Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm -Zeytinyağı-

   

  Saç dökülmesi, hayatımızın bir noktasında hepimizin karşı karşıya olduğu bir sorundur. Duş, kirlilik, kepek ile birlikte kullandığımız sudaki değişime bağlı olabilir.

  Sebebi ne olursa olsun, saç dökülmesiyle uğraşmak kolay değildir.

  Genellikle piyasada mevcut olan çeşitli ürünleri deneyerek bir çözüm bulmaya çalışırız. Fakat farklı ürünleri denemenin, iyi olmaktan daha fazla zarara neden olabileceği gerçeğini fark edemeyiz.

  Herhangi bir yan etkisi olmayan doğal bir madde kullanarak saç dökülmesini tedavi etmek için doğal çareler var mı? Bunun için mutfağımızda her gün elimizin altında kullandığımız bir malzeme var. Zeytinyağı…

  “Zeytinyağı saç dökülmesine iyi gelir mi”, “zeytinyağı saç dökülmesini önler mi?” İşte soruların cevapları…

  Saç Dökülmesine Zeytinyağı

  Antioksidanlar bakımından zengin olan zeytinyağı, saçta oluşabilecek her türlü zararı önleyerek, saç telleri ve kafa derisini sağlıklı tutar.

  Ayrıca saçı beslemede ve derinlemesine bakımda yardımcı olacak temel besinleri ve yağları içerir. Zeytinyağı, içeriğinde bulunan omega-6 yağ asitleri nedeniyle saçın kırılmasını önler.

  İşte saç dökülmesi için zeytinyağı tarifleri…

   

   

  saç dökülmesi için zeytinyağı maskesi

   

   

  Saç Dökülmesine Zeytinyağı Maskesi

   

   

  Zeytinyağı ve zencefil

  Zencefil, saç derisini uyarır ve zeytinyağıyla birlikte kullanıldığında ısınma özelliklerine sahiptir, kafa derisinde kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur. Bu, sonuçta saç büyümesini teşvik eder.

   

  Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı zencefil ezmesi

   

  Nasıl yapılır?

  Bir macun yapmak için bir parça taze zencefile zeytinyağı ekleyin ve her iki malzemeyi de iyice karıştırın. Baş parmağınızla saça hafifçe masaj yaparak uygulayın.

  Saç derisini kapladıktan sonra yaklaşık 5 dakika masaj yapmaya devam edin. 30 dakika bekleyin ve yağın derinize nüfus etmesine izin verin. 30 dakika sonra saçınızı yumuşak veya ılık suyla ve hafif bir şampuanla yıkayın.

  Bunu haftada en az 2-3 kez tekrarlayın.

   

   

  Saç dökülmesine zeytinyağı sarımsak

  Sarımsağın antimikrobiyal özellikleri, herhangi bir kafa derisi enfeksiyonunun tedavisine yardımcı olur ve böylece kafa derisini sağlıklı tutar.

   

  Malzemeler

  • ¼ zeytinyağı
  • Bir avuç sarımsak

   

  Nasıl yapılır?

  Sarımsağın kabuğunu soyun ve zeytinyağı ile karıştırın. Bununla ince bir macun oluşturun.

  Şimdi bu macunu kafa derisine sürmeye başlayın. Saç derisini kapladıktan sonra saçınıza tamamen uygulamak için saçlarınıza ellerinizle masaj yapın.

  Karışımı 45 dakika bekletin ve sonra hafif şampuan kullanarak durulayın. Daha iyi sonuç için, haftada en az 2-3 kez kullanabilirsiniz.

   

  İlginizi Çekebilir  Enginarın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

   

  Zeytinyağı ve Tarçın

  Tarçın, antifungal, antiviral ve antioksidan özelliklere sahiptir. Aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırmaya ve saçların yeniden büyümesine yardımcı olur.

   

  Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı tarçın
  • 1 yemek kaşığı bal

   

  Nasıl yapılır?

  Temiz bir kaseye zeytinyağı, toz tarçın ve balı ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve saçınıza ve saç diplerine uygulayın.

  Karışımı 15 dakika bekletin. Saçınızı bone ile kapatabilirsiniz. 15 dakika sonra ılık su ve şampuanla durulayın. Bunu haftada en az 1-2 kez tekrarlayın.

   

   

  Saç dökülmesine yumurta ve zeytinyağı

  Yumurta, saç büyümesi için ideal olan besin maddelerinden oluşan bir depodur. Zeytinyağı ve yumurta kombinasyonu kafa derisi üzerinde yağ üretimini kontrol edecek ve saç dökülmesini önleyecektir. 

   

  Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2 yumurta akı

   

  Nasıl yapılır?

  Temiz bir kaba yumurta akı ve zeytinyağını alın. Onları iyice çırpın ve bunu kafa derisi ve saç köklerinden uçlara doğru uygulayın.

  Dağınıklığı önlemek için bir bone kullanın ve 20 dakika bekleyin. Ardından şampuan ve soğuk suyla yıkayın. Daha iyi sonuçlar için haftada 1-2 kez uygulayın.

   

   

  Zeytinyağı ve biberiye yağı

  Biberiye yağı, hormonla ilişkili saç dökülmesinin tedavisinde çok faydalıdır. Ayrıca kafa derisindeki kaşıntıyı hafifletir. Zeytinyağı ile birlikte, kafa derisindeki yağ üretiminin kontrolünde de etkili bir şekilde çalışır.

   

  Malzemeler

  • 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Birkaç damla biberiye

   

  Nasıl yapılır?

  Zeytinyağı ve birkaç damla biberiye yağını karıştırın. Bunları hafifçe ısıtın ve ardından saç derisine ve saçınıza uygulayın. Karışımı 30 dakika bekletin.

  Normal veya ılık suyla durulayın. Haftada 2-3 kez uygulamak, daha iyi sonuçlar verecektir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ