Kuersetin Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

   

  Kuersetin, birçok meyve, sebze ve tahılda bulunan doğal bir pigmenttir. Besinlerden en çok aldığımız antioksidanlardan biridir ve vücudun kronik hastalıklarla bağlantılı serbest radikal hasarlarıyla mücadele etmesinde önemli bir rol oynar.

  Antioksidan özellikleri ise, iltihabı, alerji semptomlarını ve kan basıncını azaltmaya yardımcı olur.

  Kuersetin nedir?

  Kuersetin, flavonoidler adı verilen bir grup bitki bileşiğine ait bir pigmenttir. Flavonoidler sebze, meyve, tahıl, çay ve şarapta bulunur. Bunlar, kalp hastalığı, kanser ve dejeneratif beyin rahatsızlıkları riskinin azalması da dahil olmak üzere birçok fayda sağlar.

  Kuersetin gibi flavonoidlerin faydalı etkileri, vücutta antioksidanlar olarak işlev görme yeteneklerinden kaynaklanmaktadır.

   

   

  kuersetin neye iyi gelir

   

   

  Antioksidanlar, serbest radikalleri bağlayabilen ve nötralize edebilen bileşiklerdir. Serbest radikallerin seviyeleri çok yükseldiğinde hücresel hasara neden olabilecek dengesiz moleküllerdir.

  Serbest radikallerin neden olduğu hasar, kanser, kalp hastalığı ve diyabet dahil olmak üzere çok sayıdaki kronik hastalıktır.

  Besinlerde en bol bulunan flavonoiddir. Ortalama bir insanın çeşitli gıda kaynakları aracılığıyla günlük olarak 10 ila 100 mg tükettiği tahmin edilmektedir.

  Yaygın olarak kuersetin içeren gıdalar arasında soğan, elma, üzüm, çilek, brokoli, narenciye, kiraz ve çay bulunur. Ayrıca, toz ve kapsül şeklinde bir besin takviyesi olarak da mevcuttur.

  İnsanlar, bu takviyeyi, bağışıklık sistemini güçlendirmek, iltihapla ve alerjilerle savaşmak, egzersiz performansını artırmak ve genel sağlığı korumak dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden almaktadır.

   

   

  Kuersetin Faydaları

   

   

  İltihabı azaltır

  Serbest radikaller, hücrelere zarar vermekten daha fazlasını yapabilir. Araştırmalar, yüksek seviyelerde serbest radikallerin, iltihaplanmayı teşvik eden genleri aktive edebileceğini göstermektedir. Bu nedenle, yüksek serbest radikal seviyeleri, artan bir inflamatuar tepkiye neden olabilir.

  Vücudun enfeksiyonları iyileştirmesi için az miktarda iltihap seviyesine ihtiyacı olsa da, kronik iltihaplanma kalp ve böbrek hastalıklarının yanı sıra bazı kanserler de dahil olmak üzere sağlık sorunlarına neden olur.

  Çalışmalar bu faydalı bileşiğin iltihabı azaltabileceğini göstermektedir. Test tüpü çalışmalarında kuersetin, moleküller nekroz faktörü alfa (TNFa) ve interlökin-6 (IL-6) dahil insan hücrelerindeki enflamasyon belirteçlerini azaltmıştır.

   

   

  Alerji semptomlarını hafifletir

  Kuersetinin anti-inflamatuar özellikleri alerji semptomlarında rahatlama sağlar. Tüp ve hayvan çalışmaları, iltihaplanma ile ilgili enzimleri engelleyebildiğini ve histamin gibi iltihabı teşvik edici kimyasalları baskılayabildiğini buldu.

  Örneğin, bir çalışma, kuersetin besin takviyesi almanın farelerde yer fıstığı ile ilişkili anafilaktik reaksiyonları bastırdığını göstermiştir.

   

  İlginizi Çekebilir  İrritabl Bağırsak Sendromu Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Bitkisel Tedavisi

   

  Anti-kanser etkilere sahiptir

  Kuersetin, antioksidan özelliklere sahip olduğundan, kanserle mücadele de etkilidir. Tüp ve hayvan çalışmalarının gözden geçirilmesinde besin takviyesi olarak alındığında, prostat kanseri hücrelerinde, hücre büyümesini baskıladığı ve hücre ölümünü sağladığı bulunmuştur.

  Diğer tüp ve hayvan çalışmaları, bileşiğin karaciğer, akciğer, meme, mesane, kan, kolon, yumurtalık, lenfoid ve adrenal kanser hücrelerinde benzer etkilere sahip olduğunu gözlemlemiştir.

   

   

  Kronik beyin hastalıkları riskini düşürür

  Araştırma, kuersetinin antioksidan özelliklerinin, Alzheimer hastalığı ve demans gibi dejeneratif beyin hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Bir çalışmada, Alzheimer hastalığı olan fareler üç ay boyunca her iki günde bir kuersetin enjeksiyonları aldı. Çalışmanın sonunda, enjeksiyonlar Alzheimer’ın bazı belirteçlerini tersine çevirdi ve fareler öğrenme testlerinde çok daha iyi performans gösterdiler.

   

   

  Tansiyonu düşürür

  Yüksek tansiyon, genel bir sorundur.  Araştırma, kuersetinin kan basıncı seviyelerini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Tüp çalışmalarında, bileşiğin kan damarları üzerinde rahatlatıcı bir etkisi olduğu da ortaya çıktı.

  Yüksek tansiyonlu farelere 5 hafta boyunca günlük kuersetin verildiğinde, sistolik ve diyastolik tansiyon değerleri (üst ve alt sayılar) sırasıyla % 18 ve% 23 azalmıştır.

   

   

  Kuersetinin diğer yararları

   

  Yaşlanma ile mücadelede eder

  Tüp ve hayvan araştırmaları, bu bileşiğin yaşlanan hücrelerinin gençleşmesine veya yok edilmesine yardımcı olduğunu ve yaşlanma belirtilerini azalttığını göstermektedir. 

   

  Egzersiz performansını artırır

  Çalışmalar egzersize dayanıklılığı geliştirdiğini belirtmektedir.

   

  Kan şekeri kontrolü sağlar

  İnsan ve hayvan araştırması, bileşiğin açlık kan şekeri seviyelerini azaltabileceğini ve diyabetin komplikasyonlarına karşı koruyabileceğini göstermektedir.

   

   

  kuersetin ne demek

   

   

  Kuersetin İçeren Besinler

  Doğal olarak birçok bitki bazlı gıdada, özellikle dış tabaka veya kabuğunda bulunur:

   

  – Sarı ve yeşil biber

  – Kırmızı ve beyaz soğan

  – Arpacık soğanı

  – Kuşkonmaz

  – Kiraz

  – Domates

  – Kırmızı elma

  – Kırmızı üzüm

  – Brokoli

  – Lahana

  Kırmızı yapraklı marul

  – Dutsu meyveler – kızılcık, yaban mersini ve ahududu gibi tüm türler

  – Yeşil ve siyah çay

   

  Gıdalardaki kuersetin miktarı, gıdanın yetiştirildiği koşullara bağlı olarak değişebilir. Örneğin, organik domatesin ticari olarak yetişenlere göre % 79 kadar daha fazla kuersetin içerdiği görülüyor.

   

   

  Kuersetin besin takviyeleri

  Besin takviyesi satan yerlerden kuersetin kapsül ve toz olmak üzere satın alabilirsiniz. Tavsiye edilen doz günde 500-1.000 mg arasındadır.

  Bu bileşik tek başına vücutta yeterince emilmez, bu nedenle takviyeler C vitamini veya bromelain gibi sindirim enzimleri gibi diğer bileşikleri içerir.

  Ek olarak, bazı araştırmalar, kuersetinin resveratrol, genistein ve kateşinler gibi diğer flavonoid takviyeleri ile birleştirildiğinde sinerjistik bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

   

  İlginizi Çekebilir  Hastayken Ne Yemeliyiz? Hastayken Spor Yapılır mı?

   

  Kuersetin Zararları

  Kuersetin birçok meyve ve sebzede bulunur ve tüketilmesi güvenlidir. Besin takviyesi olarak, çok az veya hiç yan etki olmadan genellikle güvenlidir.

  Bazı durumlarda, günde 1.000 mg’dan fazla alınması baş ağrısı, karın ağrısı veya karıncalanma gibi hafif semptomlara neden olabilir.

  Hamile ve emziren kadınlar almamalıdır. Antibiyotikler ve tansiyon ilaçları gibi bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu nedenle kullanmadan önce doktora danışmak gerekir.

   

  Sonuç olarak;

  Kuersetin besinlerde en bol bulunan flavonoiddir.

  Egzersiz performansını geliştirme, inflamasyonu düşürme, kan basıncı ve kan şekeri seviyelerini düzenleme gibi yararlar sağlar. Ayrıca, beyin koruyucu, anti-alerji ve antikanser özelliklere sahiptir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ