Otoimmün Hastalıklar: Belirtileri, Sebepleri ve Daha Fazlası | diyetz

Otoimmün Hastalıklar: Belirtileri, Sebepleri ve Daha Fazlası

 

Otoimmün bir hastalık, bağışıklık sisteminizin yanlışlıkla vücuda saldırdığı bir durumdur.

 

Bağışıklık sistemi normal olarak bakteriler ve virüsler gibi mikroplara karşı koruma sağlar. Yabancı işgalcileri fark ettiği zaman, onlara saldırmak için savaş hücreleri ordusu gönderir.

 

Normalde, bağışıklık sistemi yabancı hücreler ile kendi hücreleriniz arasındaki farkı bilir.

 

Bir otoimün hastalığında, bağışıklık sistemi vücudunuzun bir bölümünü – eklemleriniz veya cilt gibi – yabancı olarak algılar. Sağlıklı hücrelere saldıran otoantikorlar adı verilen proteinleri serbest bırakır.

 

Bazı otoimmün hastalıklar sadece bir organı hedef alır. Tip 1 diyabet pankreasa zarar verir. Lupus gibi diğer hastalıklar tüm vücudu etkiler.

 

 

Bağışıklık sistemi vücuda neden saldırır?

Doktorlar, bağışıklık sisteminde teklemeye neden olan şeyleri bilmiyorlar. Yine de bazı kimseler diğerlerinden daha fazla otoimmün hastalığa yatkın olabilir.

 

Kadınlar otoimmün hastalıklardan erkeklere kıyasla yaklaşık 2-1 oranında etkilenir- kadınların yüzde 6.4’ü, erkeklerin yüzde 2.7’si. Genellikle hastalık bir kadının ergenlik yıllarında başlar (14 ila 44 yaş arası).

 

Bazı otoimmün hastalıklar bazı etnik gruplarda daha sık görülür. Örneğin lupus, Afrikalı-Amerikalıları daha fazla etkiliyor.

 

Multipl skleroz ve lupus gibi bazı otoimmün hastalıklar ailelerde görülür. Her aile bireyi mutlaka aynı hastalığı olmaz ancak bir otoimmün hastalığa yatkın olurlar.

 

 

Otoimmün hastalıkların görülme sıklığı arttıkça, araştırmacılar enfeksiyonlar gibi çevresel faktörlerden şüphelenmekte ve kimyasallara veya çözücülere maruz kalma olaylarının da etkili olduğunu düşünmekteler.

 

Modern besinler başka bir şüphe unsurudur. Yüksek yağlı, yüksek şekerli ve yüksek oranda işlenmiş gıdalar yemek iltihap ile bağlantılıdır ve bu da bağışıklık tepkisini ortaya çıkarabilir. Ancak, bu kanıtlanmamıştır.

 

Bir başka teori hijyen hipotezi olarak adlandırılır. Aşılar ve antiseptikler nedeniyle günümüz çocukları bugüne kadar olduğu kadar çok mikroba maruz kalmamaktadır. Maruz kalmanın olmaması durumunda bağışıklık sistemi zararsız maddelere aşırı tepki verebilir.

 

 

 

En Yaygın Rastlanan 14 Otoimmün Hastalık

 

80’den fazla farklı otoimmün hastalık var. İşte en yaygın olanlardan 14’ü.

 

 

1. Tip 1 diyabet

Pankreas kan şekeri seviyelerini düzenleyen insülin hormonu üretir. Tip 1 diyabet, immün sistem ve pankreasın insülin üreten hücrelerini yok eder.

 

İlginizi Çekebilir  Papayanın Çekirdekleri Yenir mi?

Yüksek kan şekeri kan damarlarına, ayrıca kalp, böbrekler, gözler ve sinir organlarına zarar verebilir.

 

 

2.Romatoid artrit (RA)

Romatoid artrit (RA) , bağışıklık sisteminin eklemlere saldırmasıdır. Bu saldırı eklemlerde kızarıklık, sıcaklık, ağrı ve sertliğe neden olur.

 

İnsanları yaşlandıkça etkilenen osteoartirden farklı olarak, RA 30’lu yılların başında başlayabilir.

 

 

3. Sedef hastalığı / psoriatik artrit

Deri hücreleri normalde büyür ve artık ihtiyacı olmadığında dökülür. Sedef hastalığı cilt hücrelerinin çok hızlı çoğalmasına neden olur. Ekstra hücreler birikir ve deride pul veya plak denilen kırmızı, pullu yaralar oluştururlar.

 

Sedef hastalığı olan kişilerin yaklaşık yüzde 30’unda eklemlerde şişme, sertlik ve ağrı görülür. Hastalığın bu şekline psoriatik artrit denir.

 

 

4.Multipl skleroz

Multipl skleroz (MS) sinir hücrelerini çevreleyen koruyucu kaplama olan miyelin kılıfa zarar verir. Miyelin kılıfına verilen zararlar beyin ve vücudunuz arasındaki iletilerin iletimini etkiler.

 

Bu hasar, uyuşukluk, halsizlik, denge sorunları ve yürüme sorunlarına yol açabilir. Hastalık, farklı oranlarda ilerleyen çeşitli biçimlerde oluşur. MS hastalarının yaklaşık yüzde 50’si hastalığa yakalandıktan sonra 15 yıl içinde yürüme konusunda yardıma ihtiyaç duyar.

 

 

5. Sistemik lupus eritematosus (lupus)

1800’lü yıllarda doktorlar ilk önce lupusu ürettiği döküntü nedeniyle cilt hastalığı olarak tanımlamış olsa da eklem, böbrek, beyin ve kalp de dahil olmak üzere birçok organı etkilemektedir.

 

Eklem ağrısı, yorgunluk ve kızarıklıklar en sık karşılaşılan belirtiler arasındadır.

 

 

6.İnflamatuar bağırsak hastalığı

İnflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) bağırsağın astarında iltihaba neden olan koşulları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Her IBD tipi, GI sisteminin farklı bir bölümünü etkiler.

 

 • Crohn hastalığı , GI yolunun ağızdan anüse kadar herhangi bir bölümünü etkileyebilir.
 • Ülseratif kolit
  sadece kalın bağırsağın (kolon) ve rektumun astarını etkiler.

 

 

7.Addison hastalığı

Addison hastalığı , kortizol ve aldosteron hormonları üreten adrenal bezlerini etkiler. Bu hormonlardan çok azına sahip olmak vücudun karbonhidratları ve şekeri kullanmasını ve depolamasını etkileyebilir.

 

Belirtileri zayıflık, yorgunluk, kilo kaybı ve düşük kan şekerini içerir.

 

 

8.Graves hastalığı

Graves hastalığı boynundaki tiroid bezine saldırır ve hormonların çoğunu üretmesine neden olur. Tiroid hormonları vücudun enerji kullanımını veya metabolizmasını kontrol eder.

 

İlginizi Çekebilir  Cildi Gençleştiren Besinler Hangileri?

Bu hormonların çok fazla olması, vücudunuzun faaliyetlerini hızlandırarak sinirlilik, hızlı bir kalp atışı, ısıya dayanıksızlık ve kilo verme gibi belirtilere neden olur.

 

Bu hastalığın sık görülen bir belirti exoftalmi denilen gözlerin şişmesi dir. Graves hastalarının % 50’sini etkiler.

 

 

9.Sjögren sendromu

Bu durum eklemlerde ve ayrıca gözlerde ve ağızda yağlanan bezlere saldırma durumudur. Sjögren sendromunun belirleyici semptomları eklem ağrısı, kuru gözler ve ağız kuruluğudur.

 

 

10. Hashimoto tiroiditi

Hashimoto tiroiditi , tiroid hormonu üretimini yavaşlatır. Semptomlar kilo alımı, soğuk algınlığı, yorgunluk, saç dökülmesi ve tiroit şişmesi ( guatr ) sayılabilir.

 

 

11. Miyasteni gravis

Miyastenia gravis beyindeki kasları kontrol etmeye yarayan sinirleri etkiler. Bu sinirler bozulduğunda, sinyaller kasları hareket ettirmeye yönlendirmez.

 

En sık rastlanan semptom, kas güçsüzlüğü olup, aktivite ile daha da kötüye gider ve dinlenme ile iyileşir. Genellikle yutma ve yüz hareketlerini kontrol altına alan kaslar etkilenir.

 

 

12. Vaskülit

Vaskülit, bağışıklık sistemi kan damarlarına saldırdığında olur. İnflamasyon atardamarları ve damarları daraltır ve onlardan daha az kan akışı sağlar.

 

 

13. Pernicious anemi

Bu durum, intrensek faktör adı verilen ve bağırsakların yiyeceklerden vitamin B-12 emmesine yardım eden bir proteini etkiler . Bu vitamin olmadan, vücutta yeterince kırmızı kan hücresi yapılamaz.

 

Pernicious anemi daha yaşlı erişkinlerde daha yaygındır. Genel olarak insanların yüzde 0,1’ini, ancak 60’ın üzerindeki insanların yaklaşık yüzde 2’sini etkiler.

 

 

14. Çölyak hastalığı

Çölyak hastalığı olan insanlar , buğday, çavdar ve diğer tahıl ürünlerinde bulunan bir protein olan glüten içeren yiyecekleri yiyemez. Glüten bağırsakta olduğunda, bağışıklık sistemi ona saldırır ve iltihaba neden olur.

 

Bir çok insanın glutene duyarlılığı vardır, bu otoimmün bir hastalık değildir ancak ishal ve karın ağrısı gibi benzer belirtilere sahip olabilir.

 

 

 

Otoimmün Hastalık Belirtileri

 

Birçok otoimmün hastalığın erken belirtileri çok benzerdir:

 

 • Yorgunluk
 • Kas ağrısı
 • Şişme ve kızarıklık
 • düşük ateş
 • Odaklanmada zorluk
 • El ve ayaklarda hissizlik ve karıncalanma
 • Saç kaybı
 • Deri döküntüleri

 

Bireysel hastalıkların kendi benzersiz belirtileri de olabilir. Örneğin, tip 1 diyabet, aşırı susama, kilo vermeye ve yorulmaya neden olur. IBD karın ağrısı, şişkinlik ve ishale neden olur.

 

İlginizi Çekebilir  Çay Ağacı Yağı Siğil Tedavisinde Nasıl Kullanılır?

Sedef hastalığı veya RA gibi otoimmün hastalıklarla semptomlar ortaya çıkar ve gider. Belirtilerin dönemlerine flare-up denir. Belirtiler kaybolduğu zamanlara remisyon denir.

 

 

Ne zaman bir doktora gitmelisiniz?

Otoimmün hastalık belirtileriniz varsa bir doktora gitmelisiniz. Sahip olduğunuz hastalığın türüne bağlı olarak bir uzmana gitmek daha iyidir.

 

 • Romatologlar romatoid artrit ve Sjögren sendromu gibi eklem hastalıklarını tedavi eder.
 • Gastroenterologlar çölyak hastalığı ve Crohn hastalığı gibi GI yolu hastalıklarını tedavi eder.
 • Endokrinologlar , Graves ve Addison hastalığı da dahil olmak üzere bezlerin durumunu tedavi eder.
 • Dermatologlar sedef hastalığı gibi cilt durumlarını tedavi eder.

 

 

Otoimmün hastalıkları teşhis eden testler

Çoğu otoimmün hastalık için teşhis koyabilecek tek bir test yoktur. Doktorunuz sizi teşhis etmek için çeşitli testleri ve semptomların değerlendirmesini kullanacaktır.

 

Antinükleer antikor testi (ANA) semptomları bir otoimmün hastalığı işaret edenlerde kullanılan ilk testtir. Olumlu bir test, muhtemelen bu hastalıklardan birine sahip olduğunuz anlamına gelir ancak tam olarak hangisinin olduğunu doğrulamaz.

 

Diğer testler, bazı otoimmün hastalıklarda üretilen spesifik otoantikorları araştırır. Doktorunuz ayrıca bu hastalıkların vücutta oluşturduğu iltihabı kontrol etmek için testler yapabilir.

 

 

Otoimmün hastalıklar nasıl tedavi edilir?

Tedaviler otoimmün hastalıkları tedavi edemez ancak aşırı aktif bağışıklık tepkisini kontrol edebilir ve inflamasyonu indirgeyebilir. Bu koşulları tedavi etmek için kullanılan ilaçlar arasında şunlar bulunur:

 

 • ibuprofen (Motrin, Advil) ve naproksen (Naprosin) gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler )
 • Bağışıklık baskılayan ilaçlar

 

Ağrı, şişme, yorgunluk ve deri döküntüleri gibi belirtileri hafifletmek için de tedaviler bulunur.

 

Dengeli bir beslenme ve düzenli egzersiz yapmak da kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

 

Sonuç olarak;

80’den fazla farklı otoimmün hastalık var. Sıklıkla semptomları çakışır ve onları teşhis etmek zordur.

 

Otoimmün hastalıklar kadınlarda daha sık görülür ve genellikle ailelerinde de görülür.

 

Otoantikor arayan kan testleri doktorların bu durumları teşhis etmesine yardımcı olabilir. Tedavilere, aşırı aktif bağışıklık tepkisini sakinleştirmek ve vücuttaki iltihapları azaltmak için ilaçlar kullanılır.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ