Melisa Çayı Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır? Fayda ve Zararları

  Melisa Çayı Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

  Çay içmeyi sevenler -özellikle bitkisel çay- melisa çayını mutlaka denemeli! Sağlığa inanılmaz faydalarıyla tanınan bu ferahlatıcı çay stresi azaltır, uykuyu teşvik eder, cilt ve saç koşullarını iyileştirir.

  Bunun yanında daha pek faydaya sahiptir. Yazıda “melisa çayının faydaları nelerdir”, “melisa çayı nasıl hazırlanır”, “melisa çayının özellikleri nelerdir”, “melisa çayı sakinleştirir mi”, “melisa çayının etkileri nelerdir” sorularına cevap aranacaktır.

  Melisa Çayı Nedir?

  Nane ailesine ait olan melisa diğer adıyla oğul otu, duyuları yatıştırmasıyla bilinen bir bitkidir. Genel olarak sakinleştirici bir etkiye sahiptir, doktorlar ve uzmanlar tarafından en çok tavsiye edilen içeceklerden biridir. 

  Avrupa kıtasına özgüdür ve bugün dünyanın her yerinde yetiştirilmektedir. Bitkinin faydalarını sağlayan uçucu yağlar ve elementler içerir.

  Melisa Çayının Yararları Nelerdir?

  Uykusuzluğu tedavi eder

  Melisa çayı sadece daha iyi uyumaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda uykusuzluk çeken hastalara da yardımcı olur. Rahatlatıcı etkisi vücudu kontrol altına alır ve vücudun ihtiyacı kadar uyumasını sağlar.

  Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, şerbetçiotu, oğul otu ve diğer sakinleştirici bitkilerin kombinasyonu uykusuzluk semptomlarını önemli ölçüde azaltabilir.

  Bitkisel bir uyku yardımı olarak kullanıldığında, anksiyete, sıcak basması ve huzursuzluk gibi semptomların çok yaygın olduğu menopoz da dahil olmak üzere uykusuzluk semptomlarını ve uyku bozukluklarını azaltmaya yardımcı olduğu belirtilmektedir.

  Sindirimi iyileştirir

  Sindirim sürecini iyileştirmek için melisa çayı günde iki defaya kadar içilebilir. Aynı zamanda gastrointestinal rahatsızlıkları da giderecek ve sindirim sistemini rahatlatacaktır. 

  Nane ve melisa çayı kombinasyonunu da deneyebilirsiniz. Bu sindirimi hızlandırır ve zamanında bağırsak hareketi sağlar.

  Kaygıyı azaltır

  Melisa çayı, sakinleştirici etkisiyle bilinir. Kaygıyı önemli ölçüde azaltarak, kişinin kendisini yenilenmiş ve rahatlamış hissetmesini sağlar.

  Çok çabuk strese giren kişiler, melisa çayını denemelidir. Aslında, tarihsel olarak depresif bozukluklarla ilgilenmek ve sinir sistemini yatıştırmak için kullanılmıştır.

  Bilişsel işlevi geliştirir

  2014 yılında yapılan bir araştırma çalışması, melisanın bilişsel işlevi iyileştirmedeki etkilerini inceledi.

  Katılımcılardan hafıza, matematik ve konsantrasyon içeren bilişsel görevler yapmaları istendi. Bu bilgisayarlı görevlerin sonucuna göre, melisa alan katılımcılar, almayanlara göre daha iyi performans gösterdi.

  Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, melisa çayı içmek Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltabilir. Melisa çayı, Alzheimer hastaları arasında yatıştırıcı olabilir ve zihinsel işlevi iyileştirebilir.

  Bağışıklığı güçlendirir

  Melisa çayında bulunan kafeik ve rosmarinik asit, bağışıklığı zaman içinde önemli ölçüde artıran antiviral ve antibakteriyel özellikler içerir.

  Herpes virüsünün semptomlarını tedavi ettiği bilinmektedir. Sadece çay şeklinde içmekle kalmayın herpesin tedavisi için aynı zamanda kremini de sürebilirsiniz.

  Antioksidan bakımından zengindir

  Melisa bitkisi bol miktarda antioksidan içerir. Bu, kan dolaşımını temizler, göz sağlığını geliştirir, cildi korur ve görünümü iyileştirir. Hafıza ve duygudurum bozuklukları da melisa çayının yardımıyla giderilebilir.

  Adet döngüsünü düzenler

  Melisa çayı kadınlarda gecikmiş menstrüasyonu tedavi eder ve uterine daha fazla kan akmasına izin verir, böylece adet döngüsünü düzenler.

  Kasları rahatlatır

  Bazı araştırmalar, melisanın antispazmodik etkileri nedeniyle düz kasları gevşetmede etkili olduğunu göstermektedir.

  Araştırmaların gözden geçirilmesinde, araştırmacılar, yeterli konsantrasyonlarda melisanın bir hayvan modelinde düz kas dokusunu gevşetmeye yardımcı olduğunu buldular.

  Kalp ve karaciğer sorunlarına karşı korur

  Melisa çayının yararları ile birlikte melisa bitkisinin de vücut üzerinde önemli etkileri vardır.

  Araştırmalar, melisa esansiyel yağının kısmen yüksek trigliseritleri düşürerek ve karaciğerdeki kolesterol sentezini geliştirerek kalbi ve karaciğeri koruma yeteneğine sahip olduğunu göstermektedir.

  Bu sonuçları keşfeden araştırma, melisa esansiyel yağının teneffüs edilmesinin, yaygın bir karaciğer kanseri hücresinin sürekli büyümesine yol açan bazı faktörleri azalttığını da ortaya koydu.

  Melisanın kalple ilgili bir başka faydası da kalp kaslarını yaralanmalardan koruma yeteneğidir. Araştırmacılar, 2016 yılındaki bir çalışmada hayvanlara bitkinin ağızdan alınan bir ekstraktını verdiler ve bunun kalp atış hızı ve kan basıncının düşmesine neden olduğunu buldular – ayrıca daha düşük dozlarda kalp hasarına karşı direnç belirtileri buldular.

  Geleneksel İran tıbbı, bir süredir kalp çarpıntısını tedavi etmek için bir tedavi olarak kullandı ve bilim bu kullanımı destekliyor.

  Kalbin mekanikleri ve elektriksel uyarıları üzerinde olumlu bir etkisi olabilir ve kalp aritmilerini, yani düzensiz kalp atışını düzenlemeye yardımcı olma gücü verir.

  Herpes ile doğal olarak savaşır

  Melisanın kullanımları, kısmen antiviral nitelikleri nedeniyle topikal uygulamaya da uzanır. Özellikle doğrudan cilde uygulandığında, herpes virüsünün tedavisine yardımcı olan faydalı bir bitkisel ilaçtır.

  Herpes için kalıcı bir tedavi bulunmamakla birlikte, tedavi yöntemleri genellikle salgınların sıklığını ve süresini azaltmayı içerir. Bugüne kadar pek çok araştırmacı dudak herpesinin veya soğuk yaraların üzerinde melisanın etkinliğini inceledi.

  Araştırmalar, melisa özünün krem ​​halinde kullanılması sonucu uçukların arasındaki sürelerin uzadığını, iyileşme süresinin kısaldığını, kaşıntı ve yanma gibi semptomların azaldığını gösteriyor. İlginç bir şekilde, çalışmalar, tekrarlanan kullanımlardan sonra herpes virüsüne karşı direnç oluşma riskinin olmadığını göstermektedir.

  Çeşitli kaynaklara göre, melisanın herpes simpleks virüsü üzerindeki etkilerinin antioksidan bileşikleri ile ilişkili olduğu görülmektedir. Bunlara tanenler ve polifenoller dahildir.

  Bu maddeyi topikal veya oral olarak kullanırken bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

  Ağrıyı doğal olarak yatıştırır (PMS semptomları, baş ağrıları ve diş ağrıları)

  2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, melisa (kapsül şeklinde alınmış) lise çağındaki genç kızlarda PMS semptomlarını etkili bir şekilde azaltmıştır.

  Diş ağrısı için ağrıyan bölgeye az miktarda melisa yağı sürün. Ayrıca baş ağrısı için melisa yağının kokusunu içinize çekebilir, şakaklarınıza ve boynunuza sürebilirsiniz.

  Aşırı aktif tiroidi düzenleyebilir

  Araştırmalar, melisa özünün, tiroidi aşırı aktive eden bileşenlerin, özellikle Grave hastalığı olan hastalarda tiroid reseptörüne bağlanmasını durdurduğunu gösteriyor.

  Şeker hastalığına faydalı olabilir

  Araştırmacılar, hem melisa esansiyel yağını hem de özünü yüksek kan şekeri üzerindeki etkileri açısından test ettiler. Her ikisi de diyabetle ilgili kan şekeri seviyelerini ve oksidatif stresi azaltarak benzer sonuçlar üretir.

  Melisa Çayı Zayıflatır mı?

  Anti-inflamatuar etkileri olduğu, stresle başa çıkmaya yardımcı olabileceği, sindirimi iyileştirdiği ve metabolik sağlığı desteklediği için melisa çayı, sağlıklı bir kiloyu korumak için faydalı olabilir.

  Melisa çayının sihirli bir etkisi yoktur ancak kilo vermeye yardımcı olmak potansiyel bir ikincil etki olabilir.

  Melisa Çayı Nasıl Demlenir?

  Evde melisa çayı yapmak çok kolay.

  Malzemeler

  • Melisa yaprağı
  • Su
  • Bal / şeker / limon suyu

  Melisa çayı yapımı

  – Melisa saplarını kesin ve karanlık bir alanda kurumasını bekleyin. Tamamen kuruduktan sonra ayırın ve bir kavanoza koyun.

  – Bir tencerede biraz su kaynatın ve üzerine iki çay kaşığı melisa ekleyin. Ocağın altını kısın. Çayın pişmesi 5 dakikadan uzun sürmemelidir.

  – Ayrıca bal, şeker ve limon suyu gibi başka tatlar da ekleyebilirsiniz. Bu çaya daha fazla lezzet katacaktır.

  Melisa Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

  Melisa çoğu insan için genellikle güvenlidir ancak tiroid aktivitesini etkilediğinden, tiroid ilacı alan veya ciddi derecede az aktif tiroidi (hipotiroidizm) olan kişiler onu kullanmamalıdır.

  Bazı hastalar, melisa özü aldıktan sonra hafif yan etkiler yaşadı. Bu yan etkiler şöyledir:

  – Mide bulantısı ve mide ağrısı

  – Cilt reaksiyonları

  – Baş ağrısı

  – Baş dönmesi

  – Alerjik reaksiyonlar

  Hamileyseniz veya emziriyorsanız, melisa bitkisini düzenli olarak kullanmadan önce doktora danışın. Ayrıca tiroid hastalığı, anksiyete, uykusuzluk veya depresyon için ilaç alıyorsanız, melisa kullanmadan veya melisa çayı içmeden önce sağlık uzmanınızla görüşün.

  Sonuç olarak;

  Melisa ( melisa officinalis ) tüm dünyada yetişen çok yıllık bir bitkidir.

  İnsanlar bu bitkiyi yüzyıllardır çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için bitkisel tedavi ve doğal ilaç olarak kullanmışlardır.

  Bilimsel araştırmalar, kalbi ve karaciğeri yaygın hastalıklardan korumada etkili olabileceğini göstermiştir. Melisanın diğer faydaları arasında antibakteriyel, anti-inflamatuar ve antioksidan özellikler yer alır.

  Bu özellikler genellikle hastalıkların birçok ilaca karşı oluşturduğu normal dirençleri atlatacak şekilde çalışır.

  Melisa uçuk salgınlarının tedavisine yardımcı olmak ve salgınlar arasındaki süreyi uzatmak için topikal olarak uygulanabilir.

  Melisa yağı, özü, çay ve diğer ürünleri kullanmak, kaygıyı azaltırken ruh halini, konsantrasyonu ve uyku kalitesini iyileştirebilir. Bu bitki ayrıca aşırı aktif tiroidi düzenlemeye, PMS semptomlarıyla savaşmaya ve sindirimi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ