Epsom Tuzu Faydaları, Zararları ve Kullanımı

  Epsom Tuzu Faydaları, Zararları ve Kullanımı

  Epsom tuzu, İngiltere’deki Surrey bölgesinde Epsom’da bulunan bir salin kaynağıdır. Saf magnezyum sülfattan başka bir şey değildir.

  Antik çağlardan beri, bazı rahatsızlıkları iyileştirmek için doğal çare olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda sağlık ve güzellik yararları, ev ve bahçe gibi geniş kullanım yelpazesine sahiptir.

  Bu yazıda “epsom tuzu ne demek”, “epsom tuzunun faydaları”, “epsom tuzu ile zayıflama”, “epsom tuzu banyosu” hakkında bilgiler verilecektir.

  Epsom Tuzu Nedir?

  Epsom tuzu diğer bir adıyla ingiliz tuzu magnezyum sülfat olarak da bilinir. Magnezyum, sülfür ve oksijenden oluşan kimyasal bir bileşiktir. Adını, orijinal olarak keşfedildiği İngiltere’nin Surrey kentindeki Epsom kasabasından alır.

  İsmine rağmen, Epsom tuzu, sofra tuzundan tamamen farklı bir bileşiktir. Kimyasal yapısı nedeniyle “tuz” olarak adlandırılır.

  Epsom tuzu neye yarar?

  Sofra tuzuna benzer bir görünüme sahiptir ve çoğu zaman banyoda çözülür, bu yüzden “banyo tuzu” olarak da karşınıza çıkabilir. Sofra tuzuna benzer görünse de, tadı oldukça farklıdır ve acıdır.

  Yüzlerce yıldır bu tuz, kabızlık, uykusuzluk ve fibromiyalji gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Ne yazık ki, bu koşullar üzerindeki etkileri tam anlamıyla araştırılmamıştır.

  Epsom Tuzu Yararları Nelerdir?

  epsom tuzu nasıl kullanılır

  Stresi azaltarak vücudu rahatlatır

  Epsom tuzu, ılık suda çözündüğünde ciltte emilir. Tuzdaki magnezyum, sakin ve rahatlatıcı bir his veren ve ruh halini arttırıcı bir kimyasal olan serotonini serbest bırakmaya yardımcı olur. Bu aynı zamanda hücrelerde adenozin trifosfat üreterek enerji ve dayanıklılığı artırır.

  Magnezyum iyonları aynı zamanda rahatlamaya ve dolayısıyla sinirlilik sorunlarının azalmasına yardımcı olur. Uykuyu artıran, kasların ve sinirlerin düzgün çalışmasına yardımcı olan rahatlatıcı bir his verir.

  Ağrıyı hafifletir

  Epsom tuzu banyosu ağrıyı azaltmak, ağrıyan kasları ve bronşiyal astımı tedavi etmek ve iltihap, migren, baş ağrısı vb. hafifletmek için doğal bir çaredir.

  Bu ayrıca doğumdaki kesikleri iyileştirmek ve acıyı azaltmak için de kullanılır. Epsom tuzunu sıcak su ile karıştırın ve bu macunu ağrıyan yere uygulayın.

  Kasların ve sinirlerin düzgün çalışmasına yardımcı olur

  Vücudun elektrolit dengesini düzenler, kas fonksiyonunu korur ve ayrıca sinirlerin işleyişine yardımcı olur.

  Arterlerin sertleşmesini önler

  Kalp sağlığını korumak, kalp hastalıklarını önlemek için kullanılır. Bu kan dolaşımını iyileştirir, arterlerin esnekliğini korur, kan pıhtılaşmasını önler ve kalp krizi riskini azaltır.

  Diyabet

  Vücutta bulunan magnezyum ve sülfat seviyeleri, şeker hastalığını dengeleyerek, insülin miktarını artırmaya yardımcı olur.

  Kabızlık

  Bu tuz, kabızlık tedavisinde faydalıdır. Kolonun detoksifikasyonu için dahili olarak alınabilir. Tuz bağırsaktaki suyu arttıran ve kabızlıktan kurtaran bir müshildir.

  Toksinleri elimine eder

  Bu tuz, toksinleri ve diğer ağır metalleri vücut hücrelerinden uzaklaştıran sülfatlar içerir. Bu, kas ağrısını hafifletmeye ve zararlı toksinleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

  Küvetteki suya epsom tuzu ilave edin; vücudunuza detoks etkisi için 10 dakika emdirin.

  Saçları şekillendirir

  Saç kremi ve epsom tuzunu eşit miktarda karıştırın. Bir tavada ısıtın ve saçınıza uygulayın, 30 dakika bekletin. Saçlarınıza hacim vermek için iyice durulayın.

  Saç spreyi

  Su, 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 su bardağı epsom tuzunu karıştırın. Bu karışımı örtün ve 24 saat bekletin. Ertesi gün, kuru saçlarınıza dökün ve 25 dakika bekletin. Saçlarınızı şampuanlayın ve durulayın.

  Ayak kokusu

  Yarım bardak epsom tuzunu ılık su ile karıştırın. Ayaklarınızı bu su ile ıslatıp 15-20 dakika bekletin. Bu, kötü kokuyu yok ederek, cildi yumuşatır.

  Siyah noktalar

  Bir çay kaşığı epsom tuzunu yarım bardak kaynar suda 3 damla iyotla karıştırın. Siyah noktaları temizlemek için siyah uçlara pamukla uygulayın.

  Yüz temizleyicisi yapmak için, yarım çay kaşığı epsom tuzunu biraz temizleyici krem ​​ile karıştırın. Yüzünüze soğuk suyla hafifçe masaj yapın.

  Yüz maskesi

  Bu normal ve yağlı ciltler için en iyi yüz maskesidir. 1 çorba kaşığı konyak, 1 yumurta, 1/4 su bardağı süt, 1 limon suyu ve yarım çay kaşığı epsom tuzunu karıştırın.

  Cildinizi nemlendirmek için maskeyi uygulayın; bu cildinizi temizleyecek ve  parlaklık kazandıracaktır.

  epsom tuzunun faydaları

  Epsom Tuzu Zararları Nelerdir?

  Epsom tuzu kullanımı genellikle güvenli kabul edilir, ancak yanlış kullanırsanız ortaya çıkabilecek bazı olumsuzluklar da vardır. Bu sadece ağızdan alındığında meydana gelebilir.

  Her şeyden önce, içindeki magnezyum sülfatın müshil etkisi vardır. Ağızdan almak ishal, şişkinlik veya mide rahatsızlıklarına neden olabilir.

  Epsom tuzunu kullananlar müshil olarak alırsa, sindirim rahatsızlığını azaltabilecek şekilde bol su içmeleri gerekir. Ayrıca, doktora danışmadan asla önerilen dozdan daha fazlasını almayın.

  İnsanların çok fazla Epsom tuzu aldığı bazı magnezyum doz aşımı vakaları bildirilmiştir. Semptomlar mide bulantısı, baş ağrısı, baş dönmesi ve kızarmış cildi içerir.

  Aşırı durumlarda, magnezyum doz aşımı kalp problemlerine, komaya, felce ve ölüme neden olabilir. Bu, doktorunuz tarafından önerilen veya pakette belirtilen uygun miktarlarda aldığınız sürece olası değildir.

  Alerjik reaksiyon veya başka ciddi yan etkiler olduğuna dair belirtileriniz varsa doktorunuza başvurun.

  Epsom Tuzu Nasıl Kullanılır?

  Epsom tuzu banyosu, kilo vermek için mükemmel ve rahatlatıcı bir yoldur. Bu tuz 1900’lerden beri kilo verme, cilt ve sindirim problemlerini iyileştirmek için kullanılmaktadır.

  Bu tuz veya magnezyum sülfat heptahidrat Epsom, İngiltere’de keşfedilmiştir. Bu berrak kristaller, vücudumuzdaki pek çok enzimin düzenlenmesinde ve kolajen sentezine yardımcı olarak sağlıklı saç, tırnaklar ve cildi korur.

  Epsom tuzu ne işe yarar?

  Birmingham Üniversitesi’nden bir İngiliz biyokimyacı olan Rosemary Waring, tuz banyosu sırasında sülfat ve magnezyumun cilt tarafından emildiğini keşfetti. O yüzden cildin çeşitli rahatsızlıklarını iyileştirmek için kullanılır.

  Araştırmalar, vücuttaki magnezyum eksikliğinin yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları, sırt ağrısı ve baş ağrılarına neden olabileceğini göstermektedir.

  Benzer şekilde, düşük sülfat seviyeleri vücudun tükenmesine neden olur. Her iki mineralin de kandaki seviyeleri yükseldiğinde, vücudun dengesi sağlanır ve tüm fonksiyonlarını doğru bir şekilde yerine getirebilir.

  epsom tuzu kullanımı

  Epsom Tuzu ile Zayıflama

  Sıcak su banyosuna 400-500 gram epsom tuzu ekleyerek tuz banyosu yapabilirsiniz.

  Tuz banyosu ile zayıflama ve hazırlama aşamaları

  – İlk günlerde, banyoya bir çorba kaşığı epsom tuzu ekleyerek başlayın.

  – Yavaş yavaş miktarını her banyoda artırarak, en son iki bardağa kadar yükseltin.

  – Tuzun emilmesine izin vermek için banyoda en az 15 dakika bekleyin. 20 dakikadan fazla kalmayın.

  – Banyodan sonra, rehidrasyon için yeterince su için.

  “Tuz banyosu ne kadar sıklıkla yapılmalı?” konusunda görüş farklılıkları vardır. Bazıları hızlı kilo vermesi için her gün bu banyoyu yapmanız gerektiğini söylüyor.

  İki ila üç hafta içinde sadece bir kez uygulanması gerektiğine inananlar da var. En iyi çözüm, sağlık durumunuza göre banyonun ne kadar sıklıkla yapılacağını önerebilecek bir sağlık çalışanına danışmaktır.

  Tuz Banyosunun Faydaları Nelerdir?

  – Kas ağrısını hafifletir.

  – Cildin ve saçın yağ fazlalığının giderilmesinde yardımcı olur.

  – Hafif güneş yanığı tahrişi ve ağrı için iyi bir panzehirdir ve aloe veraya alternatif olarak kullanılır.

  – Kas gerilimlerinin ve diğer küçük yaralanmaların daha çabuk iyileşmesini sağlar.

  – Arı ve böcek sokmalarına faydalıdır.

  – Kuru dudaklar için iyi bir çözümdür.

  – En iyi cilt temizleyici olarak kabul edilir. Dolayısıyla, düzenli olarak maskelerde ve pedikürde derinlemesine temizleme için kullanılır.

  – Rahat hissetmenizi ve iyi uyku çekmenizi sağlar.

  tuz banyosu

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Epsom tuzu kullananlar ve bunu banyoda uygulayacak olanlar şunlara dikkat etmelidir;

  – Banyoya asla 600 gramdan fazla epsom tuzu koymayın.

  – Epsom tuzu banyosu 20 dakikadan fazla sürmesin.

  – Tuz banyosundan önce ve sonra su için.

  – Bu tuzun dahili kullanımı, kusma, ishal ve bulantıya neden olabileceğinden kaçınılmalıdır. Dahili olarak Epsom tuzu almadan önce doktorunuza danışın.

  – Diyabet ya da böbrek hastalığı, kalp rahatsızlığı ve düzensiz kalp ritminiz varsa, Epsom tuz banyosundan kaçının.

  – Hamile kadınlar tuz banyosunu yapmadan önce doktoruna danışmalıdır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ