Ham Bal Nedir, Sağlıklı mıdır? | diyetz

Ham Bal Nedir, Sağlıklı mıdır?

  • 1.844 kez görüntülendi.

 

 

Bal arılarının yaptığı kalın, tatlı bir şuruptur.

 

Sağlıklı bitki bileşikleriyle yüklüdür ve çeşitli sağlık yararlarına sahiptir.

 

Ancak, ham bal veya piyasada satılan ballardan hangisinin en sağlıklı olduğu konusunda tartışmalar var.

 

Bazı insanlar balın ham yani işlenmemiş olanının optimal sağlık için daha iyi olduğun, bazıları ise ikisi arasında fark olmadığını iddia ediyor.

 

 

 

Ham Bal Nedir?

 

Ham bal “arı kovanı üzerindeki” bal olarak tanımlanır.

 

Balın kovan peteklerinden çıkartılması ve bir balmumu veya naylon bez üzerine dökülmesi ve balın arı balmumu ve ölü arılar gibi yabancı maddelerden ayrılmasıyla yapılır.

 

Bir kere süzgeçten geçirilen çiğ bal şişelenir ve tadını çıkarmaya hazırdır.

 

Öte yandan, ticari bal üretimi, pastörizasyon ve filtrasyon gibi şişelenmeden önce birkaç basamak işlem gerektirir.

 

Pastörizasyon, balda bulunan mayayı yüksek sıcaklık uygulayarak yok eden bir işlemdir. Bu, raf ömrünü uzatmaya yardımcı olur ve balı daha pürüzsüz hale getirir.

 

Ayrıca, filtreleme, çöp ve hava kabarcığı gibi yabancı maddeleri daha da kaldırarak balın daha uzun süre berrak bir sıvı halde kalmasını sağlar. Bu, birçok tüketici için estetik olarak çekicidir.

 

Bazı ticari ballar ayrıca ultrafiltrasyona maruz bırakılarak işlenir.

 

Bu süreç onu daha şeffaf ve pürüzsüz hale getirmek için daha da rafine eder, ancak polen, enzimler ve antioksidanlar gibi yararlı besinleri de yok edebilir.

 

Dahası, bazı üreticiler maliyetleri azaltmak için bala şeker veya tatlandırıcı ekleyebilir.

 

 

 

 

Ham ve Ticari Bal Arasındaki Temel Farklar Nelerdir?

 

Ham ve ticari bal çok farklı şekillerde işlenir. Bu, ikisi arasında, özellikle kalitede farklılıklara yol açabilir.

 

Çiğ ve ticari bal arasındaki temel farklılıklar şunlardır;

 

 

 

Ham bal daha fazla besleyici

 

Ham bal çok çeşitli besin maddeleri içerir.

 

Yaklaşık 22 amino asit, 31 farklı mineral ve geniş bir vitamin ve enzim yelpazesine sahiptir. Bununla birlikte, besinler sadece az miktarlarda bulunur.

 

Ham bal hakkında en etkileyici şey, yaklaşık 30 çeşit biyoaktif bitki bileşiği içeriyor olmasıdır. Bunlara polifenoller denir ve antioksidanlar gibi davranırlar.

 

Birçok çalışma, bu antioksidanları, düşük inflamasyon ve daha düşük kalp hastalığı ve bazı kanserlerin düşük riski gibi etkileyici sağlık yararları ile ilişkilendirmiştir.

 

Tersine, ticari ballar işleme yöntemlerinden dolayı daha az antioksidan içerebilir.

 

Örneğin, bir çalışma, yerel bir pazardaki ham ve işlenmiş balın antioksidanlarını karşılaştırdı. Ham balın işlenmiş çeşide göre 4.3 kat fazla antioksidan içerdiğini buldular.

 

İlginçtir, ABD merkezli Ulusal Bal Kurulu tarafından yapılan gayri resmi bir araştırmada, az işlenmiş balda, ham ballara benzer antioksidan ve mineral seviyeleri bulundu.

 

Bununla birlikte, iki türü karşılaştıran çok az çalışma bulunmaktadır. Bu alandaki daha fazla araştırma, işleme konmanın bal üzerindeki antioksidan üzerindeki etkisini aydınlatmaya yardımcı olabilir.

 

 

 

İşlenmiş bal polen içermez

 

Arılar, çiçekten çiçeğe, nektar ve polen toplayarak gezer.

 

Nektar ve polen, arı kovanı içine geri gönderilir ve arı kovanı içine yerleştirilir ve sonunda arılar için bir besin kaynağı haline gelir.

 

Arı poleni, şaşırtıcı derecede besleyici ve vitaminler, amino asitler, esansiyel yağ asitleri, mikro besin maddeleri ve antioksidanlar da dahil olmak üzere 250’den fazla madde içerir.

 

Aslında, Alman Federal Sağlık Bakanlığı, arı polenini bir ilaç olarak tanır.

 

Arı poleni birçok etkileyici sağlık yararına bağlanmıştır. Çalışmalar, iltihapla mücadeleye ve karaciğer fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

 

Ayrıca, kalp hastalığı ve inme ile mücadeleye yardımcı olabilecek özelliklere de sahiptir.

 

Ne yazık ki, ısıl işlem ve ultrafiltrasyon gibi işleme yöntemleri arı polenini yok edebilir.

 

 

 

İşlenmiş bal yüksek oranda şeker ve tatlandırıcı içerebilir

 

Her yıl çok yüksek oranlarda bal tüketiliyor.

 

Bal çok popüler olduğu için yalnızca yerel tedarikçilerden gelen bu yüksek talebi karşılamak zordur. Bu nedenle, tüketilen balın bir kısmı ithal edilmektedir.

 

Bununla birlikte, şeker veya yüksek fruktoz mısır şurubu gibi diğer tatlandırıcılarla kontamine olmuş işlenmiş bal için dünya çapında ciddi bir endişe vardır.

 

 

 

En Fazla Sağlık Faydası Ham Bala Aittir

 

Bal bazı etkileyici sağlık yararlarıyla bağlantılıdır.

 

Çalışmalar kan basıncını ve kolesterol gibi kalp hastalığına yönelik risk faktörlerini azaltmaya, yaraları iyileştirmeye ve hatta öksürüğü tedavi etmeye yardımcı olabileceğini buldu.

 

Bununla birlikte, bu sağlık yararları çoğunlukla ham bal ile ilgilidir çünkü antioksidanlar ve diğer yararlı bileşenler daha yüksektir.

 

Bu bileşenlerden biri, glikoz oksidaz adı verilen bir enzimdir. Bu enzim, balın anti-mikrobiyal ve anti-bakteriyel özelliklerini veren moleküllerin üretilmesine yardımcı olur.

 

Ne yazık ki, bu enzim ısıtma ve filtreleme gibi işlemlerle yok olabilir.

 

Aynı zamanda, az işlenmiş balların ham ballarla aynı antioksidan seviyelerine sahip olup olmadığı tamamen açık değildir.

 

Örneğin, gayriresmi bir araştırma, asgari olarak işlenmiş balların ham balla benzer seviyelerde antioksidana sahip olduğunu, fakat önemli ölçüde daha az enzim bulunduğunu belirtmiştir.

 

Balın sağlık yararlarını elde etmek için ham bal seçmelisiniz.

 

 

 

Ham Bal Yemenin Riskleri

 

Ham bal, “Clostridium botulinum” bakterilerinin sporlarını içerebilir.

 

Bu bakteri bebeklere, bir yaşın altındaki çocuklara ve hamile kadınlara özellikle zararlıdır. Bu, hayatı tehdit eden felce neden olan botulizm zehirlenmesine neden olabilir.

 

Bununla birlikte, botulizm sağlıklı yetişkinler ve daha büyük çocuklar arasında çok nadirdir. Vücut yaşlandığında bağırsak, botulinum sporlarının büyümesini durduracak kadar gelişir.

 

Buna göre, ham bal yedikten hemen sonra mide bulantısı, kusma ve ishal gibi yan etkiler görürseniz derhal doktora gitmelisiniz.

 

İşlenmiş balın da Clostridium botulinum sporlarını içerebileceğini unutmayın. Bu, bebeklerin, bir yaş altındaki çocukların ve hamile kadınların da ondan kaçması gerektiği anlamına gelir.

 

 

 

En Sağlıklı Bal Nasıl Seçilir?

 

En sağlıklı bal seçimi söz konusu olduğunda, ham bir bal aramalıyız.

 

Ham ballar pastörize edilmezler ve besinlerini azaltabilecek bir süreç olan filtrasyondan geçmez.

 

Minimum işlenmiş ballar fena değilse de, hangilerinin daha önceden test yapılmadan asgari olarak işlendiğini bilmek zordur.

 

Dokusundan dolayı minimal işlenmiş bir bal tercih ederseniz, bir yerel arıcıdan satın almak en iyisidir; çünkü bunlar çok daha az derecede filtreleneceklerdir.

 

Sonuç olarak;

Ham ve ticari bal farklı şekilde işlenir.

 

Ham bal, şişelenmeden önce süzgeçten geçirilir, bu da doğal olarak içerdiği yararlı besin maddelerinin ve antioksidanların çoğunu koruduğu anlamına gelir.

 

Tersine, işlenmiş bal, polen gibi yararlı besinleri alıp anti-oksidan seviyesini düşürebilen çeşitli işlemlere tabi tutulabilir.

 

Sağlıklı bir bal seçme söz konusu olduğunda, en iyisi ham olanıdır, böylece ne elde ettiğinizi tam olarak bilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ