Bronşit Nedir, Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Belirtileri ve Tedavisi | diyetz

  Bronşit Nedir, Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Belirtileri ve Tedavisi

   

  Bronşit belirtileri haftalar boyunca devam ettiğinden, tedavi edilmesi zor olan rahatsız edici bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi için en önemli öncelikler, solunum yollarındaki iltihabı azaltmak ve öksürüğü hafifletmektir.

  Bu yazıda “bronşit ne demek”, “akut ve kronik bronşit nedir”, “bronşitin belirtileri nelerdir”, “bronşit öksürüğü nasıl geçer”, “bronşit neden olur”, “bronşit nasıl anlaşılır” sorularının cevaplarını bulacaksınız. 

  Bronşit hastalığı nedir?

  Akciğerler, tüm bölgelerine hava taşıyan büyük bir bronşiyal tüp ağından oluşur. Bu bronşiyal tüpler iltihaplandığında, ciğerlerde bronşit meydana gelir.

  Kalıcı öksürük, bu hastalığın en önde gelen belirtisidir ve  nefes almayı zorlaştırır. Öksürük sürekli olduğu için, bu hastalığa yakalanan birçok insanda hışıltılı bir nefes alıp verme gelişir ve hatta göğüs ağrısı oluşur.

  Çoğu insan, genellikle grip veya soğuk algınlığı gibi diğer üst solunum yolu hastalıklarından sonra da bronşit belirtileri geliştirir.

  Eğer başka bir enfeksiyonla hasta olsaydınız, o zaman da gelişebilir, bu da bazen bu bozukluğu tedavi etmeyi daha da zorlaştırır.

   

  bronşite ne iyi gelir

   

  Bronşitin Belirtileri Nelerdir?

  İnatçı öksürük, en sık görülen belirtisidir. Hava yolları iltihaplandığı zaman, yeterli hava almak zorlaşır ve vücut tıkanıklığı gidermek ve daha fazla havaya yer açmak için öksürür.

  Bu taktik işe yaramadığında, yine öksürürsün. Ve yeniden. Ve yeniden. Akciğerdeki iltihap gidene kadar, öksürük kalır.

  Bu hastalığa yakalanan tüm yetişkinlerin yaklaşık yarısı, üç hafta veya daha az bir süre öksürük yaşar, ancak bunların % 25’inde, bazen daha uzun bir süre, en az bir ay boyunca süren öksürük olabilir.

  Çoğu vaka, başka bir enfeksiyonla hastalığa yakalandıktan sonra gelişir, bu nedenle belirtiler şunları da içerebilir:

   

  – Boğaz ağrısı

  – Öksürükten dolayı, uyku zorluğu

  – Burun akıntısı veya burun tıkanıklığı

  – Ateş

  – Kusma

  – İshal

  – Bazen karın bölgesinde ağrı (öksürmeden)

  – Hırıltı

  – Göğüsde sıkışma veya ağrı

  – Nefes darlığı

   

  Öksürük sonucunda sarı veya yeşil mukusun gelmesi, bakteriyel enfeksiyonun bir belirtisidir, açık veya beyaz mukus genellikle viral bir enfeksiyonu gösterir.

   

   

  Akut ve Kronik Bronşit

  Kısa dönemde kendini gösterirse buna akut bronşit denir, genellikle on güne kadar devam eder. Akut bronşit, bu hastalığın en sık görülen formudur ve genellikle soğuk algınlığı ve griple sonuçlanan aynı virüslerden kaynaklanır.

  Çoğu insanın akut olmasına rağmen, bazıları bu hastalığın kronik bir formunu geliştirir, bu da sürekli olarak geri döner ve tekrarlar.

  Kronik bronşit, daha kalıcı veya daha derin öksürük ile birlikte göğüs rahatsızlığı, hışıltılı solunum ve genellikle akciğerlerdeki sıvının artmasına neden olur. Tekrarlayan bronşit olarak da bilinen bu durum genellikle akciğer fonksiyonunun azalması anlamına gelen ciddi bir durumdur.

  Sigara bronşiyal tüpleri sürekli tahriş ettiğinden, öksürük ve hırıltı ile sonuçlanır ve kronik versiyonun olağan nedenidir.

  Akciğerler bu şekilde tehlikeye girdiğinde, bakteriler ve virüsler vücutta yeni bir ev yapmak için daha kolay bir zamana sahip olur.

   

   

  İlginizi Çekebilir  Oksalat Nedir, Nelerde Var? Oksalat Diyeti Nasıl Yapılır?

  Bronşit Nedenleri

  Bronşit sebepleri arasında genellikle grip veya soğuk algınlığına neden olan aynı tipte bir virüs bulunur. Olguların % 5 ila 15’inde bakteriler de neden olabilir ancak bu durum genellikle altta yatan sağlık problemleri olan kişilerde görülür.

  Nedeni ne olursa olsun, vücut yabancı mikropları fark ettiğinde, daha fazla mukus yapmaya başlar ve enfeksiyonla savaşmaya çalışırken bronş tüpleri şişer.

  Bu reaksiyonlar nefes almayı daha da zorlaştırır ve hava akışının daralmasına neden olur. Bronşit atağı için riskli gruplar şunlardır:

   

  – Bebekler ve küçük çocuklar, yaşlılar ve zayıflamış bağışıklık sistemi olanlar gibi.

  – Kronik durumlar her yaşta gelişebilirken, en çok 45 yaşın üzerinde, sigara içenlerde görülür.

  – Cinsiyet; kadınların erkeklerden daha fazla geliştirmesi nedeniyle, kronik vakaların gelişiminde de rol oynar.

   

  Kimyasal dumana, buhara, toza veya diğer hava kaynaklı alerjenlere sürekli maruz kalırsanız, bu hastalığın gelişimi için risk altındasınız demektir.

  Eğer işiniz küçük parçacıkları teneffüs etmeyi, hayvanlarla çalışmayı veya kimyasal maddelerle uğraşmayı içeriyorsa, riskiniz daha yüksektir. Besin alerjisi veya duyarlılığı olan herkes bronşit için daha yüksek risk altındadır.

   

   

  Bronşit Nasıl Tedavi Edilir?

  Çoğu durumda, bu hastalık herhangi bir tıbbi müdahale olmadan kendi kendini temizler.

  Ancak, bronşit hastalığını rahatsız edici belirtileriyle yaşamak, sabırla hastalığın geçmesini beklemeyi zorlaştırabilir.

  Nefes almakta güçlük çekiyorsanız, doktorunuz bronş tüplerinin kaslarını gevşeterek hava geçişlerini genişleten bir bronkodilatatör reçete edebilir.

  Bu tip ilaçlar sıklıkla astım, alerjik reaksiyonlar, KOAH ve diğer solunum rahatsızlıkları olan kişiler için kullanılır. Bronşit hastalığında ise ciddi vakalarda kullanılabilir.

  Ağrı ve diğer belirtiler genellikle NSAID ağrı kesiciler gibi reçetesiz ilaçlarla tedavi edilir.

  Önerilen dozu aldığınızdan emin olun ve daha iyi hissettikten sonra bu ilaçları almayı bırakın.

   

   

  Antibiyotikler

  Bronşit hastalığını tedavi etmek için antibiyotik kullanımı araştırmalarla desteklenmemektedir. Bu hastalıkta enfeksiyonların büyük çoğunluğuna virüsler neden olduğundan, antibiyotikler tedavide etkili değildir.

  Ancak dünya çapında tüm akut bronşit vakalarının % 75’inden fazlasında reçete edilmektedirler.

  Bu hastalığı tedavi etmek için antibiyotiklerin aşırı reçete edilmesi, antibiyotik direncinin artan sorununa katkıda bulunabilir. Doktorunuz tavsiye etmediği sürece, antibiyotik ilaçları bronşit tedavisi için kullanmamalısınız.

   

   

  Bronşit Evde Tedavi

   

  Dinlenin

  Herhangi bir enfeksiyon yorgunluğa neden olabilir. Vücudunuz hastalandığında daha fazla dinlenmeye ihtiyaç duyar, bu yüzden dinlendiğinizde enfeksiyonla mücadele edecek enerjiye sahip olursunuz.

  Dinlenme bu hastalık da dahil olmak üzere birçok enfeksiyon türü için iyi bir tedavidir. Dinlendiğinizde, daha çok havanın geçmesine izin verir ve öksürüğü azaltacak şekilde solunum yollarınızı rahatlatırsınız.

  Sonra vücudunuz daha fazla enerjiye sahip olur, bu da enfeksiyonla savaşmak ve istirahat ederken inflamasyonu azaltmak için kullanılır.

  Uykusuz kalmak da sizi enfeksiyonlara karşı savunmasız hale getirir, bu nedenle soğuk algınlığı veya grip olduğunuzda dinlenmek, ikincil enfeksiyonların oluşmasını engellemenize yardımcı olacaktır.

   

   

  İlginizi Çekebilir  Evde Doğal Yollarla Ayak Peelingi Nasıl Yapılır?

  Bol su için

  Enfeksiyondan gelen bir mukozaya sahip olduğunuzda, bol su içmeniz mukusun incelmesine yardımcı olur, bu da öksürme ihtiyacınızı azaltır ve nefes almayı kolaylaştırır.

  Dehidrasyonu önleyeceğinden iki saatte bir en az bir bardak su için.

  Bitkisel çaylar ve sıcak su gibi sıcak sıvıların buharları hava yollarını açmaya yardımcı olabileceğinden, daha da yatıştırıcıdır.

   

   

  Doğal ve sağlıklı beslenin

  Enfeksiyondan kurtulmak istiyorsanız, en önemli önceliğiniz bağışıklık sisteminizin iyi çalışmasına yardımcı olmaktır.

  Bu hastalıkla mücadele etmek için, bağışıklık sisteminizde iltihaplanmayı azaltan yiyecekler yemelisiniz. Beslenmeniz çiğ sebze ve meyveler, bol miktarda temiz protein kaynağı ve sağlıklı yağlar açısından zengin olmalıdır.

  İşlenmiş gıdalardan, şeker veya tuz bakımından yüksek yiyeceklerden veya sisteminizde daha fazla iltihap oluşturacak şeylerden kaçının.

  Probiyotikler bağışıklık sisteminizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve probiyotik bakımından zengin gıdalar tüketmek, bağırsaklarınıza vücudunuzdaki enfeksiyonlarla mücadele etmesi için gerekli bakterileri sağlar.

  Fermente gıdalar mükemmel bir probiyotik kaynağıdır, bu nedenle hasta olduğunuzda bol miktarda kefir, yoğurt, lahana turşusu ve diğer probiyotik bakımından zengin besinleri yiyin.

  Süt ürünleri genellikle mukus üretimini tetikler, bu yüzden hastalık boyunca bunlardan uzak durun.

   

   

  Sigarayı bırakın

  Akciğerler iltihaplı ve tahriş olduğunda, yapmak istediğiniz son şey tahriş edicilerdir ve tahrişi daha fazla alevlendirir.

  Sigarayı bırakmak hem ciğerlerinizi iyileştirir hem de kronik bronşiti tedavi edebilir, ancak bu hastalığın akut nöbetleri sırasında bile iltihaplanmayı azaltacaktır.

  Ayrıca, sigarayı bırakmak, kalbiniz, akciğeriniz, beyniniz ve diğer sistemleriniz için bir dizi önemli sağlık avantajına sahiptir.

  Bronşit için dikkat edilmesi gerekenler arasında, ciğerlerinizi ağırlaştırabilecek ve öksürüğünüzü daha da kötüleştirebilecek sigara dumanı, buharlar, dumanlar, alerjenler ve diğer tahriş edici maddelerden uzak durmak bulunur.

   

   

  Nemlendirici bir araç kullanın

  Nemlendiriciler, mukusu gevşetir, hava akışını ve hırıltıyı iyileştirmeye yardımcı olur. Uyurken, her gece yatağınızın yanına bir nemlendirici araç yerleştirin.

   

   

  Solunum teknikleri deneyin

  Hava akışınız bronşlardan daraldığında, daha fazla hava almanıza yardımcı olan solunum tekniği kullanabilirsiniz.

  Takip edilen dudak tekniği, KOAH ve diğer kronik solunum rahatsızlıkları olan kişiler için yaygın olarak tavsiye edilir, ancak bu rahatsızlığa da yardımcı olabilir.

  Burundan yaklaşık iki saniye nefes alarak başlayın. Ardından dudaklarınızı bir mum üfleyecekmiş gibi büzün, sonra dört ila altı saniye boyunca dudaklarınızdan yavaşça nefes verin.

  Solunumunuzu hissedinceye kadar bu tekniği tekrarlayın.

   

  bronşite iyi gelen bitkiler

   

  İlginizi Çekebilir  Hangi Sebzelerin Suyu Sıkılır? Sebze Suyu Tarifleri

  Limonlu su ve bal

  Bal, uzun zamandır antibakteriyel özellikleri için kullanılır ve bronşitin neden olduğu mukus zarlarınızdaki tahrişleri hafifletmede etkilidir.

  Bitkisel çayı veya limonlu ılık suları tatlandırmak için bal kullanın, bu da akciğerlerdeki mukusu dışarı atmanıza yardımcı olacaktır.

   

   

  Tuzlu su

  Tuzlu su ile gargara yapmak, sümüğün kırılmasına ve boğazınızdaki ağrının azalmasına yardımcı olur. Bir çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suda eritin. Boğazınızın arkasına az miktarda tuzlu su alın ve gargara yapın. Suyu yutmayın, lavaboya tükürün. İstediğiniz sıklıkta tekrarlayın. Daha sonra ağzınızı sade suyla çalkalayın.

   

   

  Bolca uyuyun

  Uyumak vücudun dinlenmesini sağlar. Öksürükle boğuşurken, uyumak zor olabilir.

   

  Sonuç olarak;

  Bronşit, akciğerlerdeki bronşiyal tüpleri etkileyen iltihaptır. Bu hastalığa neden olan virüsler; grip ve soğuk algınlığı vakalarına neden olanlarla aynıdır ve bu enfeksiyonlardan birine sahip olduktan sonra bronşit yaygın olarak görülür.

  Aşağıdaki durumlarda bir doktora gitmelisiniz:

  – Belirtileriniz üç haftalık tedaviden sonra geçmezse.

  – Kanlı şekilde öksürmeye başladıysanız.

  – Zamanla daha koyu ve daha kalın mukus oluştuysa.

  – Öksürmediğiniz zaman göğsünüzde ağrı varsa.

  – Nefes almakta zorlanıyorsanız.

   

  Kronik bronşit genellikle sigaranın bir sonucudur, buna karşın akut vakalarına genellikle bir virüs neden olmasına rağmen bazen bakteriler tarafından da meydana gelebilir.

  Bol bol dinlenmek, bol su içmek, inflamasyonu azaltmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek, evde tedavi seçenekleridir. Bağışıklık sisteminizi güçlendiren besinler, probiyotikler, taze meyveler ve sebzelerdir.

  Eğer bu hastalıktan muzdaripseniz, süt ürünleri, baharatlı, tuzlu, şekerli ve çok işlenmiş yiyecekleri yemekten kaçının.

  Bronşitten kurtulmayı sağlayan diğer ilaçlar bal tüketmek, ılık sıvı içmek, nemlendirici kullanmak ve nefesinizi sakinleştirecek nefes alma teknikleri uygulamaktır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ