Cilt, Saç ve Sağlık İçin Zencefilin Şaşırtıcı Faydaları | diyetz

Cilt, Saç ve Sağlık İçin Zencefilin Şaşırtıcı Faydaları

  • 2.926 kez görüntülendi.
İçindekiler

Zencefil, Çin ve Hindistan’a özgü çok yıllık bir bitkidir. “Zingiber officinale” bitkisinden elde edilir. Zencefil genellikle bir kök olarak bilinir ama aslında kök sap olarak adlandırılan bir yeraltı sapıdır. Bir baharat olarak, zencefil kullanımı 4000 yıl öncesine dayanır. Zencefilin tıbbi özellikleri yaklaşık 2000 yıl önce keşfedilmiştir.

 

Zencefil kökü, özellikle ameliyat sonrası mide bulantısı, iştahsızlık ve kusma tedavisi için tüm dünyada kullanılmaktadır. Aynı zamanda kanser tedavisi, kolik, mide rahatsızlığı, şişkinlik, hareket hastalıkları ve sabah bulantılarından kaynaklanan bulantıların tedavisinde de etkilidir.

 

Zencefil kökü küçük yumruların büyüyeceği soğanlı küçük eklemlerden oluşan oldukça düzensiz bir şekle sahiptir. Taze zencefil kökü gri bir dış yüzeye sahipken, iç yüze, çeşidine bağlı olarak fildişi, kremsi beyazdan soluk yeşilimsi sarıya kadar değişmektedir. Zencefilde limon ve keskin bir koku ve bir biber aroması vardır. Uçucu, baharatlı ve aromatik kokusu, esansiyel yağların ve gingeroller ve shogaoller gibi fenolik bileşiklerin varlığına bağlanabilir.

 

Güçlü ve baharatlı aroması nedeniyle, zencefil baharat ve ilaç olarak önemli bir yere sahiptir. Taze kullanılmasından ayrı olarak, kurutulur, toz haline getirilir veya meyve suyu veya yağ halinde kullanılır. Zencefil çayı, Hint halkının gözdesi ve soğuk algınlığı ve grip için büyük bir çaredir.

 

 

Zencefilin Sağlık Faydaları

Zencefil, güçlü terapötik ve önleyici etkileri nedeniyle çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. İşte zencefilin tıbbi kullanımlarından bazıları…

 

 

Solunum Sorunlarının Tedavisi

Antihistamin özelliklerinden dolayı zencefil, alerjilerin tedavisinde etkilidir. Solunum yolu daralmasını engeller ve mukusun salgılanmasını uyarmaya yardımcı olur. Yüzyıllar boyunca, soğuk algınlığı ve grip için doğal bir ilaç olarak kullanılmıştır. Bir çay kaşığı zencefil suyu ve bal, soğuk algınlığı ile ilişkili kalıcı öksürük ve boğaz ağrısı rahatlatmak için etkilidir. Zencefil çayı, boğaz ve burun tıkanıklığından kurtulmaya yardımcı olur. Taze zencefil suyu ve çemen otu karışımı, astımı iyileştirmeye yardımcıdır. Zencefil ayrıca mide gribinin ya da gıda zehirlenmesinin tedavisinde de faydalıdır. Bu zencefilin en çok uygulanan kullanımlarından biridir.

 

 

 

 

Sindirime Yardımcı

Zencefil, sindirim için en iyi bitkilerden biri olarak kabul edilir. Zencefil tüketimi, safrayı uyararak sindirimi kolaylaştırır. Bu, yediğimiz gıdalardan besinlerin asimilasyonunu sağlar. Buna ek olarak, zencefil ayrıca gastrit nedeniyle oluşan mide krampları, ishal ve şişkinlikte rahatlama sağlar. Sindirime yardımcı olmak için çay veya takviyeler şeklinde zencefil alabilirsiniz.

 

 

Kanser

Birçok çalışma, zencefilin akciğer, yumurtalık, prostat, meme ve kolon kanseri dahil olmak üzere çeşitli kanser hücrelerine karşı savaşma kabiliyetini göstermiştir. Michigan Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, zencefil tozunun yumurtalık kanseri hücrelerini öldürebildiğini buldu. Ayrıca, prostat kanserini kansere neden olan hücreleri öldürerek tedavi edebilir. Zencefil, anti-metastatik özelliklere sahip olduğu ve meme kanseri ve yumurtalık kanserini tedavi etmede yardımcı olduğu gösterilen bir bileşik olan gingerol içerir. Sağlık uzmanlarına göre, zencefil kökü, kanserin başlangıcını önlemenin ve vücuttaki toksik maddeleri yok etmenin, yaşam kalitesini iyileştirmenin en ucuz ve etkili yollarından biridir.

 

İlginizi Çekebilir  Pegan Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

 

Kemoterapiye Bağlı Mide bulantısı

Kemoterapi, kanserli hücrelerin varlığını ortadan kaldırmak için önerilen bir tedavidir, böylece bu hastalığın tekrarlanma olasılığı en aza indirilebilir. Zencefil kökü takviyeleri, diğer anti-kusma ilaçları ile birlikte uygulandığında kemoterapinin neden olduğu mide bulantısını azaltmada yararlıdır. Ayrıca, bulantı, deniz tutması vb. ile ilişkili mide bulantısı hislerinin tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur.

 

 

Sabah Hastalığı Tedavisi

Araştırmalar, zencefilin sabah hastalığının tedavisinde B6 vitamini kadar etkili olduğunu kanıtladı. Bu nedenle, sabah bulantılarını önlemek için hamile kadınlara sıklıkla tavsiye edilir.

 

 

Anti-inflamatuar Özelliği

Zencefil, kronik iltihaplanmanın tedavisi için çok faydalıdır. İnflamasyona bağlı ağrının önemli ölçüde rahatlamasını sağlar ve hatta şişlik ve sabah sertliğini azaltır. İnflamasyona neden olan siklooksijenaz ve beş-lipoksijenaz enzimlerini başarılı bir şekilde inhibe eder.

 

Michigan Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, zencefil kökü takviyesi, kolon iltihapından muzdarip insanlara uygulandığında, bu durumun hafifletilmesinde çok etkili olduğu bulunmuştur.

 

 

Ağrının Azaltılması

Zencefilin analjezik ve anti-inflamatuar özellikleri, diz osteoartriti, romatoid artrit ve genel kas rahatsızlığı olan hastalarda ağrıyı ve şişmeyi azaltmada etkilidir. Zencefil kökü ayrıca ağrıyı hafifletir ve özellikle artrit iltihaplanmasını azaltmak için ağrı kesici almak zorunda kalanlar için faydalıdır.

 

Banyonuza zencefil yağı eklenmesi, kas ve eklem ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Kas zorlanması durumunda, rahatlama için sıcak zencefil macunu ve zerdeçal karışımı uygulayabilirsiniz. Bu tür hastalar düzenli olarak zencefil kökü takviyeleri kullanırsa, ağrı kesici ilaçlara olan gereksinim önemli ölçüde azalır. Bu nedenle, zencefil, romatoid artrit ve osteoporoza bağlı ağrıların giderilmesinde çok faydalıdır.

 

Zencefil, iltihabı tedavi etmek için hem harici hem de dahili olarak kullanılabilir. Zencefil banyosu hazırlamak için 100 ml su ile birkaç dilim zencefili kaynatın. Uçucu yağların buharlaşmasını önlemek için kapları kapatın. 10 dakika bekletin ve bu karışımı normal banyo suyuna ekleyin. Bu suyu her gün kullanmak, fibromiyalji ile ilişkili ağrıları hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

 

Regl Ağrısını Rahatlatma

Menstrüel dönemin başında zencefil alınması, bazı kadınlarda menstrüel ağrı belirtilerini azaltabilir. Çin tıbbında menstruel krampların tedavisinde sıklıkla kahverengi şekerli zencefil çayı kullanılır.

 

 

Egzersiz Nedeniyle Kas Ağrısı

Bir Gürcistan Üniversitesi’nde 74 gönüllü üzerinde yapılan bir çalışma, günlük zencefil kökü takviyesi tüketiminin, egzersize bağlı kas ağrısını yüzde 25 azalttığını ortaya koymuştur. Isıl işlem görmüş ve çiğ zencefil kökü takviyelerinin etkileri üzerinde yürütülen iki çalışma, zencefil kökünün düzenli olarak kullanılmasının, egzersizin neden olduğu kas ağrısını azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

 

 

Migreni Hafifletir

Zencefil, prostaglandinleri kan damarlarında ağrı ve inflamasyona yol açmasını engelleyebildiğinden migrende rahatlama sağlar. Alnınıza seyreltilmiş zencefil macunu tatbik etmek migrenden rahatlama sağlar.

 

 

Glikoz Düzeylerini Yönetir

Avustralyalı araştırmacı bilim insanları zencefilin vücuttaki kan glikoz seviyelerini azaltabileceğini öne sürdüler. Glikoz seviyelerinin kilo alma veya kilo verme süreciniz üzerinde doğrudan etkisi olduğundan, zencefil kökü takviyelerinin her hangi bir biçimde düzenli olarak alınması kan şekerinizde fark edilebilir bir değişiklik sağlayabilir. Düşük şeker seviyelerine daha eğilimli olan kişiler, bu tür problemleri önlemek için her zaman düzenli olarak zencefil kökü takviyeleri alabilir. Zencefilin diyabetik nefropatinin insidansını azaltmada etkili olduğu bulunmuştur (böbrek hasarı).

 

 

Gaz Önleyici

Zencefilin gaz tahliye özelliği sayesinde mideniz rahatlar. Böylece şişkinlik ve gazdan kurtulmaya yardımcı olur.

 

 

Mide ekşimesini rahatlatır

Zencefil, mide ekşimesinin tedavisi için doğal bir ilaç olarak kullanılmıştır. Zencefil çayı bu amaç için çok etkilidir.

 

 

Alzheimer Hastalığına Karşı Koruma

Son zamanlardaki araştırmalar Alzheimer hastalığının kalıtsal olabileceğini ve birçok ailede sık görülen bir hastalık olduğunu göstermektedir. Böyle bir riskiniz varsa ve kendinizi Alzheimer hastalığından korumak istiyorsanız, günlük beslenmenize zencefil kökü eklemelisiniz. Araştırmalar ayrıca zencefilin beyin hücrelerinin kaybedildiği süreci yavaşlattığını belirtmektedir, ki bu Alzheimer’ın habercisi olabilir.

 

 

Kilo Kaybı Sağlar

Kilo vermek istiyorsanız, zencefil kökü kilo verme sürecinde size yardımcı olacaktır. Sadece genel kilo kaybını değil, aynı zamanda inatçı yağları vücudunuzdan da yok eden en büyük yağ yakıcılarından biri olarak gösterilmektedir. Zencefil kökü takviyeleri, küçük porsiyonlarda bile bir yemekten sonra tok hissetmenizi sağlar. Bu, yiyecek alımınızı sınırlandırır, böylece kilo kaybına neden olur.

 

İlginizi Çekebilir  Şeker Hastaları Ne Yemeli?

 

Uçucu Yağlar İçerir

Zencefil kökü, küçük miktarlarda zingerone, gingerol, farnesen, shogaol ve β-phelladren, citral ve cineol gibi bir dizi uçucu yağ içerir. Gingeroller bağırsak hareketliliğini arttırır ve ağrı kesici olarak davranır. Sinirleri yatıştırır ve vücuda antibakteriyel ve antipiretik faydalar sağlar. Çalışmalar ayrıca, gingerollerin migren baş ağrısını hafifletmede son derece etkili olduğunu ortaya koymaktadır.

 

 

Kolesterolü ve Kan Basıncını Düşürür

Zencefil kökü içindeki uçucu yağların antioksidan özellikleri, eklem problemleri, ateş, öksürük, diş ağrısı, bronşit, romatoid artrit, osteoartrit ve tendinit semptomlarının hafifletilmesinde oldukça etkilidir. Bazı çalışmalar, zencefil kökü takviyelerinin kolesterol ve kan basıncını düşürebileceğini ortaya koymuştur. Ayrıca iç kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olur.

 

 

Bağışıklığı güçlendirir

Güçlü bir bağışıklık sistemi tüm hastalıkları ve enfeksiyonları uzak tutabilir. Belirli bir hastalığı veya durumu tedavi etmek için ilaç almak yerine önlem almak her zaman daha iyidir. Zencefil kökü ekstresi vücudunuzun bağışıklık sistemini iyileştirmede oldukça yardımcıdır. Zencefilin küçük miktarlarda düzenli olarak tüketilmesi, damarlardaki yağ birikintilerini ortadan kaldırarak ve kan dolaşımını serbest bırakarak inme riskini azaltır.

 

 

Osteoartriti yönetir

Zencefilin içerdiği tıbbi özellikler, osteoartrit gibi kemik hastalıklarının neden olduğu inflamasyonu azaltmada yardımcıdır. Çalışmalara göre, bu içecek bu hastalığa yakalanan kişilerde enerjiyi artırabilir. Hareketlilik artar ve gevşeme sağlanır. Doğal zencefil, vücudu esnekleştirmeye ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur. Bu içeceğin bu etkilere sahip olması gereken zaman miktarı, kemik hastalığının şiddet derecesine bağlıdır.

 

 

Kalbi güçlendirir

Çin tıbbına göre, zencefilin kalbi güçlendirmede oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Kolesterol seviyelerini düşebilir ve bu içeceği düzenli olarak içtiğinizde iç kan pıhtılaşması da önlenebilir. Bu, inme gibi durumların önlenmesinde önemli bir rol oynar. Kalbinizi korumak için bu lezzetli içeceği düzenli olarak tüketmelisiniz.

 

 

Serbest Radikalleri Ortadan Kaldırır

Zencefil, vücudunuzdaki metabolik reaksiyonların bir sonucu olarak serbest radikallerin yok edilmesine yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir. Bu da, vücudunuzdaki dokuların zarar görmesine neden olur. Bu hücrelerin duvarları kırılgan olduğundan, vücut hücreleri de serbest radikaller tarafından zarar görebilir. Bu hasar meydana geldiğinde, hücre mutasyonu sonucudur. Mutasyona uğramış hücreler, romatizma, artrit ve katarakt gibi tıbbi sorunların gelişmesine neden olur.

 

 

Vücudu ısıtır

Zencefilin termal etkisi, vücudu sıcak tutmaya yardımcı olur ve soğuktan korur. Araştırmacılar, zencefilin ısı üreten özelliklerinin kan damarlarını genişletme yeteneği ile doğrulandığını bulmuşlardır. Bu, vücudunuzun soğuk hava kaynaklı hipotermi ve diğer tıbbi durumlardan korunmasına yardımcı olur. Kan damarlarının genişlemesi nedeniyle kan akışı uyarıldığından biyolojik işlevler de desteklenir.

 

 

Böbrek Taşlarının Çözülmesine Yardımcı Olur

Böbrek problemleri olan kişiler, zencefilin düzenli alımından büyük ölçüde faydalanabilir. Böbrek taşlarının çözülmesinde yardımcı olan doğal bir ilaç olarak bilinir.

 

 

Gıda Zehirlenmesi

Gıda zehirlenmesi, zehirli maddelere maruz kalmaktan veya enfekte ve bozulmuş yiyeceklerin yenmesinden kaynaklanabilir. Eğer zamanında tedavi edilmezse, durum gerçekten acımasız olabilir. Zencefil yağı, vücuttan gıda zehirlenmesinden kaynaklanan toksisiteyi hızla ortadan kaldıran en iyi ev ilaçlarından biridir. Zencefil yağı da farklı tiplerdeki bakteriyel dizanteri ve bağırsak enfeksiyonlarının tedavisinde etkilidir.

 

 

Testis İnflamasyonu Azaltır

Testisler çok önemli ve hassas erkek organlardır ve bu bölgedeki inflamasyon dayanılmaz ağrıya neden olabilir. Araştırmacılara göre, zencefil yağının kullanımı ağrıyı önemli ölçüde azaltır.

 

 

Selülit Tedavisi

Zencefil esansiyel yağı, selülit ve variköz venlerin semptomlarının azaltılmasında etkilidir. Ancak, çok hassas bir cildiniz varsa, bunu selvi veya biberiye gibi diğer esansiyel yağlarla birlikte kullanmalısınız.

 

 

Karın ağrısını hafifletir

Zencefilin kökleri shogoals ve gingerols gibi kimyasal maddeler açısından zengindir. Zencefil ekstraktını mide rahatsızlığından kurtulmak için herhangi bir biçimde tüketirken, bu kimyasallar bağırsak sistemini rahatlatır, bu sayede hastalığın önlenmesi, kusma, mide bulantısı, ishal ve kolik mide kramplarından kurtulma sağlar. Zencefil, mide rahatsızlığına neden olan temel faktörleri ortadan kaldırdığından, mide gribi tedavisinde eşit derecede etkilidir.

 

 

Artriti iyileştirir

Artrit ağrısını tedavi etmek için kullanılan geleneksel NSAID ilaçlarının ciddi yan etkileri nedeniyle doktorlar ve araştırmacılar daha yeni ve alternatif tedaviler aramaktadırlar. Zencefil kullanmak bu konuda güçlü bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Mutfak ihtiyaçları için eski zamanlardan beri kullanılan bu bitki, artrit ağrısının tedavisinde etkili olabilir. Anti-inflamatuar özellikleri kanıtlanmış ve kullanımı hem topikal hem de dahili olarak çoğu insan için güvenlidir.

 

İlginizi Çekebilir  Zeytin Kaç Kalori? Faydaları ve Besin Değeri

 

 

 

Zencefilin Cilt Faydaları

Tıbbi değerine ek olarak, zencefil cilt bakımında da kullanılmaktadır. Cildi iyileştirmek için çoğu ticari ürünlerde sıklıkla kullanılır. Zencefil suyu, çoğu cilt sorununu tedavi etmek için sıklıkla topikal olarak uygulanır. Aşağıda zencefilin cilt için faydaları verilmiştir:

 

 

Anti-Aging Faydaları

Zencefil, yaşlanmaya karşı koruma sağlayan yaklaşık 40 antioksidan bileşen içerir. Toksinleri kaldırarak ve kan dolaşımını uyararak cildinizin görünümünü iyileştirir, bu da cilde daha fazla besin maddesinin iletilmesini sağlar. Antioksidanlar serbest radikallerin zarar görmesini önler, böylece cildin genç görünümünü korurlar.  Cildinizi daha sağlam ve genç hale getirerek elastikiyeti artırır. Bu şekilde, yaşlanma belirtilerini yavaşlatır.

 

 

Yanık acısını rahatlatır

Taze zencefil suyunu tatbik etmek, acıyı hafifletebilir ve yanmış cildi doğal konuma geri getirerek iyileştirebilir. Ayrıca, yara izlerini 6 ila 12 hafta içinde hafifletmek için cilde taze bir zencefil dilimi günde iki veya üç kez ovalayabilirsiniz. Topikal uygulama için her seferinde taze zencefil dilimi kullanın.

 

 

Leke ve Akneleri Temizler

Güçlü bir antiseptik ve temizleyici olan zencefil, cildin temiz, pürüzsüz ve lekesiz olmasını sağlar. Ayrıca cildinizi canlandırır. Aynı zamanda, sivilce oluşumuna neden olan bakterileri öldürerek ve temizleyerek akne oluşumu en aza indirdiği için en iyi doğal akne ile mücadele eden gıdadır.

 

 

Hipopigmente Skarların Tedavisi (Beyaz Skarlar)

Hipopigmente skarlar cilt pigmentasyonunu kaybettiğinde ortaya çıkar ve genellikle beyaz ten veya gerçek ten tonundan daha hafiftir. Zencefil hipopigmente cildin görünümünü önemli ölçüde azaltabilir. Tek yapmanız gereken bir taze zencefil kesmek ve hipopigmente alanlara sürmek ve biraz bekletmek. Bir ya da iki hafta içinde hafif bir iyileşme göreceksiniz.

 

 

Cilde canlılık kazandırır

Zencefil, parlak cilde katkıda bulunan afrodizyak, antioksidan ve tonlama özellikleriyle bilinir. İki rendelenmiş zencefil, iki çorba kaşığı bal ve bir çay kaşığı limon suyu ile karıştırıp, en az 30 dakika boyunca buzdolabında bekleterek, basit bir maske hazırlayabilirsiniz. Yüzünüze uygulayın ve 30 dakika sonra soğuk su ile durulayın. Bu cildinizi besler, yumuşatır ve yaşlanmayı önler.

 

 

 

 

Saç İçin Zencefilin Yararları

Zencefil, Ayurvedik tıbbında yüzyıllardır saç tedavisi için kullanılmaktadır. Zencefil yağı, saç büyümesini uyardığı için bu konuda özellikle yararlıdır. Zencefil saçlarınız için aşağıdaki şekillerde faydalıdır.

 

 

Saç Büyümesini Uyarır

Zencefil, kafa derisine kan akışıyla sonuçlanan kafa derisi dolaşımını artırır. Böylece saç köklerini uyarır ve uzamasını teşvik eder. Zencefilde bulunan yağ asitleri ince saçlar için faydalıdır. Küçük bir kasede bir çorba kaşığı zencefil kökü rendeleyerek ve bir çorba kaşığı jojoba yağı ekleyerek saç maskesi yapabilirsiniz. Saç derisine bu karışımla dairesel hareketlerle masaj yapın ve 30 dakika veya daha uzun süre bekleyin. Durulayın ve her zamanki gibi şampuanlayın. Bu saç dökülmesi ve saç incelmesi ile mücadele edecek ve saç büyümesini teşvik edecektir.

 

 

Kuru ve kırılgan saçlar için faydalıdır

Zencefil, saçınıza parlaklık veren vitamin, çinko ve fosfor içerdiği için kuru ve kırılgan saçlar için mükemmeldir.

 

 

Saç Dökülmesinin Tedavisi

Zencefil kökü, saç dökülmesi için harika bir çözümdür. Zencefil özleri saçınızı daha güçlü ve hoş kokulu hale getirir.

 

 

Kırık uçların onarımı

Saç köklerinin kirletici maddelere ve aşırı sıcaklığa maruz kalması nedeniyle hasar görmesi durumunda kırık uçlar oluşur. Zencefil özleri hasarlı saç köklerinin tedavisinde kullanılabilir.

 

 

Kepeğin Tedavisi

Kepek, en yaygın kafa derisi sorunlarından biridir. Zencefil, kepekten kurtulmaya yardımcı olabilecek antiseptik özelliklere sahiptir. Zencefil yağı kepekle doğal mücadele için etkili bir ilaçtır. Bu amaçla, iki çorba kaşığı taze rendelenmiş zencefili üç çorba kaşığı susam yağı veya zeytinyağı ile karıştırıp karışıma limon suyu ekleyin. Kafa derisine masaj yapın ve 15 ila 30 dakika sonra durulayın. Bu kepeksiz bir kafa derisi için haftada üç kez yapılmalıdır.

 

 

Zencefil ile ilgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Zencefil, çeşitli tıbbi amaçlar için taze ve kuru halde alınabilir. Yağ, kapsül ve tentür formunda mevcuttur.
  • Zencefilin genellikle yan etkisi yoktur ancak bazı insanlar hafif mide ekşimesi, ishal ve mide rahatsızlığı yaşayabilir. Safra taşı olan kişiler, zencefil tüketmeden önce doktora başvurulmalıdır.
  • Hamile ve emziren kadınlar, doktorlarına danışmadan zencefil takviyesi almamalıdır. Zencefil, kan inceltme, yüksek tansiyon ve diyabet ilaçları ile etkileşime girebilir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ