Morina Balığı Karaciğer Yağı Faydaları | diyetz

  Morina Balığı Karaciğer Yağı Faydaları

   

  Morina balığı karaciğer yağı, balık yağı takviyesinin bir türüdür.Normal balık yağı gibi omega-3 yağ asitleri bakımından yüksektir, bu da düşük inflamasyon ve daha düşük kan basıncı gibi birçok sağlık yararına bağlıdır.

   

  Ayrıca içeriğindeki A ve D vitaminleri, her ikisi de daha birçok sağlık faydası sağlar.

   

  İşte morina balığı karaciğer yağının bilimsel destekli faydaları…

   

   

  Yüksek oranda A ve D vitamini içerir

  Çoğu morina balığı karaciğeri yağı, Atlantik morina karaciğerinden çıkarılır.

   

  Morina balığı karaciğer yağı yüzyıllardır eklem ağrısını gidermek ve raşitizm tedavisinde kullanılmıştır; bu hastalık çocuklarda kırılgan kemiklere neden olur.

   

  Morina balığı karaciğer yağı, bir balık yağı takviyesi olmasına rağmen, normal balık yağı ile karıştırılmamalıdır zira ikisi oldukça farklıdır.

   

  Normal balık yağı orkinos, ringa balığı, hamsi ve uskumru gibi yağlı balık dokusundan ekstrakte edilirken, morina balığı karaciğeri yağı morina karaciğerlerinden çıkarılır.

   

  Morina karaciğeri yağı etkileyici bir besin profili veren A ve D vitaminleri gibi yağda eriyen vitaminleri depolamaya yardımcı olur.

   

   

  Bir çay kaşığı (5 ml) morina balığı karaciğeri yağı aşağıdakileri sağlar:

   

  • Kalori:                          40
  • Yağ:                              4,5 gram
  • Omega-3 yağ asitleri:  890 mg
  • Tekli doymamış yağ:   2,1 gram
  • Doymuş yağ:               1 gram
  • Çoklu doymamış yağ: 1 gram
  • A vitamini:                  % 90
  • D vitamini:                  % 113
  (RDI günlük alınması gereken vitamin ve mineral miktarını karşılayan değerdir)

   

  Morina balığı karaciğer yağı, inanılmaz derecede besleyici, tek bir çay kaşığı günlük A vitamini ihtiyaçlarınızın % 90’ını, D vitamini için günlük gereksinimlerin% 113’ünü sağlıyor.

   

  A vitamini, sağlıklı gözler, beyin fonksiyonları ve cilt bakımı da dahil olmak üzere vücutta birçok role sahiptir.

   

  Morina balığı karaciğer yağı ayrıca, kalsiyum emilimini düzenleyerek sağlıklı kemiklerin korunmasında önemli bir role sahip olan aktif D vitamininin en iyi besin kaynaklarından biridir.

   

   

  İnflamasyonu azaltır

  İnflamasyon, vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına ve yaralanmaları iyileştirmesine yardımcı olan doğal bir süreçtir.

   

  Ne yazık ki, bazı vakalarda, iltihap uzun süre düşük bir seviyede devam edebilir.Bu, zararlı olan ve yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlığı gibi çeşitli hastalıklar riskini artırabilen kronik iltihaplanma olarak bilinir.

   

  Morina balığı karaciğer yağı, içindeki omega 3 yağ asitleri, onu teşvik eden hormonları bastırarak kronik inflamasyonu azaltabilir. Bunlara TNF-α, IL-1 ve IL-6 dahildir.

   

  Morina balığı karaciğer yağı, aynı zamanda güçlü antioksidanlar olan A ve D vitamini içerir. Zararlı serbest radikalleri bağlayıp nötralize ederek iltihaplanmayı azaltabilirler.

   

  İlginçtir, çalışmalar ayrıca A ve D vitamini eksikliği olan kişilerin kronik inflamasyon için daha büyük bir risk taşıdığını göstermektedir.

   

   

  Kemik sağlığını iyileştirir

  Yaşlandıkça sağlıklı kemiklerin korunması son derece önemlidir.Bunun nedeni, 30 yaşından sonra kemik kütlesi kaybetmeye başlamanızdır. Bu, özellikle menopoz sonrası kadınlarda kırılmalara neden olabilir.

   

  Morina balığı karaciğer yağı, D vitamininin besleyici bir kaynağıdır ve yaşla ilişkili kemik kaybını azaltabilir. Bunun nedeni, vücudunuzun güçlü kemiklerde gerekli mineral olan bağırsaktan kalsiyum emmesine yardımcı olmasıdır.

   

  Çalışmalar, kalsiyum bakımından zengin bir beslenmeyle, morina karaciğeri yağı gibi bir D vitamini takviyesi alarak, yetişkinlerde kemik kaybını azaltabileceğini ve çocuklarda kırılgan kemiklerin güçlenmesini sağlayabileceğini gösteriyor.

   

  Yiyeceklerden ve morina balığı karaciğer yağı gibi takviyeden yeterli miktarda D vitamini almak, ekvatordan uzakta yaşayan insanlar için özellikle önemlidir, çünkü yılın altı ayı güneş görmedikleri için vücutları yeterli  D vitaminini yapamaz.

   

   

  Eklem ağrısını azaltır ve romatoid artrit semptomlarını iyileştirir

  Romatoid artrit, eklem hasarıyla karakterize edilen otoimmün bir hastalıktır.Şu anda romatoid artrit tedavisi yoktur ancak araştırmalar morina balığı karaciğeri yağının eklem ağrısını azalttığını ve eklem sertliği ve şişme gibi romatoid artrit semptomlarını iyileştirdiğini göstermektedir.

   

  Bir çalışmada, 43 kişi 1 ay boyunca morina balığı karaciğeri yağının kapsülünü üç ay boyunca aldı. Sabah sertliği, ağrı ve şişme gibi romatoid artrit semptomlarını azalttığını tespit ettiler.

   

  58 kişide yapılan bir başka çalışmada, araştırmacılar morina balığı karaciğeri yağı almanın romatoid artritten gelen ağrıları azaltarak hastaların anti-inflamatuar ilaçların kullanımını azaltmasına yardımcı olacağını araştırdı.

   

  Çalışmanın sonunda, morina balığı karaciğer yağı kullananların % 39’u rahatlıkla anti-inflamatuar ilaç kullanımını % 30’un üzerinde azalttı.

   

  Morina karaciğeri yağındaki omega-3 yağ asitlerinin eklemdeki iltihaplanmayı azaltmasına ve hasara karşı korunmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir.

   

   

  Göz sağlığını destekler

  Görme kaybı, 285 milyondan fazla kişiyi etkileyen büyük bir sağlık sorunudur.İnsanların görme kaybı yaşamasının pek çok nedeni vardır ancak önde gelen nedenlerden ikisi glokom ve yaşla ilişkili maküler dejenerasyon (AMD) ‘dir.Bu hastalıkların her ikisi de kronik iltihaplanmaya neden olabilir.

   

  Bununla birlikte, morina balığı karaciğer yağındaki omega-3 yağ asitleri ve A vitamininin iltihaplanmanın neden olduğu göz hastalıklarına karşı koruyucu olduğu belirtilmektedir.

   

  Hayvanlar üzerindeki çalışmalar, omega-3 yağ asitlerinin, göz basıncı ve sinir hasarı gibi glokom için risk faktörlerini azalttığını buldu.

   

  666 kişide yapılan bir başka çalışmada araştırmacılar, en fazla omega-3 yağ asitleri yiyenlerin, erken AMD  riskinde % 17 daha düşük ve AMD için geç dönemde % 41 daha düşük risk taşıdıklarını tespit ettiler.

   

  Ayrıca A vitamini bakımından yüksek beslenme, A vitamini bakımından düşük beslenmeye kıyasla glokom ve AMD riskini azaltabilir.

   

  Araştırmacılar 55 yaş üstü 3.502 kişide yapılan bir çalışmada en fazla A vitamini tüketen insanların glokom riskini en düşük A vitamini yiyenlere göre çok daha düşük buldular.

   

  A vitamini göz sağlığı açısından önemli olmasına rağmen, A vitamini toksisitesine neden olabileceğinden, yüksek dozlarda kullanılması önerilmez.

   

   

  Kalp hastalıkları riskini azaltır

  Kalp hastalığı dünya çapında önde gelen ölüm nedenidir ve yılda 17.5 milyondan fazla kişiyi etkilemektedir.

   

  Çalışmalar, düzenli olarak balık yiyen insanlarda kalp hastalığı riskinin çok daha düşük olduğunu gösterdi. Bu etki omega-3 yağ asidi içeriğine atfedilebilir.

   

  Omega-3’ün kalbiniz için birçok faydası olduğu belirtilmektedir:

   

  Trigliseridlerin azaltılması:

  Morina balığı karaciğer yağındaki Omega-3 yağ asitleri, kan trigliseridlerini % 15-30 oranında düşürebilir.

   

  Tansiyonu düşürme:

  Birçok çalışma, özellikle yüksek tansiyonlu ve yüksek kolesterollü insanlarda omega-3 yağ asitlerinin kan basıncını düşürebileceğini bulmuştur.

   

  HDL kolesterolünün artırılması:

  Morina balığı karaciğer yağı içindeki Omega-3 yağ asitleri, kalp hastalığının daha düşük bir riskiyle bağlantılı olan iyi HDL kolesterol düzeylerini artırabilir.

   

  Plak oluşumunu önleme:

  Hayvan çalışmaları, morina balığı karaciğeri yağının arterlerde plak oluşturmaya yardımcı olan hormonları bastırabildiğini göstermektedir. Plak oluşumu arterleri daraltabilir ve kalp krizi veya inmeye neden olabilir.

   

  Balık yağı takviyesinin, morina balığı karaciğeri yağı gibi kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltabilirken, kalp hastalığını veya inmelerini önleyebileceğine dair çok az kanıt bulunmaktadır.

   

   

  Anksiyete ve depresyon belirtilerini azaltır

  Anksiyete ve depresyon, dünya çapında 615 milyondan fazla kişiyi etkileyen yaygın hastalıklardır.

   

  İlginçtir, çalışmalar, kronik inflamasyon ile anksiyete ve depresyon arasında bir bağlantı olabileceğini göstermektedir.

   

  Birçok çalışma, morina balığı karaciğer yağındaki omega-3 yağ asitlerinin iltihaplanmayı azaltabileceğini ve kaygı ve depresyon semptomlarını azaltabileceğini bulmuştur.

   

  21.835 kişiyi içeren geniş bir araştırmada, morina balığı karaciğer yağı kullanan kişilerin düzenli olarak depresyon belirtilerinin daha az olduğu bulundu.

   

  Bununla birlikte, omega-3 yağ asitleri anksiyete ve depresyon semptomlarını azaltmaya yardımcı olurken, genel olarak etkisi azdır.

   

  1,478 birey içeren 26 çalışmanın bir analizinde, omega-3 takviyeleri, depresyon ve kaygı belirtilerini azaltmada plasebodan(etkisiz ilaç) biraz daha etkili idi.

   

  Dahası, birçok çalışma artan D vitamini kan seviyeleri ile depresyon semptomlarında bir azalma arasında bağlantı bulmuşlardır.

   

  Depresyon semptomlarını nasıl azalttığı hala belli değildir ancak bazı çalışmalar, D vitamininin beynin reseptörlerine bağlanabildiğini ve serotonin gibi ruh hali geliştirme hormonlarının salınımını tetikleyebileceğini göstermektedir.

   

   

  Mide ve bağırsak ülserlerinin iyileşmesine yardımcı olur

  Ülser, midenin veya bağırsağın astarında oluşan küçük kırıklardır. Bulantı semptomlarına, üst abdominal ağrıya ve rahatsızlığa neden olabilirler.

   

  Buna genellikle bakteriyel enfeksiyonlar, sigara içme, anti-inflamatuar ilaçların fazla kullanımı veya midede fazla asit neden olur.

   

  Hayvan çalışmaları, morina balığı karaciğer yağının, özellikle mide ve bağırsakta ülser tedavisine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

   

  Bir hayvan araştırmasında, araştırmacılar, düşük ve yüksek dozda morina balığı karaciğer yağının mide ve bağırsakta ülserlerin iyileşmesine yardımcı olduğunu buldular.

   

  Bir başka hayvan araştırması, morina balığı karaciğer yağının, bağırsaklarda bağırsak iltihaplanmasına ve inflamasyon ve ülserasyona neden olan genleri bastırdığını ortaya koydu.

   

   

  Morina Balığı Karaciğer Yağının Kullanımı

  Morina balığı karaciğer yağını, beslenmenize eklemek son derece kolaydır. Birçok formda bulunur, ancak sıvı ve kapsül formları en yaygındır.

   

  Morina balığı karaciğer yağı alımı için kurallar yoktur, bu nedenle çoğu öneride Omega-3 yağ asitleri, A vitamini ve D vitaminleri emme alımına dayanmaktadır.

   

  Ortak bir doz çoğunlukla 1-2 çay kaşığıdır. Yüksek dozlarda A vitamini alımının aşırı olması ile sonuçlanması önerilmez.

   

  Her ne kadar morina balığı karaciğer yağı, son derece sağlıklı olsa da, bazı insanlarda yağ, kan inceltici gibi davranabildiği için alımları konusunda dikkatli olmalısınız.

   

  Bu nedenle kan basıncını veya kan inceltici ilaçları alıyorsanız morina balığı karaciğer yağı kullanmadan önce doktorunuza danışın.

   

  Ayrıca, hamile kadınlar almadan önce doktorlarıyla görüşmeli çünkü A vitamininin yüksek seviyeleri bebeğe zarar verebilir.

   

  Sonuç olarak;

  Morina balığı karaciğer yağı inanılmaz derecede besleyici bir balık yağı takviyesidir. Çok uygundur ve omega-3 yağ asitleri, A vitamini ve D vitamini mükemmel bir kombinasyonu içerir.

   

  Morina balığı karaciğer yağı, daha güçlü kemikler, azalmış iltihaplanma ve romatoid artritli kişilerde daha az eklem ağrısı gibi sağlık faydaları sağlayabilir.

   

  Takviye denemek isterseniz,günde  ortak bir doz 1-2 çay kaşığı sıvı morina balığı karaciğer yağı almaktır.Ayrıca kapsül formunu da deneyebilirsiniz.

   

  Balık tadından hoşlanmıyorsanız, mideniz boşken yemeklerden önce bir yudum su ile almayı deneyin.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ