Kalorisi Düşük Meyveler Hangileri? Az Kalorili Meyveler

Meyveler, glikoz içeriklerinden dolayı vücudumuza enerji veren besinlerdir. Düzenli meyve tüketimi sağlıklı beslenmenin temelini oluşturur.

Genel olarak meyveler düşük kalorili besinlerdir. Tabi bu her meyve için geçerli değil. Bazılarının kalorileri fazla. 

Aşağıda “en düşük kalorili meyve nedir”, “düşük kalorili meyveler hangileri”, “kalorisi az olan meyvelerin faydaları nelerdir” soruları cevaplanacaktır.

Kalorisi Az Meyveler Hangileri?

kalorisi az meyveler

Greyfurt

Greyfurt, narenciye grubunda yer alan sağlıklı ve düşük kalorili meyvelerden biridir. 100 gramında 41 kalori olan greyfurt, vitamin ve mineraller bakımından iyi bir kaynak olmasının yani sıra insülin direncini azaltarak kilo vermeye yardımcı olur.

91 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada yemeklerden önce yarım taze greyfurt yiyenler, yemeyenlere göre 1.3 kg daha fazla kaybettiler. Aynı çalışmada greyfurdun, kolesterol seviyesini düşürdüğü ve insülin direncini azalttığı tespit edildi.

Ananas

Tropik meyvelerden olan ve 100 gramında 52 kalori bulunan ananas, son derece besleyici bir meyvedir.

Ananas, anti- inflamatuar özelliklere sahip ve proteinlerin sindirilmesine yardımcı bir enzim olan bromelain denilen madde içerir. Tüm hayvan çalışmalarında bromelainin kanser ve tümör büyümesine karşı koruma sağladığı tespit edilmiştir.

blueberry meyvesi

Yaban mersini

Yaban mersini güçlü sağlık faydaları sunar. Lif, C vitamini, K vitamini, manganez bakımından zengin olan yaban mersininin etkileyici bir besin profili vardır. Ayrıca antioksidan bakımından da zengindir. 

Antioksidanlar kalp hastalığı, diyabet ve Alzheimer gibi kronik hastalıkların riskini azaltır. Vücut sistemi üzerinde de güçlü etkileri vardır. Oksidatif stres ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Yaşlanma etkilerini geciktirir ve erişkinlerde hafızayı geliştirir.

Smoothie ve detoks içeceklerinin vazgeçilmez meyvesi olan yaban mersininin 100 gramı 44 kalori içerir.

Elma

Elma, en çok tüketilen meyveler arasındadır ve inanılmaz besleyicidir. B ve C vitamini, potasyum ve lif bakımından yüksek miktarlar içerir. 

Çalışmalar elmada bulunan antioksidanların, kalp sağlığını geliştirdiğini, tip 2 diyabeti önlediğini, kanser ve Alzheimer riskini azalttığını tespit etmiştir.

Elmanın en önemli sağlık yararı içeriğinde pektin barındırmasıdır. Pektin, gut bakterilerini yani iyi bakterileri besler, sindirime ve metabolik sağlığın gelişmesine yardımcı olur.

100 gramı 58 kalori içeren elmanın zayıflamak için en çok tercih edileni yeşil elmadır.

Nar

Nar, en sağlıklı meyvelerden biridir. Narın sağlık yararı, içeriğindeki güçlü bitki bileşiklerinden ve yoğun besin değerinden gelmektedir. 

Narın antioksidan seviyesi, yeşil çay gibi bitkilerden üç kat daha yüksektir. Nardaki anti-inflamatuar etkiler kanser riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Narın 100 gramı 61 kalori içerir.

Mango

Mango, C vitamini bakımından zengin bir meyvedir. İçerisinde çözünür lifler bulunur ve bunların sağlıklı yaşam için birçok yararı vardır. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağıdır. 

Anti-inflamatuar özellikleri ise birçok hastalık riskine karşı korur. Bunlardan biri ise diyabettir. Hayvan çalışmalarında mangoda bulunan bitki bileşiklerinin diyabeti önlemeye yardımcı olduğu bulunmuştur.

Mangonun 100 gramı 60 kalori içerir.

kalorisi az olan meyveler

Çilek

Çilek en besleyici meyvelerden biridir. C vitamini, manganez, folat ve potasyum içerir. Diğer bazı meyveler ile karşılaştırıldığında glisemik indeksi nispeten daha düşüktür ve çilek yemek, kan şekerinde ani yükselmelere neden olmaz.

Diğer meyveler gibi çilekteki antioksidanlar bazı kronik hastalıkların önlenmesinde etkilidir. Kanser ve tümör oluşumunu engellemek bunlardan biri.

Çileğin 100 gramında 26 kalori bulunur.

Kızılcık

Kızılcık C vitamini yönünden zengin olmasının yanında E, K1, mangan ve bakır bakımından zengindir. Flavanol,  polifenol denilen antioksidanlar içerir ki bunlar sağlık için çok yararlıdır. 

Kızılcığı diğer meyvelerden üstün kılan özelliği ise özünün idrar yolu enfeksiyonlarını iyileştirmesidir. İdrar yolundaki bakterileri engellemekten sorumlu bileşikler içerir.

Kızılcığın 100 gramında 64 kalori vardır.

Limon

Limon yüksek C vitamini içeriği ile tanınan turunçgillerden bir meyvedir. Kan basıncını düşürme gibi potansiyele sahip olan limon, kalp sağlığı için yararlı bir meyvedir. Hayvan çalışmalarından elde edilen bulgulara göre limonun içeriğindeki bitki bileşikleri kilo vermeye yardımcı olur.

Limon suyunda bulunan sitrik asit böbrek taşlarının tedavisinde etkilidir. Limon kalorisi en az meyvelerden biridir. 100 gramında 27 kalori bulunur.

Karpuz

Karpuz, A ve C vitamini bakımından zengindir. Likopen ve karotenoidler de dahil olmak üzere önemli antioksidan maddeler içerir. 

Karpuzda bulunan antioksidanlardan bazılarının kanseri önlediği tespit edilmiştir. Likopen ise sindirim sistemini düzenleyerek bu bölgede oluşabilecek kanserlere karşı koruma sağlar. Likopen yönünden zengin besinler tüketmek, kan basıncı ve kolesterolü düşürür.

Karpuz en iyi nemlendirici özelliği olan meyvelerden biridir. Çünkü %92 oranında su içerir ve bu yüzden kalorisi düşüktür. 100 gramında 19 kalori bulunur.

Kavun

Kavun yüksek oranda su içeren meyvelerdendir. Bu yüzden kalorisi düşüktür. 100 gramı 48 kalori içerir. A ve C vitaminleri bakımından zengindir.

İdrar söktürücü özelliği olan kavun hazımsızlığa da iyi gelir. Bağırsakları yumuşatarak kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Karpuz gibi su içeriğinden dolayı iyi bir nemlendiricidir.

kalorisi en düşük meyve

Böğürtlen

Böğürtlen, lif, antioksidan, vitamin ve minerallerle dolu inanılmaz sağlıklı bir meyvedir. Yüksek miktarda C, K vitamini ve manganez içerir. Böğürtlenin bir fincanında(257 ml) 8 gram lif vardır. 

Böğürtlendeki antioksidanlar arterlerin inflamasyonunu önleyerek, yaşlanma etkilerini geciktirmektedir. Kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalıklara karşı koruma sağlar.

Buna karşılık kalorisi düşüktür. 100 gramında 30 kalori vardır.

Portakal

Portakal, en çok tüketilen ve en besleyici meyvelerden biridir. Günde 1 orta boy portakal yemek, günlük C vitamini ve potasyum ihtiyacının önemli bir miktarını karşılar. 

C vitamini yönünden zengin olduğu gibi tiamin ve folik asit gibi önemli B vitaminlerini de içerir. 

Portakalda, birçok sağlık yararı olan flavonoidler, karotenoidler ve sitrik asit gibi bitki bileşikleri bulunur. Örneğin; sitrik asit böbrek taşı oluşumunu engeller, demir emilimini artırır.

Portakalın 100 gramında 50 kalori bulunur.

Guava

Guava, müthiş bir besin profiline sahiptir. Lif, folat, A vitamini, potasyum, bakır, manganez bakımından zengindir.

Guavadaki antioksidanlar hücreleri kronik hastalıkların zararlarından korur. Guavanın sindirim faydaları kolon kanserini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca pektin açısından da zengindir. 100 gramında 68 kalori vardır.

Papaya

Papaya; A, C vitamini, potasyum, folik asit bakımından zengin, sağlık fışkıran bir meyvedir. Antioksidanlar ve likopen içerir. Papayada sindirimi kolaylaştıran papain denilen bir protein vardır.

100 gramında 43 kalori bulunur.

Kiraz

Kiraz son derece besleyicidir, potasyum, lif ve C vitamini açısından zengindir. Antosiyanin, karotenoidler de dahil olmak üzere çeşitli antioksidanlar içeren kiraz inflamasyonu azaltmaya ve çeşitli hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. 

Ayrıca kirazda bulunan melatonin uyku zamanında beyni uyaran sinyaller gönderir. Bu, uykusuzluk ve uyku problemlerinin çözülmesine yardımcı olur.

Kirazın 100 gramında 40 kalori bulunur.

Erik

Yeşil, mürdüm, can eriği, papaz eriği gibi daha birçok çeşidi olan erik, belki de kalorisi en düşük meyvelerden biridir. 1 adet erik 8 kalori, 100 gramı ise 47 kalori kadardır. Eriğin içeriğinde A, C, E vitaminleri, potasyum ve magnezyum gibi mineraller bulunur.

Eriğin lifli yapısı kabızlık sorununu çözmek için idealdir. Kalorisi düşük olduğundan dolayı zayıflamak isteyenlerin tercihidir.

Akciğer kanseri, astım, öksürük gibi kronik hastalıklara karşı koruyuculuk sağlar. Güçlü antioksidan özellikleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kayısı

Yüksek oranda demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum, A, B, C vitaminlerini bünyesinde barındıran kayısı özellikle kozmetik ürünlerinin ve cilt bakımının vazgeçilmez meyvesidir. Reçeli, kompostosu, meyve suyu, kurusu, tazesi gibi farklı şekillerde tüketebileceğiniz kayısının birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Stresi azaltır, migren ağrılarına iyi gelir, kalp, diyabet, kanser hastalıklarına karşı koruma sağlar, sindirimi kolaylaştırır, kabızlık sorununa iyi gelir. 

Tansiyon ve kolesterolü düşürmede etkilidir. Bu sağlık faydalarıyla birlikte kalorisi düşük olduğu için diyetlerin vazgeçilmez meyvesidir. 1 adet kayısı 8, 100 gram kayısı 48 kalori içerir.

Yalnız bu değerler taze kayısı içindir. Kuru kayısının kalorisi çok daha yüksektir, 100 gramında 250 kalori bulunur.

Kivi

Kivi, en sağlıklı meyvelerden biridir. A, C, E vitaminleri bakımından zengindir.  Potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir gibi mineralleri içerir.

Pektin ve flavonoid içeriği birçok sağlık yararı sunar. Pektin kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü yükseltir.

Kivi , bağışıklık sistemini güçlendirir, kanseri önlemeye yardımcıdır. Solunum yolu hastalıklarını iyileştirir ve kan inceltici etkisi vardır. Bu kadar yararlı bir meyvenin adeti 35 kalori içermektedir.

az kalorili meyveler

İncir

Diğer meyvelerden 2 kat yüksek şeker oranına sahip incirin kalorisi yüksektir, taze incirin 100 gramında 74, kuru incirin 100 gramında 249 kalori bulunur.

“O zaman neden kalorisi düşük meyveler arasına aldık?” Çünkü incirdeki lif içeriği yüksek doygunluk vererek, daha az tüketmemizi sağlar.

İncir yüksek oranda kalsiyum ve fosfor içerir, bu nedenle kemik ve diş sağlığı için faydalıdır. İçeriğindeki protein, vitamin ve mineraller hücre yenilenmesini sağlar.

Daha birçok faydası olan incir değişik hastalıkların kürlerinde en çok kullanılan meyvelerden biridir.

Şeftali

Bol sulu ve tatlı bir meyve olan şeftali kalorisi düşük meyvelerden biridir. 100 gramında 39 kalori vardır. A, B, C ve potasyum bakımından zengin olan şeftali, sindirim kolaylığı sağlayan bir meyvedir. 

Kabızlık ve basur gibi sorunlara çözüm sağlar. Kanser, kalp, diyabet gibi ciddi hastalıklara karşı korur. Şeftaliyi soymadan yiyin çünkü yararlı vitamin ve mineralleri kabuğunda bulunur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ