Liken Planus Bitkisel Tedavi Yöntemleri

 

 

Liken planus nedir?

 

Liken planus, deride lezyonların oluşması sonucu ortaya çıkan, deri ve ağız içini etkileyen nispeten yayılım gösteren inflamatuar bir hastalıktır. Liken planustan etkilenen cilt genellikle kaşınır.

 

Yavaş yavaş kademeli bir başlangıç olabileceği gibi hızlı bir şekilde de başlayabilir.

 

Liken planus nedeni bilinmeyen bir hastalık olmakla birlikte bulaşıcı değildir. Yani kişiden kişiye geçmez ve bir kanser türü de değildir.

 

 

Kimler liken planus olur?

 

Liken planus genel nüfusun yüzde birini etkiler. Erkek ve kadınların bu hastalığa yakalanma olasılığı eşittir ancak oral liken planus erkeklere oranla kadınları iki kat daha fazla etkiler.

 

Herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ancak orta yaşlı insanları daha fazla etkiler. Çok genç ve yaşlılarda nadir görülür. Bu hastalık ırk, ten, kültür ayırt etmeden dünyadaki herhangi bir kişide ortaya çıkabilir.

 

 

 

Liken planus belirtileri

 

Ciltte liken planus,  yuvarlak veya düzensiz şekle sahip küçük, düz tepeli, kırmızı veya mor çarpı görünümündedir. Daha yakından bakarsanız beyaz ve pul pul olduğunu görebilirsiniz.

 

Hastalığın şiddetine göre kaşıntı yoğunluğu değişir. En yaygın olduğu bölgeler iç bilek, ön kol ve ayak bilekleridir. Aynı zamanda kafa derisi ve tırnakları da etkileyebilir.

 

 

Kafa derisinde oluşan liken planus bazı durumlarda saç dökülmesi, kızarıklık ve tahrişe neden olabilir.

 

Tırnaktaki liken planus tırnakların kırılmasına neden olabilir. Ağızdaki liken planus, yanak içinde ve dil üzerinde dantelli beyaz lekeler gibi görünür. Ağrılı yaralar ve ülsere neden olup yiyip içmeyi zorlaştırır.

 

Liken planus vajina da dahil olmak üzere kadınların genital bölgelerini etkileyebilir. Vulva ve vajina içinde, parlak kırmızı lekeler veya yaralar ortaya çıkabilir.

 

Bu durum cinsel yolla bulaşan hastalıklar ile karıştırılır ancak yukarıda da söylendiği gibi liken planus ne cinsel ne de başka yolla bulaşmaz. Genital liken planus genellikle semptomlara neden olmaz ancak açık yaralar oldukça hassastır.

 

 

Liken planus neden olur?

 

Liken planus sebebi bilinmeyen bir hastalıktır. Stresin yol açtığı düşünülmektedir ve strese neden olabilecek duygusal değişimler hastalığı tetikler.

 

Renkli fotoğraf geliştirmek için kullanılan bazı kimyasal maddelere maruz kalanlarda da görülebilmektedir. Bazı durumlarda ise kronik Hepatit C enfeksiyonu ile birlikte seyredebilir.

 

Hepatit C virüsü siroz ve karaciğer kanseri gibi ciddi karaciğer hastalıklarına neden olabilir. Doktorunuzun Hepatit C virüsü olup olmadığını anlaması için kan testi yaptırması gerekir.

 

Bazı insanlarda bazı ilaçlar liken planusa neden olur. Bu ilaçlar, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı, diyabet, artrit ve sıtma, antibiyotikler, non-steroid, anti-inflamatuar, ağrı kesiciler vb.

 

Aldığınız tüm ilaçları doktorunuza bildirmeniz önemlidir.

 

 

Liken planus nasıl teşhis edilir?

 

Liken planus tanısı, sıklıkla bir dermatolog veya diş hekimi tarafından görünüm temelinde konur. Deri biyopsisi ile tanı doğrulanabilir.

 

Biyopsi için lezyondan az miktarda mukoza alınır. Liken planus olup olmadığına laboratuvarda mikroskopla bakılarak karar verilir.

 

 

Liken planus nasıl tedavi edilir?

 

Bazı vakalarda lezyonlar yaklaşık bir yıl sonra herhangi bir tedavi uygulamadan kaybolup gider. Ancak tedavi ciltteki izlerin yok olmasını sağlar.

 

Tedavinin amacı deri lezyonlarının iyileşme hızını artırmaktır. Belirtiler hafifse hiçbir tedavi gerekli olmayabilir.

 

Liken planus için bilinen bir tedavi yoktur ancak kaşıntı giderici ilaçlarla döküntülerin görünümü iyileştirilmeye çalışılır.

 

Kafa derisindeki liken planus hemen tedavi edilmezse etkilenen bölgeden bir daha saç çıkmaz.
Topikal kortikosteroidler çok yararlıdır.

 

Doğrudan lezyonlara uygulayacağınız bir kortikosteroid merhem veya krem ​​kullanabilirsiniz.

 

Kortikosteroidler doğrudan lezyona enjekte edilebilir. Kaşıntıyı gidermek için antihistaminikler reçete edilebilir. Kapsamlı vakalar, birkaç hafta veya daha uzun süre oral kortikosteroid kullanmayı gerektirebilir. Bu, genellikle yayılmanın süresini kısaltır ancak ciddi yan etkilere neden olabilir.

 

Bazı vakalarda ultraviyole ışık terapisi (PUVA da denir) faydalı olabilir. Bağışıklık düzenleyici ilaçlar olan takrolimus merhemi ve pimekrolimus kremi oral ve genital liken planus için yararlı olabilir.

 

Diğer tedavi seçenekleri topikal veya oral retinoid, uzun süreli antibiyotikler, oral antifungal kremler, fototerapi vb.

 

 

Liken planusun uzun vadeli görünümü nasıldır?

 

Liken planus zararlı veya ölümcül bir hastalık değildir. Zaman içinde kendiliğinden iyileşen vakalar olduğu gibi uzun süre devam eden de olabilir.

 

Hastalığın süresi ve seyri hastadan hastaya değişir. Cilt lezyonlarının varlığı sabit değildir ve zaman içinde azalabilir. Ağız lezyonlarının iyileşmesi deriye göre daha uzun sürer.

 

Liken planus tedavi edildikten sonra tekrarlayabilir. Ağızdaki liken planusta kanser gelişimi riski daha fazladır. Bu durumda tütün ve alkol ürünlerinin kullanımından kaçınmalısınız.

 

Yılda iki kez diş hekimi veya dermatolog tarafından kanser taraması yapılmalı.

 

 

Liken Planus için Evde Uygulanacak Bitkisel Tedaviler

 

Liken planus deri ya da mukoza da oluşan inflamatuvar bir otoimmün bir hastalıktır. Bu alerjik reaksiyona kimyasal maddeler, boyalar ve ilaçlar sebep olabilmektedir.

 

Bu hastalığın belirtileri kaşıntılı döküntüler, kabarcıklar, tek ya da kümelenmiş lezyonlar, ağız yaraları ve saç kaybıdır. Hastalığın belirlenmiş bir tedavisi yoktur sadece birkaç losyon ya da kremle kaşıntı hafifletilmeye çalışılır.

 

Hastalığın geçmesi uzun sürmektedir ve çoğu kişi de belli sürede bir tekrarlamaktadır.

 

Liken planus için evde yapabileceğiniz doğal tedaviler de bulunmaktadır. İşte onlardan bazıları…

 

 

Yulaf

 

Yulaf ile ılık suyu karıştırıp macun yapın. Bu macunu günde en az iki defa lezyonlara sürün. Bir süre beklettikten sonra yıkayın. Bu macun kaşıntıyı hafifletecektir.

 

 

Soğuk Kompres

 

Lezyonların bulunduğu bölgeye soğuk buz torbası ya da soğuk suya batırılmış bir bez koyarsanız kaşıntının rahatladığını fark edeceksiniz.

 

İstenen sonucu elde etmek için torbayı 5-10 dakika lezyonlara tutun. Bu tedaviden sonra bir cilt losyonu kullanın.

 

 

Aloe Vera

 

Aloe Vera nın şifalı özellikleri olduğu bilinmektedir. Lezyonların olduğu bölgeye doğrudan aloe vera jel sürün.
Sabahları boş mideyle seyreltilmiş aloe vera suyunun (30 ml) düzenli olarak alımı da tedaviye yardımcı olabilir.

 

 

Fesleğen

 

Fesleğen, anti-inflamatuvar ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir ve liken planus tedavisinde kullanılır. Fesleğen yapraklarının suyunu, lezyonlar üzerine sürün.

 

Taze fesleğen yaprağını günlük olarak çiğneyin. Yemeklerinizde fesleğen yaprakları ya da tohumları kullanabilirsiniz.

 

 

Zerdeçal

 

Zerdeçal, antiseptik ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Su ile zerdeçal tozunu karıştırarak koyu bir macun hazırlayın ve lezyonlardan etkilenen bölgeye sürün.

 

Başka bir alternatif ise zerdeçal tozu, buğday unu ve süt ile oluşan karışımı lezyonlu bölgeye uygulamaktır.Z erdeçal içeren gıda maddelerinin tüketimi de önerilir.

 

 

Yumurta beyazı

 

Yumurta beyazı, kakao yağı ve elma sirkesini karıştırıp lezyonlu bölgeye uygulayın. Bu karışım kaşıntı hissini azaltmak için kullanılır.

 

 

Çay Ağacı Yağı

 

Çay ağacı yağı anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve liken planus tedavisinde lezyonları hafifletmek için kullanılır. Çay ağacı yağını su ile seyrelterek etkilenen bölgeye günde en az iki defa uygulayın.

 

 

Zencefil

 

Zencefil anti-histamin özelliklere sahiptir ve lezyonların yayılmasını önleyebilir. Günde 2-3 defa zencefil çayı için. Döküntülerin olduğu bölgeyi taze zencefil suyu ile ovun. Zencefil içeren gıda maddelerini tüketin.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. Aksel karaoglu dedi ki:

  Yalvaririm size bana yardimci olun..oglumun dilinde liken planus var ve korkunc acilar cekiyor..lutfen bir anne olarak yalvariyorum bi yol gisterin,yardim edin.

 2. Ayşe dedi ki:

  Bende liken planus un ağızda olan hastası yım korkmayın tedavi ile geçen bir hastalık en azından ilerlemesi duruyor çok ta ağrı yapmıyor ekşi ve asitli aşırı sıcak yada soğuk şeylerden kaçının

 3. Cengiz dedi ki:

  ben saracoglunun tavsiyelrinden istifade ettim

 4. ayhan dedi ki:

  Ankara kizilayda sakarya caddesinde. Arıvital balcilar var. Su an tedavi oluyorum. gorusmenizi tasviye ederim

 5. Zulfiye dedi ki:

  Benim saçlarımda bu hastalık çok kötü görünüyor doktora filan gittim geri çıkmaz diyorlar yalvarırım yardım edin 😪

  1. diyetz dedi ki:

   Liken planus tekrarlayan bir hastalık.Ben yaklaşık 16 yıldır bununla yaşıyorum.Tam bitti derken yeniden tekrarlıyor.Saç biraz daha sıkıntılı.Tek bir doktora bağımlı kalmayın.Farklı doktorlara da gidin.

 6. Ünal Ackgoz dedi ki:

  Kardeşim biz bir yıldır uğraşiyoruz gitmedigimiz doktorlar kalmadi. En sonunda Ankara’da Profesör Dr. Ahmet Burhan AKSAKAL hocamızın tedavileri işe yaradı ve geçmeye başladı çoğu geçti sadece izleri kaldı. Kendisi cok ilgili Allah razı olsun . Artık Ailecek psikolojmiz bozulmuştu. Hiç vakit kaybetmeden gidin Ahmet beye internette adresi yazıyo iletişim bilgileri var.

 7. Ünal Ackgoz dedi ki:

  Arkadaşlar LİKEN PLANUS DENEN Bu hastalık yüzünden bir yil uğraştık. oglum7 yaşındaydı yüzü dahil her yerini sarmisti. Çok çaresizdik Ailece bunalimdaydik. Doktor doktor gezdik poşet poşet kremler bitirdik asla geçmedi aksine çoğaldı. En sonunda Allah razı olsun prof.dr Ahmet Burhan AKSAKAL hocamızın tedavileri işe yaradı ve geçmeye başladı. Kendisi Ankara’da şeker gibi çokta ilgili birisi. Uzun bir tedavi surecinin ardından %80 i gecti. Biraz lekeleri kaldı. İnsallah onlarda gecerde kurtuluruz bu hastaliktan

 8. Ayhan dedi ki:

  Arî vital bile çare olamadı boşuna paramızı kaptırmayın ilaçları çok pahalı liken planus deva olamadılar saygilar

 9. Ayhan dedi ki:

  Nerede nasıl tedavi oldunuz yararsanız memnun oluruz teşekkürler

 10. Ayhan dedi ki:

  Cengiz kardeşim hastalık tamamen bitti mi cevep bekliyorum teşekkür ederim

 11. Bora dedi ki:

  Bu illet hastalıgın bi çaresi bulunsun artık tüm vücudumu agzımı sardı

 12. Sevim Kudusoglu dedi ki:

  Bana yardımcı olurmusuz

 13. Ebru dedi ki:

  Cengiz Bey, saracoglunun tavsiyeleri işinize yaradı mi iyilestiniz mi?

 14. Ayhan dedi ki:

  Boşuna paranızı kaptırmayın tedavi 0 oldu

 15. ismail dedi ki:

  Benim de dil altında sivlce gibi çıkıyor sonra oraya yiyecek yada acılı baharatlı bişeyler dokundurmazsam iniyor. aynı zamanda iki yanak içi komple beyaz dilimin üst ve yanlarında da mevcut. epey bi karbonat yaptım işe yaramadı. bugün yediğim mantı üzerindeki acı biber tereyağ nane karışımı mı yoksa kıymalı patlıcanlı patatesteki baharat mı bilmiyiyorum dil altı sivlce gibi olan yer yine hafif şişti. Bi çaresini bulan bile varsa herkes gibi ben de dua edicem. korkum ağız içi olan ve dil altı olanlarda az da olsa ağız kanseri gelişebiliyormuş. bir an önce tedavisini bilen varsa paylaşsa çok mutlu olurum. Allah hepimize şifa versin.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: