Kediotu Kökü Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

  Kediotu Kökü Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

  Valerian kediotu kökü bitkisi, eski çağlardan beri sakinleştirici ve uyku yapıcı etkisi için kullanılmıştır. 

  Belki de uyku getirmek için en yaygın kullanılan doğal tedavilerden biridir. Kaygı ve endişe duygularını gidermek, menopoz semptomlarını hafifletmek ve ruhsal gevşemeyi teşvik etmek için de kullanılır.

  Yazıda “kedi otu nedir”, “kedi otu faydaları ve zararları nelerdir”, “kedi otunun yan etkileri var mı” soruları cevaplanacaktır. 

  Kediotu Kökü Nedir?

  Bilimsel adı “Valeriana officinalis“, olan valerian kökü, Asya ve Avrupa’da yetişen bir bitkidir. Aynı zamanda ABD, Çin ve diğer ülkelerde de yetiştirilmektedir.

  Bitkinin çiçekleri yüzyıllar önce parfüm yapmak için kullanılmıştır. Kök kısmı geleneksel tıpta en az 2.000 yıldır kullanılmaktadır.

  Kediotu kökü, uçucu yağlar ve sedatif etkilerinden sorumlu diğer bileşikler nedeniyle çok kuvvetli bir kokuya sahiptir.

  Kediotu ekstraktı, ekstresi kediotu kökü hapı ve kapsülü takviye olarak mevcuttur. Bitki aynı zamanda çay olarak demlenip içilebilir.

  Kediotu Kökü Ne İşe Yarar?

  Bitki, uyumaya yardımcı olan ve kaygıyı azaltan bir takım bileşikler içerir. Bunlar, valerenik asit, izovalerik asit ve çeşitli antioksidanlardır.

  Bitkide bulunan, gama-aminobütirik asit (GABA), beyindeki sinir uyarılarını ve sinir sistemini düzenleyen kimyasal bir habercidir. Araştırmacılar, düşük GABA düzeylerinin anksiyete ve düşük kaliteli uyku ile bağlantılı olduğunu göstermiştir.

  Valerenik asit, beyindeki GABA’nın parçalanmasını engelleyerek, sakinleştirir ve huzur verir.

  Kediotu kökü, ayrıca, uyku veren özelliklere sahip olan, hesperidin ve linarinden oluşan antioksidanlar içerir. 

  Kediotu Kökünün Yararları Nelerdir?

  kedi otu faydaları

  Kediotu kökü sakinleştiricidir

  Araştırmalar, bitkinin stresli durumlara yanıt olarak ortaya çıkan kaygılı duyguların hafiflemesine yardımcı olabileceğini belirtmektedir.

  Zor zihinsel testler verilen sağlıklı erişkinlerde yapılan bir araştırma, kediotu kökü ve limon kombinasyonunun kaygı duygusunu azalttığını ortaya koymuştur. 

  Bitkinin kökü, akut strese yanıt olarak kaygıyı azaltmanın yanı sıra, yaygın anksiyete bozukluğu veya obsesif kompulsif bozukluk (OKB) gibi endişeli davranışlarla karakterize olan kronik rahatsızlıklarda da faydalıdır.

  Kediotu kökü uykusuzluk

  Uyku bozukluğu oldukça yaygın görülür. İnsanların yaklaşık % 30’unun uykusuzluk yaşadığı, yani uyumakta zorluk çektiği tahmin edilmektedir.

  Araştırmalarda, bitkinin kökü takviye olarak alındığında, uykuya dalmak için gereken süreyi azaltmanın yanı sıra, uyku kalitesini ve miktarını geliştirdiği belirtilmiştir.

  Uyku güçlüğü yaşayan, 27 genç ve orta yaşlı erişkin üzerinde yapılan kontrollü bir araştırmada kediotu kökü kullanan 24 kişi uyku probleminin azaldığını bildirdi.

  Stresi azaltır

  Kaygı seviyesi düştüğünde ve uyku kalitesi arttığında, stres daha kolay yönetilebilir hale gelecektir. Kediotu kökü, GABA seviyelerini yükselterek vücudu ve zihni rahatlatır.

  Çalışmalar ayrıca kediotu kökünün hem fiziksel hem de psikolojik stresi bastırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Ağrıyı giderir

  Kediotu kökü sinirlerin hassasiyetini azaltır ve bu nedenle büyük bir ağrı kesici görevi görür. 

  Araştırmalar, kediotu kökünün kaslar üzerinde analjezik etkileri olabileceğini gösteriyor. Kas gevşetici olarak çalışabilir. Kediotu kökü, baş ağrılarını da tedavi edebilir – ancak bununla ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Kan basıncını düzenler

  Kediotu kökünün kaygı ve stresi azaltan aynı özellikleri, kan basıncını da düzenlemeye yardımcı olur. Bu, kan basıncını doğal olarak düşüren ve sağlıklı bir seviyede tutan kediotu kökü takviyeleri için de geçerlidir.

  Bipolar bozukluğun tedavisine yardımcı olabilir

  Sakinleştirici özellikleri sayesinde kediotu kökü, bipolar bozukluğun tedavisinde de yardımcı olabilir.

  Adet kramplarını giderir

  Kediotu kökünün ağrıyı hafifletici doğası, adet kramplarını hafifletmek için kullanılabilir. Kök, krampların şiddetini azaltabilir. Kökün doğal yatıştırıcı ve antispazmodik yapısı nedeniyle kas spazmlarını bastırır ve kasları gevşetir.

  İran’da yapılan bir araştırmaya göre kök, uterus kasılmalarını yatıştırabilir yani şiddetli adet ağrısına yol açan kasılmalar. Kediotu kökü ekstresinin adet öncesi sendromun semptomlarını azalttığı belirlenmiştir.

  Menopoz belirtilerini hafifletebilir

  Menopozdaki kadınlarla yapılan bir araştırmada, 765 mg günlük kediotu tedavisi ile sekiz haftalık tedavi süresince sıcak basmalarının şiddetinde ciddi düşüşler yaşanmıştır.

  Huzursuz bacak sendromunun tedavisine yardımcı olabilir

  Huzursuz bacak sendromlu kişilerle yapılan sekiz haftalık bir çalışma, günde 800 mg kediotu kökü alanların, semptomlarının iyileştiğini ve uykusuzluğunun azaldığını gösterdi.

  Parkinson hastalığı için kullanılabilir

  Bir çalışma, kedi otu özü alan, Parkinson hastalığına sahip farelerin daha iyi davranış, inflamasyonda azalma ve antioksidan seviyelerinde artışa yol açtığını tespit etmiştir.

  Kediotu Kökünün Zararları ve Yan Etkileri

  kedi otunun yan etkileri

  Canlı rüyalar

  Bitkinin en sık bildirilen yan etkilerinden biri canlı rüyalardır. Bir çalışmada, kediotu ve kavanın uykusuzluk için yan etkileri incelendi. Araştırmacılar 24 kişiye 6 hafta boyunca günde 120 mg kava verdi, ardından 2 hafta aradan sonra 6 hafta boyunca günde 600 mg kediotu kökü verildi.

  Katılımcıların çoğu yan etki yaşamazken, % 16’sı kediotu tedavisi sırasında canlı rüyalar gördü.

  Bitki, canlı rüyalara neden olabilir, çünkü esansiyel yağ ve iridoid glikozitler adı verilen bileşikler içerir. Bu bileşikler beyindeki opioid reseptörlerini ve serotonin üretimini uyarır, rahatlatıcı ve antidepresif etkiler üretir.

  Bu nedenle, kediotu kökü tipik olarak hoş olmayan rüyalara yatkın insanlar için önerilmez çünkü kabuslara neden olabilir.

  Kalp çarpıntısı

  Kalp çarpıntısı, kalbin normalden hızlı atması demektir. Tarihsel raporlar, bitkinin kökünün, 16. yüzyıla kadar kalp çarpıntısını tedavi etmek için kullanıldığını göstermektedir.

  Yine de bazı insanlar kediotu kökü kullanmanın veya bırakmanın bir yan etkisi olarak kalp çarpıntısı yaşamıştır. 

  Ağız kuruluğu ve mide rahatsızlığı

  Kediotu kökü hafif ila orta derecede ağız kuruluğu ve sindirim etkilerine neden olabilir. Bazı insanlar, kullandıktan sonra bağırsak aktivitesinde bir artış olduğunu bildirmiştir. 

  Aynı şekilde, bu müshil etkiler ishal veya mide rahatsızlığı gibi istenmeyen semptomlara da neden olabilir. Bazı insanlar takviye olarak kullandıktan sonra ağız kuruluğu geliştiğini bildirmiştir.

  Baş ağrısı ve zihinsel bulanıklık

  Kediotu kökü eskiden beri baş ağrısını hafifletmek için kullanılmış olsa da, bazı insanlar bunu kullandıktan sonra baş ağrılarında ve zihinsel bulanıklıkta bir artış olduğunu rapor etmişlerdir.

  Bu yan etkilerin çoğu, bitkinin uzun süreli veya yüksek doz kullanımından kaynaklanmaktadır. 

  İlaç etkileşimleri

  Diğer bitkilerde olduğu gibi, diğer maddeler ve ilaçlarla birlikte kediotu kökü kullanırken dikkatli olunmalıdır. Ciddi yan etkiler nadir gibi görünse de, bazı kaynaklar aşağıdakilerle etkileşime girebileceğini bildirmektedir:

  – Alkol

  – Antidepresanlar

  – Antikonvülzanlar, benzodiazepinler ve uyku yardımcıları gibi sakinleştiriciler

  – Uyuşturucu madde

  – Statinler (kolesterol düşürücü ilaçlar)

  – Bazı antifungal ilaçlar

  – Antihistaminikler

  – Sarı kantaron

  Kediotu kökü, yüksek dozlarda, sakinleştirici veya diğer uyku yapıcı ilaçlarda kullanılan maddelerle birlikte alınmamalıdır.

  Bitkinin bu maddelerden bazılarıyla kullanılması aşırı uyku hali yapar veya depresyonun kötüleşmesine neden olabilir.

  Kediotu kökü ayrıca ilaçların karaciğer tarafından parçalanmasını yavaşlatabilir, bu da vücutta birikmesine veya daha az etkili olmasına neden olabilir.

  Dahası, küçük çocuklar, hamile veya emziren kadınlar, güvenlik bilgisi eksikliği nedeniyle kediotu kökünü kullanmamalıdır.

  Halsizlik

  Aşırı dozda kediotu kökü, özellikle sabahları halsizliğe neden olabilir. Bazı insanlarda baş ağrısı, mide rahatsızlığı, zihinsel donukluk, kalp rahatsızlıkları ve hatta uykusuzluğa neden olabilir. Bu semptomları yaşarsanız bir doktora danışın.

  Hamilelik ve emzirme sırasında yaşanan sorunlar

  Hamilelik ve emzirme döneminde kediotu kökünün kullanımı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Bu nedenle, hamileyseniz veya emziriyorsanız, güvenlik açısından kediotu kökü kullanmayın.

  Ameliyat sırasındaki sorunlar

  Kediotu kökü, merkezi sinir sistemini yavaşlatır ve ameliyat sırasında anestezi de aynı şeyi yapar. Birleşik etki zararlı olabilir. Bu nedenle, ameliyattan en az iki hafta önce kediotu kökü bırakın.

  Çocuklarla ilgili sorunlar

  3 yaşın altındaki çocuklarda kediotu kökü alımı konusunda yeterli araştırma bulunmamaktadır. Bu nedenle, uzak durmaları en iyisidir.

  kedi otu ne işe yarar

  Kediotu Kökü Nasıl Kullanılır?

  Uykusuzluğu tedavi etmek için, aşağıdaki dozlar tavsiye edilir. Boyutunuz, toleransınız ve diğer faktörlere bağlı olarak kendinize göre ayarlamanız gerekebilir.

  Kuru toz ekstrakt – 250 ila 600 miligram arasında

  Çay – İçmeden önce bir çay kaşığı kuru kökü bir bardak kaynar suda beş ila on dakika bekletin.

  Tentür – Bir buçuk çay kaşığı kullanın.

  Sıvı ekstraktı – Yarım ila bir çay kaşığı kullanın.

  Anksiyeteyi tedavi etmek için, günde dört kez 120 ila 200 miligram almanız önerilir.

  Bu bitki genellikle iyi tolere edilirken, baş ağrısı, karaciğer toksisitesi, göğüs sıkışması, karın ağrısı ve titreme de dahil olmak üzere şiddetli semptomlara bağlı olası kediotu toksisitesi hakkında birkaç rapor vardır.

  Kediotu kökü kullanmadan önce ürün etiketlerini ve talimatlarını okuyun. Bazı ürünler, önerilenden daha yüksek dozajlar içerebilir.

  Daha yüksek dozda kediotu kökü ne kadar güvenli bilmiyoruz. Bu nedenle, lütfen doktorunuzun söylediklerine uyun.

  Kediotu kökü kullanımı uykulu hissettirir. Bu nedenle, tükettikten sonra ağır makineleri sürmeyin veya kullanmayın. Yatmadan önce almak en iyisidir.

  Sonuç olarak;

  Kediotu kökü yaygın olarak güvenli kabul edilen uykuya yardımcı bir takviyedir.

  Yine de, bazı insanlar canlı rüyalar, kalp çarpıntısı, ağız kuruluğu, sindirim rahatsızlığı, baş ağrısı ve zihinsel bulanıklık gibi bazı küçük yan etkiler bildirmiştir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ