Denemeniz Gereken Sağlıklı Bitki Çayları | diyetz

  Denemeniz Gereken Sağlıklı Bitki Çayları

   

   

  Bitki çayları yüzyıllardır kullanılmaktadır. Yine de, ismine rağmen bitki çayları gerçek çay değildir.

   

  Yeşil çay , siyah çay ve oolong çayını içeren gerçek çaylar, “Camellia sinensis” bitkisinin yapraklarından elde edilir.

   

  Öte yandan bitki çayları kuru meyveler, çiçekler, baharatlar veya otlardan yapılır. Bu, bitkisel çayların çok çeşitli tat ve lezzetlerde bulunabileceği ve şekerli içecek veya suya cazip bir alternatif oluşturabileceği anlamına gelir.

   

  Lezzetli olmanın yanı sıra, bazı bitki çayları, sağlığın iyileştirilmesi özelliklerine sahiptir. Aslında, bitki çayları, yüzlerce yıldır çeşitli rahatsızlıklar için doğal ilaç olarak kullanılmaktadır.

   

  İlginçtir, modern bilim, bitkisel çayların geleneksel kullanımlarının bazılarını destekleyen kanıtları bulmaya ve bazı yeni çayları keşfetmeye başlamıştır.

   

  İşte denemek isteyebileceğiniz sağlıklı bitki çaylarının bir listesi…

   

   

   

  Papatya Çayı

  Papatya çayı çoğu zaman yatıştırıcı etkileri ile bilinir ve genellikle uykuya yardımı olarak kullanılır. İki araştırma, papatya çayının veya ekstresinin insanlardaki uyku sorunlarına etkilerini inceledi.

   

  Uyku sorunları yaşayan 80 doğum sonrası kadınla ilgili yapılan bir çalışmada, iki hafta boyunca papatya çayı içilmesi, uyku kalitesinin iyileşmesine ve depresyon semptomlarının azalmasına yol açtı.

   

  Uykusuzluk yaşayan 34 hastada yapılan bir başka araştırmada, gündüz uyanma, uykuya dalma zamanı ve gündüz papatya özütü aldıktan sonra gündüz işleyişi açısından marjinal gelişimler bulundu.

   

  Dahası, papatya sadece uykuya etkileri için kullanılmaz ayrıca anti-bakteriyel, anti-inflamatuar ve karaciğer koruyucu etkileri olduğu da düşünülmektedir.

   

  Farelerde ve sıçanlarda yapılan araştırmalar papatya takviyesinin ishal ve mide ülserlerine karşı savaşmaya yardımcı olabileceğine dair ön kanıtlar bulmuştur.

   

  Bir çalışmada ayrıca, papatya çayının, adet öncesi sendrom semptomlarını azalttığı, diğer yandan tip 2 diyabetlilerde yapılan bir çalışmada kan glikozu, insülin ve kan lipid düzeylerinde düzelme olduğu görülmüştür. 

   

  Bununla ilgili “Papatya Çayının Sağlığınıza Etkisi” yazısını okuyun.

   

   

   

   

  Nane Çayı

  Nane çayı, dünyada en çok kullanılan bitki çaylarından biridir. En çok sindirim sistemi sağlığını desteklemek için kullanılır, antioksidan, anti-kanser, anti-bakteriyel ve anti-viral özellikleri de vardır.

   

  Bu etkilerin çoğu insanlarda incelenmemiştir, bu nedenle sağlık yararlarına yol açıp açmayacaklarını bilmek mümkün değildir. Bununla birlikte, pek çok çalışma, nanenin sindirim sistemi üzerindeki yararlı etkilerini doğruladı.

   

  Çeşitli çalışmalar, sıklıkla diğer otları da içeren nane yağı preparatlarının hazımsızlık, bulantı ve mide ağrısını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

   

  Ayrıca, nane yağı bağırsaklar, özofagus ve kolonlarda oluşan spazmlarda rahatlatıcı etki  göstermektedir. Son olarak, çalışmalar, nane yağı kullanımının, irritabl bağırsak sendromu semptomlarının hafifletilmesinde etkili olduğunu bulmuştur.

   

  Bu nedenle, kramp, mide bulantısı veya hazımsızlık sorununuz olursa veya sindirim rahatsızlığı yaşıyorsanız, nane çayı denemek mükemmel bir doğal çare olabilir.

   

   

   

  Zencefil Çayı

  Zencefil çayı, hastalıklara karşı savaşan antioksidanları koruyan, baharatlı ve lezzetli bir içecektir. Aynı zamanda iltihap ile savaşmaya yardımcı olur ve bağışıklık sistemini uyarır, ancak bulantı için etkili bir çare olarak bilinir.

   

  Çalışmalar sürekli olarak, kanser tedavisi ve hareket hastalığının yol açtığı mide bulantısını gidermekle birlikte zencefilin özellikle erken gebelikte mide bulantısını azaltmada etkili olduğunu bulmuştur.

   

  Ayrıca, zencefilin mide ülserini önlemeye ve hazımsızlığı veya kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabileceğine dair kanıtlar bulunmaktadır.

   

  Zencefil aynı zamanda dismenoreyi veya dönem ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bir dizi çalışma, zencefil kapsüllerinin menstrüasyon ile ilişkili ağrıyı azalttığını bulmuştur.

   

  Aslında, iki çalışma, zencefilin, ibuprofen gibi steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) kadar etkili olduğunu belirtti.

   

  Son olarak, bazı çalışmalar, zencefilin diyabetliler için sağlık yararları sunabileceğini ancak kanıtların tutarlı olmadığını ileri sürmektedir. Bu çalışmalar, zencefil takviyelerinin kan şekeri kontrolü ve kan lipid düzeylerine yardımcı olduğunu bulmuştur.

   

   

   

  Hibiskus Çayı

  Hibiskus çayı, aynı bitkinin renkli çiçeklerinden yapılır. Pembe kırmızı renk ve serinletici, lezzetli bir aroması vardır. Sıcak veya buzlu olarak tadını çıkarabilirsiniz. Güzel rengi ve benzersiz lezzetine ek olarak, hibiskus çayı sağlıklı özellikler sunar.

   

  Örneğin, hibiskus çayının anti-viral özellikleri vardır ve test tüpü çalışmaları bu çayın ekstraktının kuş gribinin türlerine karşı son derece etkili olduğunu göstermiştir.

   

  Bununla birlikte, hibiskus çayının yüksek tansiyon üzerinde olumlu etkisi olduğu belirtilmiştir. Pek çok çalışma, yüksek kalitede olmasa da, hibiskus yüksek tansiyonu düşürdüğünü buldu.

   

  Dahası, başka bir araştırma, altı hafta boyunca hibiskus çay ekstraktı almanın, erkek futbolcuların oksidatif stresini önemli ölçüde azalttığını ortaya koydu.

   

  Hidroklorotiazid, diüretik bir ilaç kullanıyorsanız ikisi birbiriyle etkileşim kurabileceğinden mutlaka hibiskus çayını içmemeye dikkat edin.

   

  Hibiskus çayı, aspirinin etkilerini de yok edebilir, bu nedenle en iyisi 3-4 saat aralıklarla almanızdır.

   

   

   

  Ekinezya Çayı

  Ekinezya çayı, soğuk algınlığını önlemek ve iyileştirmek için son derece popülerdir. Kanıtlar, ekinezyanın vücudun virüs veya enfeksiyonlara karşı savaşmasına yardımcı olabilecek bağışıklık sistemini artırmaya yardımcı olabileceğini gösterdi.

   

  Birçok çalışma, ekinezyanın soğuk algınlığı süresini kısaltabileceğini, semptomların şiddetini azalttığını veya hatta önleyebileceğini bulmuştur. Bu bitkisel çay, soğuk algınlığı sırasında boğaz ağrısı nöbetlerinize yardımcı veya tıkalı burnunuzu temizlemeye yardımcı olabilir.

   

   

   

  Rooibos Çayı

  Rooibos , Güney Afrika kökenli bitkisel bir çaydır. Rooibos bitkisinin yapraklarından yapılır. Güney Afrikalılar tarihsel olarak bunu tıbbi amaçlı kullanmışlardır ancak konuyla ilgili çok az bilimsel araştırma bulunmaktadır.

   

  Bununla birlikte, birkaç hayvan ve insan etüdü yapılmıştır. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar, alerjiler ve böbrek taşları için etkili olduğunu gösterdi.

   

  Bununla birlikte, bir çalışma, rooibos çayın kemik sağlığına yararı olabileceğini göstermiştir . Bir test tüpü çalışması, yeşil çay ve siyah çayın yanı sıra, rooibos çayının, kemik gelişimi ve yoğunluğunda yer alan hücrelerin uyarılabileceğini belirtmektedir.

   

  Aynı çalışma, çayın ayrıca iltihap ve hücre toksisitesi belirteçlerini düşürdüğünü buldu. Üstelik, ön kanıtlar, rooibos çayının kalp hastalığının önlemesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

   

  Bir çalışma, rooibos çayının, yaygın kan basıncı ilaçlarının yaptığı gibi, kan damarlarının daralmasına neden olan bir enzimi inhibe ettiğini bulmuştur.

   

  Ayrıca, bir başka çalışmada altı hafta boyunca günde altı bardak rooibos çayı içilmesinin “kötü” LDL kolesterol ve yağ seviyelerini düşürdüğü, buna karşılık “iyi” HDL kolesterolü arttırdığını tespit ettiler.

   

   

   

  Ada Çayı

  Ada çayı otu, tıbbi özellikleriyle iyi biliniyor ve bilimsel araştırmalar, özellikle beyin sağlığı için yararlı olabileceğini göstermektedir. Birtakım test tüpü, hayvan ve insan çalışmaları, beynin bilişsel işlevi için yararlı olduğunu ve Alzheimer hastalığındaki plakların etkilerine karşı potansiyel olarak etkili olduğunu göstermiştir.

   

  Ada çayı damlaları veya ada çayı yağı ile ilgili yapılan iki araştırma, çalışmaların sınırlamaları olmasına rağmen Alzheimer hastalığının bilişsel işlevinde iyileşme sağladığını ortaya koymuştur.

   

  Dahası, ada çayı, sağlıklı yetişkinler için de bilişsel yararlar sağlamaktadır. Birkaç çalışma, sağlıklı yetişkinlerde ada çayı cinsinden birkaç farklı ekstraktından birini aldıktan sonra ruh hali, zihinsel işlev ve bellekte iyileşmeler buldu.

   

  Dahası, küçük bir insan araştırması, ada çayının kan lipid düzeylerini geliştirdiğini ortaya koyarken, sıçanlarda yapılan başka bir araştırma, ada çayının kolon kanseri gelişimine karşı koruduğunu bulmuştur.

   

  Ada çayı, bilişsel sağlık ve potansiyel olarak kalp ve kolon sağlığı için fayda sağlayan sağlıklı bir seçenek gibi görünüyor.

   

   

   

  Limon Melisa Çayı

  Limon melisa çayı, hafif, limonlu bir tada sahiptir ve sağlık teşvik edici özelliklere sahip görünüyor.

   

  Arpa çayı veya limon melisa çayını altı hafta boyunca içen 28 kişiden oluşan küçük bir araştırmada, limon melisa çayı, grubunun arterlerin esnekliği gelişmişti. Arteriyel sertlik, kalp hastalığı, inme ve zihinsel düşüş için bir risk faktörü olarak düşünülür.

   

  Aynı çalışmada, limon melisa çayı içenlerde cildin esnekliği arttı, bu genellikle yaşla birlikte azalma eğilimindedir. Ön kanıtlar limon melisa çayının yüksek kan lipid düzeylerini geliştirebileceğini önermektedir.

   

  Ayrıca, bir takım çalışmalar limon melisanın ruh ve zihinsel performansı geliştirdiğini göstermiştir. 20 katılımcıyı içeren iki çalışma, farklı dozlarda limon melisa özünün etkilerini değerlendirdi. Hem sakinlik hem de hafızada gelişmeler bulmuşlardır.

   

  Bir başka küçük çalışma, limon melisa özütünün stres azaltmaya yardımcı olduğunu ve matematik işlem becerilerini geliştirdiğini buldu.

   

  Son olarak, başka bir küçük çalışma, limon melisa çayının kalp çarpıntı ve kaygısı sıklığını azalttığını ortaya koymuştur.

   

   

   

  Kuşburnu Çayı

  Kuşburnu, C vitamini ve yararlı bitki bileşikleri bakımından yüksektir. Bu bitki bileşiklerinin anti-inflamatuar özellikleri vardır.

   

  Çeşitli araştırmalar, romatoid artritli ve osteoartritli kişilerde kuşburnunun iltihaplanmayı azaltma kabiliyetini inceledi.

   

  Bu çalışmaların birçoğu iltihaplanmayı ve ağrıyı da içeren semptomları azaltmada etkili olduğunu buldu. Kuşburnu, kilo kontrolü için de yararlı olabilir çünkü 32 kilolu insanın 12 haftalık bir çalışması, kuşburnu ekstraktının BMI ve göbek yağında azalmaya neden olduğunu bulmuştur.

   

  Kuşburnunun anti-inflamatuar ve antioksidan etkileri cildin yaşlanmasına karşı mücadeleye de yardımcı olabilir.

   

  Bir ön çalışma, sekiz hafta boyunca kuşburnu tozu almanın göz çevresindeki kırışıklıkların derinliğini azalttığını ve yüzün nem ve cilt esnekliğini geliştirdiğini buldu.

   

  Sonuç olarak;

  Bitkisel çaylar çeşitli tatlar sunar ve şeker ve kaloriden doğal olarak arınmışlardır.

   

  Birçok bitki çayı ayrıca sağlığın teşvik edici etkilerini sunar ve modern bilim, geleneksel kullanımlarının bir kısmını doğrulamaya başlamıştır.

   

  İster bir çay sever olun, isterse acemi bir çaycı, sağlığınız için yukarıdaki bitki çaylarını denemekten korkmayın.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ