Sert Çekirdekli Meyveler Nelerdir?

   

  Sert çekirdekli meyveler, şeftali erik, kiraz gibi ortasında sert çekirdeği bulunan meyvelerin ortak adıdır. Sert çekirdekli meyvelerin, yumuşak, sulu etlerinin merkezinde bir çukur ve bu çukurun içinde tohum olarak kullanılan bir çekirdek bulunur.

  Aşağıda en bilinen sert çekirdekli meyveler, bunların faydaları ve besin değerleri ile ilgili bilgiler verilmektedir.

   

   

  Sert Çekirdekli Meyveler

   

   

  Kiraz

  Kiraz en bilinen ve sevilerek tüketilen sert çekirdekli meyvelerdendir. Lezzetli olmalarının yanı sıra, bir dizi vitamin, mineral ve güçlü bitki bileşikleri içerir. Bir kase (154 gram) çekirdeksiz, taze kiraz aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

   

  Kalori: 97

  Karbonhidrat: 25 gram

  Protein: 2 gram

  Yağ: 0 gram

  Lif: 3 gram

  C Vitamini: Referans Günlük Alımın (RDI) % 18’i

  Potasyum: RDI’nın % 10’u

   

  Kiraz, ayrıca iyi bir bakır, magnezyum, manganez, B6 ve K vitaminleri kaynağıdır; antosiyaninler, prosiyanidinler, flavonoller ve hidroksisinamik asitler de dahil olmak üzere güçlü antioksidanlarla doludur.

  Bu antioksidanlar, hücreleri serbest radikal denilen moleküllerin neden olduğu zararlardan korumak ve enflamatuar süreçleri azaltmak gibi vücutta birçok önemli rol oynar.

  Kirazın birçok sağlık faydası vardır. Kalp hastalığı, nörodejeneratif hastalıklar ve tip 2 diyabet dahil olmak üzere bazı durumlar için riskin azalmasını sağlar.

  Daha iyi uyumaya yardımcı olur, kan şekeri seviyelerini düzenlemeyi sağlar ve egzersiz sonrası kas ağrısını, yüksek kolesterol seviyelerini, kan basıncını ve artritle ilişkili semptomları azaltır.

   

   

  Şeftali

  Şeftali, lezzetli sert çekirdekli meyvelerden biridir. Kalorisi düşük olmasına rağmen bazı önemli besinler sağlar. Bir büyük (175 gram) şeftali aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

   

  Kalori: 68

  Karbonhidrat: 17 gram

  Protein: 2 gram

  Yağ: 0 gram

  Lif: 3 gram

  C Vitamini: RDI’nin % 19’u

  A Vitamini: RDI’nın % 11’i

  Potasyum: RDI’nın % 10’u

   

  Şeftali, ayrıca bakır, manganez, B3 (niasin), E ve K vitaminleri bakımından da yüksektir. Ayrıca beta karoten, likopen, lutein, kriptoksantin ve zeaksantin gibi karotenoidlerle doludur.

  Karotenoidler, şeftaliye zengin rengini veren bitki pigmentleridir. Antioksidan ve antienflamatuar etkileri vardır ve bazı kanser ve göz hastalıkları gibi durumlara karşı koruma sağlar.

  Şeftali kabuklarının, meyvesinden 27 kat daha fazla antioksidan içerebileceğini unutmayın, bu nedenle maksimum sağlık yararı için kabuğuyla birlikte yiyin.

   

   

  sert çekirdekli meyveler

   

   

  Erik

  Erik, küçük olsa da etkileyici miktarda besin sağlayan sulu, şahane sert çekirdekli meyvelerdir. İki adet (66 gram) eriğin besin içeriği şöyledir:

   

  Kalori: 60

  Karbonhidrat: 16 gram

  Protein: 1 gram

  Yağ: 0 gram

  Lif: 2 gram

  C Vitamini: RDI’nin % 20’si

  A Vitamini: RDI’nın % 10’u

  K Vitamini: RDI’nın % 10’u

   

  İlginizi Çekebilir  Karbonhidrat Nedir, Ne İşe Yarar? Özellikleri ve Günlük Alınması Gereken Miktar

  Erik, proantosiyanidinler ve kaempferol gibi fenolik bileşikler dahil, anti-inflamatuar antioksidanlarda yüksektir. Fenolik bileşikler, hücreleri serbest radikallerin neden olduğu zararlardan korur ve nörodejeneratif koşullar ve kalp hastalığı gibi hastalık riskini azaltır.

   

   

  Kayısı

  Kayısı, sağlığa faydalı besinler ve bitkisel bileşikler içeren küçük, turuncu meyvelerdir. Bir bardak (165 gram) dilimlenmiş kayısı aşağıdaki besin öğelerini sağlar:

   

  Kalori: 79

  Karbonhidrat: 19 gram

  Protein: 1 gram

  Yağ: 0 gram

  Liff: 3 gram

  C Vitamini: RDI’nin % 27’si

  A Vitamini: RDI’nın % 64’ü

  Potasyum: RDI’nin % 12’si

   

  Bu tatlı meyveler aynı zamanda çeşitli B vitaminlerinin yanı sıra E ve K vitaminlerinde de yüksektir. Taze ve kuru kayısı, vücutta A vitaminine dönüşen bir karotenoid olan beta karoten bakımından zengindir. Güçlü sağlık etkilerine sahiptir.

  Ek olarak, kayısı gıdanın sindirim sisteminden geçme hızını artırır ve asit reflü gibi sindirim sorunlarını potansiyel olarak hafifletir.

   

   

  Mango

  Mango parlak renkli, sulu tropikal sert çekirdekli meyvedir. Bir mango (207 gram) aşağıdaki besin öğelerini sağlar:

   

  Kalori: 173

  Karbonhidrat: 31 gram

  Protein: 1 gram

  Yağ: 1 gram

  Lif: 4 gram

  C Vitamini: RDI’nin % 96’sı

  A Vitamini: RDI’nin % 32’si

  E Vitamini: RDI’nin % 12’si

   

  Yukarıda listelenen besinlerin yanı sıra, mango iyi bir B vitamini, K vitamini kaynağıdır. Lifli bir meyve olduğundan, sindirim sağlığı için faydalıdır. Kanser ve metabolik sendroma karşı da koruma sağlar.

   

  Sonuç olarak;

  Kiraz, şeftali, erik, kayısı ve mango dışında da sert çekirdekli meyveler vardır. Bunlar sadece lezzetli değil, aynı zamanda çok yönlüdürler ve hareket halindeyken atıştırmalık olarak tüketilirler.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ