Zeytin Kaç Kalori? Faydaları ve Besin Değeri | diyetz

  Zeytin Kaç Kalori? Faydaları ve Besin Değeri

   

  Zeytinin latince adıOlea europaea” dır, zeytin ağacında yetişen siyah veya yeşil olarak yenen küçük meyvelerdir. Lezzetli bir Akdeniz meyvesi olan zeytin, kahvaltıların vazgeçilmez yiyeceğidir. Pizza ve salata gibi yiyeceklere de lezzet vermesi için eklenir. 

  En popüler kullanımı ise yağının çıkarılmasıdır. Yararlı yağlar açısından zengin olduğu bilinen zeytinyağı, Akdeniz beslenmesinin temel taşıdır.

  Zeytin meyve mi?

  Sert çekirdekli meyveler adı verilen bir meyve grubuna aittir ve mango, kiraz, şeftali ile aynı gruptandır.

   

   

  zeytin neye iyi gelir

   

   

  E vitamini ve diğer güçlü antioksidanlar bakımından yüksektir. Araştırmalar kalp için faydalı olduğunu, osteoporoz ve kansere karşı koruduğunu belirtmektedir.

  Aynı zamanda bilim insanları tarafından sağlıklı olduğu söylenen Akdeniz diyetinin temel bileşenlerinden biri olan zeytinyağı üretmek için bu küçük meyveler kullanılır.

  Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez yiyeceği olan bir zeytinin ağırlığı yaklaşık 3-5 gram arasındadır. Olgunlaşmadıklarında rengi yeşildir ve olgunlaştığında kararır. Bazı çeşitleri olgunlaşsa bile yeşil kalır.

  Bu yazıda “zeytin nedir”, “zeytin kalori değeri”, “zeytinin faydaları ve vitaminleri”, “zeytin neye yarar”, “fazla zeytin tüketiminin zararları” ile ilgili “zeytin hakkında bilgi” verilecektir.

   

   

  Zeytinin Besin Değeri

  Zeytin kaç kalori?

  100 gramlık porsiyon 115-145 kalori sağlar veya 10 adet zeytin kalori olarak 59 kalori içerir. 100 gram olgun, konserve zeytin ne içerir?

   

  Kalori: 115

  Su: % 80

  Protein: 0.8 gram

  Karbonhidrat: 6.3 gram

  Şeker: 0 gram

  Lif: 3,2 gram

  Yağ: 10.7 gram

     Doymuş: 1.42 gram

     Tekli doymamış: 7.89 gram

     Çoklu doymamışlık: 0.91 gram

   

  Aşağıdaki grafikte ise siyah ve yeşil zeytinin 34 gramlık besin içerikleri karşılaştırılmaktadır. Bu porsiyon yaklaşık 10 küçük ila orta boy zeytine tekabül eder.

   

  Siyah zeytinYeşil zeytin
  Kalori3649
  Karbonhidrat2 gram1 gram
  Protein1 gramdan az1 gramdan az
  Toplam yağ3 gram5 gram
  Tekli doymamış yağ     2 gram4 gram
  Doymuş yağGünlük Değerin % 2’si (DV)       DV’nin % 3’ü            
  LifDV’nin % 3’üDV’nin % 4’ü
  SodyumDV’nin % 11’iDV’nin % 23’ü

   

  İlginizi Çekebilir  Kafein Yoksunluğunun Belirtileri Nelerdir?

   

  Zeytin hangi besin grubuna girer?

  “Zeytin protein mi yoksa yağ mı” diye merak ediliyor. 100 gram zeytinin protein içeriği 0.8 gram iken, yağ miktarı 10.7 gramdır. Bu nedenle yağ olarak sınıflandırılır.

   

   

  Zeytinin Yağ İçeriği

  % 11–15 oranında yağ içerir, bunların % 74’ü bir tür mono doymamış yağ asidi olan oleik asittir. Zeytinyağının ana bileşenidir. Oleik asit, inflamasyonun ve kalp hastalığı riskinin azalması gibi birçok sağlık yararı sağlar. Kanserle savaşır.

   

   

  Karbonhidrat ve lif

  % 4-6 oranında karbonhidrat içerir, yani düşük karbonhidratlı bir meyvedir. Bu karbonhidratların çoğu liftir. Lif toplam karbonhidrat içeriğinin % 52-86’sını oluşturur.

   

   

  Zeytindeki vitamin ve mineraller

   

  E Vitamini

  Yüksek yağlı bitki gıdaları genellikle bu güçlü antioksidanı, yüksek miktarlarda içerir.

   

  Demir

  Siyah çeşidi, kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşıması için önemli olan iyi bir demir kaynağıdır.

   

  Bakır

  İyi miktarda bakır içerir.

   

  Kalsiyum

  Vücudumuzdaki en bol mineral olan kalsiyum kemik, kas ve sinir fonksiyonu için gereklidir.

   

  Sodyum

  Çoğu çeşidi tuzlu su veya tuzlu su içinde paketlendiğinden yüksek miktarda sodyum içerir.

   

   

  Diğer bitki bileşikleri

  Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok bitki bileşiği, özellikle antioksidanlar bakımından zengindir:

   

  Oleuropein

  Taze, olgunlaşmamış çeşitlerinde en bol bulunan antioksidandır. Birçok sağlık yararı vardır.

   

  Hidroksitirosol

  Zeytin olgunlaşması sırasında, oleuropein hidroksitrosol içine parçalanır. Aynı zamanda güçlü bir antioksidandır.

   

  Tyrosol

  Zeytinyağında en yaygın olan bu antioksidan, hidroksi tirozol kadar güçlü değildir. Ancak kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olur.

   

  Oleanolik asit

  Bu antioksidan, karaciğer hasarını önler, kan yağlarını düzenler ve iltihaplanmayı azaltır.

   

  Kuersetin

  Bu besin kan basıncını düşürür ve kalp sağlığını iyileştirir.

   

   

  Zeytin Yemenin Faydaları

  Akdeniz diyetinin temelini oluşturan bu meyvenin, özellikle kalp sağlığını geliştirme ve kanseri önleme gibi birçok sağlık yararı vardır.

   

   

  Zeytin Faydaları

   

  Antioksidan özellikleri

  Antioksidanlar, kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalık riskini azaltır. Zeytin, antioksidanlar bakımından zengindir ve iltihapla mücadeleden mikroorganizmaların büyümesini azaltmaya kadar birçok sağlık sorunu için faydalıdır.

   

  Kalp sağlığına faydası

  Yüksek kan kolesterolü ve kan basıncı, kalp hastalığı için risk faktörüdür. Zeytindeki ana yağ asidi olan oleik asit, kalp sağlığının iyileştirilmesi için mükemmeldir. Kolesterol seviyelerini düzenler ve LDL (kötü) kolesterolü oksidasyondan korur.

   

  Kemik sağlığına faydası

  Osteoporoz, kemik kütlesinin azalması ve kemik kalitesi ile karakterizedir. Kemiklerin kırılma riskini artırır. Akdeniz ülkelerinde osteoporoz oranları, Avrupa’nın geri kalanından daha düşüktür ve bu durumun zeytin yemek ile ilgili olduğu düşünülmektedir.

   

  İlginizi Çekebilir  Kabızlık Nasıl Geçer? Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

  Kanseri önleme

  Kanser ve diğer kronik hastalık oranlarının diğer Batı ülkelerinden daha düşük olduğu Akdeniz bölgesinde zeytin yaygın olarak tüketilmektedir. Bu nedenle kanser riskini azaltmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

  Bu durum, yüksek antioksidan ve oleik asit içeriğinden kaynaklanır. Test tüpü çalışmaları, bu bileşiklerin meme, kolon ve midedeki kanser hücrelerinin yaşam döngüsünü bozduğunu ortaya koymaktadır.

   

   

  zeytinin zararları

   

   

  Zeytin zayıflatır mı?

  Zeytin, kişinin kilo durumunu bazı şekillerde etkiler.

   

  Kalori yoğunluğu

  Zeytinin düşük bir kalori yoğunluğu vardır. Kalori yoğunluğu, bir gıdanın ağırlığının veya hacmine (gram cinsinden) göre kalori sayısının bir ölçüsüdür. Genel olarak, kalori yoğunluğu 4 veya daha fazla olan herhangi bir yiyecek yüksek kabul edilir.

  Siyah veya yeşil zeytinin kalori yoğunluğu 1–1,5 arasındadır. Kalori yoğunluğu düşük yiyecekleri yemek, zayıflamaya yardımcı olur.

   

  Sağlıklı yağlar

  Zeytin, kimyasal yapısı nedeniyle doymuş ve trans yağlardan farklı olarak sağlıklı doymamış yağlar içerir. Tüm yağlar aynı miktarda kalori içerir, ancak doymamış yağlar vücudu daha faydalı şekilde etkiler.

  Özellikle, beslenmedeki karbonhidratları ve diğer yağları tekli doymamış yağlarla değiştirmek, iltihabı azaltarak, kalp krizi riskini azaltır.

  Tekli doymamış yağlar zeytin, fındık, avokado ve bitkisel bazlı yağlarda bulunur. Bazı araştırmalar, tekli doymamış yağları tüketenlerin, daha rahat kilo verdiklerini göstermektedir.

   

  Akdeniz beslenmesi

  Akdeniz tipi beslenmede işlenmiş gıdalar tüketilmezken, doğal gıdalar ve deniz ürünleri tercih edilir ve bu da kilo vermeyi sağlar. Zeytin, zeytinyağı ve diğer sağlıklı yağlar bu beslenmenin önemli bir bileşenidir.

  Akdeniz diyeti kan basıncını düşürme ve bel çevresini inceltme gibi çeşitli yararlar sağlar.

   

  Porsiyon boyutuna dikkat

  Zeytin, kalori yoğunluğu düşük olması gibi nedenlerle kilo vermeye yardımcı olsa da, yüksek tuz içeriği ve toplam yağ içeriği nedeniyle makul ölçülerde tüketilmelidir. Bu ölçü günde ortalama 56-84 gram arası yani 16-24 orta boy zeytindir.

   

   

  Zeytinin Zararları

  Zeytin çoğu insan tarafından güvenle tüketilir ancak bazı olumsuz tarafları da vardır.

   

  Zeytin Alerjisi

  Zeytin ağacı polenine karşı alerji yaygın olmasına rağmen, kendisine karşı alerji nadirdir. Zeytin yedikten sonra, hassas kişiler ağızda veya boğazda alerjik reaksiyonlar yaşayabilir.

   

  Ağır metaller

  Zeytin, bor, kükürt, kalay ve lityum gibi ağır metaller ve mineraller içerebilir. Yüksek miktarda ağır metal tüketmek sağlığa zararlıdır ve kanser riskini artırır.

  Ancak zeytindeki bu metallerin miktarı genellikle yasal sınırın oldukça altındadır. Bu nedenle, bu meyve güvenli kabul edilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Uyuz Hastalığı Belirtiler ve Doğal Tedaviler

  Akrilamid

  Akrilamidin, bazı çalışmalarda kanser riskini artırdığı gösterilmiştir ve akrilamid alımı mümkün olduğunca sınırlanmalıdır. Bazı zeytin çeşitleri işlem sonucunda yüksek miktarda akrilamid içerebilir.

   

  Sonuç olarak;

  Zeytinin karbonhidrat miktarı düşük, sağlıklı yağ oranı yüksektir. Ayrıca, kalp sağlığını iyileştirme gibi birçok sağlık yararı vardır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ