Kediotu Kökü Gevşeyip Uyumanıza Yardımcı Olur | diyetz

Kediotu Kökü Gevşeyip Uyumanıza Yardımcı Olur

 

 

Kediotu kökü bitkisi, eski çağlardan beri huzur ve uyku kalitesini artırmak için kullanılmıştır. Her ne kadar çok olumlu bir ilgi gördüyse de, etkinliği ve güvenliği hakkında bazı kafa karışıklıkları vardır.

 

Bu yazı, kediotunun faydalarını özetlemekte, güvenliğiyle ilgili endişeleri araştırmaktadır.

 

 

Kediotu Kökü nedir?

“Valeriana officinalis”, yaygın olarak kediotu olarak bilinir, Asya ve Avrupa’da yetişen bir bitkidir. Aynı zamanda ABD, Çin ve diğer ülkelerde de yetiştirilmektedir.

 

Kediotu bitkisinin çiçekleri yüzyıllar önce parfüm yapmak için kullanılırdı ve kök kısmı geleneksel tıpta en az 2.000 yıldır kullanılmaktadır.

 

Kediotu kökü, narin kokulu çiçeklerin aksine, uçucu yağlar ve sedatif etkilerinden sorumlu diğer bileşikler nedeniyle çok kuvvetli, toprak kokusuna sahiptir.

 

Kediotu kökü özütü kapsül veya sıvı formda bir takviye olarak mevcuttur. Aynı zamanda çay olarak da tüketilebilir.

 

 

 

 

Kediotunun işlevi nedir?

Kediotu kökü, uykuyu teşvik edebilen ve kaygıyı azaltabilen bir takım bileşikler içerir. Bunlara valerenik asit, izovalerik asit ve çeşitli antioksidanlar dahildir.

 

Kediotu kökü, gama-aminobütirik asit (GABA), beyninizdeki sinir uyarılarını ve sinir sistemini düzenleyen kimyasal bir haberci ile etkileşimi için dikkatleri üzerine çekti.

 

Araştırmacılar, akut ve kronik strese bağlı düşük GABA düzeylerinin anksiyete ve düşük kaliteli uyku ile bağlantılı olduğunu göstermiştir. Valerenik asitin beyindeki GABA’nın parçalanmasını engellediği ve sakinliğin ve huzur duygusunu teşvik ettiği bulundu.

 

Kediotu kökü, ayrıca, uyku arttırıcı özelliklere sahip olan, hesperidin ve linarinden oluşan antioksidanları içerir. Bu bileşiklerin birçoğu, strese karşı korku ve duygusal tepkileri işleyen beynin bir parçasında aşırı aktiviteyi engelleyebilir.

 

Bir çalışma, farelerin kediotu tedavisi ile tedavi edilmesinin, ruh hali düzenlenmesinde rol oynayan bir beyin kimyasalının –serotonin- seviyelerini koruyarak fiziksel ve psikolojik strese olan yanıtlarını geliştirdiğini bulmuştur.

 

Ayrıca, araştırmacılar, izovalerik asitin, epilepsiyi tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan valproik aside benzeyen ani veya istemsiz kas kasılmalarını önleyebileceğini göstermiştir.

 

 

Kediotu kökü rahatlamanıza yardımcı olur

Stres altındayken sakin kalmak zor olabilir. Araştırmalar, kediotu kökünün stresli durumlara yanıt olarak ortaya çıkan kaygılı duyguların hafifletilmesine yardımcı olabileceğini önermektedir.

 

İlginizi Çekebilir  Uyku Bozukluğuna İyi Gelen Bitkiler ve Takviyeler

Bir çalışmada, bir labirent deneyinden önce kedi otu kökü ile tedavi edilen sıçanlar, alkol verilen veya tedavi görmeyen sıçanlara göre kaygı uyandırıcı davranışlar sergiledi.

 

Zor zihinsel testler verilen sağlıklı erişkinlerde yapılan bir araştırma, kediotu ve limon kombinasyonunun kaygı puanlarını azalttığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte, son derece yüksek miktarda takviye aslında kaygı puanlarını artırdı.

 

Kediotu kökü, akut strese yanıt olarak kaygıyı azaltmanın yanı sıra, genelleşmiş kaygı bozukluğu veya obsesif kompulsif bozukluk (OKB) gibi endişeli davranışlarla karakterize edilen kronik rahatsızlıklara yardımcı olabilir.

 

OKB olan yetişkinlerin sekiz haftalık kontrollü bir çalışmasında, günlük olarak kedi otu özütü alan grup obsesif ve kompulsif davranışlarda kontrol grubuna göre anlamlı bir azalma gösterdi.

 

Dahası, OKB’yi tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan birçok ilaçtan farklı olarak, kediotu kökü önemli yan etkilere neden olmamıştır.

 

Bir başka çalışmada, odaklanmak veya hiperaktif davranışlar gösteren çocukların, kediotu kökünden yararlanabileceğini öne sürülüyor.

 

169 ilkokul çocuğunun kontrollü çalışmasında, kediotu kökü ve limon kombinasyonu, en şiddetli semptomları olan çocuklar arasında odaklanma, hiperaktivite ve dürtüselliği % 50’den fazla geliştirmiştir.

 

 

Kediotu Kökü, Daha İyi Uyumanıza Yardımcı Olur

Uyku bozuklukları oldukça yaygındır. İnsanların yaklaşık % 30’unda uykusuzluk yaşadığı, yani uykuda zorluk çektiği, uykuda kaldıkları veya yüksek kalitede onarıcı uykuda zorlandıkları tahmin edilmektedir.

 

Araştırmalar, kediotu kökünün alınmasının uykuya dalmak için gereken süreyi azaltmasının yanı sıra uyku kalitesini ve miktarını geliştirdiği belirtilmektedir.

 

Uyku güçlüğü çeken 27 genç ve orta yaşlı erişkin üzerinde yapılan kontrollü bir araştırmada 24 kişi iyileşen uyku bildirdi ve bunların 12’si 400 mg kediotu kökü aldıktan sonra “mükemmel uyum” bildirdi.

 

Yavaş dalga uykusu, aynı zamanda derin uyku olarak da bilinir; vücudunuzu onarmak ve şarj etmek için önemlidir, böylece iyi dinlenmiş ve enerjik uyanırsınız.

 

Uykusuzluğa sahip yetişkinlerde yapılan bir çalışmada, tek bir kediotu dozu % 36 daha hızlı derin uyku elde etmelerine yardımcı oldu.

 

Kediotu kökünün, uykudaki etkilerini inceleyen çoğu araştırma yetişkinlerde yapılmış olmakla birlikte, uyku bozukluğu çeken çocukların da yararlanabileceğini gösteren birkaç çalışma bulunmaktadır.

 

Gelişimsel olarak gecikmiş, uyku bozukluğu olan çocukların sekiz haftalık küçük bir çalışmasında, kediotu kökü uykuya dalmak için geçen zamanı azalttı, toplam uyku süresini uzattı ve daha kaliteli uykuya yol açtı.

 

İlginizi Çekebilir  Limon Diyeti

Ancak, birçok araştırmanın sistematik değerlendirmesi, kediotu kökünün güvenli olduğunu kanıtlamış olsa da, bazı araştırmacılar, uyku bozuklukları için plasebodan(etkisiz ilaç) daha etkili olduğunu doğrulamak için yeterli kanıt bulunmadığını düşünmektedir.

 

 

Kediotu Kökünün Diğer Faydaları

Diğer koşullar üzerindeki etkileri hakkında daha az yayınlanmış araştırma bulunmaktadır. Bununla birlikte, bazı araştırmalar, kediotu kökünün aşağıdaki amaçlarla yarar sağlayabileceğini göstermektedir:

 

Menopoz: Menapozdaki kadınlarla yapılan araştırmada, 765 mg günlük kediotu tedavisi ile sekiz haftalık tedavi süresince sıcak basmalarının şiddetinde ciddi düşüşler yaşandı.

 

Menstrüel sorunlar: Premenstrüel sendrom (PMS) veya ağrılı menstruasyondan muzdarip kadınlar kediotu kökünden yararlanabilir. Bir çalışma, PMS’nin fiziksel, duygusal ve davranışsal belirtilerinin iyileştiğini keşfetti.

 

Huzursuz bacak sendromu: Huzursuz bacak sendromlu kişilerde sekiz haftalık bir çalışma, günde 800 mg alanların, semptomlarını iyileştirdiğini ve gündüz uykusuzluğunu azalttığını gösterdi.

Parkinson hastalığı: Bir çalışma, kedi otu özü alan, Parkinson hastalığına sahip farelerin daha iyi davranış, inflamasyonda bir azalma ve antioksidan seviyelerinde artışa yol açtığını tespit etmiştir.

 

 

Kedi Otu Kökünün Olumsuz Etkileri Var mı?

Kedi otu kökünün çoğu insan için oldukça güvenli olduğu belirtilmektedir.Araştırmalar, DNA’da olumsuz değişikliklere neden olmadığını ve bunları kaygıyı gidermek ve uykuyu geliştirmek için kullanan hastalarda kanser tedavisine müdahale etmediğini bulmuştur.

Ayrıca, yönettiği gibi kullanıldığında zihinsel veya fiziksel performansı etkilediği görülmemektedir.

 

Bir çalışma akşam saatlerinde kediotu kökü alan kişilerde sabah reaksiyon zamanı, uyanıklık veya konsantrasyon açısından fark bulamamıştır.

 

Birçok anti-anksiyete veya uyku ilacından farklı olarak, kediotu kökü normal kullanıma bağlı bağımlılık veya bırakılması durumunda geri çekme belirtileri ile ilgili sorunlara neden olmadığı anlaşılmaktadır.

 

Yan etkiler nadiren de olsa, bazı vakalarda baş ağrısı, mide ağrısı ve baş dönmesine neden olduğu bildirilmiştir. İronik bir şekilde uykusuzluk nadiren olsa bile, rapor edilmiştir.

 

Karaciğer hastalığınız veya başka ciddi tıbbi durumunuz varsa, kediotu kökü almanın sizin için güvenli olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

 

İlginizi Çekebilir  Düzenli Egzersiz Yapmanın Faydaları

Ayrıca gebe kadınların ve üç yaşın altındaki çocukların tıbbi kontrol edilmeden kediotu kökünü almaması önerilir; çünkü bu gruplar için potansiyel riskler değerlendirilmemiştir.

 

 

Faydaları en üst düzeye çıkarmak için kediotu kökü nasıl kullanılır?

Kediotu kökü, istenen etkiye yönelik olarak alındığında en iyi sonucu verecektir. Uyku güçlüğü çekenlerde yapılan birçok çalışmada, 400-900 mg kediotu özütü kullanılmıştır ve bu da güvenli ve etkili bir dozaj olarak gösterilmiştir.

 

En iyi sonuç için, yatmadan önce 30 dakika ila iki saat sürebilir.En büyük dozun her zaman en iyi olmayabileceğini unutmayın.

 

Bir çalışma gece 450 mg veya 900 mg kediotu kökü kullanmanın insanların daha hızlı uykuya dalmasına ve uyku kalitesinin iyileşmesine yardımcı olduğunu bulmuştur.

 

Bununla birlikte, 900 mg doz ertesi sabah uyuşukluk hissine neden oldu.Kapsüllere alternatif olarak, 2-3 gram kurutulmuş kediotu kökü kullanılarak sıcak suda 10-15 dakika batırılmış bir çay hazırlayabilirsiniz.

 

Araştırmalar, kediotu kökünün, düzenli olarak en az iki hafta süreyle alındıktan sonra daha sonra iki ila dört hafta daha almaya devam etmesinin etkili olduğunu düşündürmektedir.

 

Kediotu kökü, uyuşukluğa neden olabileceği için, ağır makine kullanmak gibi uyanıklık gerektiren faaliyetleri gerçekleştirmeden önce almamanız önemlidir.

 

Kaygı için, öğün saatlerinde günde üç kez 120-200 mg’lık daha küçük bir dozaj alın, son doz yatmadan hemen önce. Gün içinde daha fazla doz almak uykusuzluğa neden olabilir.

 

Alkol, yatıştırıcı veya anti-anksiyete ilaçları, şifalı bitkiler ve diğer takviyeler, depresyon etkilerini artırabileceğinden, asla kediotu kökü ile birlikte alınmamalıdır.

 

Sonuç olarak;

Kediotu, uykuyu iyileştirmeye, gevşemeyi geliştirmeye ve kaygıları azaltmaya yardımcı olabilecek bir bitkidir.

 

Önerilen dozda alındığında güvenli ve alışkanlık yaratmamaktadır. Bazı durumlarda, benzodiazepinler ve benzeri ilaçların yerini alabilir.

 

Bununla birlikte, özellikle diğer ilaçları kullanıyorsanız veya ciddi bir sağlık durumunda, kediotu kökü almadan önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

 

Çalışmalar birçok insanın kediotu kökü ile mükemmel sonuçlar aldığını gösteriyor. Bununla birlikte, güvenlik ve potansiyel faydaları göz önüne alındığında, uyku veya kaygı sorunlarınız varsa, kediotu kökünü denemek isteyebilirsiniz.Uykunuzu, ruh halinizi ve stresle baş edebilme becerinizi artırabilir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ