Liken Planus Nedir? Belirtileri, Çeşitleri, Doğal Tedaviler

  Liken Planus Nedir? Belirtileri, Çeşitleri ve Doğal Tedaviler

  Liken planus cilt hastalığıdır ve ciltte kaşıntı ve yayılan kırmızı, mor veya mavimsi lezyonlarla karakterizedir.

  Bu hastalık, strese, alerjenlere veya viral bir enfeksiyona yanıt olarak bağışıklık sistemi tarafından tetiklenir.

  Cilt, saç derisi ve tırnakların yanı sıra liken planus ağız ve genital organları da etkileyebilir. Rahatsızlık, hafif ila şiddetli gibi farklı şekillerde kendini gösterir ve liken planus tedavisi semptomları hafifletmeye ve iyileşmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olur.

  Hastalığın lezyonları sonucu ortaya çıkan kızarıklık rahatsız edici olmasına rağmen, bu durum ciddi kabul edilmez. Vücudun bir veya daha fazla yerinde gelişebilir.

  Tıp topluluğu, genel nüfusun yüzde 0,1 ila 4’ünü, özellikle 30-60 yaşları arasında etkilediğini tahmin etmektedir. Aslına bakılırsa, liken hastalığı hem kadınları hem de erkekleri etkilemektedir, ancak çoğunlukla perimenopoz dönemindeki kadınlarda görülür.

  Bu yazıda “liken ne demek”, liken planus nedir”, “liken planus belirtileri ve nedenleri”, “liken planus bitkisel tedavi”, “liken planus lekeleri nasıl geçer” konularında bu hastalık ile ilgili bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenler anlatılacaktır.

  Liken Planus Nedir?

  “Liken hastalığı nedir?” konusunda; otoimmün bir hastalık mı yoksa vücudun bir alerjene karşı doğal reaksiyonu mu olduğu üzerinde yaygın bir anlaşmazlık vardır.

  Nasıl sınıflandırıldığına bakılmaksızın sonuç, vücudun hemen her bölümünü etkileyebilecek agresif ve rahatsız edici bir döküntüdür.

  Liken, deride lezyonların oluşması sonucu ortaya çıkan, deri ve ağız içini etkileyen nispeten yayılım gösteren inflamatuar bir hastalıktır.

  Bu hastalıktan etkilenen cilt genellikle kaşınır. Yavaş yavaş ve kademeli bir şekilde başlayabileceği gibi hızlı bir şekilde de başlayabilir.

  “Liken planus bulaşıcı mıdır?” veya “liken planus kanser midir?” soruları hastaların aklını kurcalar. Liken,nedeni bilinmeyen bir hastalık olmakla birlikte bulaşıcı değildir. Yani kişiden kişiye geçmez ve bir kanser türü de değildir.

  Genellikle deriyi etkiler ancak bazı kişiler sadece oral liken planus da yaşayabilir. Farklı tipleri olan bu rahatsızlık pityriasis likenoidler gibi diğer durumlara da benzeyebilir.

  Liken Planus Tipleri

  Retiküler

  Resimlerinde ayırt edilmesi kolay beyaz bir örümcek ağı benzeri desen özelliklerine sahip liken hastalığıdır. Bu desene “Wickham Stria” denir.

  Eroziv

  Ağız ve genital bölgeler dahil olmak üzere mukoza zarlarını tipik olarak etkileyen parlak kırmızı döküntü. Daha ciddi vakalarda ülserasyon oral likenmeydana gelebilir.

  Büllöz

  Ağızda, genital bölgelerde, alt bölgelerde ve gövdede oluşabilen sıvı dolu kabarcıklar ve lezyonlar.

  Atrofik

  En nadir görülen liken planus çeşitlerindendir ve tipik olarak gövdeyi ve bacakları veya diğer liken planus tiplerinden birinin yaşandığı alanları etkiler. Kızarıklık, atrofiye veya parçalanmış bir merkeze sahip beyazımsı mavi kabarcıklara sahiptir.

  Oral Liken Planus

  Oral liken planus ağızda oluşur. Baharatlı yiyecekler, asidik içecekler rahatsızlığı daha da kötüleştirebilir ve aşırı soğuk veya sıcak yiyecekler içecekler de sıkıntıya neden olabilir.

  Daha ciddi oral liken planus vakalarında, rahatsızlık sürekli ve rahatsız edicidir.

  Retiküler ağızda görülen en yaygın tiptir; ancak eroziv, büllöz ve atrofik tipler de ortaya çıkabilir. Retiküler ile, yanakların içi beyaz örümcek ağı benzeri bir desen şeklinde iken, eroziv liken planus, diş etleri, yanaklar veya dilde, parlak kırmızı ve iltihaplı görünür. Ayrıca, yanak, dil, ağız ve diş etlerinin çatlaklarında sıvı dolu lezyonlar ve büllöz liken kabarcıkları görülebilir.

  Liken Planus Genital

  Yukarıda tarif edilen bu hastalığın dört tipi genellikle genital bölgelerde ve çevresinde gelişir. Erkeklerde, penisin etrafında döküntüler görülür.

  Kadınlarda, cinsel organların yanı sıra vulva ve vajina çevresindeki cildi de etkileyebilir. Bazı çalışmalar, oral likeni olan kadınların yüzde 50’sinin de genital bölgede de bu rahatsızlığı yaşadığını göstermektedir, ancak henüz teşhis edilmemiştir.

  Liken Planus Tırnak ve Saç

  Liken planus tırnaklarda hem el hem de ayak tırnaklarında görülebilir. Bazı kişilerde bir veya iki tırnağı etkilerken, bazılarında tüm tırnaklar etkilenir, tırnağa geçici veya kalıcı zarar verir.

  Kafa derisinde bir döküntü göründüğünde ( liken planopilaris olarak bilinir ), alopesi veya saç dökülmesine neden olan kalıcı skar oluşumuna neden olabilir.

  liken hastalığı

  Liken Planus Belirtileri Nelerdir?

  – Düzlemsel (düz tepeli)

  – Mor

  – Çok köşeli

  – Kaşıntılı

  – Kabarcıklar

  – Lekeler

  İlk belirti, bilek, gövde veya bacaklarda retiküler döküntü görünümüdür. Ancak, vücudun herhangi bir yerinde başlayabilir. Bu durumun diğer belirtileri şunlardır:

  – Morumsu renkli lezyon veya şişliklerin görünümü

  – Beyazımsı-mavi renkli sıvı dolu kabarcıkların ya da patlayan ve yayılan lezyonlar

  – Küçük lezyonların kırmızı döküntüsü üzerinde gözüken ağ benzeri bir görünüm oluşturan ince beyaz çizgiler

  – Deri döküntülerinde orta ve şiddetli kaşıntı

  – Beyaz tebeşirli bir görünüşe sahip olan tırnaklar

  – Bir döküntü ile birlikte kafa derisinde kaşıntı ve ağrı

  – Temizlendikten sonra bile döküntüden gelen garip bir koku.

  Vajinal akıntı, yanma, kaşıntı ve ağrılı ilişki

  – Penis üzerinde lezyonlar veya kabarcıklar, kronik kaşıntı ve ağrılı ilişki

  Liken Planus Risk Faktörleri Nelerdir?

  Liken planus sebepleri belirlenememiş olsa da, birçok tıbbi durum ve çevresel faktörün rol oynadığı düşünülmektedir.

  Genetik:  Eğer yakın bir aile üyenizde varsa liken hastalığı geliştirme riskiniz daha fazladır.

  Hepatit C:  Araştırma, hepatit C ve liken arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulmuştur.

  Alerjenler:  Bazı yapay boyalar ve kimyasallar dahil olmak üzere alerjenlere maruz kalmak bu rahatsızlığa neden olabilir.

  İlaçlar:  Bazı insanlarda bazı ilaçlar liken planusa neden olur. Antibiyotikler, diüretikler, grip aşısı, diyabet, sıtma için ilaçlar da dahil olmak üzere arsenik, bizmut, altın veya kinidin içeren belirli ilaçlar yüksek tansiyon ve kalp hastalığı ilaçları.

  Yaş:  Orta yaşlı yetişkinlerde en sık görülür; perimenopozal kadınlar, popülasyonun diğer sağlıklı üyelerinden daha büyük bir risk altındadır.

  Amalgam Dolgular:  Dolgular bu hastalığa yol açan bir alerjen olarak hareket eder.

  Liken Planus Tedavisi

  Herhangi bir tipte liken hastalığı, altta yatan ciddi bir durumun belirtisi olabileceğinden, derhal doktora danışın.

  Oral liken planus varsa, doktor veya diş hekimi kızarıklığın belirli bölgelerini biyopsi yapabilir, kültür alabilir, hepatit C için test isteyebilir ve liken planus nedenlerini belirlemek için alerji testleri yapabilir.

  Liken planus tedavisi olmamakla birlikte, geleneksel tedaviler ve liken planus tedavisinde kullanılan ilaçlar şunlardır:

  – İnflamasyonu azaltmak için kortikosteroidler (topikal, oral veya enjeksiyon).

  – Kaşıntıyı, iltihabı ve genel rahatsızlığı azaltmak için antihistaminikler.

  – Bağışıklık sistemini baskılayan reçeteli ilaçlar.

  – Akne tedavisinde yaygın olarak kullanılan retinoid ilaçlar.

  – Işık tedavisi (PUVA).

  – Lidokain içeren ağız gargaraları.

  – Ağrı kesici ilaçlar.

  liken planus genital

  Liken Planus Bitkisel Tedavi Yöntemleri

  Liken, deri ya da mukoza da oluşan inflamatuar bir otoimmün bir hastalıktır. Hastalığın belirlenmiş bir tedavisi yoktur sadece birkaç losyon ya da kremle kaşıntı hafifletilmeye çalışılır.

  Hastalığın geçmesi uzun sürmektedir ve çoğu kişi de belli süre sonra tekrarlamaktadır.

  Liken planus bitkisel tedaviler belki liken planus lekeleri nasıl geçer sorusuna bir nebze de olsa cevap olabilir.

  Zerdeçal

  “Ulusal Maksillofasiyal Cerrahi Dergisi”’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, zerdeçalla hazırlanan bir merhem, bu hastalığı iyileştirmede yararlı olabilir.

  Bu pilot çalışma küçük olsa da, araştırmacılar, kurkuminin anti-inflamatuar, antiviral ve antibakteriyel özelliklerinin, baş ve boyundaki skuamöz hücreli karsinomun büyümesini engellemeye yardımcı olabileceğine inanmaktadır.

  Zerdeçalın yararları çalışmalarla belgelenmiştir ve araştırmalar inflamasyonu kontrol etmede kortikosteroidler, antihistaminikler ve reçeteli ağrı kesici ilaçlar kadar ağrıyı azaltma yeteneği olduğunu göstermiştir.

  Derideki liken hastalığı için, etkilenen bölgelere zerdeçal tozu ve su ile hazırlanan bir macun uygulayın ve 15 dakika sonra durulayın. Yemeklere zerdeçal tozu da ekleyebilirsiniz.

  A Vitamini

  Yukarıda belirtildiği gibi, geleneksel tedaviler çoğu semptomu hafifletmek için retinoid bazlı ilaçların kullanımını içerir. Ayrıca, Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi’ne göre A vitamini, cildi ve mukoza zarlarını sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

  Bir liken salgını sırasında, et, çiğ havuç, tatlı patates, lahana, ıspanak, kabak ve sığır karaciğeri de dahil olmak üzere A vitamini yönünden zengin gıdalar yiyin. A vitamini bağışıklık sistemini destekler ve bu hastalık ile savaşmak için kullanımı etkilidir.

  Folat

  Tayland’daki Chulalongkorn Üniversitesi, Oral Tıp Bölümü’nden araştırmacılar, oral liken planusu olan hastaların % 44’ünün folat eksikliği olduğunu bulmuşlardır. Araştırmacılar günlük takviyeleri önerdi.

  Folat eksikliği riski taşıyan kişiler arasında, karaciğer hastalığı, diüretikler ve diyabet tedavisi için kullanılanlar da dahil olmak üzere bazı ilaçları kullanan kişiler bulunur.

  Bir tedavi planı olarak, bakla, kuşkonmaz, avokado ve sığır karaciğerinin yanı sıra mercimek gibi baklagil ailesinden folat bakımından zengin gıdalar tüketebilirsiniz.

  Epsom Tuz Banyosu

  Ağrılı kasları rahatlatmak ve vücudu toksinlerden arındırmak için kullanılan Epsom tuzu, bu rahatsızlıkta da rahatlama sağlayabilir. Stresi azaltmaya, toksinleri yok etmeye, ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

  Sıcak bir banyo hazırlayın ve 2 bardak Epsom tuzu ekleyin, kolunuzla karıştırın. En iyi sonuç için en az 30 dakika suda kalın. Ayrıca, sevdiğiniz bir esansiyel yağın eklenmesi de rahatlama sağlayabilir.

  Çay Ağacı Yağı

  Çay ağacı yağının yararları iyi bilinmektedir. Saç derisi üzerindeki liken planus tedavisinde, saç derisi şampuanı olarak kaşıntı için kullanıldığında rahatlama sağlayabilir.

  Oral liken için, çay ağacı yağı bazlı gargara, özellikle eroziv ve büllöz tiplerle iyileşmeye yardımcı olabilir. Ancak bazılarında, ağzı daha da tahriş edebilir ve daha fazla ağrıya neden olabilir; rahatsızlık yaşarsanız derhal kullanımını bırakın.

  Çay Ağacı Yağı Ağız Suyu

  Malzemeler

  • İki yemek kaşığı çay ağacı esansiyel yağı
  • İki yemek kaşığı kabartma tozu
  • İki yemek kaşığı nane esansiyel yağı
  • Yarım bardak su

  Nasıl yapılır?

  – Tüm malzemeleri karıştırın ve bir cam kavanozda saklayın.

  – Ağzınızı bu su ile günde bir kez yıkayın.

  Zencefil

  Zencefil iltihaplanmayı durdurmak için başka bir çare. Çalışmalar zencefilin anti-inflamatuar ve antioksidan yararları olduğunu kanıtlamıştır. Yalnızca bu da değil.

  Zencefil ayrıca, alerjilerin tedavisinde kullanılan büyük bir antihistamindir. Bazen, alerjik bir reaksiyon vücudun bazı bölgelerinde bu hastalığa neden olabilir ve zencefil alerjinin belirtilerini azaltmaya yardımcı olacaktır.

  Zencefil Nasıl Kullanılır?

  • Etkilenen bölgelere zencefil suyu sürün.
  • Zencefil çayını düzenli olarak için.

  liken planus lekeleri nasıl geçer

  Aloe Vera Suyu ve Jeli

  Aloe veranın sayılamayacak kadar çok faydası vardır. Birçok çalışma, aloe veranın enflamasyonu, ağız ülserlerini, yaraları ve yanıkları tedavi etmek için harika olduğunu ortaya koymaktadır.

  9 ay içinde aloe vera suyu içmek ve aloe vera jeli uygulamak liken planusu tamamen iyileştirebilir. Bir çalışma, aloe veranın yanma hissi, şiddetli ağrı ve cilt lezyonları da dahil olmak üzere bu hastalığın tüm semptomlarını azalttığını ortaya koymuştur. Dokuz ay içinde hastalarda belirti görülmedi.

  Aloe Vera nasıl kullanılır?

  • Her sabah güne bir bardak aloe vera suyuyla başlayın.
  • Cildin etkilenen bölgelerine aloe vera jel uygulayın.
  • Oral liken için aloe vera gargara yararlı olabilir.

  Hindistan Cevizi Yağı

  Oral liken planus için günde iki kez uygulanan hindistan cevizi yağı, semptomları iyileştirebilir ve rahatlama sağlayabilir.

  Ağızda yağ çekme işlemi, toksinleri emerek ağzınızı detoksize etmeye yardımcı olur. Faydaları arasında kötü nefesi öldürmek, ağız kuruluğunu yatıştırmak, inflamasyonu azaltmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek sayılabilir.

  Bu hastalık ciltte bulunduğunda, etkilenen bölgelere hindistan cevizi yağı uygulamak kaşınmayı, yanma hissini ve ağrıyı en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Günde birkaç kez veya istediğiniz şekilde uygulayın.

  Yulaf

  Doğal güzellik bakımları genellikle cilt yumuşatıcı olarak yulaf içerir. Lezyonlar ve kabarcıklar hastalığın seyri boyunca dönüştükçe, ölü deriyi sararken kaşıntıyı hafifletebilir ve görünümü iyileştirebilir.

  Bir parça yulafı tek parça çiğ yoğurtla karıştırın ve oda sıcaklığında 20 dakika bekletin ve daha sonra çeyrek kısım ham balla karıştırın.

  Etkilenen alanlar üzerine serbestçe yayın ve 10 ila 15 dakikaya beklemesine izin verin. Ilık su ile iyice durulayın ve kurulayın.

  Kedi otu çayı için

  Kedi otu, yatıştırıcı bir bitkidir. Anksiyete ve uyku ile ilgili sorunları tedavi etmek için kullanılır. Bu hastalığın şiddetlenmesi stresle tetiklenebilir ve bu bitki zihin üzerinde sakinleştirici bir etki ve stres yönetimine yardımcı olur. Bir bardak kedi otu çayını haftada birkaç kez için.

  Fesleğen

  Fesleğen, anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir ve liken planus tedavisinde kullanılır. Fesleğen yapraklarının suyunu, lezyonlar üzerine sürün. Taze fesleğen yaprağını günlük olarak çiğneyin. Yemeklerinizde fesleğen yaprakları ya da tohumları kullanabilirsiniz.

  Soğuk Kompres

  Lezyonların bulunduğu bölgeye soğuk buz torbası ya da soğuk suya batırılmış bir bez koyarsanız kaşıntının rahatladığını fark edeceksiniz. İstenen sonucu elde etmek için torbayı 5-10 dakika lezyonlara tutun. Bu tedaviden sonra bir cilt losyonu kullanın.

  Yumurta beyazı

  Yumurta beyazı, kakao yağı ve elma sirkesini karıştırıp lezyonlu bölgeye uygulayın. Bu karışım kaşıntı hissini azaltmak için kullanılır.

  Güneş ışığı

  Yukarıda belirtilen geleneksel tedavilerden biri – fototerapi ışık tedavisi – bu durumun tedavisinde etkilidir. Ancak bazı yan etkiler ortaya çıkabilir ve tedaviye devam etmek zor olabilir.

  D vitamini eksikliğinin tedavisine ek olarak, doğrudan korunmadan güneşe maruz kalmak da, iyileşmeyi hızlandırabilir ve rahatlama sağlayabilir. Her gün en az 15 dakika, doğrudan güneş ışığında zaman geçirmeyi öncelik haline getirin.

  En uygun güneşlenme zamanı günün ortasıdır. Bu yüzden mümkünse, kollarınızı veya pantolonunuzu toplayın ve bu süre boyunca etkilenen bölgeyi ortaya çıkarın.

  Stresinizi yönetin

  Stres, bu hastalık ile ilişkili semptomları zorlaştırır. Stresi hafifletmeye yardımcı olmak için zihninizi ve ruhunuzu rahatlatan aktiviteler yapın. Örneğin, meditasyon, yoga ve diğer doğal stres gidericiler, günlük olarak uygulanabilir.

  Önlemler

  Liken planus “ciddi” bir hastalık olarak görülmese de, çeşitli kanser türlerine bağlıdır. Örneğin, vulva veya vajinada bu hastalığı yaşayan kadınlar, tipik olarak hiçbir semptom göstermeyen bir kanser olan vulva kanseri geliştirme riskinde artışa sahiptir.

  Bu nedenle vajina ya da vulvada liken hastalığı  tanısı konan kadınların yılda iki kez muayene edilmeleri gerekir.

  Bu hastalık ayrıca, skuamöz hücreli karsinom geliştirme riskini arttırır, ki bu da eğitilmemiş göz tarafından büllöz liken ile karıştırılabilir.

  Doktorunuz, döküntülerin görünümünde veya dokusunda meydana gelen değişiklikleri değerlendirmelidir. Tedavi edilmeyen, skuamöz hücreli karsinomun yayılması ciddi ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilir.

  Dünya Sağlık Örgütü aslında oral likeni “prekanseröz durum” olarak tanımlamaktadır, çünkü oral kanser riski artmaktadır.

  Vulva kanserinde olduğu gibi, ağız kanseri semptomları liken planus ile karıştırılabilir; bu nedenle, teşhis sonrası diş hekimine düzenli aralıklarla gidip muayene olmalısınız.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  – Birçok sağlık uzmanı, liken planusu ciddi bir hastalık olarak düşünmez; ancak Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımı doğru tedavi ve bakımın hayati olduğunu vurgulamaktadır.

  – Bu hastalığın komplikasyonları arasında oral kanser, vulva kanseri, skuamöz hücreli karsinom ve penis kanseri bulunur.

  – Oral liken tanısı konan kadınların vajinal muayeneyi düzenli yaptırması gerekir; çünkü kadınların yüzde 50’si aynı zamanda genital organlarında kızarıklık yaşar ve bu da vulva kanseri riskini artırır.

  – Tedavisi yoktur; tedaviler rahatsızlığı hafifletmeye odaklanır ve bazı insanlar için, döküntü aylar hatta yıllar sonra kendi kendine kaybolur.

  – Bir ilaç bu rahatsızlığa neden oluyorsa, ilacı derhal bırakın.

  – Sigara içmek, ağız kanseri geliştirmek için daha büyük bir risk oluşturduğundan, sigarayı hemen bırakın.

  – Lezyonların veya kabarcıkların renginde veya dokusunda meydana gelen ve vücudun başka bir bölümüne yayılan herhangi bir değişiklik, hemen bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

  – Soğuk kompres kaşıntı için anında rahatlama sağlayabilir. Kaşırken deriyi çizmemeye çalışın.

  – Baharatlı, asidik ve sert yiyeceklerden kaçının.

  – “Liken planus hastaları ne yemeli?” sorusuna cevap olarak bol bol sebze ve meyve yenmesi gerektiği söylenebilir. Vücudunuzun, şiddetli salgın görüldüğü dönemlerde özellikle B9 vitamini ya da folat gibi vitaminlere ihtiyacı vardır.

  – Liken planus genital bölgede ise, bu bölgenin temizliği için sabun kullanmayın. Sadece su yeterlidir.

  Liken planus tedavisi ne kadar sürer bilinmez ama liken planus kesin çözümü olan bir hastalık değildir ve bununla baş etmek zordur. Fakat güçlü olun, sağlıklı ve stressiz yaşamaya çalışın.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 17 YORUM
  1. Ayhan dedi ki:

   Kardeşim herkez sizin gibi çare bekliyor aklıma gelen allaha bol bol tevekkül etmek doğmak hak ölmek hak bol bol dua edelim bir birimize ınşaallah

  2. ismail dedi ki:

   Benim de dil altında sivlce gibi çıkıyor sonra oraya yiyecek yada acılı baharatlı bişeyler dokundurmazsam iniyor. aynı zamanda iki yanak içi komple beyaz dilimin üst ve yanlarında da mevcut. epey bi karbonat yaptım işe yaramadı. bugün yediğim mantı üzerindeki acı biber tereyağ nane karışımı mı yoksa kıymalı patlıcanlı patatesteki baharat mı bilmiyiyorum dil altı sivlce gibi olan yer yine hafif şişti. Bi çaresini bulan bile varsa herkes gibi ben de dua edicem. korkum ağız içi olan ve dil altı olanlarda az da olsa ağız kanseri gelişebiliyormuş. bir an önce tedavisini bilen varsa paylaşsa çok mutlu olurum. Allah hepimize şifa versin.

  3. Ayhan dedi ki:

   Boşuna paranızı kaptırmayın tedavi 0 oldu

  4. Ebru dedi ki:

   Cengiz Bey, saracoglunun tavsiyeleri işinize yaradı mi iyilestiniz mi?

  5. Sevim Kudusoglu dedi ki:

   Bana yardımcı olurmusuz

  6. Bora dedi ki:

   Bu illet hastalıgın bi çaresi bulunsun artık tüm vücudumu agzımı sardı

  7. Ayhan dedi ki:

   Cengiz kardeşim hastalık tamamen bitti mi cevep bekliyorum teşekkür ederim

  8. Ayhan dedi ki:

   Nerede nasıl tedavi oldunuz yararsanız memnun oluruz teşekkürler

  9. Ayhan dedi ki:

   Arî vital bile çare olamadı boşuna paramızı kaptırmayın ilaçları çok pahalı liken planus deva olamadılar saygilar

  10. Ünal Ackgoz dedi ki:

   Arkadaşlar LİKEN PLANUS DENEN Bu hastalık yüzünden bir yil uğraştık. oglum7 yaşındaydı yüzü dahil her yerini sarmisti. Çok çaresizdik Ailece bunalimdaydik. Doktor doktor gezdik poşet poşet kremler bitirdik asla geçmedi aksine çoğaldı. En sonunda Allah razı olsun prof.dr Ahmet Burhan AKSAKAL hocamızın tedavileri işe yaradı ve geçmeye başladı. Kendisi Ankara’da şeker gibi çokta ilgili birisi. Uzun bir tedavi surecinin ardından %80 i gecti. Biraz lekeleri kaldı. İnsallah onlarda gecerde kurtuluruz bu hastaliktan

  11. Ünal Ackgoz dedi ki:

   Kardeşim biz bir yıldır uğraşiyoruz gitmedigimiz doktorlar kalmadi. En sonunda Ankara’da Profesör Dr. Ahmet Burhan AKSAKAL hocamızın tedavileri işe yaradı ve geçmeye başladı çoğu geçti sadece izleri kaldı. Kendisi cok ilgili Allah razı olsun . Artık Ailecek psikolojmiz bozulmuştu. Hiç vakit kaybetmeden gidin Ahmet beye internette adresi yazıyo iletişim bilgileri var.

  12. diyetz dedi ki:

   Liken planus tekrarlayan bir hastalık.Ben yaklaşık 16 yıldır bununla yaşıyorum.Tam bitti derken yeniden tekrarlıyor.Saç biraz daha sıkıntılı.Tek bir doktora bağımlı kalmayın.Farklı doktorlara da gidin.

  13. Zulfiye dedi ki:

   Benim saçlarımda bu hastalık çok kötü görünüyor doktora filan gittim geri çıkmaz diyorlar yalvarırım yardım edin 😪

  14. ayhan dedi ki:

   Ankara kizilayda sakarya caddesinde. Arıvital balcilar var. Su an tedavi oluyorum. gorusmenizi tasviye ederim

  15. Cengiz dedi ki:

   ben saracoglunun tavsiyelrinden istifade ettim

  16. Ayşe dedi ki:

   Bende liken planus un ağızda olan hastası yım korkmayın tedavi ile geçen bir hastalık en azından ilerlemesi duruyor çok ta ağrı yapmıyor ekşi ve asitli aşırı sıcak yada soğuk şeylerden kaçının

  17. Aksel karaoglu dedi ki:

   Yalvaririm size bana yardimci olun..oglumun dilinde liken planus var ve korkunc acilar cekiyor..lutfen bir anne olarak yalvariyorum bi yol gisterin,yardim edin.

  BİR YORUM YAZ