Sedef Hastalığına Bitkisel Çözüm | diyetz

  Sedef Hastalığına Bitkisel Çözüm

   

  Cilt problemleri arasında sedef hastalığı en yaygın olanlardan biridir. Sedef hastalığı, kişinin yaşamı boyunca zaman zaman tekrarlayan kuru, genellikle kalın, kaşıntılı ve pul pul dökülen yaralar oluşmasına neden olan bir rahatsızlıktır.

  Hayatı tehdit edici ya da bulaşıcı değildir. Çoğu kronik hastalıkta olduğu gibi kesin çözümü olmamakla birlikte birçok terapötik seçenek vardır. Genellikle çeşitli topikal steroidler ve D vitamini kremleri kullanılır ancak ciddiyetine bağlı olarak oral ve enjekte edilebilir ilaçlar da kullanılabilir.

  Sedef Hastalığı Nedir?

  Sedef hastalığı, çok faktörlü nedenlerle karmaşık ve sıklıkla tekrarlayan bir cilt durumudur. Deride kırmızı, pul pul plaklar oluşabilir.

  Sedef hastalığı vücudunuzun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir, genellikle aşağıdaki alanlarda görülür:

   

  • Sırtın alt bölgesi
  • Dizler
  • Dirsekler
  • Parmak ve ayak tırnakları
  • Kafa derisi
  • Genital bölge
  • Göbek
  • Koltuk altı
  • Kalçalar arasında
  • Diğer vücut kıvrımları

   

   

  Sedef hastalığının nedeni nedir?

  Bu cilt hastalığının arkasındaki kesin neden henüz bilinmemektedir ancak bu cilt durumuna atfedilen birkaç yaygın faktör vardır. Cilt hücrelerinin aşırı üretimine yol açan herhangi bir bağışıklık anormalliği, sedef hastalığının en çok bilinen nedenlerinden biridir. 

  Sedef lezyonları, strep enfeksiyonu, cilt hasarı ve hatta duygusal stres ile tetiklenebilir. Travma geçiren ve sürtünen bölgelerde ortaya çıkabilir. Sedef hastalığında genetik bir yatkınlık vardır, bu nedenle ailede sedef hastalığı öykünüz varsa, yatkın olabilirsiniz.

   

   

  Sedef Hastalığı Belirtileri

  Sedef hastalığının yaygın belirtileri şunlardır:

   

  • Geniş kırmızı yaralar
  • Pullu deri
  • Kuru, pullu bölgelerin çıkarılmasından kaynaklanan kan lekeleri
  • Pullu cildin çıkarılmasında kanama
  • Kuru, pul pul cilt
  • Tırnak yatağının yanında yağ lekeleri
  • Tırnağın kalınlaşması ve kalkması
  • Kaşıntı
  • Hassas cilt

  Sedef hastalığının semptomları diğer cilt hastalıklarının semptomlarıyla kolayca karıştırılabilir. 

   

   

  Sedef Hastalığı Türleri

  Modern tıbbın ilerlemesi ile sedef hastalığı doğru bir şekilde teşhis edilebilir ve birçok alt tipinde sınıflandırılabilir. Sedef hastalığının çeşitleri şunlardır;

   

  Plak Sedef Hastalığı

  Sedef hastalığının en yaygın türü olan plak sedef hastalığı, beyazımsı ölü cilt hücrelerinin birikmesi ile kaplı kabarık, kırmızı lekeler olarak kendini gösterir. Bu lekeler genellikle dizlerde, dirseklerde, kafa derisinde, sırtta, avuç içlerinde ve ayak tabanlarında görülür. Biyopsi yapıldığında, plak sedef cildinin egzamaya göre daha kalın ve daha iltihaplı olduğu görülür.

  Tedavi bireyselleştirilmesine rağmen, fototerapiye ek olarak topikal, oral veya enjekte edilebilir ilaçların bir kombinasyonu genellikle sedef hastalığının remisyona girmesine yardımcı olur.

   

  Guttat Sedef Hastalığı

  Guttat sedef hastalığı genellikle çocukluk veya erken yetişkinlikte başlayan ikinci en yaygın sedef hastalığı türüdür. Vücudun her yerinde birden fazla küçük kırmızı leke ile karakterizedir ve genellikle gövde ve uzuvlarda görülür. 

  Plaklar, diğer sedef formlarına kıyasla kalın değildir. Guttat sedef hastalığı genellikle solunum yolu enfeksiyonları, bademcik iltihabı, streptokok enfeksiyonları, stres ve cildin yaralanması ile tetiklenir.

  Plak sedef hastalığında olduğu gibi, guttat sedef hastalığı topikal ilaçlar, oral ilaçlar ve fototerapi kombinasyonu ile tedavi edilir.

   

  Ters Sedef Hastalığı

  Genellikle ters sedef hastalığı olarak bilinen intertrijinöz sedef hastalığı, cildin kıvrımlarının altında lezyonlar olarak görülür. Genellikle kasıklarda, koltuk altlarında, göğüslerin altında ve diğer cilt kıvrımlarında ters sedef hastalığı kırmızı, sıklıkla pürüzsüz ve parlak lezyonlar olarak görülür. Ter ve neme karşı savunmasız kalan alanlarda yaygın olarak görülen, genellikle çok kaşıntılı ve rahatsız edicidir. Derin cilt kıvrımları olan aşırı kilolu kişilerde daha yaygındır ve diğer sedef türleri ile birlikte bulunur.

  En sık topikal ilaçlar ve oral ilaçlar ile tedavi edilir. Fototerapi sadece aşırı durumlarda kullanılır. 

   

  Püstüler Sedef Hastalığı

  Enfeksiyöz olmayan irin püstüller veya kabarcıklar ile karakterize edilen püstüler sedef hastalığı çok yaygın değildir ve tüm sedef formlarının travmatizasyonudur. Kabarcıklardaki irin, bulaşıcı veya bulaşıcı olmayan beyaz kan hücrelerinden oluşur. Püstüler sedef hastalığı genellikle yetişkinlerde bulunur, eller ve ayaklar gibi vücudun belirli bölgelerinde baskın olabilir. Püstüler sedef hastalığı için ortak tetikleyiciler hamilelik, duygusal stres, bazı ilaçlar, UV ışığına aşırı maruz kalma gibi durumlardır.

  Asitretin, siklosporin, metotreksat, oral PUVA (ışığa duyarlılaştırıcı ilaç, psoralen, artı ultraviyole ışık A) ve infliksimab gibi TNF-alfa blokerleri, püstüler sedef hastalığının tedavisinde yaygın uygulanan yöntemlerdir.

   

  Eritrodermik Sedef Hastalığı

  En nadir görülen sedef hastalığı olan eritrodermik sedef hastalığı geniş bir alanda kırmızı ve kaşıntılı bir cilt olarak kendini gösterir. Sedef hastalığının diğer formlarından farklı olarak, cilt pul yerine tabaka şeklinde dökülür ve sıvı kaybı neredeyse ölümcül olabilir, bu da dehidrasyona ve kararsız vücut sıcaklıkları ve daha yüksek kalp atış hızı gibi diğer sistemik semptomlara neden olur.

  Özellikle tedavisi zor olan eritrodermik sedef hastalığı genellikle başlangıçta topikal steroidler ve nemlendiricilerle tedavi edilir. Bununla birlikte, tedavi zamanla daha karmaşık hale gelir ve sıklıkla oral ilaçlar ve topikal ilaçlar, UV maruziyeti ve oral PUVA gibi bir tedavi kombinasyonuna ihtiyaç vardır.

   

  İlginizi Çekebilir  Yohimbin Nedir ve Ne İşe Yarar?

  Diğer Türler

  • Palmoplantar sedef hastalığı ayak tabanlarında ve ellerin avuç içlerinde görülür.
  • Saçlı deride sedef hastalığı kafa derisinde görülür ve kepeğe benzer.
  • Psoriatik artrit, eklemleri etkiler ve eklem iltihabına neden olur.

   

   

  Sedef Hastalığı Tetikleyicileri

  Bu otoimmün bozukluk, bağışıklık sistemini uyaran ve sedef hastalığı semptomlarına neden olabilecek birçok faktör tarafından tetiklenebilir. Bazı yaygın tetikleyiciler tanımlanmıştır ve sedef hastalığını önlemek için onlardan uzak durmak en iyisidir.

   

  • Alkol tüketimi karaciğere zarar verir ve vücutta sedef hastalığını tetikleyebilecek toksinler oluşturur.
  • Alkol gibi, sigara da vücuda toksinler ve zararlı kimyasallar ekleyebilir. Bu cilde zarar vererek, otoimmün yanıtı tetikleyebilir.
  • Stres, birçok cilt problemi, özellikle bağışıklık sistemini içerenler için yaygın bir tetikleyicidir. Yaşadığınız stresi hafifletmek için yoga ve meditasyon egzersizleri yapın.
  • Sedef hastalığı olan insanlar kırmızı et ve yağ asitlerinden kaçınmalıdır. Kırmızı et yerine tavuk ve hindi gibi beyaz etler yenebilir çünkü cilt ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.
  • Güneş ışığı cildin üst katmanlarına zarar vererek güneş yanıklarına ve kızarıklıklara neden olabilir. Bunlar ayrıca sedef hastalığı semptomlarının gelişimini tetikleyebilir.
  • Sedef hastalarında kesik, çizik ve ısırık gibi yaralanmalar, bölgede yeni psoriatik lezyonların gelişmesine neden olabilir. Eldiven kullanmak ve uzun kollu giysiler giymek gibi ekstra önlemler almak gerekir.
  • Herhangi bir cilt hastalığınız olduğunda, cildinizi temiz tutmak çok önemlidir. Cildiniz kirliyse, daha karmaşık cilt koşullarına yol açabilir. Bunu yapmanın en iyi yolu sık sık banyo yapmaktır. Banyo yaparken, sert kimyasal ürünlerden kaçının. Bunun yerine bitkisel şampuanları ve sabunları deneyin. Sık banyo yapmak istemiyorsanız veya zamanınız olmasa bile, etkilenen bölgeleri dikkatlice yıkayarak temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

   

  Diğer birçok cilt hastalığı sedef hastalığı ile benzer tedavilere sahiptir. Sedef hastalığı genellikle kortikosteroidler veya D vitamini içeren topikal reçeteli kremler ile tedavi edilir. Bununla birlikte, sedef hastalığına doğal çözüm olarak kullanılabilecek bazı bitkisel yöntemler de vardır. İşte sedef bitkisel çözüm ve tedavi yolları

   

   

  Sedef Hastalığı için Doğal ve Bitkisel Çözümler

   

   

   

  Elma sirkesi

   

  Malzemeler

  • 1 parça elma sirkesi
  • 3 parça ılık su
  • Lif veya pamuk topu

   

  Uygulanışı

  – Sirkeyi suya ekleyin ve iyice karıştırın.

  – Kaplamak istediğiniz alanın boyutuna bağlı olarak, pamuk topu veya bez kullanın. Bunlardan birini elma sirkesi çözeltisine batırın ve fazlalığı sıkın.

  – Bunu etkilenen alana bir dakika kadar yerleştirin ve çıkarın.

  – Kaşıntıyı kontrol etmek için bunu gerektiğinde günde birkaç kez tekrarlayın.

   

  Elma sirkesinin hafif asitliği cildin pH’ını dengeler, kaşıntı hissini ve tahrişi azaltır. Ayrıca kuru ve ölü cilt hücrelerinin çıkarılmasını sağlar ve büzücü görevi görür. 

   

   

  Zeytinyağı

  Sedef hastalığının bir sonucu olarak ciltte gelişen yaralar üzerine zeytinyağı uygulayın. Yağı birkaç saatte bir tekrar uygulayın.

  Zeytinyağı cildi nemlendirmek için yumuşatıcı olarak işlev görür. Düzenli olarak uygulamak, yaralı cildi iyileştirmekle birlikte, cildi esnek tutacak. Bu yağ, kafa derisindeki sedef hastalığının yönetimi söz konusu olduğunda en iyi sonucu verir.

   

   

  Kuşburnu Yağı

  Kuşburnu yağını etkilenen bölgeye uygulayın ve açık bırakın. Gün boyunca birkaç kez uygulayın.

  Kuşburnu yağı omega yağ asitleri, A ve E vitaminleri ve antioksidanlar içerir. Bunlar cildi besler, kuruluğu ve kaşıntıyı giderir, ayrıca hasarlı ve iltihaplı hücreleri iyileştirir.

   

   

  Keten Tohumu Yağı

  Etkilenen bölgeye keten tohumu yağından birkaç damla uygulayın ve birkaç dakika masaj yapın. Bu yağı günde üç ila dört kez kullanın.

  Keten tohumu yağı, zengin bir alfa-linolenik asit (ALA), omega 3 yağ asitleri ve tokoferol ve beta karoten gibi antioksidan kaynağıdır. Cildin pH değerini dengeler ve nemlendirir. Bu etkiler sedef hastalığı semptomlarından kurtulma sağlayacaktır.

   

   

  Hindistan Cevizi Yağı

  Hindistan cevizi yağını vücudunuza bol bol, tercihen banyo yaptıktan sonra uygulayın. Bunu her gün yapabilirsiniz.

  Hindistan cevizi yağının anti-inflamatuar özellikleri, sedef hastalığına bağlı yaşanan ağrıyı hafifletecektir. Antibakteriyel özellikleri cildi enfeksiyondan uzak tutacak ve yumuşatıcı özelliği ile nemlendirme sağlayacaktır.

   

   

  Çay Ağacı Yağı

   

  Malzemeler

  • 3-4 damla çay ağacı yağı
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

   

  Uygulanışı

  Çay ağacı yağını, zeytinyağı ile karıştırın ve etkilenen bölgeye uygulayın. Bu yağı günde birkaç kez, özellikle de bir enfeksiyon olabileceğinden şüpheleniyorsanız uygulayın.

  Bu yağ, sedef hastalığı veya kaşıntılı cildi çizmeniz nedeniyle oluşan cildin çatlaklarında oluşabilecek enfeksiyonları önlemek için faydalıdır. Çay ağacı yağı da iltihabı azaltır.

  Dikkat!!!

  Çay ağacı yağı kullanmadan önce bir yama testi yapın. Cilt tipinize uymuyorsa, uygulamada sedef hastalığı semptomlarını ağırlaştırabilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Detaylı Kalori Cetveli ve Kalori Listesi

   

  Balık Yağı

  İçinde bulunan yağı çıkarmak için balık yağı kapsülünü delin. Sedef hastalığının neden olduğu rahatsızlıktan anlık rahatlama sağlamak için doğrudan cilde uygulayın. Ayrıca, günlük olarak balık yağı kapsülleri tüketebilirsiniz.

  Sedef hastalığı için balık yağı çok yararlıdır ve bununla ilgili oldukça fazla çalışma yapılmıştır. Mevcut omega 3 ve omega 6 yağ asitleri cilt üzerinde anti-inflamatuar etki gösterir ve tahrişi hafifletir. Düzenli alınması sonucu, bu yağ asitleri cildi sağlıklı ve esnek tutar.

   

   

  Karbonat

   

  Malzemeler

  • 1/3 su bardağı karbonat
  • Ilık su
  • Bir leğen

   

  Uygulanışı

  – Ilık suyu leğene dökün ve karbonat ekleyin. İyice karıştırın.

  – Etkilenen bölgeyi yaklaşık 15 dakika bu suda bekletin. Alanı normal suyla durulayın.

  – Ayrıca su dolu bir küvete karbonat ekleyebilir ve içinde bekleyebilirsiniz.

  – En az üç hafta boyunca günlük olarak yapılan karbonat, sedef hastalığı semptomlarını hafifletecektir.

   

  Karbonat doğada hafif alkalidir. Cildin pH’ını düzenler ve elektrolitlerin cilt yüzeyine akışını artırır. Cildi rahatlatır, iltihabı azaltır ve ayrıca ölü ve kuru cilt hücrelerini temizler.

   

   

  Epsom Tuzu

   

  Malzemeler

  • 1-2 su bardağı Epsom tuzu
  • Ilık su
  • Küvet

   

  Uygulanışı

  – Tuzu suyla karıştırın. Bu suda 15 ila 20 dakika bekleyin.

  – Sonra vücudunuzu normal suyla durulayın.

  – Bunu günde bir veya iki kez tekrarlayın.

   

  Epsom tuzu vücudun detoksifikasyonu ve cildin pul pul dökülmesi için mükemmeldir. Magnezyum içeriği detoksifikasyon yeteneğinden sorumludur. Ayrıca cildi yumuşatır, ağrı ve kaşıntıyı hafifletir.

   

   

  Ölü Deniz Tuzu Sedef Tedavisi

   

  Malzemeler

  • 1 su bardağı Ölü Deniz tuzu
  • Ilık su
  • Küvet

   

  Uygulanışı

  – Deniz tuzunu ılık suya ekleyin ve 15 ila 30 dakika bu suda bekleyin.

  – Sonra vücudunuzu temiz suyla durulayın.

  – Her gün bu rahatlatıcı banyoda bekleyin.

   

  Ölü Deniz tuzu, iltihaplı ve tahriş olmuş cilt üzerinde etkili olan ve onu iyileştiren sodyum, magnezyum ve bromür gibi minerallerle zenginleştirilmiştir. Kuruluğu azaltır, cildi nemlendirir ve yumuşatır.

   

   

  D Vitamini

  Sedef hastalığı, bağışıklık sistemindeki bir dengesizlikten kaynaklanır. Bu aşırı aktiflik D vitamini kullanımı ile düzenlenebilir. D vitamini içeren gıda ürünleri ve takviyeleri, sedef hastalığının neden olduğu kaşıntı ve rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir. D vitamini, bağışıklık sisteminin işleyişini, sedef hastalığı semptomlarını hafifletecek şekilde değiştirir.

  Balık, yumurta, süt ürünleri gibi D vitamini yönünden zengin yiyecekleri yiyebilir, ayrıca D vitamini takviyeleri de alabilirsiniz. Sedef hastalığı tedavisi için D vitamini kullanmanın alternatif bir yolu, onu içeren merhemleri kullanmak ve topikal olarak etkilenen bölgeye uygulamaktır. 

   

   

  E Vitamini

  E vitamini cildi zararlı UV ışınlarından korur ve aynı zamanda besler ve yumuşak tutar. Vücut tarafından doğal olarak yeterli miktarlarda üretilmediğinde, sedef hastalığına neden olabilir. Bu eksikliği dengelemek için günlük E vitamini takviyeleri alınabilir. Kaşıntıyı rahatlatmak ve kuruluğu azaltmak için E vitamini yağı da topikal olarak uygulanabilir.

   

   

  Zerdeçal

   

  Malzemeler

  • 1 parça zerdeçal tozu
  • 2 parça su

   

  Uygulanışı

  – Zerdeçalı suyla karıştırın ve birkaç dakika kısık ateşte pişirin. Kalın bir macun oluşur.

  – Macunu soğumaya bırakın. Etkilenen bölgeye uygulayın. Macunun geri kalanını buzdolabında saklayın.

  – 15 ila 20 dakika boyunca kurumasını bekleyin ve sonra durulayın.

  – Zerdeçal macununu günde iki kez uygulayın.

   

  Zerdeçal (curcumin ile), antimikrobiyal, antienflamatuar, antioksidan ve yara iyileştirici özellikleri için yaygın olarak kullanılan bir nutrasötiktir. Bundan sorumlu cilt reseptörlerini düzenleyerek sedef hastalarında kızarıklığı ve iltihabı azaltır.

   

   

  Sarımsak

  Doğrudan etkilenen bölgeye birkaç damla sarımsak yağı sürün. Hassas cildiniz olması durumunda biraz zeytinyağı ile seyreltebilirsiniz. Günde iki kez sarımsak yağı uygulayabilirsiniz.

  Sarımsak, doğal antibiyotik özelliklere sahiptir. Büyük bir lipooksijenaz inhibitörü olan inflamasyona neden olabilecek enzim aktivitesini durdurur. 

   

   

  Aloe Vera

  Aloe vera yaprağını açın ve içindeki jeli etkilenen bölgeye uygulayın. Bir veya iki dakika boyunca dairesel hareketlerle masaj yapın. 15 dakika sonra soğuk su ile durulayın. Aloe jeli günde üç kez uygulayın.

  Aloe veranın anti-inflamatuar ve yatıştırıcı özellikleri, sedef hastalığında görülen şişlik, kaşıntı ve kızarıklığı azaltır. Aloe vera ayrıca döküntülerin kalınlığını azaltır ve taze hücrelerin büyümesini uyarır. Cildi nemlendirir ve besler, yumuşak ve sağlıklı hale getirir.

   

   

  Havuç Suyu

   

  İlginizi Çekebilir  Salatalık Suyunun Faydaları ve Yapımı

  Malzemeler

  • 4 havuç
  • 10 ıspanak yaprağı
  • 1 elma
  • Su

   

  Yapılışı

  – Tüm malzemeleri biraz su ile karıştırın ve bu suyu için.

  – Günde bir kez havuç suyu içebilirsiniz.

   

  Havuç beta karoten ve diğer birçok besin açısından zengindir. Beta karoten bir antioksidan görevi görür. Cildi UV hasarından korur ve ayrıca elastin ve kollajen seviyelerini korur.

   

   

  Limon Suyu

   

  Malzemeler

  • 1 çay kaşığı limon suyu
  • Bir bardak su

   

  Yapılışı

  – Limon suyunu suyla karıştırın ve herhangi bir yemekten 20 dakika önce için.

  – Alternatif olarak, doğrudan döküntü ve lezyonlara limon suyu da uygulayabilirsiniz. Limon suyunu beş ila 10 dakika sonra ılık su kullanarak durulayın.

  – Her yemekten önce günlük olarak limon suyu için ve üç ila dört hafta boyunca her gün topikal olarak limon suyu uygulayın.

   

  Limon sindirimi düzenler ve ayrıca vücudu detoksifiye eder. Bağışıklık sistemini güçlendirir, C vitamini ve antioksidanlarla cildi yeniler.

   

   

  Buğday Çimi Suyu

   

  Malzemeler

  • 1/2 su bardağı buğday çimi
  • 2-3 su bardağı su
  • Limon veya portakal suyu
  • Elek

   

  Yapılışı

  – Buğday çimi saplarını bir bıçakla doğrayın ve blenderde suyla karıştırın.

  – Bir elek veya bez kullanarak meyve suyunu süzün.

  – 1/4 bardak meyve suyu alın ve üzerine biraz portakal suyu veya bir miktar limon suyu ekleyin. Bunu tercihen aç karnına için.

  – Buğday çimi suyunun geri kalanını buzdolabında saklayın.

  – Her sabah aç karnına için.

   

  Yüksek klorofil içeriğinin yanı sıra, buğday çimi suyu A, B ve C vitaminleri ve magnezyum, potasyum, sodyum, kalsiyum ve demir gibi mineraller bakımından zengindir. Buğday çimi suyu içmek kanı arındırır ve toksinleri nötralize eder. Aynı zamanda yeni hücrelerin büyümesini teşvik eder ve sindirim sistemini detoksifiye eder.

   

   

  Hindistan cevizi suyu

  Günde 240 ml hindistan cevizi suyu için. Bir yetişkin sedef hastalığını tedavi etmek için birkaç ay boyunca bu miktarda hindistan cevizi suyu tüketebilir.

  Hindistan cevizi suyu cildi nemlendirir ve mevcut olabilecek enfeksiyonları temizler. Ayrıca sindirime yardımcı olur ve vücudun besin maddelerini daha iyi emmesine yardımcı olur.

   

   

  Yeşil Çay

  Yeşil çay poşetini yaklaşık beş dakika sıcak suda bekletin. Çay poşetini çıkarın ve sıcakken çayı için. Günde iki ila üç bardak yeşil çay için.

  Yeşil çay antioksidan içeriği ile bilinir ve vücudun sedef hastalığı belirtileri ile baş etmesine yardımcı olabilir. Döküntüleri ve kaşıntıyı artırabilecek tetikleyicileri veya toksinleri ortadan kaldırır.

   

   

  Safran Çayı

   

  Malzemeler

  • 1/4 çay kaşığı safran çay tozu
  • Sıcak su
  • Bir bardak

   

  Yapılışı

  – Safran çayı tozunu fincana ekleyin ve üzerine sıcak su dökün.

  – İyice karıştırın ve soğumasını bekleyin.

  – Yatmadan önce bu çayı süzün ve için.

  – Her gece yatmadan önce safran çayı içebilirsiniz.

   

  Bu baharat, rengi ve lezzeti için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca cildin ve vücudun çoklu rahatsızlıklarının tedavisinde de faydalıdır. Vücudun, içinden sedef hastalığını iyileştiren antioksidanlar içerir ve iltihap önleyici özellikleri şişlik ve döküntüleri azaltmaya yardımcı olur.

   

   

  Oolong Çayı

  1 oolong çay poşetini sıcak suda birkaç dakika demleyip için. Her gün bu çaydan bir veya iki bardak içebilirsiniz.

  Oolong çayı, antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip polifenoller içeren yarı fermente bir çaydır. Ayrıca cilt hücrelerini UV hasarından korur.

   

   

  Ayran

   

  Malzemeler

  • Taze ayran
  • Pamuk topu

   

  Uygulanışı

  – Pamuk topunu ayranın içine batırın ve etkilenen bölgelere uygulayın.

  – Durulamadan önce birkaç dakika bekleyin.

  – Ayrıca, her gün iki ila üç bardak ayran için.

  – Sedef döküntüleri ve plaklarına günde iki kez ayran uygulayın.

   

  Ayran iltihaplı cildi rahatlatır ve cildin pH’ını dengeler. Aynı zamanda doğal büzücüdür. Ayrıca cildi iyileştirmek için sağlıklı bir probiyotik dozu sağlar.

   

   

  Sedef Hastalığı Yan Etkileri

  Sedef hastalığı, kendi başına bile sıkıntılı bir rahatsızlıktır. Düzgün yönetilmezse, bu cilt bozukluğu vücut organlarının geri kalanının işleyişinde komplikasyonlara neden olabilir. Sedef hastalığı olan kişilerin aşağıdaki durumları geliştirme riski daha yüksektir;

   

  • Yüksek tansiyon
  • Yüksek kolesterol
  • Diyabet
  • Kalp hastalıkları
  • Depresyon

  Bunların dışında, sedef hastalığı psoriatik artrite dönüşebilir. Eklem ve tendonlarda ve çevresinde ağrı, şişme ve sertlik gelişir.

   

  Sedef hastalığı için kesin bir tedavi olmamasına rağmen, bu cilt lezyonlarının neden olduğu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek ev tedavileri mevcuttur. Sedef hastalığı için bu basit ev ilaçlarından bazıları akut durumun tedavisine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, durum devam ederse ve tedavi için çözüm olmazsa, bir dermatoloğa tedavi olmak gerekir.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ