Sedef Hastalığı Tedavisi ve Diyet | diyetz

Sedef Hastalığı Tedavisi ve Diyet

 

 

Sedef hastalığına ne sebep olur?

 

Bağışıklık sistemi, vücuttaki normal dokulara yanlışlıkla saldırdığında sedef hastalığı oluşur. Bu reaksiyon şişmeye ve cilt hücrelerinin daha hızlı bir döngüsüne yol açar.

 

Çok fazla hücre cildin yüzeyine yükselirken, vücut bunların hızını kesemez. Yığınlar, kaşıntılı, kırmızı lekeler oluştururlar.

 

Bu hastalık her yaşta gelişebilir ancak genellikle 15 ila 35 yaş arasındaki kişilerde görülür.

 

Ana belirtiler kaşıntılı, dirsekler, dizler, saç derisi, sırt, yüz, avuç içi ve ayaklardaki gümüş pullarla kalın deriden kırmızı lekeleri içerir.

 

Sedef hastalığı tahriş edici ve stresli olabilir.

 

Kremler, merhemler, ilaçlar ve ışık tedavisi hastalığın tedavisine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bazı araştırmalar diyetin de semptomları hafifletebileceğini ileri sürmektedir.

 

 

 

Güncel tedaviler

 

Mevcut tedaviler, gelip gitme eğiliminde olan sedef hastalığının semptomlarını gidermeye odaklanmaktadır.

 

Kremler ve merhemler, iltihabı ve cilt hücresi döngüsünü azaltmaya yardımcı olur, yaraların görünümünü azaltır.

 

 

 

 

Işık terapisinin bazı insanlarda alevlenmelerin azaltılmasına yardımcı olduğu bulunmuştur.

 

Daha ciddi vakalarda, doktorlar bağışıklık sistemini baskılayan veya spesifik bağışıklık hücrelerinin etkisini engelleyen ilaçlar kullanabilirler.

 

Ancak, ilaçların yan etkileri olabilir. Alternatif tedaviler arıyorsanız, bazı çalışmalar belli türlerde diyetle ümit vaat eden sonuçlar vermektedir.

 

 

 

Diyet yardımcı olabilir mi?

 

Şimdiye kadar, diyet ve sedef hastalığı ile ilgili araştırmalar sınırlıdır. Yine de, bazı küçük çalışmalar gıdaların hastalığı nasıl etkileyebileceğine dair ipuçları sağlamıştır.

 

1969’a kadar, bilim insanları potansiyel bir bağlantıya baktılar.

 

Araştırmacılar, Dermatoloji Arşivinde düşük proteinli diyet ve sedef hastalığı alevlenmeleri arasında bağlantı olmadığını gösteren bir çalışma yayınladılar. Ancak daha yeni çalışmalar, farklı sonuçlar bulmuştur.

 

 

 

Düşük kalorili diyet

 

Son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar, düşük yağlı, düşük kalorili bir diyetin sedef hastalığının şiddetini azaltabileceğini göstermektedir.

 

JAMA Dermatology’de yayınlanan bir 2013 çalışmasında , araştırmacılar katılımcılara sekiz hafta boyunca günde 800 ila 1000 kalorili düşük enerjili bir diyet verdi.

 

Daha sonra bir sekiz hafta boyunca günde 1.200 kaloriye çıkardılar.

 

Katılımcılar sadece kilo vermekle kalmadı aynı zamanda sedef hastalığının şiddetinde de azalma yaşadılar.

 

Araştırmacılar, obezitenin vücuttaki inflamasyonu artırdığını ve sedef hastalığını daha da kötüleştirdiğini öne sürdü. Bu nedenle, kilo kaybına neden olan bir diyet yararlı olabilir.

 

 

 

Glütensiz diyet

 

Glütensiz beslenmeyi mutlaka duymuşsunuzdur. Bir akım şeklinde yayılmaya devam eden glütensiz beslenme sedef hastalığı semptomlarını hafifletebilir mi?

 

Bazı çalışmalara göre, kişinin duyarlılığına bağlıdır. Çölyak hastalığı veya buğday alerjisi olanlar glüteni önleyerek rahatlama yaşayabilirler.

 

Glüten içermeyen diyetler üzerinde 2000 yılında yapılan bir çalışmada, glüten duyarlılığı olan kişilerde sedef hastalığı semptomlarında düzelme olduğu bulunmuştur.

 

Düzenli diyetlerine döndüklerinde, sedef hastalığı kötüleşti. 2005 yılında yapılan bir çalışmada, sedef hastalığı olan bazı kişilerin glütene karşı yüksek bir duyarlılığı olduğu bulunmuştur.

 

 

 

Antioksidan açısından zengin diyet

 

Meyve ve sebzeler, herhangi bir sağlıklı diyetin önemli bir parçası olsa da, sedef hastaları için özellikle önemli olabilir.

 

1996 yılında yapılan bir çalışmada , örneğin, bir havuç, domates alımı ve taze meyve ve sedef hastalığı arasında ters bir ilişki bulundu. Tüm bu gıdalar sağlıklı antioksidanlar bakımından yüksektir.

 

Bir yıl sonra yayınlanan bir başka çalışmada , sedef hastalığı olan hastaların kandaki glutatyon düzeylerinin daha düşük olduğu bulunmuştur.

 

Glutatyon sarımsak, soğan, brokoli, lahana, Brüksel lahanası ve karnabaharda bulunan güçlü bir antioksidandır. Bilim insanları antioksidanlar açısından zengin bir diyetin sedef hastalığının hafiflemesine yardımcı olabileceğini düşünüyor.

 

 

 

Balık Yağı

 

Mayo Clinic’e göre , bir dizi çalışma balık yağının sedef belirtilerini azalttığını göstermiştir. 1989 yılında yapılan bir çalışmada, katılımcılar dört ay boyunca balık yağı ile takviye edilmiş düşük yağlı bir diyete tabi tutuldular.

 

Katılımcıların yarısından fazlası sedef semptomlarımda orta veya mükemmel iyileşme göstermiştir.

 

 

 

Alkolden kaçının

 

1993 tarihli bir çalışma, alkolü kötüye kullanan erkeklerin, sedef hastalığı tedavisinden hiçbir fayda görmediğini belirlemiştir.

 

1990’da yapılan bir çalışma, sedef hastalığı olan erkekleri, hastalığı olmayan erkeklerle karşılaştırdı.

 

Günde yaklaşık 43 gram alkol içen erkeklerin, günde sadece 21 gram içen erkeklerle karşılaştırıldığında sedef hastalığı olma olasılığı daha yüksekti.

 

Orta derecede alkol tüketimiyle ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da, sedef hastalığı semptomlarının geri dönüş aşamasının hafiflemesine yardımcı olabilir.

 

 

 

Sağlıklı beslenme, sağlıklı kilo

 

Dermatologlar uzun zamandır, sedef hastaları için sağlıklı bir diyetin en iyisi olduğunu ileri sürmüşlerdir. Bu çok sayıda meyve ve sebze, tam tahıl ve yağsız protein anlamına gelir.

 

Ek olarak, sağlıklı bir kiloyu korumak önemli ölçüde rahatlama sağlayabilir.

 

2007 yılında yapılan bir çalışmada kilo alımı ve sedef hastalığı arasında güçlü bir bağlantı bulundu. Daha fazla bel çevresi, kalça çevresi ve bel-kalça oranına sahip olmak da hastalık için artmış risk ile ilişkiliydi.

 

Bu nedenle, sedef hastalığının alevlenmelerini azaltmak için sağlıklı beslenin ve zayıf kalın!

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ