Havuç Besin Değeri ve Kalorisi | diyetz

Havuç Besin Değeri ve Kalorisi

 

Havuç (Daucus carota) sağlıklı bir kök sebzedir. Çıtır, lezzetli ve son derece besleyicidir. Beta-karoten, lif, K vitamini, potasyum ve antioksidanların iyi bir kaynağıdır. Havucun bir dizi sağlık yararı vardır. Kilo kaybı sağlar, kolesterolün düşmesine yardımcı olur ve göz sağlığına faydalıdır. İçeriğindeki karoten antioksidanları da kanser riskinde azalma sağlar.

Sarı, beyaz, turuncu, kırmızı ve mor gibi birçok renkte bulunur. Turuncu renkli havuç, vücutta A vitaminine dönüştürülen bir antioksidan olan beta-karotenden dolayı parlak renklidir. Bu yazıda “havuç ne vitamini”, “havuç kaç kalori”, “havuç besin içeriği”, “havuç vitamin değeri”, “havuç protein değeri”, “havuç şeker oranı” hakkında bilgi verilecektir.

 

havuç ne vitamini

 

Havucun Besin Değeri

Su içeriği % 86-95 arasında değişir ve yenilebilir kısım yaklaşık % 10 karbonhidrattan oluşur. Havuç çok az yağ ve protein içerir. Bir orta boy çiğ havuç (61 gram) kalori değeri ise 25’tir.

 

100 gram havuç besin içeriği

Miktar
Kalori                                                                     41                                                               
Su% 88
Protein0.9 g
Karbonhidrat9.6 g
Şeker4.7 g
Lif2.8 g
Yağ0.2 g
Doymuş0.04 g
Tekli doymamış0.01 g
Çoklu doymamış0.12 g
Omega-30 g
Omega-60.12 g
Trans yağ~

 

 

Havuçtaki Karbonhidrat

Havuç ağırlıklı olarak su ve karbonhidrattan oluşur. Karbonhidrat, sükroz ve glikoz gibi nişasta ve şekerlerden oluşur. Ayrıca, iyi bir lif kaynağıdır ve bir orta boy havuç (61 gram) 2 gram lif sağlar.

Havuç, yemekten sonra gıdaların kan şekerini ne kadar çabuk yükseldiğinin bir ölçütü olan glisemik indeks üzerinde düşük bir sıralamaya sahiptir. Havucun glisemik indeksi, çiğ havuç için en düşük, pişmiş havuç için biraz yüksek ve saf havuç için en yüksek olan 16-60 aralığındadır.

Düşük glisemik indeksli gıdalar yemek çok sayıda sağlık faydası sağlar ve diyabet için özellikle faydalıdır.

 

İlginizi Çekebilir  Su Teresinin Bilinmeyen Faydaları

 

Havuç Lifi

Pektin, havucun çözünür lifinin ana formudur. Çözünür lifler şeker ve nişastanın sindirimini yavaşlatarak kan şekeri seviyelerini düşürür. Aynı zamanda bağırsaktaki bakterilerin üremesini teşvik eder; bu da hastalık riskinde azalmayı sağlar. Bazı çözünür lifler kolesterolün sindirim kanalındaki emilimini azaltarak, kan kolesterolünü düşürür.

Çözünür olmayan lifler selüloz biçimindedir, hemiselüloz ve lignin. Çözünmeyen lifler kabızlık oluşturma riskini azaltır, düzenli ve sağlıklı bağırsak hareketlerini destekler.

 

 

Havuç İçindeki Vitaminler ve Mineraller

Havuç, birçok vitamin ve mineral, özellikle de A vitamini (beta-karoten’den), biyotin, K vitamini (filokinon), potasyum ve B6 vitamini için iyi bir kaynaktır.

 

Havuç A Vitamini

Havuç, vücutta A vitamini haline dönüştürülen beta karoten açısından zengindir. A vitamini, iyi görmeyi teşvik eder ve büyüme, gelişme ve bağışıklık fonksiyonu için önemlidir.

 

Biyotin

Eskiden H vitamini olarak bilinen B vitaminlerinden biri. Yağ ve protein metabolizmasında önemli rol oynar.

 

Havuç K Vitamini

K vitamini kan pıhtılaşması için önemlidir ve kemik sağlığını geliştirir.

 

Potasyum

Kan basıncının kontrolü için önemli olan bir mineral.

 

B6 Vitamini

Yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesiyle ilgili bir grup vitamin.

 

havuç kalori değeri

 

Diğer Bitki Bileşikleri

Havuç birçok bitki bileşiği içerir ancak karotenoidler en iyi bilinenleridir. Bunlar, güçlü antioksidan aktiviteye sahip olan maddelerdir ve gelişmiş bağışıklık fonksiyonu ve birçok hastalık riskinin azalması ile bağlantılıdır.Buna kardiyovasküler hastalık, çeşitli dejeneratif hastalıklar ve belirli kanser türleri dahildir.

Beta karoten, vücutta A vitamini haline dönüştürülebilir. Havuç ile yağ yemek, daha çok beta karoten emilimine yardımcı olur. Havuçta bulunan başlıca bitki bileşikleri şunlardır:

 

Beta-karoten

Turuncu havuç, beta karoten bakımından çok yüksektir. Havuç pişirilirse emilim daha iyi gerçekleşir. (en fazla 6,5 ​​kat)

 

İlginizi Çekebilir  İbrahim Saraçoğlu Kürleri

Alfa-karoten

Kısmen A vitaminine dönüştürülen bir antioksidan.

 

Lutein

Havucun en yaygın antioksidanlarından biri, çoğunlukla sarı ve turuncu havuçta bulunur ve göz sağlığı için önemlidir.

 

Likopen

Birçok kırmızı meyve ve sebzede kırmızı ve mor havuç da dahil olmak üzere parlak kırmızı bir antioksidan. Kanser ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.

 

Poliasetilenler

Son yıllarda yapılan araştırmalar, havucun lösemi ve kanser hücrelerine karşı korunmasına yardımcı olabilecek bu biyoaktif bileşikleri tanımlamıştır.

 

Antosiyaninler

Koyu renkli havuçlarda bulunan güçlü antioksidanlar.

 

Sonuç olarak;

Havuç, besin dolu, kalorisi az mükemmel bir atıştırmalıktır. Kalp ve göz sağlığı, gelişmiş sindirim ve kanser riskinde azalma ile bağlantılıdır.

Farklı renk, boyut ve şekillerde havuç çeşitleri vardır, bunların hepsi sağlıklı bir diyet için mükemmel besinlerdir.

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ