Hangi Bitki Çayları Daha Sağlıklı?Bitki Çaylarının Faydaları

  Hangi Bitki Çayları Daha Sağlıklı? Bitki Çaylarının Faydaları

  Bitki çayları yüzyıllardır kullanılmaktadır. İsminde çay kelimesi bulunmasına rağmen bitki çayları gerçek çay değildir.

  Yeşil çay, siyah çay ve oolong çayını içeren çaylar, “Camellia sinensis” bitkisinin yapraklarından elde edilir.

  Öte yandan bitki çayları kuru meyveler, bitkilerin çiçekleri, baharatlar veya otlardan yapılır. Bu, bitkisel çayların çok çeşitli tat ve lezzetlerde bulunabileceği ve şekerli içecek veya suya cazip bir alternatif oluşturabileceği anlamına gelir.

  Lezzetli olmanın yanı sıra, bazı bitki çayları, sağlığın iyileştirilmesi ya da bazı rahatsızlıkları hafifletme gibi özelliklere sahiptir. 

  Aslında, bitki çayları, yüzlerce yıldır çeşitli rahatsızlıklar için doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

  Modern bilim, bitki çaylarının geleneksel kullanımlarının bazılarını destekleyen kanıtları bulmaya ve bazı yeni çayları keşfetmeye başlamıştır.

  İşte bitkisel çayların faydaları ve mutlaka denemekte yarar olan sağlıklı bitki çaylarının listesi…

  Bitki Çayları Nelerdir?

  Bitki çayları otlar, baharatlar, bitkilerin çiçek kısımlarının su ile kaynatılması sonucu elde edilen kafeinsiz içeceklerdir. Bitki çayları, sağlığı geliştirmeye yardımcı olan birçok tıbbi özellik içerir.

  Kalite çok önemlidir, bu nedenle bu çayları yapay tatlar eklemeden içmek gerekir.

  Bazı şifalı bitkiler herkese uygun olmayabilir. Bu çayları kullanmadan önce doktora danışın. Hamilelik ve emzirme döneminde belirli çaylar tavsiye edilmez. 

  Bitki Çaylarının Faydaları Nelerdir?

  Soğuk algınlığı ve öksürüğü iyileştirir

  Mürver ağacı bitkisi ile yapılan bitki çayı, soğuk algınlığı ve dekonjestan sorunların tedavisinde faydalıdır. Bu, öksürük ve astıma neden olan sıkışmış burun yollarını etkili bir şekilde temizler. Aynı zamanda terlemeyi artırmak ve vücutta virüs üremesini engellemek için vücudun sıcaklığını artırmak için de faydalıdır.

  Sindirimi iyileştirir

  Bitki çayları ayrıca sindirime yardımcı olur. Sindirim sistemindeki vücut yağlarını azaltmaya ve parçalamaya yardımcı olurlar.

  Enfeksiyonlarla savaşır

  Bitki çayları, erken evre enfeksiyonu iyileştirmek için en iyi çarelerdendir. Zencefil bitki çayı, ateşi düşürmek ve enfeksiyonun iyileşmesini hızlandırmak gibi bir faydaya sahiptir.

  Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir

  Bitki çayları, romatizmal ağrılardan kurtulmanın etkili bir yolu olarak kabul edilir. Bu aynı zamanda kan damarlarının genişlemesinden kaynaklanan ağrıları da azaltır. Artritik hastalar ağrıyla savaşmak için zencefil çayı tüketebilir.

  Uykusuzluğu tedavi eder

  Papatya ile yapılan bitki çayı hafif uykusuzluğun tedavisinde etkili bir yöntemdir. Vücudu rahatlatan ve uyumaya yardımcı olan triptofan (amino asit) içerir.

  Doku hücrelerini güçlendirir

  Bitki çayları, vücuttaki doku hücrelerini güçlendirebilir.

  Mideyi rahatlatır

  Rezene bitki çayı bağırsak kaslarını gevşetme ve spazm çözücü özelliklere sahiptir. Bu, mide ağrısı, kabızlık, kolik ve şişkinlikten kurtulmaya yardımcı olur. Yiyecekleri daha iyi sindirmek için de faydalıdırlar.

  Böbrek sağlığını teşvik eder

  Bitki çayları böbreği detoksifiye etmeye yardımcı olur. Bu, böbrekteki tüm safsızlıkları giderir ve sağlığı destekler.

  Mide bulantısını giderir

  Bulantı ve kusmayı iyileştirmek için geleneksel bir çare olan bitki çayları, sindirim sistemindeki yağları parçalamak için faydalıdır, bu da mide bulantısından kurtulmayı sağlar. 

  Antidepresan etkisi vardır

  Bitki çayları hafif antidepresan görevi görür. Depresyonu azaltmak için beyindeki kimyasalları uyarır.

  Stresi azaltır

  Bitki çayları zihni sakinleştirebilir ve stresi azaltabilir. Bu aynı zamanda anksiyete ve uykusuzluk durumunda insanların doğal olarak uyumasına yardımcı olmak için de yararlıdır. Papatya çayı çok rahatlatıcıdır ve stresi gidermede çok etkilidir.

  Tiroidi düzenler

  Bitki çayları, tiroidin doğru şekilde işlevini yerine getirmesine yardımcı olabilir. Çaylar sistemin detoksuna ve temizlenmesine yardımcı olur. Karahindiba çayı düşük tiroidi uyarmaya yardımcı olur.

  Beyin sağlığını geliştirir

  Bitki çayları sinir ağrılarından kurtulmayı sağlar, hafıza ve beyin fonksiyonlarını güçlendirir.

  Kan basıncını düşürür

  Yüksek tansiyon kalp ve böbrekler gibi organ sistemlerini etkiler. Hibiscus bitki çayı, herhangi bir yan etkisi olmaksızın yüksek tansiyonu doğal bir şekilde düşürebilir. Bu bitki çayı kafein içermez ancak iyi antioksidanlar olan fenoller ve flavonoidler içerir.

  Cilde faydalıdır

  Bitki çayları, herhangi bir yan etkisi olmaksızın sivilcenin tedavisinde faydalıdır. Bitki çayları cilt için dahili ve harici olarak kullanılabilir. 

  Rooibos çayı akne tedavisi için en iyi sonucu verir. Antibakteriyel, antioksidan ve immün modüle edici özelliklere sahiptir. Bunlar, serbest radikallere ve cilde herhangi bir zararlı hasara karşı koruma sağlar.

  Papatya çayı, sedef hastalığı, egzama ve sivilceyi iyileştiren birçok tıbbi özelliğe sahiptir. Akneyi önlemek ve azaltmak için antioksidan, anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptirler. Sivilceye neden olan bakterileri azaltmak için papatya çayını cilde de uygulayabilirsiniz.

  Nane çayı, ciltte oksidatif hasarı önleyen antioksidan ve antifungal özelliklere sahiptir. Bu sivilceye neden olan bakterileri azaltır ve sivilceyi tedavi eder. 

  Sağlığa Faydalı Bitki Çayları Hangileri?

  papatya çayı cilde faydaları

  Papatya Çayı

  Papatya çayı, yatıştırıcı etkileri ile bilinir ve genellikle uykuya yardımcı olması için kullanılır. İki araştırma, papatya çayının veya ekstresinin insanlardaki uyku sorunlarına etkilerini inceledi.

  Uyku sorunları yaşayan 80 doğum sonrası kadınla ilgili yapılan bir çalışmada, iki hafta boyunca papatya çayı içilmesi, uyku kalitesinin iyileşmesine ve depresyon semptomlarının azalmasına yol açtı.

  Uykusuzluk yaşayan 34 hastada yapılan bir başka araştırmada, gündüz uyanma, uykuya dalma zamanı ve gündüz papatya özütü aldıktan sonra gündüz işleyişi açısından önemli gelişimler bulundu.

  Papatya sadece uykuya etkileri için kullanılmaz ayrıca anti-bakteriyel, anti-inflamatuar ve karaciğer koruyucu etkileri olduğu da düşünülmektedir.

  Farelerde ve sıçanlarda yapılan araştırmalar papatya takviyesinin ishal ve mide ülserlerine karşı savaşmaya yardımcı olabileceğine dair ön kanıtlar bulmuştur.

  Bir çalışmada, papatya çayının, adet öncesi sendrom semptomlarını azalttığı, diğer yandan tip 2 diyabetlilerde yapılan bir çalışmada kan glikozu, insülin ve kan lipid düzeylerinde düzelme olduğu görülmüştür. 

  Nane Çayı

  Nane çayı, dünyada en çok tüketilen bitki çaylarından biridir. En çok sindirim sistemi sağlığını desteklemek için kullanılır; antioksidan, anti-kanser, anti-bakteriyel ve anti-viral özellikleri de vardır.

  Bu etkilerin çoğu insanlarda incelenmemiştir, bu nedenle sağlık yararlarına yol açıp açmayacağını bilmek mümkün değildir. Bununla birlikte, pek çok çalışma, nanenin sindirim sistemi üzerindeki yararlı etkilerini doğrulamıştır.

  Çeşitli çalışmalar, sıklıkla diğer otları da içeren nane yağı preparatlarının hazımsızlık, bulantı ve mide ağrısını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

  Ayrıca, nane yağı bağırsaklar, özofagus ve kolonda oluşan spazmlarda rahatlatıcı etkisi olduğunu  göstermektedir. 

  Son olarak, çalışmalar, nane yağı kullanımının, irritabl bağırsak sendromu semptomlarının hafifletilmesinde etkili olduğunu bulmuştur.

  Bu nedenle, kramp, mide bulantısı veya hazımsızlık sorununuz olursa veya sindirim rahatsızlığı yaşıyorsanız, nane çayı içmek, mükemmel bir doğal çare olabilir.

  zencefil hamilelikte kullanılırmı

  Zencefil Çayı

  Zencefil çayı, hastalıklara karşı savaşan antioksidanları koruyan, baharatlı ve lezzetli bir içecektir. Aynı zamanda iltihap ile savaşmaya yardımcı olur ve bağışıklık sistemini uyarır, bulantı için etkili bir çare olarak bilinir.

  Çalışmalar sürekli olarak, kanser tedavisi ve hareket hastalığının yol açtığı mide bulantısını gidermekle birlikte zencefilin özellikle gebeliğin erken döneminde mide bulantısını azaltmada etkili olduğunu bulmuştur.

  Ayrıca, zencefilin mide ülserini önlemeye ve hazımsızlığı veya kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabileceğine dair kanıtlar da bulunmaktadır.

  Zencefil aynı zamanda dismenoreyi veya dönem ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bir dizi çalışma, zencefil kapsüllerinin menstrüasyon ile ilişkili ağrıyı azalttığını bulmuştur.

  Aslında, iki çalışma, zencefilin, ibuprofen gibi steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) kadar etkili olduğunu belirtti.

  Son olarak, bazı çalışmalar, zencefilin diyabetliler için sağlık yararları sunabileceğini ancak kanıtların tutarlı olmadığını ileri sürmektedir. 

  Bu çalışmalar, zencefil takviyelerinin kan şekeri kontrolü ve kan lipid düzeylerine yardımcı olduğunu bulmuştur.

  Hibiskus Çayı

  Hibiskus çayı, aynı bitkinin renkli çiçeklerinden yapılır. Pembe kırmızı renk ve serinletici, lezzetli bir aroması vardır. Sıcak veya buzlu olarak farklı şekillerde içilebilir. Güzel rengi ve benzersiz lezzetine ek olarak, hibiskus çayı sağlıklı için faydalı özellikler sunar.

  Örneğin, hibiskus çayının anti-viral özellikleri vardır ve test tüpü çalışmaları bu çayın ekstraktının kuş gribinin türlerine karşı son derece etkili olduğunu göstermiştir.

  Bununla birlikte, hibiskus çayının yüksek tansiyon üzerinde olumlu etkisi olduğu belirtilmiştir. Pek çok çalışma, yüksek kalitede olmasa da, hibiskus çayının yüksek tansiyonu düşürdüğünü buldu.

  Bir araştırma, altı hafta boyunca hibiskus çay ekstraktı almanın, erkek futbolcuların oksidatif stresini önemli ölçüde azalttığını ortaya koydu.

  Hibiskus çayı, aspirinin etkilerini de yok edebilir, bu nedenle en iyisi 3-4 saat arayla içmektir.

  ekinezya çayı faydaları

  Ekinezya Çayı

  Ekinezya çayı, soğuk algınlığını önlemek ve iyileştirmek için son derece popülerdir. Kanıtlar, ekinezyanın vücudun virüs veya enfeksiyonlara karşı savaşmasına yardımcı olabilecek bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabileceğini gösterdi.

  Birçok çalışma, ekinezyanın soğuk algınlığı süresini kısaltabileceğini, semptomların şiddetini azalttığını veya hatta önleyebileceğini bulmuştur. Bu bitkisel çay, soğuk algınlığı sırasında boğaz ağrısı nöbetlerine yardımcı veya tıkalı burnu temizlemeye yardımcı olabilir.

  rooibos çayı hamilelikte

  Rooibos Çayı

  Rooibos çayı, Güney Afrika kökenli bitkisel bir çaydır. Rooibos bitkisinin yapraklarından yapılır. Güney Afrikalılar tarihsel olarak bunu tıbbi amaçlı kullanmışlardır ancak konuyla ilgili çok az bilimsel araştırma bulunmaktadır.

  Bununla birlikte, birkaç hayvan ve insan etüdü yapılmıştır. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar, alerjiler ve böbrek taşları için etkili olduğunu gösterdi.

  Bununla birlikte, bir çalışma, rooibos çayının kemik sağlığına yararı olabileceğini göstermiştir. Bir test tüpü çalışması, yeşil çay ve siyah çayın yanı sıra, rooibos çayının, kemik gelişimi ve yoğunluğunda yer alan hücreleri uyarılabileceğini belirtmektedir.

  Aynı çalışma, çayın ayrıca iltihap ve hücre toksisitesi belirteçlerini düşürdüğünü buldu. Üstelik, ön kanıtlar, rooibos çayının kalp hastalığının önlemesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Bir çalışma, rooibos çayının, yaygın kan basıncı ilaçlarının yaptığı gibi, kan damarlarının daralmasına neden olan bir enzimi inhibe ettiğini bulmuştur.

  Ayrıca, bir başka çalışmada altı hafta boyunca günde altı bardak rooibos çayı içilmesinin “kötü” LDL kolesterol ve yağ seviyelerini düşürdüğü, buna karşılık “iyi” HDL kolesterolü arttırdığını tespit ettiler.

  Adaçayı

  Adaçayı otu, tıbbi özellikleriyle iyi biliniyor ve bilimsel araştırmalar, özellikle beyin sağlığı için yararlı olabileceğini göstermektedir. 

  Birtakım test tüpü, hayvan ve insan çalışmaları, beynin bilişsel işlevi için yararlı olduğunu ve Alzheimer hastalığındaki plakların etkilerine karşı potansiyel olarak etkili olduğunu göstermiştir.

  Adaçayı damlaları veya adaçayı yağı ile ilgili yapılan iki araştırma, çalışmaların sınırlamaları olmasına rağmen Alzheimer hastalığının bilişsel işlevinde iyileşme sağladığını ortaya koymuştur.

  Dahası, adaçayı, sağlıklı yetişkinler için de bilişsel yararlar sağlamaktadır. Birkaç çalışma, sağlıklı yetişkinlerde adaçayı cinsinden birkaç farklı ekstraktından birini aldıktan sonra ruh hali, zihinsel işlev ve bellekte iyileşmeler buldu.

  Dahası, küçük bir insan araştırması, adaçayının kan lipid düzeylerini geliştirdiğini ortaya koyarken, sıçanlarda yapılan başka bir araştırma, adaçayının kolon kanseri gelişimine karşı koruduğunu bulmuştur.

  Adaçayı, bilişsel sağlık ve potansiyel olarak kalp ve kolon sağlığı için fayda sağlayan sağlıklı bir seçenektir.

  Limon Melisa Çayı

  Limon melisa çayı, hafif, limonlu bir tada sahiptir ve sağlığı teşvik edici özelliklere sahiptir.

  Arpa çayı veya limon melisa çayını altı hafta boyunca içen 28 kişiden oluşan küçük bir araştırmada, limon melisa çayı grubunun arterlerin esnekliği gelişmişti. Arteriyel sertlik, kalp hastalığı, inme ve zihinsel düşüş için bir risk faktörü olarak düşünülür.

  Aynı çalışmada, limon melisa çayı içenlerde cildin esnekliği arttı, bu genellikle yaşla birlikte azalma eğilimindedir. Ön kanıtlar limon melisa çayının yüksek kan lipid düzeylerini geliştirebileceğini önermektedir.

  Ayrıca, bir takım çalışmalar limon melisanın ruh ve zihinsel performansı geliştirdiğini göstermiştir. 20 katılımcıyı içeren iki çalışma, farklı dozlarda limon melisa özünün etkilerini değerlendirdi. Hem sakinlik hem de hafızada gelişmeler bulmuşlardır.

  Bir başka küçük çalışma, limon melisa özütünün stres azaltmaya yardımcı olduğunu ve matematik işlem becerilerini geliştirdiğini buldu.

  Son olarak, başka bir küçük çalışma, limon melisa çayının kalp çarpıntı ve kaygısı sıklığını azalttığını ortaya koymuştur.

  kuşburnu çayı neye iyi gelir

  Kuşburnu Çayı

  Kuşburnu, C vitamini ve yararlı bitki bileşikleri bakımından yüksektir. Bu bitki bileşiklerinin anti-inflamatuar özellikleri vardır.

  Çeşitli araştırmalar, romatoid artritli ve osteoartritli kişilerde kuşburnunun iltihaplanmayı azaltma kabiliyetini inceledi.

  Bu çalışmaların birçoğu iltihaplanmayı ve ağrıyı da içeren semptomları azaltmada etkili olduğunu buldu. 

  Kuşburnu, kilo kontrolü için de yararlı olabilir çünkü 32 kilolu insanın 12 haftalık bir çalışması, kuşburnu ekstraktının BMI ve göbek yağında azalmaya neden olduğunu bulmuştur.

  Kuşburnunun anti-inflamatuar ve antioksidan etkileri cildin yaşlanmasına karşı mücadeleye de yardımcı olabilir.

  Bir ön çalışma, sekiz hafta boyunca kuşburnu tozu almanın göz çevresindeki kırışıklıkların derinliğini azalttığını ve yüzün nem ve cilt esnekliğini geliştirdiğini buldu.

  Sonuç olarak;

  Bitki çayları, çeşitli tatlar sunar, şeker ve kaloriden doğal olarak arınmışlardır.

  Birçok bitki çayı ayrıca sağlığı teşvik edici özelliklere sahiptir ve modern bilim, geleneksel kullanımlarının bir kısmını doğrulamaya başlamıştır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ