Hindistan Cevizi Yağının Farklı Kullanım Alanları

  Hindistan Cevizi Yağının Farklı Kullanım Alanları

  Hindistan cevizi yağı sağlığa yararlı özelliklerinden dolayı popüler olarak tüketilen çok yönlü bir yağ türüdür. Hindistan cevizi yağı kullanım alanları çok fazladır ve her türlü kullanım şekline sahiptir.

  Bu yazıda “hindistan cevizi yağı ne işe yarar”, “hindistan cevizi yağı ne için kullanılır”, sorularının cevabı ile birlikte “hindistan cevizi yağı kullanımı” anlatılacaktır.

  Hindistan cevizi yağı ne işe yarar?

  Hindistan cevizi yağı popüler olarak yemeklerde kullanılıyor olsa da, aslında çok fazla kullanım alanı var. Hemen hemen sağlık açısından her şeye iyi gelen bu yağ, cilt, saç, güzellik için etkin olarak kullanılıyor.

  Hindistan cevizi yağı nasıl kullanılır?

  Cildi UV ışınlarından korur

  Cilde uygulandığında güneşin ultraviyole (UV) ışınlarından korur. UV ışınları cilt kanseri riskini artırır, kırışıklık ve kahverengi lekelere neden olur.

  Metabolizmayı hızlandırır

  Hindistan cevizi yağı orta zincirli trigliseritler ( MCT’ler ) içerir. Bunlar hızlı bir şekilde emilen ve yaktığınız kalori miktarını artırabilen yağ asitleridir. Kontrollü çalışmalar, MCT’lerin metabolizma hızını önemli ölçüde artırdığını göstermiştir – en azından geçici olarak.

  hindistan cevizi yağı nasıl kullanılır

  Yüksek sıcaklıklarda güvenli pişirme

  Hindistan cevizi yağı çok yüksek oranda doymuş yağ içeriğine sahiptir. Yağın yaklaşık % 87’si doymuştur. Bu özellik, kızartma da dahil olmak üzere yüksek ısıda pişirme için en iyi yağlardan biri olmasını sağlar.

  Doymuş yağlar, bitkisel yağlarda bulunan çoklu doymamış yağ asitlerinin aksine, yüksek sıcaklıklara ısıtıldığında yapılarını korurlar.

  Mısır ve aspir gibi yağlar ısıtıldığında toksik bileşiklere dönüşür. Bunların sağlığa zararlı etkileri olabilir. Bu nedenle, hindistan cevizi yağı yüksek sıcaklıklarda pişirme için daha güvenli bir alternatiftir.

  Hindistan cevizi yağı dişe faydaları

  Hindistan cevizi yağı, “Streptococcus mutans” -ağızdaki diş plağına neden olan bakteri- diş çürümesi ve diş eti hastalıkları gibi bakterilere karşı güçlü bir silahtır.

  Bir çalışmada, hindistan cevizi yağı ile 10 dakika boyunca ağızda yağ çekme, bu bakterilerin antiseptik bir gargara ile durulama kadar etkili bir şekilde azaldığını tespit edilmiştir.

  Aynı zamanda, anti-bakteriyel özelliklere sahiptir ve diş etine masaj yaparken, çürükleri önler. Hindistan cevizi yağını kabartma tozu ile kombine ettiğinizde beyaz ve çürüksüz dişler için diş macunu hazırlamış olursunuz.

  Cilt tahrişini azaltır ve egzamayı rahatlatır

  Araştırmalar hindistan cevizi yağının, dermatit ve diğer cilt hastalıklarını nemlendiriciler kadar iyileştirdiğini göstermektedir. 

  Egzamalı çocuklarda yapılan bir çalışmada, hindistan cevizi yağı ile tedavi edilenlerin % 47’si büyük gelişmeler olduğunu fark etmiştir.

  Beyin fonksiyonunu geliştirir

  Hindistan cevizi yağı içerisindeki MCT’ler karaciğer tarafından parçalanır ve beyin için alternatif bir enerji kaynağı olarak hareket edebilen ketonlara dönüşür.

  Çeşitli araştırmalar, MCT’lerin, epilepsi ve Alzheimer dahil olmak üzere beyin hastalıkları için etkileyici yararları olduğunu bulmuşlardır.

  Sağlıklı mayonez yapmak için kullanılır

  Ticari mayonezlere sıklıkla soya yağı ve şeker eklenir. Evde yapacağınız mayonezde hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı kullanabilirsiniz.

  Cildi nemlendirir

  Hindistan cevizi yağı bacaklar, kollar ve dirsekler için harika bir nemlendirici görevi görür. Yüzde de kullanılabilir ancak yağlı cildi olanlara önerilmez.

  Ayrıca topuk çatlaklarında da etkilidir. Yatmadan önce topuklarınıza ince bir kat uygulayın, çorap giyin. Topuklarınız pürüzsüz olana kadar her gece hindistan cevizi yağı günlük kullanımına devam edin.

  Enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olur

  Hindistan cevizi yağı, enfeksiyonların tedavisine yardımcı olabilecek antibakteriyel özelliklere sahiptir. 

  Bir test tüpü çalışmasında , yaygın olarak C. diff olarak bilinen ve ciddi ishale neden olan bağırsak bakteri türü Clostridium difficile’nin büyümesini durdurduğu bulundu.

  Harici olarak uygulandığında, uygulandığı bölgede toz, hava, mantar, bakteri ve virüslere karşı koruma sağlayan kimyasal bir tabaka oluşturur. Morluklar gibi hasarlı dokuların iyileşme sürecini hızlandırır.

  Araştırmalara göre Hindistan cevizi yağı gribe neden olan virüsler, herpes, hepatit, kızamık, sars virüsleri ile; ülser, boğaz enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, bel soğukluğuna neden olan bakterileri öldürür.

  Bağışıklığı güçlendirir

  Hindistan cevizi yağı; anti-fungal, anti bakteriyel ve anti-viral özelliklere sahip anti-mikrobiyal lipitler, laurik asit, kaprik asit ve kaprilik asit içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirir.

  Sindirimi düzenler

  Yemeklerde hindistan cevizi yağı kullananlar sindirim rahatsızlıklarının düzeldiğini fark edecekler. İrritabl bağırsak sendromu gibi sindirim sorunlarını önler.

  İçeriğindeki mevcut doymuş yağ, anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir ve hazımsızlığa neden olan bakteri, parazit ve mantarlarla mücadele eder.

  ‘İyi’ HDL kolesterolü yükseltir

  Hindistan cevizi yağının bazı insanlarda kolesterol seviyesini yükselttiği gösterilmiştir. 

  Abdominal obezitesi olan kadınlarda yapılan bir çalışmada, HDL’nin hindistan cevizi yağı tüketen bir grupta arttığı, buna karşın soya yağı tüketenlerde azaldığı saptanmıştır.

  Göbek yağını azaltır

  Hindistan cevizi yağı, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi sağlık riskleriyle bağlantılı olan visseral yağ olarak da bilinen göbek yağının azaltılmasına yardımcıdır. 

  Bir çalışmada, obez erkekler diyetlerine 2 yemek kaşığı (30 ml) hindistan cevizi yağı ekleyerek göbek yağlarından 2,54 cm kaybettiler.

  Cilt Bakımı

  Bu yağ, her cilt tipi için kullanılır. Özellikle kuru ciltleri nemlendirmede etkilidir. Kuruluk önleme ve ciltteki pullanma için güvenilir bir çözümdür. Sarkmış cilt görünümü ve yaşlanma kırışıklıklarını geciktirir.

  Sedef hastalığı, dermatit egzama ve deri enfeksiyonları üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Bu yüzden cilt bakımı için üretilen sabun, krem ve losyonlarda sıkça Hindistan cevizi yağına rastlarsınız.

  Saç Bakımı

  Saçın sağlıklı büyümesine yardımcı olurken, parlaklık kazanmasını da sağlar. Saçların beslenmesi ve hasarların iyileştirilmesi için gerekli temel proteinleri içerir.

  Düzenli olarak saça hindistan cevizi yağı uygulama, kuru kafa derisine ve kepeğe karşı koruma sağlar. Ayrıca bitlerin ve bit yumurtalarının saçlarda tutunmasını zorlaştırır.

  Saç maskesi veya kremi

  Kuru, hasar görmüş veya rengini açmak istediğiniz saçlar için en iyi arkadaşınız olmalı. Hindistan cevizi yağını bir kabın içine koyun ve saçlarınızı bunun içinde ovun.

  Elinizle sürterek eritin ve saçınızı bir havlu ile sarın. Bu saçınızın sıcak kalmasını ve yağın absorbe olarak saçın daha iyi açılmasını sağlayacaktır. Bu işlemi banyodan 1 saat önce yapın ve saçınızı yıkayın.

  İştahı azaltır

  Hindistan cevizi yağı içindeki orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) iştahın azalmasına yardımcı olarak daha az kalori almayı sağlarlar.

  Küçük bir çalışmada, yüksek MCT diyetini uygulayan erkekler, düşük veya orta MCT içeriği olan diyet yapan erkeklerden daha az kalori aldılar ve daha fazla kilo verdiler.

  Yaraları iyileştirir

  Bir çalışma, yaraları hindistan cevizi yağı ile tedavi edilen sıçanların inflamatuar belirteçlerde bir azalmaya sahip olduğunu ve cildin ana bir bileşeni olan kolajen üretimini arttırdığını buldu. Sonuç olarak, yaraları çok daha hızlı iyileşti.

  Küçük kesik veya sıyrıkların iyileşmesini hızlandırmak için doğrudan yaraya biraz hindistan cevizi yağı sürün ve bir bandajla örtün.

  Kemiklere faydalıdır

  Hayvan araştırması, bu yağda bulunan antioksidanların, kemik hücrelerine zarar verebilecek serbest radikalleri nötralize ederek, kemik sağlığını koruyabileceğini göstermektedir.

  Altı haftalık bir sıçan çalışması, hindistan cevizi yağından kalorilerinin % 8’ini alan grubun kemik hacminin önemli ölçüde arttığını ve kemik yapısının düzeldiğini göstermiştir.

  hindistan cevizi yağı kullananlar

  Toksik olmayan bir böcek kovucudur

  Bazı uçucu yağlar, böcekleri uzak tutmaya yardımcı olur. Ancak, bu yağları doğrudan cildinize uygulamak yerine, bir taşıyıcı yağ ile birleştirmek gerekir. 

  Bir çalışmada, esansiyel yağların hindistan cevizi yağı ile birleştirilmesi, bazı sivrisineklerin ısırıklarından % 98’in üzerinde koruma sağlamıştır.

  Candidaya karşı etkilidir

  Candida albicans, ağız veya vajina gibi, vücudun ılık ve nemli bölgelerinde sık görülen maya enfeksiyonlarından sorumlu mantardır. Test tüpü çalışmaları, hindistan cevizi yağının candida enfeksiyonlarıyla savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Lekeleri çıkarır

  Halı ve mobilya üzerindeki lekelerden kurtulmak için kullanılabilir. Aynı miktarda hindistan cevizi yağını, kabartma tozu ile karıştırın. Lekeye uygulayın, beş dakika bekleyin ve silin.

  İnflamasyonu azaltır

  Bazı hayvan çalışmaları, hindistan cevizi yağı yemenin güçlü bir anti-inflamatuar etki sağladığını göstermektedir. 

  İnsan çalışmaları ise özellikle yüksek oranda doymamış yağlarla karşılaştırıldığında, oksidatif stres ve iltihap belirtilerini azaltabileceğini göstermektedir.

  Doğal deodorant

  Terin hiçbir kokusu olmamakla birlikte, ciltte yaşayan bakteriler istenmeyen kokulara neden olabilir. Hindistan cevizi yağının güçlü antibakteriyel özellikleri onu kimyasal içermeyen harika bir doğal deodorant yapar.

  Hızlı enerji kaynağıdır

  Hindistan cevizi yağı, birçok gıdada bulunan uzun zincirli trigliseritlerden farklı olarak sindirilen orta zincirli trigliserit yağ asitleri içerir.

  Bu yağlar doğrudan bağırsaklardan karaciğere gider, burada kan şekeri seviyesini yükseltmeyecek hızlı bir enerji kaynağı olarak kullanılır.

  Tırnak çevresindeki pütürlü deriyi iyileştirir

  Hindistan cevizi yağı tırnak etlerini iyileştirir. Tırnak etlerinize az miktarda bu yağdan sürün ve birkaç dakika masaj yapın. En iyi sonuçları elde etmek için bunu haftada birkaç kez yapın.

  Artrit belirtilerini hafifletir

  Artrit, iltihaplanma nedeniyle eklemlerin ağrı ve hareketsizliği anlamına gelir. Hayvan araştırması, bu yağda bulunan polifenoller adı verilen antioksidanların, artrit semptomlarını hafifletebileceğini öne sürüyor.

  Artritli sıçanlarda yapılan bir araştırma, hindistan cevizi yağındaki polifenollerle yapılan tedavinin, şişliği ve birkaç inflamatuar markörü azalttığı sonucuna varmıştır.

  Ahşap mobilyaları parlatır

  Hindistan cevizi yağı mobilyaların parlak ve cilalı görünmesini sağlar. Doğal ahşabın içindeki güzelliği ortaya çıkarmanın yanı sıra, bir toz iticidir.

  Göz makyajı temizleme

  Hindistan cevizi yağı göz makyajı temizleyicisi olarak kullanılabilir. Pamuklu bir bezle uygulayın ve tüm makyaj izleri gidene kadar hafifçe silin.

  Karaciğere faydalıdır

  Hayvansal araştırmalar, bu yağda bulunan doymuş yağların karaciğeri alkol veya toksine maruz kalmakdan kaynaklanan hasarlardan korumaya yardımcı olabileceğini buldu.

  Çatlamış dudakları iyileştirir

  İdeal doğal bir dudak kremidir. Pürüzsüzce kayar, dudaklarınızı saatlerce nemli bırakır ve hatta güneşten koruma sağlar.

  Stresi azaltır

  Antioksidan içeriğinden dolayı yatıştırıcı bir özelliğe sahiptir ve stresle mücadeleye yardımcı olur. Bu yağı ile yapılan nazik bir masaj zihinsel yorgunluk için bire-birdir.

  Sonuç olarak;

  Hindistan cevizi yağı birçok pratik kullanıma sahiptir. Elinizin altında her zaman bol miktarda bulundurun. Ne zaman ihtiyacınız olacağını bilemezsiniz.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ