diğer besinleri de taşır), yara iyileşmesi gerçekleşemez. 

  Demirin Saça Faydaları Nelerdir?

  Saç dökülmesiyle mücadele eder

  Avrupa Dermatoloji Dergisi çalışması, kadınların demir eksikliğine bağlı olarak aşırı saç dökülmesi yaşayabileceğini buldu. Çalışma, düşük demir depolarının, özellikle menopoz döneminde bulunmayan kadınlarda saç dökülme oranını arttırdığını bildirdi. 

  Demir ayrıca saç dokusunun iyileştirilmesine yardımcı olur ve saç köklerine ve kafa derisine oksijen ve besin akışını artırarak donukluğu azaltır.

  Günlük Alınması Gereken Demir Miktarı Nedir?

  Bebeklik0-6 ay0.27 (yeterli alım)0.27 (yeterli alım)
  Bebeklik7-12 ay1111
  Çocukluk1-3 yaş77
  Çocukluk4-8 yaş1010
  Çocukluk9-13 yaş88
  Gençlik14-18 yaş1115
  Yetişkinlik       19-50 yaş818
  Yetişkinlik51 yaş ve üstü        88
  GebelikHer yaş27
  Emzirme18 yaş ve altı10
  Emzirme19 yaş ve üstü9

  Demir Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

  demir içeren yiyecekler

  Baklagiller

  Fasulye, bezelye ve mercimek gibi baklagiller, demirden zengin besinlerdir. Aşağıda yüksekten düşüğe kadar, en fazla bu minerali içeren baklagil çeşitleri belirtilmiştir.

  Soya fasulyesi

  Soya fasulyesi ve soya fasulyesinden elde edilen gıdalar demir yüklüdür. Buna ek olarak, soya ürünleri yüksek oranda protein içerir ve iyi bir kalsiyum, fosfor ve magnezyum kaynağıdır.

  Mercimek

  Mercimek, kase başına 6.6 mg içerir. Mercimek önemli miktarda protein, kompleks karbonhidrat, lif, folat ve manganez de içerir. Bir fincan pişmiş mercimek, 18 gram protein sağlar ve önerilen günlük lif alımının yaklaşık % 50’sini kapsar.

  Fasulye ve Bezelye

  Diğer fasulye türleri de iyi miktarda bu minerali içerir. Kuru fasulye ve barbunya kase başına 4.4-6.6 mg demir sağlar. Bununla birlikte nohut ve bezelyenin de oranı yüksektir. Kase başına 4.6-5.2 mg demir içeriğine sahiptirler.

  Buna ek olarak, fasulye ve bezelye kompleks karbonhidrat, lif, folat, fosfor, potasyum, manganez ve çeşitli faydalı bitki bileşiklerinin mükemmel kaynaklarıdır.

  kuruyemiş protein miktarı

  Kuruyemiş ve Tohumlar

  Kuruyemişler ve tohumlar, demir minerali sağlayan iki bitki kaynağıdır. Bu grupta en çok demir olan yiyecekler şunlardır;

  Kabak, Susam, Kenevir ve Keten tohumları

  Bunlar demir açısından en zengin tohumlardır ve iki yemek kaşığı için yaklaşık 1.2-4.2 mg içerirler. Tohumlar, iyi miktarda bitki proteini, lif, kalsiyum, magnezyum, çinko, selenyum, antioksidanlar ve diğer yararlı bitki bileşiklerini de içerir.

  Ayrıca omega-3 ve omega-6 yağ asitleri için mükemmel bir kaynaktır. Özellikle kenevir tohumu, insan sağlığı için en uygun kabul edilen oranda bu iki yağ asidini içerir.

  Kaju, Çam Fıstığı ve Diğer Kuruyemişler

  Kuruyemiş ve ezmeleri az miktarda non-heme demir içerir. Bu, badem, kaju, çam fıstığı için özellikle geçerlidir ve bunların 30 gramı 1-1.6 mg içerir.

  Tohumlara benzer şekilde kuruyemişler; protein, lif, iyi yağlar, vitaminler ve minerallerin yanı sıra antioksidanlar ve yararlı bitki bileşikleri için mükemmel bir kaynaktır.

  demir içeren yiyecekler listesi

  Sebzeler

  Sebzeler kolay emilmeyen non-heme formunu içeriyor olsa da, genellikle demir emilimini artırmaya yardımcı olan C vitamini bakımından zengindirler. Sebzeler arasında demir yapan besinler şunlardır;

  Yapraklı Yeşillikler

  Ispanak, lahana, şalgam, pazı ve pancar gibi yapraklı yeşillikler, kase başına 2.5-6.4 mg içerir. Örneğin, ıspanakta; 100 gram aynı miktarda kırmızı etten 1.1 kat ve somondan 2.2 kat fazla demir minerali vardır.

  Ayrıca, 100 gram haşlanmış yumurtadan 3 kat fazla ve aynı miktarda tavuğa göre 3.6 kat fazla içerir.

  Bu kategoriye giren diğer demir içeren sebzeler arasında brokoli, lahana ve Brüksel lahanası bulunur ve fincan başına 1 ila 1.8 mg arasında içerirler.

  Domates Salçası

  Çiğ domates, bu mineralin az miktarını içerir. Ancak, kurutulduğunda veya konsantre edildiğinde çok daha fazla miktarda bulunur.

  Örneğin, yarım kase (118 ml) domates salçasında 3.9 mg demir bulunurken, 1 kase (237 ml) domates sosu 1.9 mg içerir. Güneşte kurutulmuş domates demir bakımından zengin besinlerdendir ve yarım kasesi 1,3-2,5 mg sağlar.

  Domates ayrıca demir emilimini artırmaya yardımcı olan C vitamini için mükemmel bir kaynaktır ve birçok yararı olan likopen antioksidanını içerir.

  Patates

  Patates önemli miktarlarda bu minerali içerir. Büyük, soyulmamış bir patates (295 gram), 3.2 mg demir sağlar. Aynı miktarda tatlı patates, biraz daha az miktarda 2.1 mg içerir.

  Patates, aynı zamanda mükemmel bir lif kaynağıdır. Buna ek olarak, günlük C vitamini, B6 ve potasyum gereksinimlerinin % 46’sını karşılar.

  Mantar

  Bazı mantar çeşitleri demir zengini besinlerdir. Örneğin, bir kase pişmiş beyaz mantar yaklaşık 2.7 mg içerir. İstiridye mantarı, iki katı kadar içerebilirken, portobello ve şiitake mantarları çok az içerir.

  antioksidan gıdalar

  Meyveler

  Meyveler, yüksek oranda demir içeren besinler değildir. Yine de, bazı meyveler demir içeren gıdalar kategorisinde yerini alabilir.

  Erik Suyu

  Eriğin laksatif etkisi vardır ve bu da kabızlığı hafifletir. Bununla birlikte, erik suyu yüksek oranda demir içeren içeceklerdendir. 237 ml erik suyu 3 mg sağlar. Erik suyu lif, potasyum, C vitamini, B6 vitamini ve manganez bakımından zengindir.

  Zeytin

  Zeytin, teknik açıdan bir meyvedir ve demir içeren yiyeceklerdendir. 100 gramı yaklaşık 3.3 mg içerir. Buna ek olarak, taze zeytin lif, iyi yağlar ve yağda çözünen A ve E vitaminleri için mükemmel bir kaynaktır.

  Dut

  Dut, etkileyici besin değeri olan bir meyvedir. Bir kase dut 2.6 mg içerir. Dut, kalp hastalığına, şeker hastalığına ve bazı kanser türlerine karşı koruma sağlayabilecek antioksidanlar için de mükemmel bir kaynaktır.

  Tam Tahıllar

  Araştırmalar, tahılların ömrü uzatma, obezite, tip 2 diyabet ve kalp rahatsızlığı riskini azaltma gibi yararları olduğunu doğrulamıştır.

  Ancak tahılları işlemek, demir içeriğini lif, antioksidanlar, vitaminler ve minerallerini yok eder. Bu nedenle, tam tahıllar işlenmiş olanlardan daha fazla bu mineralden içerir.

  Amaranth

  Amaranth, glutensiz bir tahıldır ve kase başına 5.2 mg sağlar. Amaranth bitkisel kaynaklar arasında tam protein olarak adlandırılan az sayıda kaynaktan biridir ve iyi miktarda kompleks karbonhidrat, lif, manganez, fosfor ve magnezyum içerir.

  Yulaf

  Bir kase pişmiş yulaf 3.4 mg demir içerir. Aynı zamanda iyi miktarda bitki proteini, lif, magnezyum, çinko ve folat da sağlar.

  Kinoa

  Amanant gibi, kinoa da tam protein kaynağıdır; lif, kompleks karbonhidratlar, vitaminler ve mineraller bakımından zengindir ve glutensizdir.

  1 kase pişmiş kinoa 2,8 mg sağlar. Buna ek olarak, kinoanın zengin antioksidan içeriği araştırmalarla, yüksek tansiyon ve tip 2 diyabet de dahil olmak üzere, bazı hastalıkların riskini azalttığı tespit edilmiştir.

  Demir Bulunan Diğer Yiyecekler

  Bazı gıdalar, yukarıdaki yiyecek gruplarından birine uymaz, ancak önemli miktarda demir içerir.

  Bitter Çikolata

  Bitter çikolata, sütlü çikolatadan çok daha fazla besin içerir. 30 gramı 3.3 mg demir içerir aynı zamanda iyi miktarda lif, magnezyum, bakır ve manganez de sağlar. Ek olarak, bitter çikolata, güçlü bir antioksidan kaynağıdır.

  Kuru Kekik

  Kuru kekik, en çok tüketilen şifalı otlardan biridir. Kuru kekik çay kaşığı başına 1.2 mg ile en yüksek demir içeriğine sahip olan otlardan biridir.

  Demir Eksikliğinde Meydana Gelen Hastalıklar

  Demir eksikliği ile ilişkili en büyük risklerden bazıları şunlardır:

  Anemi

  Anemi, mineral eksikliği ile ilişkili en büyük risktir. Bu hastalık yorgunluk, baygınlık, vücut zayıflığı, baş ağrıları ve soğuk ve sıcağa karşı artan hassasiyet gibi semptomlar gösterir.

  Ayrıca düşük tansiyon, böbrek yetmezliği, lösemi, kas spazmları, kolon kanseri gibi diğer sağlık sorunlarına da neden olabilir.

  Kurşun Toksisitesi

  Demir eksikliği, çocuklarda kurşun zehirlenmesi olasılığını da artırabilir. Toplam Çevre Bilimi tarafından yapılan bir araştırma, yüksek demir alımının ve yeterli demir depolarının çocuklar arasında kurşun zehirlenmesi riskini azaltabileceğini bulmuştur.

  Demir eksikliği ile ilişkili diğer problemler zayıf bağışıklık, hamilelik komplikasyonları, çocuklarda zihinsel bozukluklar vb.

  Demir Yüksekliği Neden Zararlı?

  Demir yüksekliği, bazı hastalıklara neden olabilen ve demir mineralinin vücutta fazla bulunması olarak belirtilen bir durumdur.

  Demir önemli bir mineraldir. Ancak, diğer birçok besin maddesi gibi, yüksek miktarları zararlıdır. Aslında, demir toksiktir ve sindirim sistemi demir emilimini sıkı bir şekilde kontrol eder.

  Çoğunlukla, yüksek demirin zararlı etkilerini en aza indirger. Bu güvenlik mekanizmaları başarısız olduğunda veya yetersiz çalıştığında sağlık sorunları ortaya çıkar.

  demir yüksekliği

  Demir yüksekliği nedir?

  Demir, çoğunlukla kırmızı kan hücreleri tarafından kullanılan, gerekli besinsel bir mineraldir. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir proteinin önemli bir parçasıdır. Hemoglobin, vücudun tüm hücrelerine oksijen taşınmasından sorumludur. 

  Besinlerden yeterli miktarda demir almayan insanlar demir eksikliği riski altındadırlar. Ancak vücuda gereğinden fazla demir girmesi demir fazlalığına neden olabilir. Demir fazlalığı besinlerden alınan demirle değil, genellikle yüksek dozda takviye alma sonucunda oluşur.

  Demir seviyelerinin vücutta sıkı bir şekilde düzenlenmesinin iki nedeni vardır. Demir birçok temel vücut işlevinde önemli bir besin maddesidir, bu nedenle yeterli miktarda almak gerekir.

  Yüksek demir seviyeleri potansiyel olarak toksiktir, bu yüzden çok fazla alımı önlenmelidir. Vücut, sindirim sistemindeki demir emilim oranını ayarlayarak demir seviyelerini düzenler.

  Vücudun demir düzenleyici hormonu olan hepsidin, demir depolarını dengede tutmaktan sorumludur. Başlıca işlevi demir emilimini bastırmaktır.

  Yüksek demir depoları -> Hepsidin seviyeleri yükselir -> Demir emilimi azalır.

  Düşük demir depoları -> Hepsidin seviyelerini düşürür -> Demir emilimi artar.

  Çoğu zaman, bu sistem oldukça iyi çalışır. Ancak hepsidin üretimini baskılayan birkaç rahatsızlık demirin aşırı yüklenmesine neden olabilir. Öte yandan, hepsidin oluşumunu uyaran koşullar demir eksikliğine neden olabilir.

  Demir dengesi beslenmedeki demir miktarından da etkilenir. Zamanla demirin az tüketimi, yetersizliğe neden olabilir. Aynı şekilde aşırı miktarda bir demir takviyesi ağır demir zehirlenmesine neden olabilir.

  Demir zehirlenmesi nedir?

  Demir zehirlenmesi, ani veya kademeli olabilir. Birçok ciddi sağlık sorunu, aşırı doz, uzun süre yüksek doz takviyeleri veya kronik demir aşırı yükleme bozuklukları nedeniyle olabilir.

  Normal koşullar altında, çok az serbest demir, kan dolaşımında bulunur. Zarar vermesini önleyen transferrin(demir bağlama kapasitesi) gibi proteinlere güvenle bağlanır. Ancak demir zehirlenmesi vücuttaki “serbest” demir seviyelerini önemli ölçüde artırabilir.

  Serbest demir, bir antioksidanın tersi olan bir pro-oksidandır ve hücrelere zarar verir. Bu demir zehirlenmesi gibi çeşitli koşullara sebebiyet verebilir.

  Demir fazlalığı hastalıkları arasında şunlar bulunur:

  Demir toksisitesi

  Demir takviyeleri aşırı doz alındığında zehirlenme meydana gelebilir.

  Kalıtsal hemokromatoz

  Gıdalardaki aşırı demirin emilimiyle karakterize genetik bir bozukluktur.

  Hemokromatozis

  Besin ya da içeceklerden alınan demir seviyesinin yüksek olmasından kaynaklanan demirin aşırı yüklenmesi.

  Akut demir zehirlenmesi, demir takviyeleri aşırı doz alındığında olur. 10-20 mg / kg gibi düşük tek dozlar yan etkilere ve semptomlara neden olabilir. Dozların 40 mg / kg’dan yüksek olması tıbbi yardım gerektirir.

  Benzer şekilde, tekrarlanan yüksek doz demir takviyesi ciddi sorunlara neden olabilir. Demir takviyeleri üzerindeki talimatlara uyun ve asla doktorunuzun tavsiye ettiği miktardan fazla almayın.

  Demir zehirlenmesi belirtileri mide ağrısı, mide bulantısı ve kusmadır. Yüksek demir, iç organlarda birikir, beyin ve karaciğerde ölümcül bir hasara neden olur.

  Demir Fazlalığı Belirtileri

  Kronik yorgunluk

  – Eklem ağrısı

  Karın ağrısı

  – Karaciğer hastalığı (siroz, karaciğer kanseri)

  – Şeker hastalığı  

  – Düzensiz kalp ritmi

  – Kalp krizi veya kalp yetmezliği

  – Cilt rengi değişiklikleri

  – Adet düzensizliği

  – Cinsel isteksizlik

  – Osteoartrit

  – Osteoporoz

  – Saç kaybı

  – Genişlemiş karaciğer veya dalak

  – İktidarsızlık

  – Kısırlık

  Hipotiroidizm

  – Depresyon

  – Adrenal fonksiyon problemleri

  – Erken başlangıçlı nörodejeneratif hastalık

  – Yüksek kan şekeri

  – Yüksek karaciğer enzimleri

  demir eksikliği anemisi bitkisel tedavi

  Demir Fazlalığı Zararları

  Demirin aşırı yükü, kademeli olarak vücutta fazla demir oluşumuna işaret eder. Bunun nedeni, vücudun düzenleyici sisteminin demir düzeylerini sağlıklı sınırlar içinde tutamamasıdır.

  Çoğu insan için demirin aşırı yüklenmesi bir endişe değildir. Ancak, genetik olarak sindirim sisteminden fazla miktarda demir almaya yatkın olanlar için bir problemdir.

  Demirin aşırı yüklenme bozukluğu, kalıtsal hemokromatozdur. Bu doku ve organlarda demir birikmesine yol açar. Zamanla, tedavi edilmemiş hemokromatoz artrit, kanser, karaciğer sorunları, diyabet ve kalp yetmezliği riskini artırır.

  Vücuttan ekstra demiri atmanın kolay bir yolu yoktur. Aşırı demirden kurtulmanın en etkili yolu kan kaybıdır. Bu nedenle menstruasyon döngüsü yaşayan kadınların aşırı demir yüklemesi daha az olasıdır.

  Aynı şekilde, sıklıkla kan bağışı yapanların riski de daha düşüktür.

  Demir yüksekliği tedavisi veya demir yüksekliği bitkisel tedavisi yoktur ancak sağlık sorunları riskini en aza indirmek için bazı şeyler yapılabilir:

  Kırmızı et gibi demir açısından zengin gıdaların tüketimini azaltın.

  – Düzenli kan bağışı yapın.

  – Demir açısından zengin gıdalarla C vitamini tüketin.

  – Demir tencere kullanmaktan kaçının.

  Ancak kanda demir yüksekliği tespit edilmemişse veya aşırı demir yüklemesi teşhisi konulmamışsa, demir alımını azaltmanıza gerek yoktur.

  Demir Yüksekliği Zararları

  Aşırı demir yükünün hem hayvanlarda hem de insanlarda kansere neden olduğu belirtilmektedir. Düzenli kan bağışının veya kan kaybının bu riski azaltabileceği düşünülmektedir.

  Gözlemsel çalışmalar, yüksek bir heme demir alımının kolon kanseri riskini artırabileceğini göstermektedir.

  Demirin aşırı yükü ve demir eksikliği, insanları enfeksiyona daha duyarlı hale getirmektedir. Birkaç çalışma, aşırı demirin enfeksiyonların sıklığını ve şiddetini artırabileceğini belirtmiştir.

  Hemokromatozisi olan insanlar da enfeksiyonlara karşı daha yatkındır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ