Saç Uzaması için Ne Yapılmalı? Doğal Saç Uzatma Yöntemleri

  Hiç saçından memnun olan bir kadın var mı? Çok nadir. Saç deyince akla genellikle güzellik ve çekicilik gelir bu yüzden çoğu kadın her zaman saçlarını mükemmel görünüme dönüştürecek küçük ipuçlarının peşinde.

  Yazıda “evde saç uzatma yöntemleri”, “saç uzatmak için öneriler”, “saç uzaması için yapılması gerekenler”, “saç uzatma teknikleri”, “hızlı ve doğal saç uzatma yolları”nın üzerinde durulacaktır.

  Saç Nasıl Gelişir ve Uzar?

  Saç oluşumu ve gelişiminin üç aşaması vardır – anajen, katajen ve telojen. Anajen aşaması büyüme aşamasıdır ve tipik olarak iki ila altı yıl sürer. Katajen fazı, anajen fazından sonra gelir ve kıl folikülleri için bir geçiş veya yenileme aşamasıdır. Telojen fazı, saçın büyümeyi bıraktığı dinlenme fazıdır. İnsan saçı yılda ortalama 15 cm kadar uzar.

  Saç Uzatmak için Doğal Yöntemler

  Sağlıklı ve Dengeli Beslenme

  Vücudun geri kalanı gibi, saç sağlığı da beslenmemizden etkilenir. Saç bakımı için iyi bir şampuan ve saç kremi şart olsa da, tek koşul bu değildir.

  Saç, çoğunlukla proteinden oluşur ve bu nedenle parlak görünmesi için proteine ​​ihtiyaç duyar. Protein, vitamin ve mineral bakımından yüksek dengeli bir beslenme ile elde edilebilir.

  Sağlıklı beslenme, saçın güçlenerek uzaması, parlak ve ipeksi olması için gereken tüm besinleri almasını sağlayacaktır.

  Saç, temel olarak proteinlerden oluştuğu için, saçın beslenmesi ve canlandırılması için protein tüketimi çok önemlidir.

  Saç Derisine Masaj Yapmak

  Bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını ısıtın. Parmak uçlarınızı yağa batırın ve dairesel hareketlerle masaj yapın.

  Kafa derisi masajı, kan dolaşımını uyarmaya yardımcı olur. Ayrıca kökleri güçlendiren ve saçı nemli tutan kafa derisindeki yağları harekete geçirir.

  Hindistan cevizi yağı gibi bir uyarıcı ile kafa derisi masajı yapmak, saçın hızlı uzamasına yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı esansiyel vitaminler ve besinler ile doludur, bu nedenle doğal bir saç kremi işlevi görür.

  Düzenli Saç Kesimi

  Saçın sağlıklı şekilde uzamasını sağlamak için üç ayda bir saçlarınızı uçlarından da olsa kestirin. Kırık uçlarla dolu hasarlı saçlar, incelmeye ve kırılmaya neden olarak, saçın uzamasını ve sağlığını engeller.

  Kırık uçları temizlemek için saçlarınızı düzenli olarak kestirmek, sağlıklı şekilde uzaması için önemli bir noktadır.

  Çok Sık Yıkamayın

  Bazı kadınlar saçlarını güzel ve sağlıklı tutmanın ve uzamasının tek yolunun her gün şampuanla yıkamak olduğuna inanır. Saçları temiz tutmak hijyen ve saçın uzaması için gereklidir, yanlış yapılırsa faydadan çok zarar verebilir.

  Saçı her gün şampuanla yıkamak, saçın kurumasına ve doğal uçucu yağlarının çoğunu kaybetmesine neden olur. Bu yağlar kafa derisinden saç tellerine iner, saçları nemli tutmaya yardımcı olur ve uzun saçlar için gereklidir. Saçları haftada en fazla dört ila beş kez yıkamak iyi bir alışkanlıktır.

  Şampuanla yıkama yaparken, kafa derisine nazikçe ve düzgün bir şekilde masaj yapmak, kafa derisindeki kan dolaşımını iyileştirir ve saçın uzamasını destekler.

  Saç uzatma bileşenleri ile zenginleştirilmiş kimyasal içermeyen şampuanların kullanımı, saçların etkili bir şekilde temizlenmesine yardımcı olacaktır. 

  Çok Sert Fırçalamayın

  Saçınızı her gün en fazla beş ila 10 dakika fırçalayın. Saçı fırçalamak kafa derisini uyarır, doğal yağları serbest bırakır ve bu yağların saç tellerinin uzunluğuna yayılmasına yardımcı olur. Ama, kırılması ya da saç dökülmesini önlemek için, hafifçe fırçalayın.

  Stresi Azaltın

  Aşırı stres, saç dökülmesinin yaygın bir nedenidir. Stres, saç tellerinin anajen aşamasında tam potansiyeline ulaşmasını engeller. Fizyolojik veya psikolojik faktörlerden kaynaklanan stres, saçın sağlığını ve uzamasını olumsuz etkiler.

  Saçın yoğunluğunu ve hacmini kaybetmesine, donuk ve yetersiz beslenmesine neden olur. Düzenli olarak yoga, meditasyon ve stres giderici egzersizler yaparak stresten uzak kalmak mümkün. Her gün en az sekiz saat uyuyun. Kitap okumak veya sevdiğiniz müzikleri dinlemek gibi zihni rahatlatan aktiviteler yapın.

  Takviye Kullanımı

  Doğal beslenmenin yeterli düzeyde olmasını sağlamak önemlidir. Bununla birlikte, saçın uzamasını artırmaya yardımcı olacak besinlerle takviye etmek de yararlı olabilir.

  Uzun ve güçlü saçlar isteyen kadınlar için en uygun olan biotin ve multivitamin tabletleri gibi çeşitli takviyeler vardır. Doğru besin takviyesi için öncelikle hangi vitamin ve mineralin eksik olduğunu belirlemeli ve buna göre takviye yolunu seçmelisiniz. 

  Saçınızı Koruyun

  Evden çıkarken, özellikle sert havalarda veya tozlu koşullarda saçınızı kapalı tutun. Saçınızı bir eşarp veya şapka kullanarak koruyun.

  Düzenli Bakım

  Şampuanla her yıkamadan sonra saçınıza iyi miktarda saç kremi uygulayın.

  Saçınız sizin yansımanızdır. Bu yüzden birçok kadın saçlarını mükemmel bir şekilde parlak ve pürüzsüz tutmak için saatler harcıyor.

  Çoğu kadın saçlarını şampuanla yıkarken, saç kremini görmezden geliyor. Saç kremi kullanımı, saç tellerindeki lipitlerin ve proteinlerin eksikliğinin giderilmesine yardımcı olur ve ayrıca saçın daha hızlı uzamasını sağlar.

  Su İçmek

  Gün içerisinde yeterli miktarda su içmek, tüm vücudumuz için faydalıdır. Toksinleri temizler ve vücudun düzgün çalışmasına yardımcı olur. Saçları nemli tutmak için günde en az 8-12 bardak su içmek gerekir.

  Saçlarınızı Havluya Sarmayın

  Saçınızı yıkadıktan hemen sonra bir havluya sarma uygulaması mantıklı bir adım gibi görünüyor. Bununla birlikte, saç ıslandığında, kırılmaya meyillidir. Bu nedenle, kuruyana kadar havluyla sarmayın. Bu saç hasarını önleyecektir.

  Saçınızı Sirke ile Durulayın

  Saçları sirke ile durulamak saçın uzamasını artırır, parlak, sağlıklı ve güzel görünmesini sağlar. İki yemek kaşığı sirke ve bir litre su içeren bir karışım, saçı durulamak için kullanıldığında doğal bir saç kremi olarak işlev görür ve uzun saçlar oluşturmaya yardımcı olur.

   Sabırlı Olun

  Saçların uzamasını beklemek sabır ve tutarlı bir bakım gerektirir. Doğru şeyleri yaptığınız ve saçlarınızı uzatmaya kararlı olduğunuz sürece, sonuç alırsınız. Bakıma başladıktan bir hafta sonra cesaretiniz kırılmasın. Unutmayın, ortalama olarak, saçlarınız ayda yaklaşık 1-1.5 cm uzar.

  Saçların Hızlı Uzaması için Bunları Yapmayın

  Saç Boyama

  Çoğu saç boyası, endüstriyel bir ağartma maddesi olan amonyak içerir. Kuru ve hasarlı hale getirerek saça zarar verebilir.

  Saç renklerinin aşırı kullanımı, saç köklerine zarar vererek, dökülmeye neden olabilir. Kimyasallar yerine, kına gibi doğal seçenekleri deneyin.

  Saç Şekillendirme

  İki günde bir, bazen düz, perma veya dalgalı farklı saç stilleri deneyebiliyoruz. Ancak bu saç şekillendirme işlemlerinde şiddetli saç dökülmesine neden olan çok sayıda sert kimyasal kullanıldığını biliyor musunuz?

  Düzenli saç düzleştirme saç uçlarının kırılmasına yol açar, bu da saçın uzamasını sekteye uğratır. Bu işlemlerden mümkün olduğunca kaçınmaya çalışın ve saçınızı doğal haliyle kullanın.

  Islak Saç Fırçalama

  Islakken saç taramak ya da fırçalamak, saçlar konusunda yapılan en büyük hatalardan biridir. Bunu asla yapmayın. Saçınızın doğal olarak kurumasını bekleyin, hafifçe dolaşıklığını açın ve ardından yumuşak bir şekilde tarayın.

  Sıcak Su Kullanımı

  Saçınızı durularken sıcak su kullanmayın. Saçı kurutur ve kırılgan hale getirir. Her zaman soğuk su kullanın çünkü kütiküllerin yumuşamasına ve düzleşmesine izin verir.

  Sıkı saç modelleri ve lastik bantlar

  Saçlarınızı sıkı bir at kuyruğu ya da örgü yaptığınızda, saç köklerden çekilir. Bu, onları köklerinden gevşetir ve böylece kırılmaya daha yatkın hale gelirler. Lastik bantlar ayrıca saçı köklerinden çekerek saçı zayıflar ve kafa derisine zarar verir.

  Saç Uzatma Formülleri

  hindistan cevizi yağı bit tedavisi

  Hindistan Cevizi Yağı

  Hindistan cevizi yağı, hasar görmüş saçlardan, protein kaybını azaltma yeteneğine sahiptir. Hindistan cevizi yağı saç tellerine nüfuz edebilir ve saç kaybını azaltabilir. Yağın bu özelliği, sert kimyasal ürünlerin etkisini tersine çevirmeye yardımcı olabilir.

  Avucunuza 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı alın ve kafa derinize bununla masaj yapın. Yaklaşık bir saat bekletebilir ve daha sonra hafif bir temizleyici veya şampuan kullanarak iyice yıkayabilirsiniz. Bunu haftada en az iki kez yapın.

  Bektaşi Üzümü 

  Amla veya Hint bektaşi üzümü saç foliküllerinin dermal papilla hücreleri (DPC) üzerinde proliferatif bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur.

  Böylece bektaşi üzümü, saç büyüme döngüsünün anajen fazını (aktif büyüme fazı) uzatarak saçın uzamasını destekler.

  Avuç içlerinize biraz amla yağı alın ve kafa derinize bununla masaj yapın. Saç derinizde bir saat (veya daha fazla) bırakabilir ve daha sonra iyice durulayabilirsiniz. Bunu haftada iki kez yapın.

  saç uzatmak için öneriler

  Yoğurt

  Yoğurt zengin bir probiyotik kaynağıdır ve saçların güçlenerek uzamasını kolaylaştırabilir ve saçların zarar görmesini önleyebilir. Fareler üzerinde yapılan bir araştırma, subkutiküler folikül sayısını artırdığını bulmuştur. Bu nedenle, insanlarda saçın uzamasını hızlandırmaya yardımcı olur.

  Günde en az bir kez, bir porsiyon yoğurt yiyin.

  Çemen otu

  Çemen otu, sağlıklı saçların büyümesini teşvik edebilen biyoaktif bileşikler içerir. Bir sıçan çalışması, çemen otunun saç dökülmesini önemli ölçüde azaltabileceğini ve yeni saç büyümesini destekleyebileceğini buldu.

  Çeyrek bardak çemen otunu gece boyunca suda bekletin. Tohumları bir macun haline getirin ve saç maskesi olarak uygulayın. Sade su ile durulamadan önce 30-45 dakika bekletin. Bu rutini haftada bir kez takip edebilirsiniz.

  Soğan Suyu

  Araştırmacılar, soğan suyundaki fitokimyasal bileşiklerin saçların uzamasına yardımcı olabileceğini ve bunun alopesi areata için etkili bir tedavi olabileceğini keşfettiler.

  Yarım soğanın suyunu çıkarın. Süzün ve kafa derinize uygulayın. Bir saat bekletin. Bir şampuanla iyice yıkayın. Bu rutini haftada iki kez uygulayın.

  Yeşil Çay

  Yeşil çay, saçın uzamasını desteklemeye yardımcı olabilecek polifenoller açısından zengindir. Yeşil çaydaki biyoaktif bileşiklerin dermal papilla hücreleri üzerinde proliferatif bir etkiye sahip olabileceği ve saç dökülmesini azaltma potansiyeline sahip olduğu gözlenmiştir. Kafein intoleransınız varsa veya kan inceltici kullanıyorsanız yeşil çay içmekten kaçının.

  Bir yeşil çay poşetini bir bardak kaynar suya batırın ve için. Günde 1-2 kez yeşil çay içebilirsiniz.

  biberiye yağı neye yarar

  Biberiye Yağı

  Fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, biberiye yağı saçın uzamasını hızlandırmaya yardımcı olabilir. 

  Biberiye yağına alerjiniz olup olmadığını belirlemek için bir yama testi yapın. Birkaç damla biberiye yağını bir taşıyıcı yağla(Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı gibi) karıştırın. Bu karışımı kafa derisine uygulayın ve yıkamadan önce bir saat bekletin.

  Sardunya Yağı

  Sardunya yağının, dermal papilla hücreleri üzerinde proliferatif bir etki yoluyla farelerde saçın uzamasını desteklediği kanıtlanmıştır. Bazı insanlar sardunya yağına alerjik reaksiyon gösterebilir, bu yüzden kullanmadan önce bir yama testi yapın.

  Birkaç yemek kaşığı sardunya yağı alın ve kafa derinize masaj yapın. Yaklaşık 60 dakika bekletin, sonra hafif bir şampuanla durulayın. Bunu haftada en az bir kez yapabilirsiniz.

  Ginseng

  Araştırmalar, ginsengin saçın uzamasını teşvik etmek için insan kıl folikülleri üzerinde proliferatif bir etkiye sahip olabileceğini göstermektedir.

  Bazı insanlar ginseng kullanırken baş dönmesi, mide bulantısı veya baş ağrısı yaşayabilir. Bazı durumlarda uyarıcı da olabilir. Bu nedenle dikkatli olun.

  Birkaç yemek kaşığı ginseng yağı alın ve kafa derinize bununla hafifçe masaj yapın. Yaklaşık bir saat bekletin. Hafif bir şampuanla durulayın. Bunu haftada en az iki kez yapabilirsiniz.

  Balık Yağı 

  Balık yağı saçın uzamasını teşvik edebilen omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. Balık yağı takviyeleri, saç derisindeki dermal papilla hücreleri üzerinde proliferatif bir etki göstererek saçın büyümesini indükleyen dokosaheksaenoik asit (DHA) içerir. Bu saçın güçlenmesini sağlar. Balık yağı takviyeleri almadan önce bir uzmana danışın.

  Kahve

  Kafein, kahvenin önemli bir bileşenidir. Araştırmalar, kafeinin saç tellerinin uzamasını destekleyebileceğini ve anajen fazını uzatarak saç büyümesini uyarabileceğini göstermektedir. Bu saçların incelmesini ve dökülmesini azaltabilir.

  Bir fincan kahve demleyin ve günde en az bir kez için. Yüksek kafein içeriği nedeniyle fazla kahve tüketmeyin.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ