Lavanta Çayının Faydaları, Zararları ve Tarifi

   

  Lavanta, dünyanın en sevilen kokularından biridir. Lavanta esansiyel yağından lavanta sabunlarına ve çaylara kadar, bu canlı mor çiçek kullanılmaktadır. Sakinleştirici etkileri ile bilinir, bu da onu yatmadan önce içmek için mükemmel bir çay yapar.

  Lavanta çayı, kapsamlı sağlık yararları bulunan, hassas bir lezzet ve aromatik koku sunar. “Lavanta çayı ne işe yarar”, “lavanta çayı zayıflatır mı”, “lavanta çayı nasıl kullanılır”, “lavanta çayının faydaları ve zararları nelerdir”, “lavanta çayı nasıl hazırlanır?” İşte soruların cevapları…

  Lavanta çayı nedir?

  Lavanta çayı, Lavandula angustifolia olarak bilinen lavanta çiçeğinin taze veya kurutulmuş tomurcuklarından yapılır. Bitkisel çay türüdür. Bu bitki, Güney Avrupa ve Kuzey Afrika dahil olmak üzere Akdeniz bölgesine özgüdür.

   

   

   

   

  Bugün, lavanta bitkisi Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünyadaki birçok ülkede yetiştirilmektedir. Genellikle evlerin bahçelerinde bulunur ve tomurcuklar ev yapımı lavanta çayı demlemek için kullanılır. 

  Lavanta ayrıca rahatlatıcı kokusu sayesinde vücut bakım ürünlerinde, kozmetik ürünlerinde ve güzellik ürünlerinde de sıkça kullanılmaktadır. Güzellik ürünlerinde, saç dökülmesini önlemek, cildin görünümünü iyileştirmek ve hücresel sağlığı artırmak için yaygın olarak kullanılır.

  Kendine özgü bir lezzet ve aromatik bir kokuya sahiptir. Lavanta çayı, biberiye ve nanenin karışımı bir tada sahiptir. Bazı karışımlar dumanlı veya odunsu bir lezzet sunarken, bazıları daha çiçeksi ve tatlı olma eğilimindedir. Lavanta çayı, yeşil çayda bulunanlara benzer yeşil elma, gül ve toprak kokusunun izlerini taşır.

   

   

  Lavanta Çayı Yararları

   

   

  Uykuyu geliştirir

  Lavanta çayının en iyi bilinen sağlık yararı, sakinleştirme yeteneğidir. Çayın rahatlatıcı etkileri uykuyu iyileştirmeye yardımcı olur ve uyku bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır. Ulusal sağlık enstitülerine göre, tahmini 70 milyon insanın bir tür uyku bozukluğu çektiği tahmin edilmektedir. Uykusuzluk ayrıca bir dizi diğer sağlık problemine de neden olabilir.

  Yatmadan önce lavanta çayı içmek, daha dinlendirici bir uyku sağlar. Birden fazla bilimsel çalışmaya göre, lavanta çayı sinir sistemindeki kimyasal reaksiyonları tetikleyerek beyin fonksiyonlarını sakinleştirmeye yardımcı olur.

  Ayrıca dopamin üretimini arttırır ve kortizol olarak bilinen stres hormonunu azaltır. Bir çalışma, lavantanın restoratif uyku fazı olarak kabul edilen derin yavaş dalga uykusunun yüzdesini arttırdığını buldu.

   

  İlginizi Çekebilir  1500 Kalorilik Diyet Planı

   

  İnflamasyonu azaltır

  Lavanta çayı, iltihabı azaltabilen ve bir dizi ciddi rahatsızlığı önleyebilen anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. İnflamasyonu ve iltihaplı arterlerin neden olduğu kan pıhtılaşma riskini azaltarak kalp krizini önleyebilir. 

  Lavanta çayı ayrıca kasların ve eklemlerin iltihaplanmasını azaltarak ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Lavantanın rahatlatıcı kokusu kas spazmlarını da en aza indirir.

   

   

  Kalp sağlığına faydalıdır

  Bu özel çay, antikoagülan ve kolesterol düşürücü özelliklere sahiptir, bu da onu kalp için harika bir tonik yapar. Arterlerde ve kan damarlarında plak olarak toplanan LDL kolesterol seviyelerini düşürerek, aynı zamanda kan pıhtılaşma olasılığını azaltmak için kanı incelterek, ateroskleroz, kalp krizi ve felç riskini önemli ölçüde azaltır.

   

   

  Bağırsak sağlığına faydalıdır

  Lavanta çayı, soğuk algınlığı ve gribi iyileştirmeye yardımcı olabilecek yüksek miktarda antioksidan ve antibakteriyel bileşik içerir. 

  Lavanta çayı C vitamini, kalsiyum ve magnezyum içerir. Bu besinler bağışıklık sağlığını destekler ve insan vücudunun bakteriyel, fungal ve viral enfeksiyonlarla savaşmasını kolaylaştırır.

   

   

  Vücudu detoksifiye eder

  Lavanta çayı içtiğinizde, antioksidanlar zararlı yan etkilere neden olabilecek toksinleri ortadan kaldırmak için çalışır. Bu antioksidanlar, kirlilik, aşırı alkol ve sigara içmenin neden olduğu serbest radikalleri ortadan kaldırmada etkilidir. 

  Serbest radikaller insan hücrelerine zarar verir ve oksidatif stres olarak bilinen bir süreçle mutasyona uğramasına veya bozulmasına neden olur. Serbest radikaller, belirli kanser türlerinde artmış bir risk ile ilişkilendirilmiştir ve yaşlanma sürecini hızlandırır.

   

   

  Sindirim sağlığını destekler

  Lavanta çayı, ishalden, bulantı ve mide kramplarına kadar sindirim sorunlarını hafifletmeye yardımcı olur. Lavantanın anti-inflamatuar özellikleri, mide ağrısını ortadan kaldırarak, tahriş olmuş mide kaslarını yatıştırır. Aynı antispazmodik etkiler hazımsızlık, gaz ve şişkinliği hafifletmeye de yardımcı olur.

  Lavantanın güçlü kokusu sindirim süreçlerini düzene sokma konusunda etkilidir. Lavanta kokusu, vücudun gıdaları daha verimli bir şekilde parçalanmasına yardımcı olan safra üretimini uyarır. Lavantanın sakinleştirici aroması, beyindeki kimyasal reaksiyonları tetikleyerek bulantıyı da tedavi edebilir.

   

   

  Solunum sağlığına faydalıdır

  Lavanta çayı solunum problemleri yaşayan insanların solunum yollarını açmaya yardımcı olabilir. Lavantanın anti-inflamatuar özellikleri, boğaz ve göğüsteki iltihaplı kasları yatıştırır ve nefes almayı kolaylaştırır. 

  Lavanta çayının antibakteriyel özellikleri ayrıca göğüs soğuk algınlığı ve tıkanıklığa neden olabilecek bakterileri ortadan kaldırmaya da yardımcı olur.

   

   

  Duygudurum bozukluklarını iyileştirir

  Lavanta, kaygı, depresyon ve yorgunluğa yardımcı olmak için aromaterapi ajanı ve takviyesi olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.

  Çalışmalar, lavantadaki bileşiklerin beynin belirli bölgelerindeki aktiviteyi uyarabildiğini ve beyin hücreleri arasındaki dürtülerin ruh halini artıracak ve sakinleştirici bir etki oluşturacak şekilde iletimini etkileyebileceğini belirtmektedir.

  Hem lavanta özü kokusunun hem de oral lavanta yağı preparatlarının ruh halini iyileştirdiği ve zihni sakinleştirdiği belirtilmiştir ancak lavanta çayının benzer faydalar sağlayıp sağlayamayacağı belirgin değildir.

   

  İlginizi Çekebilir  Gluten İntoleransı Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

   

  Adet kramplarını yatıştırır

  Adet döneminden önce veya adet sırasında alt karın bölgesinde oluşan kramplar, kadınlar arasında yaygın bir durumdur. Lavanta bu rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olur.

  İran’daki 200 genç yetişkin kadında yapılan bir çalışma, adet döngüsünün ilk 3 gününde günde 30 dakika lavanta kokusunun, kontrol grubuna kıyasla (2 ay sonra) daha az ağrılı kramplara yol açtığını buldu.

  Diğer araştırmalar, lavanta esansiyel yağı ile yapılan masajın menstrüel kramplara yardımcı olduğunu göstermektedir. Lavanta çayı içmek de böyle bir rahatlatıcı etkiye sahiptir.

   

   

  Lavanta çayının cilde faydaları

  Lavantada bulunan antioksidanlar ve uçucu bileşikler, hücresel metabolizmanın yan ürünleri olan serbest radikalleri nötralize edebilir.

  Bu serbest radikaller kronik hastalığa, erken yaşlanma belirtilerine, kırışıklıklara ve iltihaplanmaya neden olur. Lavanta çayı bu semptomları hafifletir, cildin genç görünümüne yardımcı olur.

   

   

   

   

  Lavanta Çayı Zararları

  Lavanta çayı çok az yan etkiye sahiptir, bunların çoğu kullanım talimatlarını izleyerek önlenebilir. Lavanta çayı içerken akılda tutulması gereken birkaç önemli nokta şöyledir;

   

  Hormon etkileri

  Lavanta, erkeklerde meme dokusunda bir büyüme ile ilişkilidir. Lavanta kullanımının sona erdirilmesi tipik olarak bu yan etkiyi tersine çevirir. Uzmanlar, ergenlik geçirmemiş erkekler için lavanta çayı tüketiminin sınırlandırılmasını önermektedir.

  Hamile kadınlar, östrojen hormonunu taklit etme kabiliyeti nedeniyle lavanta çayı içerken dikkatli olmalıdır. Hamile veya emzirirken bitki çayları tüketmeden önce mutlaka doktora danışmak gerekir.

   

  Alerjiler

  Lavanta çiçekleri veya benzeri çiçekli bitkilere alerjisi olan insanlar, lavanta çayı içmekten kaçınmalıdır. Bu çiçeklere duyarlı insanlar, nefes almada zorluk, deri döküntüsü ve boğaz tahrişini içeren alerjik bir reaksiyon geliştirebilir.

   

  Lavanta çayının diğer yan etkileri cilt tahrişi, bulantı, aşırı tüketildiğinde kusmayı içerir. 

   

   

  Lavanta Çayı Nasıl Yapılır?

  Lavanta çayı, çay poşetleri veya tomurcukları kullanılarak yapılabilir. Çiçek tomurcukları taze ve kuru olabilir.

  Çay poşetleri yerine tomurcuklarla demlenen çay daha iyidir. Daha taze bir lezzet sunar ve çay poşeti çeşitlerinden daha kaliteli çiçek ve tomurcuklar içerir.

   

   

  Lavanta Çayı Tarifi

   

  Malzemeler

  • 250 ml su
  • 2 yemek kaşığı taze lavanta tomurcukları veya kurutulmuş lavanta çiçekleri

   

  Yapılışı

  – Öncelikle suyu kaynatın.

  – Taze lavanta çiçeklerini bir çay kıskacına veya bir süzgece koyup bir çay bardağına yerleştirin.

  – Kaynar suyu fincana dökün.

  – Lavanta çiçeklerini sıcak suda 8 ila 10 dakika bekletin. Ne kadar uzun demlerseniz, lezzeti o kadar güçlü olur.

  – Çay demliğini çıkarın ya da ince bir süzgeç kullanarak çiçeklerini süzün.

  – Olduğu gibi için veya bal, şeker veya limon gibi tatlandırıcılar ekleyin.

   

  İlginizi Çekebilir  Kadınlar için Protein Tozu Önerileri ve Kullanımı

  Sonuç olarak;

  Lavanta çayı içmek, zor bir günün ardından rahatlamak ve gevşemek için harika bir yoldur. Bağışıklık sistemini güçlendirebilecek ve iltihabı azaltarak ağrıyı hafifletebilecek sağlıklı bileşiklerle doludur.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ