Morina Balığı Karaciğer Yağı Ne İşe Yarar?Fayda ve Zararları

  Morina Balığı Karaciğer Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

  Morina balığı karaciğer yağı, balık yağı takviyesinin bir türüdür. Normal balık yağı gibi omega 3 yağ asitleri bakımından yüksektir, bu da inflamasyonu ve kan basıncını düşürme gibi birçok sağlık yararı sağlar.

  İçeriğindeki A ve D vitaminlerinin vücut için pek çok yararı vardır. “Morina balığı yağı nedir”, morina balığı yağı faydaları nelerdir”, “morina balığı yağının zararı var mı?” İşte merak edilen soruların cevapları…

   Morina Balığı Karaciğer Yağı Besin Değeri

  BESİNBİRİMÇAY KAŞIĞI 4,5 G
  Enerjikcal             41
  Proteing0.00
  Toplam lipit (yağ)g4.5
  Lif, toplam diyetg0.0
  MİNERALLER
  Kalsiyum, Camg0
  Demir, Femg0.00
  Magnezyum, Mgmg0
  Fosfor, Pmg0
  Potasyum, Kmg0
  Sodyum, Namg0
  Çinko, Znmg0.00
  VİTAMİNLER
  C vitamini, toplam askorbik asitmg0.0
  Riboflavinmg0.000
  Niasinmg0.000
  B-6 Vitaminimg0.000
  Folat, DFEµg0
  B12 vitaminiµg0.00
  A vitamini, RAEµg1350
  A vitamini, İÜIU4500
  D vitamini (D2 + D3)µg11.2
  D vitaminiIU450
  LİPİDLER
  Yağ asitleri, toplam doymuşg1.017
  Yağ asitleri, toplam tekli doymamışg2.102
  Yağ asitleri, toplam çoklu doymamışg1.014
  Kolesterolmg26

  Morina Karaciğer Yağı Faydaları

  morina balığı karaciğer yağı zararları

  Yüksek oranda A ve D vitamini içerir

  Çoğu morina balığı karaciğeri yağı, Atlantik morina balığının karaciğerinden çıkarılır.

  Bu yağ, yüzyıllardır eklem ağrısını gidermek için, raşitizm tedavisinde kullanılmıştır; bu hastalık çocuklarda kırılgan kemiklere neden olur.

  Morina balığı karaciğer yağı, bir balık yağı takviyesi olmasına rağmen, normal balık yağı ile karıştırılmamalıdır zira ikisi oldukça farklıdır.

  Normal balık yağı orkinos, ringa balığı, hamsi ve uskumru gibi yağlı balıkların dokusundan ekstrakte edilirken, morina balığı karaciğeri yağı morina balığının karaciğerlerinden çıkarılır.

  Morina karaciğeri yağı A ve D vitaminleri gibi yağda eriyen vitaminleri depolamaya yardımcı olur.  İnanılmaz derecede besleyicidir, bir çay kaşığı yağ, günlük A vitamini ihtiyacının % 90’ını, D vitamini için günlük ihtiyanın % 113’ünü sağlar.

  A vitamini, göz sağlığı, beyin fonksiyonları ve cilt bakımı da dahil olmak üzere vücutta birçok role sahiptir.

  Morina balığı karaciğer yağı ayrıca, kalsiyum emilimini düzenleyerek sağlıklı kemiklerin korunmasında önemli bir role sahip olan aktif D vitamininin en iyi besin kaynaklarından biridir.

  İnflamasyonu azaltır

  İnflamasyon, vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına ve yaralanmaları iyileştirmesine yardımcı olan doğal bir süreçtir.

  Ne yazık ki, bazı vakalarda, iltihap uzun süre düşük bir seviyede devam edebilir. Bu, zararlı olan ve yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlığı gibi çeşitli hastalıkların riskini artırabilen kronik iltihaplanma olarak bilinir.

  Morina balığı karaciğer yağı, içindeki omega 3 yağ asitleri sayesinde, inflamasyonu teşvik eden hormonları bastırarak kronik inflamasyonu azaltabilir. Bunlara TNF-α, IL-1 ve IL-6 dahildir.

  Morina balığı karaciğer yağı, aynı zamanda güçlü antioksidanlar olan A ve D vitamini içerir. Zararlı serbest radikalleri bağlayıp nötralize ederek iltihaplanmayı azaltabilirler.

  Çalışmalar ayrıca A ve D vitamini eksikliği olan kişilerin kronik inflamasyon için daha büyük bir risk taşıdığını göstermektedir.

  Kemiklere faydalıdır

  Yaşlandıkça kemik sağlığının korunması son derece önemlidir. Bunun nedeni, 30 yaşından sonra kemik kütlesinin kaybedilmeye başlanmasıdır. Bu, özellikle menopoz sonrası kadınlarda kırıklara neden olabilir.

  Morina balığı karaciğer yağı, D vitamininin besleyici bir kaynağıdır ve yaşla ilişkili kemik kaybını azaltabilir. Bunun nedeni, güçlü kemikler için gerekli mineral olan kalsiyumun bağırsaktan emilmesine yardımcı olmasıdır.

  Çalışmalar, kalsiyum bakımından zengin bir beslenmeyle birlikte, morina karaciğeri yağı gibi bir D vitamini takviyesi almanın, yetişkinlerde kemik kaybını azaltabileceğini ve çocuklarda kırılgan kemiklerin güçlenmesini sağlayabileceğini gösteriyor.

  Eklem ağrısını azaltır ve romatoid artrit semptomlarını iyileştirir

  Romatoid artrit, eklem hasarıyla karakterize, otoimmün bir hastalıktır. Şu anda romatoid artritin tedavisi yoktur ancak araştırmalar morina balığı karaciğeri yağının eklem ağrısını azalttığını ve eklem sertliği ve şişme gibi romatoid artrit semptomlarını iyileştirdiğini göstermektedir.

  Bir çalışmada, 43 kişi 1 ay boyunca morina balığı karaciğeri yağının kapsülünü üç ay boyunca aldı. Sabah sertliği, ağrı ve şişme gibi romatoid artrit semptomlarının azaldığını belirtti.

  58 kişide yapılan bir başka çalışmada, araştırmacılar morina balığı karaciğeri yağı almanın romatoid artritten gelen ağrıları azaltarak hastaların anti-inflamatuar ilaçların kullanımını azaltmasına yardımcı olup olmayacağını araştırdı.

  Çalışmanın sonunda, morina balığı karaciğer yağı kullananların % 39’u rahatlıkla anti-inflamatuar ilaç kullanımını % 30’un üzerinde azalttı.

  Morina karaciğeri yağındaki omega 3 yağ asitlerinin eklemlerdeki iltihaplanmayı azaltmaya ve hasara karşı korumaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

  Göz sağlığını destekler

  Görme kaybı, 285 milyondan fazla kişiyi etkileyen büyük bir sağlık sorunudur. İnsanların görme kaybı yaşamasının pek çok nedeni vardır ancak önde gelen nedenlerden ikisi glokom ve yaşla ilişkili maküler dejenerasyon (AMD) ‘dir. Bu hastalıkların her ikisi de kronik iltihaplanmaya neden olabilir.

  Bununla birlikte, morina balığı karaciğer yağındaki omega 3 yağ asitleri ve A vitamininin iltihaplanmanın neden olduğu göz hastalıklarına karşı koruyucu olduğu belirtilmektedir.

  Hayvanlar üzerindeki çalışmalar, omega 3 yağ asitlerinin, göz basıncı ve sinir hasarı gibi glokom için risk faktörlerini azalttığını buldu.

  666 kişide yapılan bir başka çalışmada araştırmacılar, en fazla omega 3 yağ asitleri yiyenlerin, erken AMD  riskinde % 17 daha düşük ve AMD için geç dönemde % 41 daha düşük risk taşıdıklarını tespit ettiler.

  Ayrıca A vitamini bakımından yüksek beslenme, A vitamini bakımından düşük beslenmeye kıyasla glokom ve AMD riskini azaltabilir.

  Araştırmacılar 55 yaş üstü 3502 kişide yapılan bir çalışmada en fazla A vitamini tüketen insanların glokom riskini, A vitamini tüketmeyenlere göre çok daha düşük buldular.

  A vitamini göz sağlığı açısından önemli olmasına rağmen, A vitamini toksisitesine neden olabileceğinden, yüksek dozlarda kullanılması önerilmez.

  Kalp hastalıklarının riskini azaltır

  Kalp hastalığı dünya çapında önde gelen ölüm nedenidir ve yılda 17.5 milyondan fazla kişiyi etkilemektedir.

  Çalışmalar, düzenli olarak balık yiyen insanlarda, kalp hastalığı riskinin çok daha düşük olduğunu gösterdi. Bu etki omega 3 yağ asidi içeriğine atfedilebilir.

  Omega 3 yağ asitlerinin kalp için birçok faydası olduğu belirtilmektedir:

  Trigliseridlerin azaltılması

  Morina balığı karaciğer yağındaki omega 3 yağ asitleri, kan trigliseridlerini % 15-30 oranında düşürebilir.

  Tansiyonu düşürme

  Birçok çalışma, özellikle yüksek tansiyonlu ve yüksek kolesterollü insanlarda omega 3 yağ asitlerinin kan basıncını düşürebileceğini bulmuştur.

  HDL kolesterolün artırılması

  Morina balığı karaciğer yağı içindeki omega 3 yağ asitleri, kalp hastalığının daha düşük bir riskiyle bağlantılı olan iyi HDL kolesterol düzeylerini artırabilir.

  Plak oluşumunu önleme

  Hayvan çalışmaları, morina balığı karaciğeri yağının arterlerde plak oluşturmaya neden olan hormonları bastırabildiğini göstermektedir. Plak oluşumu arterleri daraltabilir ve kalp krizi veya inmeye neden olabilir.

  Anksiyete ve depresyon belirtilerini azaltır

  Anksiyete ve depresyon, dünya çapında 615 milyondan fazla kişiyi etkileyen yaygın hastalıklardır. İlginçtir, çalışmalar, kronik inflamasyon ile anksiyete ve depresyon arasında bir bağlantı olabileceğini göstermektedir.

  Birçok çalışma, morina balığı karaciğer yağındaki omega 3 yağ asitlerinin iltihaplanmayı azaltabileceğini, kaygı ve depresyon semptomlarını azaltabileceğini bulmuştur.

  21835 kişiyi içeren geniş bir araştırmada, morina balığı karaciğer yağı kullanan kişilerin düzenli olarak depresyon belirtilerinin daha az olduğu bulundu.

  Mide ve bağırsak ülserlerinin iyileşmesine yardımcı olur

  Ülser, midenin veya bağırsağın astarında oluşan küçük yaralardır. Bulantı semptomlarına, üst abdominal ağrıya ve rahatsızlığa neden olabilirler.

  Buna genellikle bakteriyel enfeksiyonlar, sigara içme, anti-inflamatuar ilaçların fazla kullanımı veya midede fazla asit neden olur.

  Hayvan çalışmaları, morina balığı karaciğer yağının, özellikle mide ve bağırsakta ülser tedavisine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

  Bir hayvan araştırmasında, araştırmacılar, düşük ve yüksek dozda morina balığı karaciğer yağının mide ve bağırsakta ülserlerin iyileşmesine yardımcı olduğunu buldular.

  Bir başka hayvan araştırması, morina balığı karaciğer yağının, bağırsaklarda bağırsak iltihaplanmasına, inflamasyon ve ülserasyona neden olan genleri bastırdığını ortaya koydu.

  Yaraları ve cilt hastalıklarını iyileştirir

  Cilt, A vitamini düzeylerine en duyarlı organdır. A vitamini eksikliği sadece gözleri değil, cildi ve bağışıklık sistemini de etkiler. Morina balığı karaciğeri yağı kullanarak elde edile A vitamini takviyesi, yaraları hızlı bir şekilde iyileştirebilir ve akne gibi cilt hastalıklarının şiddetini azaltabilir.

  Bu iyileştirici etkisi, eikosapentaenoik asit (EPA) ve morina karaciğeri yağında bulunan diğer omega 3 yağ asitlerine atfedilir. EPA gibi yağ asitleri, inflamatuar ve ağrı kesici kimyasalların (prostaglandinler) üretimini engeller.

  Akne, yaralar, egzama, sedef hastalığı ve diğer iltihaplı cilt hastalıklarının kötüleşmesini durdurmaya yardımcı olurlar.

  Bilişsel sağlığı iyileştirir

  Omega 3 ve omega 6 yağ asitleri göz, sinir ve deri hücrelerinin zarlarında bulunduğundan, seviyelerindeki dengesizlik görme bozukluğuna neden olabilir.

  Morina balığı karaciğer yağı, özellikle bunama, raşitizm, DEHB ve çeşitli serebrovasküler hastalıkları olanlarda bilişsel yeteneği geliştirebilir.

  EPA, DHA ve omega 6 yağ asitleri, önemli nörotransmiterlerden biri olan asetilkolinin sentezinde rol oynar. Bu tür nörotransmiterler, hücre sinyallemesi, protein modifikasyonları, protein taşınması, gen aktivasyonu ve çoklu süreçlerde rol oynar.

  Morina karaciğeri yağı tüketmek, bilişsel becerileri keskinleştirebilir, beyin gelişimini ve bakımını yönlendirebilir ve sinir sistemini bazı durumlarda yaşa bağlı aksaklıklardan, beyin ve omurilik kusurlarından koruyabilir.

  Soğuk algınlığı, öksürük ve tüberküloz tedavisine yardımcı olur

  D vitamini eksikliğinin klasik semptomlarından biri, düşük bağışıklık ve enfeksiyonlara karşı artan duyarlılıktır. D vitamini takviyesi almak, soğuk algınlığı (grip), öksürük ve tüberküloz gibi kronik solunum yolu hastalıklarının tedavisine yardımcı olabilir.

  D vitamini doğuştan gelen bağışıklıkta yer aldığından, morina karaciğeri yağı gibi takviyelerde bulunması, hücrelerde bakterisidal ve antimikrobiyal maddelerin üretimini tetikler. Bu nedenle, bağışıklık sistemi hücreleri, sonunda patojenin öldürüldüğü bir dizi hücresel olayda yuvarlanır. Ortaya çıkan iltihaplanma, önemli ölçüde azalır.

  Yakın zamanda iyi tasarlanmış bir çalışma, terapötik bir D vitamini dozunun uygulanmasının, influenza enfeksiyonu insidansında % 42’lik bir azalmaya neden olduğunu göstermiştir.

  morina balığı kapsülü

  Morina Balığı Karaciğer Yağı Nasıl Kullanılır?

  Morina balığı karaciğer yağını almak son derece kolaydır. Birçok formda bulunur, ancak sıvı ve kapsül formları en yaygın kullanılanlarıdır.

  Morina balığı karaciğer yağı alımı için belirli bir talimat yoktur, bu nedenle çoğu öneride omega 3 yağ asitleri, A vitamini ve D vitaminleri emme potansiyeline dayanmaktadır.

  Ortak bir doz çoğunlukla 1-2 çay kaşığıdır. Yüksek dozlar, A vitamini alımının aşırı alımıyla sonuçlanacağı için, önerilmez.

  Her ne kadar morina balığı karaciğer yağı, son derece sağlıklı olsa da, bazı insanlarda yağ, kan inceltici gibi davranabildiği için, kullanımı konusunda dikkatli olmalısınız.

  Bu nedenle kan basıncını veya kan inceltici ilaçları alıyorsanız morina balığı karaciğer yağı kullanmadan önce doktorunuza danışın.

  Ayrıca, hamile kadınlar almadan önce doktorlarıyla görüşmeli çünkü A vitamininin yüksek seviyeleri bebeğe zarar verebilir.

  Balık Yağı mı Morina Balığı Karaciğeri Yağı mı?

  Balık yağı ve morina karaciğeri yağı aynı değildir. Balık yağı, balığın tüm vücudundan yapılırken, morina karaciğeri yağı sadece morina balıklarının işlenmiş karaciğerlerinden elde edilir.

  Diğer bir önemli fark, D vitamininin balık karaciğerinde yoğunlaşması ve bu nedenle morina karaciğeri yağında bol miktarda bulunmasıdır. Oysa balık yağı, bariz nedenlerden dolayı önemsiz miktarda D vitamini içerir.

  Morina Balığı Karaciğer Yağı Yan Etkileri

  Morina balığı karaciğer yağı, ağızdan alındığında çoğu yetişkin ve çocuk için küçük dozlarda muhtemelen güvenlidir. Bu ilacın çocuklarda kullanımı ile ilgili olarak çocuk doktoru ile görüşebilirsiniz. 

  Genel olarak, yaş grupları arasında gözlenen yan etkiler şunlardır:

  – Deri döküntüsü, kaşıntı veya kurdeşen, yüz, dudak veya dilde şişme gibi alerjik reaksiyonlar

  – Geğirme (ağızda kalan tat) ve ağız kokusu

  – Görme ile ilgili değişiklikler

  – Koyu idrar

  – Olağan dışı kanama veya morarma

  – Gözlerin veya cildin sararması

  – Cilt kuruluğu

  – Baş ağrısı

  – Mide bozukluğu

  Yemeklerle birlikte morina karaciğeri yağı tüketmek çoğu zaman yan etkileri azaltabilir. Ancak, yüksek dozda morina karaciğeri yağı muhtemelen güvenli değildir. Bu yağ ayrıca aşağıdaki ilaçlara da müdahale edebilir:

  Antihipertansif ilaçlar

  Morina balığı karaciğeri yağını antihipertansif ilaçlarla birlikte almak kan basıncının çok düşmesine neden olabilir.

  Antikoagülanlar

  Warfarin, aspirin, diklofenak, klopidogrel, dalteparin, enoksaparin ve ibuprofen gibi ilaçlar kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir.

  Bu ilaçlarla birlikte morina karaciğeri yağı almak kanın pıhtılaşmasını biraz geciktirebilir. Bu aşırı kanamaya, kan kaybına ve morarmaya neden olabilir.

  Sonuç olarak;

  Morina balığı karaciğer yağı inanılmaz derecede besleyici bir balık yağı takviyesidir. Omega 3 yağ asitleri, A vitamini ve D vitamininin mükemmel bir kombinasyonu içerir.

  Morina balığı karaciğer yağı, kemikleri güçlendirme, inflamasyonu azaltma ve romatoid artritli kişilerde eklem ağrısını azaltma gibi sağlık faydalarına sahiptir.

  Takviye denemek isterseniz, günde  ortak bir doz 1-2 çay kaşığı sıvı morina balığı karaciğer yağı almaktır. Balık tadından hoşlanmıyorsanız, kapsül formunu da deneyebilirsiniz.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ