Soğan Suyu Nasıl Yapılır? Soğan Suyu İçmenin Faydaları

  Soğan Suyu Nasıl Yapılır? Soğan Suyu İçmenin Faydaları

  Soğan, yediğimiz yemeklerin çoğunda kullanılan bir sebzedir. Yemeklere lezzet katar ve daha da önemlisi, pek çok etkileyici faydaya sahiptir. 

  Soğan, çiçekli bitkilerin Allium cinsinin üyesidir. Tıbbi özelliklere sahiptir ve çok sayıda mineral ve vitamin içerir. Bu sebze, cilt ve saç rahatsızlıklarını, diyabet, kalp hastalıkları ve iltihap gibi diğer sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılır.

  Peki hiç soğanın suyunu içtiniz mi? Soğan suyunun pek çok faydası olduğunu biliyor musunuz? İşte soğan suyunun faydaları ve zararları

  Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir?

  Kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

  Soğanda kuersetin, antosiyaninler ve organosülfür dahil olmak üzere birkaç antikanser bileşiği vardır. Çalışmalar, bu bileşiklerin çeşitli kanser türlerinin tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Araştırmalar ayrıca bir soğanın tadı ne kadar güçlü olursa, rolünün kanseri önlemede o kadar etkili olabileceğini belirtiyor.

  Kuersetinin beyinde oksidatif stresle savaştığı da gösterilmiştir. Soğan ayrıca kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilecek lif içerir. Bu, soğan suyu kırmızı soğandan yapılmışsa, özellikle hayvan çalışmalarında geçerlidir. Tümör hücrelerini yok eder ve kanser tedavisine ve önlenmesine bu şekilde yardımcı olur.

  Kanser tedavisinde soğan mekanizmasını daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Diyabet tedavisine yardımcı olabilir

  Soğan özü kan şekeri seviyelerini düşürebilir ve bu diyabetli insanlar için iyi bir haberdir. Sebzenin kalorisi düşüktür ve metabolizmayı hızlandırır ve bu diyabet semptomlarını yönetmeye yardımcı olabilir.

  Bir Kore çalışmasına göre, soğan ekstresi alımı plazma glikoz seviyelerini düşürmede etkili olabilir.

  İltihapla savaşabilir

  Soğan suyunda bulunan kuersetinin, hepsinin osteoartritte iltihaplanmaya neden olduğu bilinen lökotrienleri, prostaglandinleri ve histaminleri inhibe ettiği gösterilmiştir.

  İran’da yapılan bir çalışma da benzer sonuçlar verdi. Akut ve kronik iltihaplanma aşamalarından geçen sıçanlar, soğan suyu ile desteklendiğinde durumlarında iyileşme gösterdi. 

  Taze soğan suyunun hem inflamasyonu hem de daha fazla etkisi olan akut ve kronik ağrıları ve inflamasyonu engellediği bulunmuştur.

  Soğan suyu tüketimi, iltihaplanma ile ilişkili kemik bozukluklarını da önleyebilir. Araştırmalar, soğan suyunun postmenopozal kadınlarda kemik mineral yoğunluğunu artırabildiğini göstermektedir.

  Bağışıklığı güçlendirir

  Soğan, bağışıklık seviyelerini artırabilecek bir besin olan selenyum içerir. Selenyum bir bağışıklık tepkisini tetikler ve aşırı bağışıklık tepkisini bastırır.

  Ayrıca, selenyum eksikliği olan bağışıklık hücreleri oksidasyona karşı daha fazla savunmasızdır. Bu hücreler ayrıca protein üretimi ve kalsiyumun taşınmasında güçlüklerle karşılaşmaktadır.

  Soğan suyu astım ve diğer solunum rahatsızlıkları olan kişilere de fayda sağlayabilir. Bazıları, suyunun boşaltım organlarını uyardığına ve akciğerler de dahil olmak üzere onları güçlendirdiğine inanmaktadır.

  Soğan suyundaki kuersetin ayrıca iltihaplanma ve diğer alerjilerle de savaşabilir.

  Görme gücünü geliştirir

  Soğan suyunun antimikrobiyal özellikleri, konjonktivit ve blefarit gibi göz enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olabilir. Tavşanlarda yapılan deneyler, soğan suyunun göz florasının büyümesi üzerinde engelleyici bir etkisi olabileceğini buldu.

  Soğan suyu ayrıca kataraktı önleyebilir. Sıçan çalışmalarında, soğan suyunun aşılanması selenite bağlı katarakt oluşumunu önledi.

  Tırnak mantarının tedavisine yardımcı olabilir

  Çalışmalar, soğan suyunun antifungal özelliklerinin (sulu soğan özleri), insanlarda mantar enfeksiyonlarına neden olabilecek patojenik bir maya olan Candida albicans ile savaşabileceğini göstermektedir.

  Bir pamuk topu kullanarak soğan suyunu etkilenen ayak tırnağına uygulayın. Pamuk topunu bir bandaj veya bant ile ayak tırnağına sabitleyebilirsiniz. Bir saat bekleyin ve sonra suyu ılık suyla yıkayın. Kurulayın. Bunu haftada bir kez uygulayın.

  Kulak enfeksiyonlarını tedavi edebilir

  Cambridge University Press tarafından yayınlanan bir raporda, soğan suyunun kulak enfeksiyonu ve kulak ağrısı tedavisinde yeteneği olduğu belirtiliyor.

  Yine de bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu amaçla soğan suyu kullanmadan önce lütfen doktorunuza danışın.

  Uyku ve ruh halini iyileştirebilir

  Bu bağlamda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Ancak bazı çalışmalar, soğan suyundaki folatın ruh halini iyileştirebileceğini ve depresyonla savaşabileceğini göstermektedir.

  Folat, kan ve diğer besin maddelerinin beyne ulaşmasını önleyen bir kimyasal olan homosisteinin birikmesini önleyerek çalışır. Aşırı homosistein üretimi, mutluluk hormonu olan serotonin üretimine de müdahale eder.

  Dopamin ve epinefrin gibi diğer hormonlar da uykuyu düzenlemeye yardımcı olur ve soğandaki folat burada önemli rol oynamaktadır. Bu hormonların vücutta üretimini destekler.

  Doğurganlığı artırabilir

  Araştırmalar, soğan suyunun testosteron seviyelerini nasıl artırabileceğini göstermektedir. Bu, sperm sağlığını destekleyen soğanın antioksidan aktivitesine bağlanabilir. Ürdün’de yapılan bir çalışmada, erkek sıçanlara soğan suyu verilmesi, testosteron düzeylerini iyileştirdi.

  Başka bir çalışmada, soğan suyunun cinsel olarak güçlü erkek sıçanlarda çiftleşme davranışını iyileştirdiği gösterilmiştir. Soğan suyu bunu serum testosteron seviyelerini artırarak başarmıştır.

  Alerjenlere karşı korur

  Soğan, alerjik reaksiyonları ve astım gibi kronik inflamatuar durumları tedavi etmede etkili olan kuersetin adı verilen güçlü bir antioksidana sahiptir.

  Kuersetin, hücre hasarına yol açan serbest radikalleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve ayrıca vücutta histamin salgılayan hücreyi güçlendirir. Soğan, kalp hastalıklarının nedeni olan atardamarlardaki plak oluşumunu azaltır.

  Soğuk algınlığı ve diğer solunum sorunları için doğal bir çaredir

  Soğan suyu, bronşit ve solunum rahatsızlıklarını tedavi eden anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Flavonoid, protein kinaz ve histamin fonksiyonlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. İnatçı mukusları gevşeten ve yerinden çıkaran ve ayrıca yeni mukus oluşumunu engelleyen balgam söktürücü özelliklere sahiptir.

  Soğan Suyunun Cilde Faydaları

  Sivilce ile savaşabilir

  Antimikrobiyal ve antifungal özellikleri sivilce durumunda önemli rol oynamaktadır.

  Bir çalışmada, soğan özleri içeren bir jel, hastalarda akne izlerini iyileştirdi. Bu jel kızarıklık ve iltihabı azaltarak yara izinin görünümünü de iyileştirdi. 

  Çalışma, soğan ekstraktlarının bakteriyel ve fungal enfeksiyonlar için potansiyel tedavi seçenekleri olarak kullanılabileceğini belirterek sonuçlandı.

  Soğan suyunu yüzünüze uygulayın ve 10 ila 15 dakika bekletin. Yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; soğan suyunun gözlere girmesine izin vermemektir. Ayrıca, suyu açık kabarcıklara uygulamadığınızdan emin olun. Hassas bir cildiniz varsa, soğan suyunu kullanmadan önce bir doktora danışın.

  Bazı kaynaklar ayrıca soğan suyunun sedef hastalığının tedavisine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Ancak, bunu destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

  Kırışıklıkları geciktirebilir

  Soğan suyunda bulunan flavonoidler ve diğer antioksidan bileşikler, erken yaşlanma belirtilerini önleyebilir.

  Soğan suyunun iddia edilen yaşlanma karşıtı özellikleri, bazı kaynaklara göre kollajen üretimini artırabilen ve erken yaşlanmayla savaşabilen kükürt içeriğine atfedilmektedir. Bu faydaları sağlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Saçları güçlendirir

  Soğan suyundaki kükürt kollajen üretimini artırır ve bu da saç büyümesine yardımcı olur.

  Irak’ta yapılan bir araştırmaya göre, soğan suyu saç büyümesini artırabilir ve alopesi areata (ani saç dökülmesi) gibi durumları tedavi edebilir. Çalışmada saçlarını soğan suyu ile yıkayan bireyler daha fazla saç uzaması yaşamıştır.

  Soğan suyu ayrıca saçları daha da parlaklaştırır. Soğan suyunun antimikrobiyal özellikleri kafa derisi enfeksiyonlarıyla savaşmaya yardımcı olabilir. Daha sağlıklı bir saç derisi, daha güçlü saç kökleri anlamına gelir.

  Saç Uzaması İçin Soğan Suyu Nasıl Kullanılır?

  Saçın uzaması için soğan suyunu topikal olarak uygulamalısınız.

  Adım 1 – Soğan suyu ile kafa derisine ve görünen kel bölgelere masaj yapın.

  Adım 2 – Soğan suyunu 15-20 dakika saçınızda bekletin.

  Adım 3 – Soğan suyunu ılık su ve hafif bir şampuanla yıkayın.

  Adım 4 – En iyi sonuçlar için bu işlemi günlük olarak tekrarlayın.

  Not: Etkisini artırmak ve saç köklerinizi daha da zenginleştirmek için soğan suyuna bal ekleyebilirsiniz.

  Soğan Suyu Nasıl Yapılır?

  – Yaklaşık 3 ila 4 soğanı soyun ve parçalara ayırın.

  – Parçaları bir meyve sıkacağına ekleyin ve suyunu çıkarın.

  – Bir kaba aktarın ve için.

  – Ayrıca parçaları bir karıştırıcıya ekleyebilir ve macun şeklinde tüketebilirsiniz.

  Soğan Suyunun Zararları Nelerdir?

  Hamilelik ve Emzirme Sırasında Olası Sorunlar

  Bu konuda yeterli araştırma yapılmadığından, hamile ve emziren kadınlar sınırlı miktarda soğan suyu tüketmelidir. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

  Kan Şekerini Çok Düşürebilir

  Soğan suyu kan şekerini düşürebilir. Zaten diyabet ilaçları kullanıyorsanız, soğan suyu kan şekeri seviyesini çok düşürebilir. Lütfen doktorunuza danışın.

  Kanama Bozukluklarına Neden Olabilir

  Soğan suyu, kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabileceğinden, kanama riskini artırabilir. Kanama bozukluğunuz varsa, soğan suyu tüketmeyin. Bu, planlanmış bir ameliyattan en az iki hafta önce soğan suyundan da kaçınmanın da bir nedenidir.

  Hazımsızlığı Ağırlaştırabilir

  Hazımsızlık sorunları yaşıyorsanız, durumu kötüleştirebileceğinden soğan suyuna karşı dikkatli olun. Ayrıca asit reflü veya ilgili durumları tetikleyebilir.

  Cilt Alerjileri

  Hassas cilde sahip kişilerde cilt alerjisi oluşabilir. Soğan suyunu cildinize uygulamadan önce lütfen bir yama testi yapın.

  Sonuç olarak;

  Bu besin açısından zengin sebzedeki bileşikler, kanser ve diyabet gibi bazı sağlık rahatsızlıkları riskini azaltabilir. Soğan saç büyümesini teşvik edebilir ve birçok mantar ve bakteriyel enfeksiyonu tedavi edebilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ