Aloe Vera Faydası Nedir,Nasıl Kullanılır,Yenir mi? | diyetz

Aloe Vera Faydası Nedir, Nasıl Kullanılır, Yenir mi?

 

Aloe vera, “ölümsüzlük bitkisi” olarak adlandırılır çünkü topraksız yaşayabilir ve çiçek açabilir. Liliaceae ailesinin bir üyesi olup, 400’den fazla aloe vera çeşidi vardır.

 

Geleneksel tıpta binlerce yıldır kullanılmaktadır ve çalışmalar aloe veranın yararlarının birçok sağlık sorununun çözümünde etkili olduğunu tespit etmiştir. “Aloe vera nasıl kullanılır? sorusuna şöyle cevap verilebilir,  örneğin; güneş yanıklarını tedavi etmek, diş plağıyla savaşmak ve kan şekeri düzeylerini düşürmek için kullanılır. Ek olarak, aloe vera bitkisi, vitaminler, mineraller, enzimler, amino asitler, yağ asitleri ve polisakkaritler de dahil olmak üzere 75’den fazla potansiyel aktif bileşen içeren besinler açısından zengindir.

 

 

Aloe Vera Nedir?

Aloe veranın diğer adı sarısabırdır, etli bir bitkidir, kalın ve etli olan yaprakları suyu saklar. Yapraklar iki madde üretir: az miktarda su ile karıştırılmış aloe vera jeli, ve aloe lateksi olarak bilinen sap. Kökeni eski Mısır’a uzanır ve tıbbi amaçlı kullanımı uzun bir geçmişe sahiptir. Bitki Kuzey Afrika, Güney Avrupa ve Kanarya Adaları’na özgüdür. Bugün dünya çapında tropik iklimlerde yetişmektedir. Mide ekşimesini rahatlatmaktan göğüs kanserinin yayılmasını yavaşlatmaya kadar, araştırmacılar bu ölümsüzlük bitkisinin ve birçok yan ürünün faydalarını ortaya çıkarmaya yeni başlıyorlar.

 

Biz yazımızda bu mucize bitkiye değinelim. Yazımızda aloe vera faydaları, aloe vera yenir mi? aloe vera cilde faydaları, aloe vera saça faydaları, aloe vera nasıl kullanılır? konusunda merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

 

 

 

 

Aloe Vera Cilde Faydaları

 

Aloe vera sabunu ve jel, gliserin, sodyum palmat, sodyum karbonat, sodyum palmiye kemelatı, sorbitol, vb. gibi çeşitli besin maddeleriyle yüklüdür. Bunlar cilt için faydalıdır ve cildinizi besler, sağlıkla parlayan cilde sahip olmanızı sağlar.

 

 

Yaşlanmanın erken belirtilerini engeller

Yaşlandıkça kırışıklıklar ve ince çizgiler görünmeye mahkumdur. Ancak, doğal bir süreç olan diğer faktörler de bunu hızlandırabilir. Aloe vera, yaşlanmanın bu erken belirtilerini önlemeye yardımcı olur.

 

Nasıl kullanılır?

Zeytinyağı ve yulaf ezmesiyle hazırlanan nemlendirici bir maske, cildi yumuşak hale getirir.

 

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı aloe vera jeli
 • ½ çay kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi

 

Hazırlanışı

 • Tüm malzemeleri bir kapta macun oluşturana kadar karıştırın.
 • Yüzünüze uygulayın ve 30 dakika boyunca tutun.
 • Soğuk su ile yıkayın.

 

Neden İşe Yarar?

Cildiniz yaşlandıkça kurur ve elastikiyetini kaybeder. Bu yüzden, kırışıklıklara ve ince çizgilere karşı daha hassastır. Aloe cildi nemlendirir ve ölü hücreleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Araştırmalar, cildin esnekliğini artırdığını ve daha yumuşak olmasını sağladığını tespit etmiştir.

 

aloe vera nedir

 

Cildi nemlendirir

Aloe vera jel birçok kişi tarafından nemlendirici olarak kullanılır. Yağlı ve sivilce eğilimli bir ciltte mucizevi etkiler gösterir.

 

Nasıl kullanılır?

Jeli doğrudan bitkiden çıkarın ve cildinize uygulayın. Alternatif olarak, piyasada hazır jeller bol miktarda mevcuttur. Satın almayı tercih ederseniz jelin ürünün yüzde 9 0 ila 100’ünü oluşturduğundan emin olun.

 

Hazırlanışı

 • Jele ulaşmak için yaprağın dış tabakasını soyun.
 • Jeli dışarı alın ve bir kaba koyun.
 • Yüzünüze jelle hafifçe masaj yapın. Geri kalanını raf ömrünü uzatmak için buzdolabında saklayın.

 

Neden İşe Yarar?

Aloe vera, cildinizdeki su içeriğini arttırır ve yağlı değil sulu yani nemli kalmasını sağlar.

 

 

Sivilceleri azaltır ve lekeleri hafifletir

Aloe vera bitkisi sivilceleri azaltarak, lekeleri ve yara izlerini temizleyerek cildiniz üzerinde harikalar yaratır.

 

Nasıl kullanılır?

Bu bitki, birkaç damla limon suyu ile karıştırılarak akne ve sivilce izlerinin azaltılmasına yardımcı olur. Limon suyunun eklenmesi limonun lekelere yardımcı olabilecek cilt aydınlatma özelliklerine sahip olması nedeniyle önemlidir.

 

Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı aloe vera jeli
 • 2 ila 3 damla limon suyu

 

Hazırlanışı

 • Jele limon suyu ilave edin ve onları bir araya getirin.
 • Jelle yüzünüze masaj yapın. Bu gece tedavisi olarak kullanılır.

 

İlginizi Çekebilir  Zayıflatan Bitki Çayları ve Tarifleri

Neden İşe Yarar?

Aloe vera, gibberellinler ve oksinlerin varlığı nedeniyle antibakteriyel ve anti-inflamatuar bir ajandır. Bu sivilceleri azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, yeni hücrelerin büyümesini teşvik eden polisakaritler içerir. Bu sivilcenin iyileşme sürecini hızlandırır ve yara izini önler.

 

Dikkat!!!

Limon kullanımı güneşteki duyarlılığınızı artırabilir. Yoğun güneş ışığına maruz kalmadan önce güneş koruyucu kullanmanız önerilir.

 

 

Güneş yanığına karşı korur

Yatıştırıcı bir bitkidir ve iltihaplanmayı azalttığı için güneş sonrası tedavi olarak yaygın şekilde kullanılır.

 

Nasıl kullanılır?

Jeli doğrudan güneş yanıkları bölgesine uygulanabilir.

 

Neden İşe Yarar?

Anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı bu bitki, UV ışınlarına maruz kalındığında kızarıklığı azaltır ve cildi rahatlatır. Epitel cilt katmanı üzerinde etki yapar ve nemi tutmak için deriye koruyucu bir katman sağlar. Ayrıca çok sayıda antioksidan ve besleyici özellik içerdiğinden, cildin nemli kalmasını sağlar, bu da güneş yanığını çabucak iyileştirir.

 

 

Böcek ısırıklarını iyileştirir

Anti-inflamatuar bir maddedir, bu da onu yaralara ve böcek ısırıklarına karşı etkili hale getirir.

 

Nasıl kullanılır?

Aloe vera jel, küçük kesikler, çürükler ve böcek sokmaları için topikal bir tedavi olarak kullanılabilir. Ayrıca tahriş olmuş cildi yatıştırmak için tıraş sonrası bir losyon olarak da kullanılabilir.

 

 

Gerginliği azaltır

Yaş ilerledikçe cildiniz genişler. Gebelik sırasında veya hızlı kilo alımıyla cildin elastikiyeti hasar görür ve çirkin gerginlik izlerine neden olur. Bu izler, aloe vera sabunun düzenli kullanımı ile iyileştirilebilen, cilt katmanlarındaki küçük gözeneklerden başka bir şey değildir.

 

 

Aloe Vera Saça Faydaları

 

Saçın uzamasını sağlar

Bu mucize bitki, sadece cildinizde değil; ayrıca saçınıza da bir takım faydalar sağlar. Topikal olarak uygulandığında saç uzamasına yardımcı olur.

 

Nasıl kullanılır?

Hint yağı ile birlikte kullanıldığında saç uzamasına yardımcı olur.

 

Malzemeler

 • 2 çorba kaşığı aloe vera jeli
 • 1 çorba kaşığı hint yağı

 

Hazırlanışı

 • Aloe jel ve hint yağını karıştırın.
 • Karışım ile kafa derisine hafifçe masaj yapın.
 • Gece boyunca bekletin ve bir şampuanla yıkayın.

 

Neden İşe Yarar?

Saç dökülmesine neden olan deriden ölü hücreleri çıkarır.

 

aloe vera faydaları saç

 

Kepeği azaltır

Birçok ticari şampuanlarda yaygın olarak kullanılan bir maddedir. Kaşıntı ve kepekle ilgili kaşıntılı kafa derisi gibi sorunlar için harikalar yaratır.

 

Neden İşe Yarar?

Kepeklenmenin bir takım sebepleri olabilir. Yağlı bir kafa derisi, ölü hücrelerin birikimi, hatta bir enfeksiyon olabilir. Aloe vera bu sorunların hepsine birden çözüm sağlar. Kafa derisinden ölü hücreleri çıkarır. Ayrıca, enfeksiyonlara karşı savaşan ve kafa derisini yatıştıran anti-mikrobiyal ve anti-inflamatuar özellikleri de vardır.

 

 

Saç derisinin pH dengesini korur

Saçınızın pH dengesi bozulduğunda, saç problemleri başlar. Aloe vera, saçınızın pH dengesini korumaya yardımcı olur.

 

Neden İşe Yarar?

Saç derisinin pH değeri 5.5’dir, bu da asidik tarafa düşer. Ticari saç ürünlerinin birçoğu, özellikle şampuan, doğada alkali olduğu için, saçlı derinin ve saçların pH’ını değiştiren yüzey, aktif cildi içerir. Bu, hasarlı ve rahatsız edici saçlara neden olur. Aloe vera, daha sağlıklı ve daha iyi saç geliştiren kafa derisinin pH dengesini eski haline getirmeye yardımcı olur.

 

 

Saçları güçlendirir ve parlaklık sağlar

Nemlendirici özelliklerinden dolayısıyla saçlarınızı güçlendirir ve parlaklık kazandırır.

 

Nasıl kullanılır?

Aloe vera jelini şampuan bittikten hemen sonra saç kremi olarak kullanabilirsiniz.

 

Neden İşe Yarar?

Bu mucize bitki, ölü hücreleri uzaklaştıran proteolitik enzimler içerir. Saçın onarılmasını sağlayan hücre yenilenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda saçınıza nem katar, pürüzsüz ve parlak olmasını sağlar.

 

 

Aloe Veranın Sağlığa Faydaları

 

İnflamasyonu azaltır

Aloe vera suyunun tüketilmesi iltihaplanmayı azaltır.

 

Malzemeler

 • 1 aloe vera yaprağı
 • 1 su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı bal

 

Hazırlanışı

 • Yaprağı kesin.
 • Dış tabakayı soyun. Dış yaprağın altında uzanan sarı sap olan aloe lateksi çıkarın.
 • Jeli dışarı alın ve dikkatli bir şekilde herhangi bir atık kalmaması için yıkayın.
 • Jeli bir blenderin içine yerleştirin. Su ve bal ekleyin ve bütün malzemeleri bir araya getirmek için karıştırın.

 

İlginizi Çekebilir  Noodle (Hazır Makarna) Nedir, Nasıl Yapılır, Zararlı mı?

Neden İşe Yarar?

İnflamasyonun nedenlerinden biri, hücrelere zarar veren vücuttaki serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasardır. Aloe veranın antioksidanlar açısından zengin olduğu yaygın bir bilgidir. Bu antioksidanlar serbest radikallerle bağlanır ve inflamasyonu yönetmeye yardımcı olur.

 

Dikkat!!! Aloe lateksi müshil özelliklere sahiptir ve gastrointestinal rahatsızlığa neden olabilir.

 

 

Mide yanması ve asit reflüyü hafifletir

Aloe vera suyu, gastroözofageal reflü hastalığının (GERD) tedavisinde kullanılır. GERD, mide ekşimesi, göğüs ağrısı ve yutma ile ilgili sorunlar gibi belirtilere neden olur ve aloe suyu etkili bir tedavi yöntemidir.

 

Neden İşe Yarar?

Aloe vera, mide ve yemek borusunu yatıştıran anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca gastrointestinal problemlere neden olan patojenlerle savaşmaya da yardımcı olur.

 

 

Kolesterolü düşürür ve kan şekerini düzenler

Araştırmalar, halen ön aşamalarına rağmen, bu ölümsüzlük bitkisinin kolesterolü düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Kan şekerinin korunmasında da yardımcı olur, bu nedenle şeker hastaları tarafından sıklıkla bir destek olarak kullanılır.

 

Neden İşe Yarar?

Klinik çalışmalar, bu bitkinin, hayati organlardaki kolesterol konsantrasyonunu azaltabileceğini göstermiştir. Ayrıca kan şekeri seviyelerini düşürür.

 

 

Ağız sağlığını korur

Aloe içeren jel esaslı diş macunu, dört bileşen ile dişlerinizde mükemmel etki yaratır. Bu jeli diş sağlığını geliştiren, dişeti nemlendirmeye ve ağızdaki yaraları tedavi etmeye yardımcı olan rahatlatıcı ve ferahlatıcı diş macununu beş dakikadan kısa sürede yapabilirsiniz.

 

Malzemeler

 • 3 çorba kaşığı aloe vera jel (taze sıkılmış)
 • 5 çorba kaşığı karbonat
 • 5 çorba kaşığı bitkisel gliserin
 • Taze kıyılmış nane
 • Okaliptüs yağı veya nane uçucu yağı
 • Cam kavanoz
 • Plastik kap

 

Hazırlanışı

 • Biraz taze aloe vera bulun. Jelini satın almayı düşünebilirsiniz, ancak yeni ekstrakte edilen jel daha güçlüdür ve içerisinde ilave kimyasallar bulunmamaktadır. Jeli bitkiden çıkarın.
 • Jelin çıkarılması için bitkinin sivri uçlarını kesmeniz ve etli parçaları keskin bir bıçak kullanarak açmanız gerekir.
 • Şimdi, jelini bir bıçak veya kaşık kullanarak kazımaya devam edin.
 • Şeffaf jeli, kaşığın arkasında veya bıçağın düz tarafında bir hamur haline getirin.
 • Naneyi kıyın. Alternatif olarak, biraz okaliptüs esans yağı veya nane esansiyel yağı kullanabilirsiniz.
 • Şimdi cam kavanoza karbonat, gliserin, nane veya okaliptüs esansiyel yağı ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Karışımı cam kavanozun içinde muhafaza edin veya sık sık seyahat ediyorsanız plastik bir kap kullanın.
 • Aloe vera diş macunu kullanıma hazır.

 

Neden İşe Yarar?

Aloe vera jel, anti-bakteriyel özelliklerinden dolayı, diş boşluğuna neden olan bakterilere karşı savaşmaya yardımcı olur. Ayrıca dişeti iltihaplanmasına, özellikle periodontitlere neden olan hastalıklarla da mücadele eder.

 

 

Bağışıklık oluşturur

Aloe vera kullanımı bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

Neden İşe Yarar?

Nitrik oksit ve sitokinler üretmek için hücreleri yönlendirir ve bağışıklık sisteminin işini kolaylaştırır.

 

 

Kanser riskini düşürür

Aloe veranın bağışıklık sistemi üzerindeki etkisi, antitümör ve antikanser özellikleri ile yakından ilişkilidir.

 

Neden İşe Yarar?

Bu bitki, dolaylı olarak vücudunuzun tümör ile savaşmasına yardımcı olarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Çalışmalar aynı zamanda tümör boyutunu küçültebileceğini ve kanserli hastaların hayatta kalma oranını artırabileceğini gösterdi.

 

 

Hemoroit tedavisine yardımcı olur

Hemoroitin doğal tedavisi söz konusu olduğunda, aloe vera kullanımı çok popülerdir. Çok faydalı özellikleri, bu acı verici durumu iyileştirme olanağı sağlar.

 

Neden İşe Yarar?

Anti-inflamatuar özellikleri içerdeki ve dışarıdaki iltihaplanmayı azaltır ve bağırsak düzensizliklerini ve bağırsak sorunlarını hafifletmeye yardımcı olur. Ana maddelerinden biri olan antrakinonlar, sindirim sisteminin duvarlarındaki kasılmaları uyarmaya yardımcı olur.

 

Nasıl kullanılır?

Evinizde yetiştirdiğiniz aloe vera bitkisi varsa, şanslısınız demektir. Hemoroit kaynaklı yanma, kaşıntı, tahriş ve ağrıdan kurtulmak için gereken şey budur. Bunu aşağıdaki şekillerde kullanabilirsiniz:

 

 • Yaprağın alt kısmını kırın ve çıkardığınız jeli doğrudan etkilenen bölgeye uygulayın. Etkilenen bölgeye hafifçe ve eşit masaj yapmak için işaret parmağınızı kullanın.
 • Jel, iç hemoroidi tedavi etmek ve iyileştirmek için bir şırınga yardımı ile de uygulanabilir. Ağrı ve kanamanın azaltılmasına yardımcı olur.
 • Jel, gerektiği sıklıkta uygulanabilir. Bununla birlikte, bir banyodan sonra, bağırsak hareketi sonrasında veya yatmadan önce uygulamak daha uygundur.

 

İlginizi Çekebilir  Salatalık Faydaları, Besin Değeri ve Kalorisi

Dikkat!!!

Aloe verayı topikal olarak kullanmak önemli yan etkilere neden olmaz. Bununla birlikte, tüketilmesi kan şekeri düzeylerinin düşmesine neden olabilir – bu nedenle, hemoroit tedavisinde kullanmaları durumunda diyabetli hastalar dikkatli olmalıdır.

 

 

Aloe Vera Yenir mi?

 

Yapraklar yemek için genellikle güvenlidir

Bu bitkinin yaprakları üç bölümden oluşur: deri, jel ve lateks. Jeli bitkinin sağlığa faydasını sağlayan kısmıdır. Doğru hazırlandığında ve cilde uygulandığında güvenlidir. Jeli, ferahlatıcı bir tada sahiptir ve smoothie gibi çeşitli içeceklere eklenebilir.

 

Jeli çıkarmak için, üstteki dikenli kenarları, yaprağın yanından kesin. Ardından, düz taraftaki deriyi dilimleyin, jeli çıkarın ve küçük küpler haline getirin.

 

Kir ve kalıntıları gidermek için jel küplerini iyice yıkayın. Lateks kalıntısı jele hoş olmayan acı bir tat verir. Lateks, yaprak ve yaprak jeli arasında ince bir sarı sıvı tabakadır. Aloin gibi güçlü müshil özelliklere sahip bileşikler içerir.

 

Çok fazla lateks yemek ciddi ve potansiyel olarak ölümcül yan etkilere neden olabilir. Aksine, aloe veranın derisini ve yaprakların içindeki etli kısmı genellikle yemek için güvenlidir. Salatalarda farklı bir tat olarak kullanılabilir.

 

Cildi hazırlamak için, üst taraftaki dikenli kenarları ve bitkinin yanından keserek düz taraftaki deriden dilimleyin. Kir, kalıntı ve lateksi temizlemek için cildi iyice yıkadığınızdan emin olun.

 

aloe vera bitkisi

 

Cilt bakım jelini yemeyin

Bu bitkinin cilt bakım jelleri ve ürünlerini yemeyin. Bunlar, güneş yanıklarını yatıştırmaya, iltihabı azaltmaya, nemlendirmeye, kaşıntıyı hafifletmeye ve çeşitli diğer cilt sorunlarını tedavi etmeye yardımcı olmak için üretilmiştir.

 

Birçok ticari jelin, raf ömrünü uzatmak için koruyucuların yanı sıra koku, doku ve rengi iyileştirmek için diğer katkı maddelerini içerir. Bu bileşenlerin birçoğu yutulmamalıdır.

 

Ek olarak, işleme yöntemleri, jeli yemekten kaynaklanan sağlık yararlarından başka bir şekilde sorumlu olan aloe vera jelin aktif bileşenlerini yok edebilir.

 

 

Aloe Vera Yemenin Faydaları

 

Yapraktan alınan jeli tüketmek, bazı potansiyel sağlık yararlarına bağlanmıştır. Aloe vera yemenin bazı potansiyel faydaları şunlardır:

 

Kan şekeri düzeyini düşürür

İnsan ve hayvan çalışmalarında,  jeli insülin duyarlılığını artırarak kan şekeri seviyelerini azaltmaya yardımcı olmuştur.

 

İnflamatuar sinyalleri baskılar

Hayvan ve test tüpü çalışmalarında, aloe vera ekstresi TNFα, IL-1 ve IL-6 gibi inflamatuar sinyalleri bastırdı.

 

Diş plağını azaltır

Ağız gargarası olarak kullanıldığında, aloe vera suyu diş plağı birikimini azaltmada düzenli bir gargara kadar etkili olabilir.

 

Belleği hızlandırır

Bir hayvan çalışmasında, jeli tüketmek, depresyon belirtilerini azaltırken, öğrenmeyi ve hafızayı güçlendirmeye yardımcı olmuştur.

 

Antioksidanlar açısından zengin

Düzenli olarak jelini yiyenlerde kan antioksidan düzeyleri yükselebilir. Antioksidanlar, birçok kronik hastalığa bağlı bileşikler olan serbest radikallerin neden olduğu hasarla mücadeleye yardımcı olurlar.

 

 

Aloe Vera Yemenin Tehlikeleri

 

Yaprak içinde bulunan sarı bir madde olan aloe lateksi yiyenlerin potansiyel riskleri vardır. Küçük dozlarda lateks yemek, kasılmaları teşvik ederek kabızlığı tedavi etmeye yardımcı olabilir. Ancak, 2002 yılında ABD FDA, güvenlik endişeleri nedeniyle aloe vera lateks içeren reçetesiz ürünlerin satışını yasaklamıştır.

 

Lateksinin uzun süreli kullanımı mide krampları, böbrek problemleri, düzensiz kalp atışı ve kas güçsüzlüğü gibi yan etkilerle ilişkilendirilmiştir. Günde 1 gramın üzerinde yüksek dozlarda, uzun süreli kullanım ölümcül bile olabilir. Gebe kasılmaları stimüle edeceği için hamile kadınlar lateksi yemekten kaçınmalı, çünkü bir düşüğe neden olabilir.

 

Ek olarak, inflamatuar barsak hastalığı (IBD) veya Crohn hastalığı gibi sindirim sistemi bozuklukları olan kişiler, aloe vera lateksini tüketmekten kaçınmak zorundadır çünkü bu, durumlarını kötüleştirebilir.

 

Lateks dışında, diyabet, kalp ya da böbrek ilacı kullanan kişiler için aloe jeli tüketilmesi tavsiye edilmez çünkü ilaçların potansiyel yan etkilerini daha da kötüleştirebilir.

 

Aloe vera cilt bakım jellerini yemekten kaçının, bunlar yaprak içindeki jel ile aynı faydaları sunmaz. Cilt bakım jelleri ayrıca, tüketilmesi gerekmeyen maddeler de içerebilir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ