Aloe Vera Nedir, Nasıl Kullanılır? Aloe Veranın Faydaları

  Aloe Vera Nedir, Nasıl Kullanılır? Aloe Veranın Faydaları

  Aloe vera, “ölümsüzlük bitkisi” olarak adlandırılır. Liliaceae ailesinin bir üyesi olup, 400’den fazla aloe vera çeşidi vardır.

  Geleneksel tıpta binlerce yıldır kullanılmaktadır ve çalışmalar aloe veranın yararlarının birçok sağlık sorununun çözümünde etkili olduğunu tespit etmiştir. 

  Aloe vera nasıl kullanılır? sorusuna şöyle cevap verilebilir,  örneğin; güneş yanıklarını tedavi etmek, diş plağıyla savaşmak ve kan şekeri düzeylerini düşürmek için kullanılır. 

  Ek olarak, aloe vera bitkisi, vitaminler, mineraller, enzimler, amino asitler, yağ asitleri ve polisakkaritler de dahil olmak üzere 75’den fazla potansiyel aktif bileşen içeren besinler açısından zengindir.

  Aloe Vera Nedir?

  Aloe veranın diğer adı sarısabırdır, etli bir bitkidir, kalın ve etli olan yaprakları suyu saklar. Yapraklar iki madde üretir: az miktarda su ile karıştırılmış aloe vera jeli, ve aloe lateksi olarak bilinen sap. 

  Kökeni eski Mısır’a uzanır ve tıbbi amaçlı kullanımı uzun bir geçmişe sahiptir. Bitki Kuzey Afrika, Güney Avrupa ve Kanarya Adaları’na özgüdür. Bugün dünya çapında tropik iklimlerde yetişmektedir. 

  Mide ekşimesini rahatlatmaktan göğüs kanserinin yayılmasını yavaşlatmaya kadar, araştırmacılar bu ölümsüzlük bitkisinin ve birçok yan ürünün faydalarını ortaya çıkarmaya yeni başlıyorlar.

  Bu mucize bitkinin faydalarını bilmeden olmaz. Yazıda “aloe vera faydaları”, “aloe vera cilde faydaları”, “aloe vera saça faydaları”, “aloe vera nasıl kullanılır?” konusunda merak ettiklerinizle ilgili detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

  Aloe Vera Cilde Faydaları

  Aloe vera sabunu ve jel, gliserin, sodyum palmat, sodyum karbonat, sodyum palmiye kemelatı, sorbitol, vb. gibi çeşitli besin maddeleriyle yüklüdür. Bunlar cildi besler ve parlak görünmesini sağlar.

  aloe vera kullanımı

  Yaşlanmanın erken belirtilerini engeller

  Yaşlandıkça kırışıklıklar ve ince çizgiler görünmeye mahkumdur. Ancak, doğal bir süreç olan diğer faktörler de bunu hızlandırabilir. Aloe vera, yaşlanmanın bu erken belirtilerini önlemeye yardımcı olur. 

  Nasıl kullanılır?

  Zeytinyağı ve yulaf ezmesiyle hazırlanan nemlendirici bir maske, cildi yumuşatır. 

  Malzemeler

  • Bir çay kaşığı aloe vera jeli
  • Yarım çay kaşığı zeytinyağı
  • Bir tatlı kaşığı yulaf ezmesi

  Hazırlanışı

  – Tüm malzemeleri bir kapta macun oluşturana kadar karıştırın.

  – Yüzünüze uygulayın ve 30 dakika boyunca tutun.

  – Soğuk su ile yıkayın.

  Cildiniz yaşlandıkça kurur ve elastikiyetini kaybeder. Bu yüzden, kırışıklıklara ve ince çizgilere karşı daha hassastır.

  Aloe cildi nemlendirir ve ölü hücreleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Araştırmalar, cildin esnekliğini artırdığını ve daha yumuşak olmasını sağladığını tespit etmiştir.

  Cildi nemlendirir

  Aloe vera jel birçok kişi tarafından nemlendirici olarak kullanılır. Yağlı ve sivilce eğilimli bir ciltte mucizevi etkiler gösterir.

  Nasıl kullanılır?

  Jeli doğrudan bitkiden çıkarın ve cildinize uygulayın. Alternatif olarak, piyasada hazır jeller bol miktarda mevcuttur. Satın almayı tercih ederseniz jelin ürünün yüzde 90 ila 100’ünü oluşturduğundan emin olun.

  Hazırlanışı

  • Jele ulaşmak için yaprağın dış tabakasını soyun.
  • Jeli dışarı alın ve bir kaba koyun.
  • Yüzünüze jelle hafifçe masaj yapın. Geri kalanını raf ömrünü uzatmak için buzdolabında saklayın.

  Aloe vera, cildinizdeki su içeriğini artırır, yani nemlendirir.

  Sivilceleri azaltır ve lekeleri hafifletir

  Aloe vera bitkisi sivilceleri azaltarak, lekeleri ve yara izlerini temizleyerek cildiniz üzerinde harikalar yaratır.

  Nasıl kullanılır?

  Bu bitki, birkaç damla limon suyu ile karıştırılarak akne ve sivilce izlerinin azaltılmasına yardımcı olur. Limon suyunun eklenmesi limonun lekelere yardımcı olabilecek cilt aydınlatma özelliklerine sahip olması nedeniyle önemlidir.

  Malzemeler

  • Bir yemek kaşığı aloe vera jeli
  • İki ila üç damla limon suyu

  Hazırlanışı

  – Jele limon suyu ilave edin ve onları bir araya getirin.

  – Jelle yüzünüze masaj yapın. Bu gece tedavisi olarak kullanılır.

  Aloe vera, gibberellinler ve oksinlerin varlığı nedeniyle antibakteriyel ve anti-inflamatuar bir ajandır. Bu sivilceleri azaltmaya yardımcı olur. 

  Ayrıca, yeni hücrelerin büyümesini teşvik eden polisakaritler içerir. Bu sivilcenin iyileşme sürecini hızlandırır ve yara izini önler. 

  Dikkat!!!

  Limon kullanımı güneşteki duyarlılığınızı artırabilir. Yoğun güneş ışığına maruz kalmadan önce güneş koruyucu kullanmanız önerilir.

  Güneş yanığına karşı korur

  Yatıştırıcı bir bitkidir ve iltihaplanmayı azalttığı için güneş sonrası tedavi olarak yaygın şekilde kullanılır.

  Nasıl kullanılır?

  Jel, doğrudan güneş yanıkları bölgesine uygulanabilir.

  Anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı bu bitki, UV ışınlarına maruz kalındığında kızarıklığı azaltır ve cildi rahatlatır. Epitel cilt katmanı üzerinde etki yapar ve nemi tutmak için deriye koruyucu bir katman sağlar. 

  Ayrıca çok sayıda antioksidan ve besleyici özellik içerdiğinden, cildin nemli kalmasını sağlar, bu da güneş yanığını çabucak iyileştirir.

  Böcek ısırıklarını iyileştirir

  Anti-inflamatuar bir maddedir, bu da onu yaralara ve böcek ısırıklarına karşı etkili hale getirir. 

  Nasıl kullanılır?

  Aloe vera jel, küçük kesikler, çürükler ve böcek sokmaları için topikal bir tedavi olarak kullanılabilir. Ayrıca tahriş olmuş cildi yatıştırmak için tıraş sonrası bir losyon olarak da kullanılabilir.

  Gerginliği azaltır

  Yaş ilerledikçe cildiniz genişler. Gebelik sırasında veya hızlı kilo alımıyla cildin elastikiyeti hasar görür ve çirkin gerginlik izlerine neden olur. 

  Bu izler, aloe vera sabunun düzenli kullanımı ile iyileştirilebilen, cilt katmanlarındaki küçük gözeneklerden başka bir şey değildir.

  Aloe Vera Saça Faydaları

  aloe vera faydaları saç

  Saçın uzamasını sağlar

  Bu mucize bitki, sadece cildinizde değil; ayrıca saçınıza da bir takım faydalar sağlar. Topikal olarak uygulandığında saç uzamasına yardımcı olur.

  Nasıl kullanılır?

  Hint yağı ile birlikte kullanıldığında saç uzamasına yardımcı olur.

  Malzemeler

  • İki yemek kaşığı aloe vera jeli
  • Bir yemek kaşığı Hint yağı

  Hazırlanışı

  – Aloe jel ve Hint yağını karıştırın.

  – Karışım ile kafa derisine hafifçe masaj yapın.

  – Gece boyunca bekletin ve bir şampuanla yıkayın.

  Saç dökülmesine neden olan deriden ölü hücreleri çıkarır.

  Kepeği azaltır

  Birçok ticari şampuanlarda yaygın olarak kullanılan bir maddedir. Kaşıntı ve kepekle ilgili kaşıntılı kafa derisi gibi sorunlar için harikalar yaratır.

  Kepeklenmenin bir takım sebepleri olabilir. Yağlı bir kafa derisi, ölü hücrelerin birikimi, hatta bir enfeksiyon olabilir. 

  Aloe vera bu sorunların hepsine birden çözüm sağlar. Kafa derisinden ölü hücreleri çıkarır. Ayrıca, enfeksiyonlara karşı savaşan ve kafa derisini yatıştıran anti-mikrobiyal ve anti-inflamatuar özellikleri de vardır.

  Saç derisinin pH dengesini korur

  Saçınızın pH dengesi bozulduğunda, saç problemleri başlar. Aloe vera, saçınızın pH dengesini korumaya yardımcı olur.

  Saç derisinin pH değeri 5.5’dir, bu da asidik tarafa düşer. Ticari saç ürünlerinin birçoğu, özellikle şampuan, doğada alkali olduğu için, saçlı derinin ve saçların pH’ını değiştiren yüzey, aktif cildi içerir. 

  Bu, hasarlı ve rahatsız edici saçlara neden olur. Aloe vera, daha sağlıklı ve daha iyi saç geliştiren kafa derisinin pH dengesini eski haline getirmeye yardımcı olur.

  Saçları güçlendirir ve parlaklık sağlar

  Nemlendirici özelliklerinden dolayısıyla saçlarınızı güçlendirir ve parlaklık kazandırır.

  Nasıl kullanılır?

  Aloe vera jelini şampuan bittikten hemen sonra saç kremi olarak kullanabilirsiniz.

  Bu mucize bitki, ölü hücreleri uzaklaştıran proteolitik enzimler içerir. Saçın onarılmasını sağlayan hücre yenilenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda saçınıza nem katar, pürüzsüz ve parlak olmasını sağlar.

  Aloe Veranın Sağlığa Faydaları

  aloe vera nedir

  İnflamasyonu azaltır

  Aloe vera suyunun tüketilmesi iltihaplanmayı azaltır. 

  Malzemeler

  • Bir aloe vera yaprağı
  • Bir su bardağı su
  • Bir tatlı kaşığı bal

  Hazırlanışı

  – Yaprağı kesin.

  – Dış tabakayı soyun. Dış yaprağın altında uzanan sarı sap olan aloe lateksi çıkarın.

  – Jeli dışarı alın ve dikkatli bir şekilde herhangi bir atık kalmaması için yıkayın.

  – Jeli bir blenderin içine yerleştirin. Su ve bal ekleyin ve bütün malzemeleri bir araya getirmek için karıştırın.

  İnflamasyonun nedenlerinden biri, hücrelere zarar veren vücuttaki serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasardır. 

  Aloe veranın antioksidanlar açısından zengin olduğu yaygın bir bilgidir. Bu antioksidanlar serbest radikallerle bağlanır ve inflamasyonu yönetmeye yardımcı olur. 

  Dikkat!!!

  Aloe lateksi müshil özelliklere sahiptir ve gastrointestinal rahatsızlığa neden olabilir.

  Mide yanması ve asit reflüyü hafifletir

  Aloe vera suyu, gastroözofageal reflü hastalığının (GERD) tedavisinde kullanılır. GERD, mide ekşimesi, göğüs ağrısı ve yutma ile ilgili sorunlar gibi belirtilere neden olur ve aloe suyu etkili bir tedavi yöntemidir.

  Aloe vera, mide ve yemek borusunu yatıştıran anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca gastrointestinal problemlere neden olan patojenlerle savaşmaya da yardımcı olur.

  Kolesterolü düşürür ve kan şekerini düzenler

  Araştırmalar, halen ön aşamalarına rağmen, bu ölümsüzlük bitkisinin kolesterolü düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

  Kan şekerinin dengelenmesine de yardımcı olur, bu nedenle şeker hastaları tarafından sıklıkla bir destek olarak kullanılır.

  Klinik çalışmalar, bu bitkinin, hayati organlardaki kolesterol konsantrasyonunu azaltabileceğini göstermiştir. Ayrıca kan şekeri seviyelerini düşürür.

  Ağız sağlığını korur

  Aloe içeren jel esaslı diş macunu, dört bileşen ile dişlerinizde mükemmel etki yaratır. Bu jeli diş sağlığını geliştiren, dişeti nemlendirmeye ve ağızdaki yaraları tedavi etmeye yardımcı olan rahatlatıcı ve ferahlatıcı diş macununu beş dakikadan kısa sürede yapabilirsiniz.

  Malzemeler

  • Üç yemek kaşığı aloe vera jel (taze sıkılmış)
  • Beş yemek kaşığı karbonat
  • Beş yemek kaşığı bitkisel gliserin
  • Taze kıyılmış nane
  • Okaliptüs yağı veya nane uçucu yağı
  • Cam kavanoz
  • Plastik kap

  Hazırlanışı

  – Biraz taze aloe vera bulun. Jelini satın almayı düşünebilirsiniz, ancak yeni ekstrakte edilen jel daha güçlüdür ve içerisinde ilave kimyasallar bulunmamaktadır. Jeli bitkiden çıkarın.

  – Jelin çıkarılması için bitkinin sivri uçlarını kesmeniz ve etli parçaları keskin bir bıçak kullanarak açmanız gerekir.

  – Şimdi, jelini bir bıçak veya kaşık kullanarak kazımaya devam edin.

  – Şeffaf jeli, kaşığın arkasında veya bıçağın düz tarafında bir hamur haline getirin.

  – Naneyi kıyın. Alternatif olarak, biraz okaliptüs esans yağı veya nane esansiyel yağı kullanabilirsiniz.

  – Şimdi cam kavanoza karbonat, gliserin, nane veya okaliptüs esansiyel yağı ekleyin ve iyice karıştırın.

  – Karışımı cam kavanozun içinde muhafaza edin veya sık sık seyahat ediyorsanız plastik bir kap kullanın.

  – Aloe vera diş macunu kullanıma hazır.

  Aloe vera jel, anti-bakteriyel özelliklerinden dolayı, diş boşluğuna neden olan bakterilere karşı savaşmaya yardımcı olur. Ayrıca dişeti iltihaplanmasına, özellikle periodontitlere neden olan hastalıklarla da mücadele eder.

  Bağışıklık oluşturur

  Aloe vera kullanımı bağışıklık sistemini güçlendirir. Nitrik oksit ve sitokinler üretmek için hücreleri yönlendirir ve bağışıklık sisteminin işini kolaylaştırır.

  Kanser riskini düşürür

  Aloe veranın bağışıklık sistemi üzerindeki etkisi, antitümör ve antikanser özellikleri ile yakından ilişkilidir.

  Bu bitki, dolaylı olarak vücudun, tümör ile savaşmasına yardımcı olarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Çalışmalar aynı zamanda tümör boyutunu küçültebileceğini ve kanserli hastaların hayatta kalma oranını artırabileceğini gösterdi.

  Hemoroit tedavisine yardımcı olur

  Hemoroit için doğal tedavi olarak, aloe vera kullanımı çok popülerdir. Faydalı özellikleri, bu acı verici durumu iyileştirme olanağı sağlar.

  Anti-inflamatuar özellikleri, içerdeki ve dışarıdaki iltihaplanmayı azaltır ve bağırsak düzensizliklerini ve bağırsak sorunlarını hafifletmeye yardımcı olur. Ana maddelerinden biri olan antrakinonlar, sindirim sisteminin duvarlarındaki kasılmaları uyarmaya yardımcı olur.

  Nasıl kullanılır?

  Evinizde yetiştirdiğiniz aloe vera bitkisi varsa, şanslısınız demektir. Hemoroit kaynaklı yanma, kaşıntı, tahriş ve ağrıdan kurtulmak için gereken şey budur. Bunu aşağıdaki şekillerde kullanabilirsiniz:

  – Yaprağın alt kısmını kırın ve çıkardığınız jeli doğrudan etkilenen bölgeye uygulayın. Etkilenen bölgeye hafifçe ve eşit masaj yapmak için işaret parmağınızı kullanın.

  – Jel, iç hemoroidi tedavi etmek ve iyileştirmek için bir şırınga yardımı ile de uygulanabilir. Ağrı ve kanamanın azaltılmasına yardımcı olur.

  – Jel, gerektiği sıklıkta uygulanabilir. Bununla birlikte, bir banyodan sonra, bağırsak hareketi sonrasında veya yatmadan önce uygulamak daha uygundur.

  Dikkat!!!

  Aloe verayı topikal olarak kullanmak önemli yan etkilere neden olmaz. Bununla birlikte, tüketilmesi kan şekeri düzeylerinin düşmesine neden olabilir – bu nedenle, hemoroit tedavisinde kullanmaları durumunda diyabetli hastalar dikkatli olmalıdır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ