Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm -Zeytinyağı-

Saç dökülmesi, hayatımızın bir noktasında hepimizin karşı karşıya olduğu bir sorundur. Duş, kirlilik, kepek ile birlikte kullandığımız sudaki değişime bağlı olabilir.

Sebebi ne olursa olsun, saç dökülmesiyle uğraşmak kolay değildir.

Genellikle piyasada mevcut olan çeşitli ürünleri deneyerek bir çözüm bulmaya çalışırız. Fakat farklı ürünleri denemenin, iyi olmaktan daha fazla zarara neden olabileceği gerçeğini fark edemeyiz.

Herhangi bir yan etkisi olmayan doğal bir madde kullanarak saç dökülmesini tedavi etmek için doğal çareler var mı? Bunun için mutfağımızda her gün elimizin altında kullandığımız bir malzeme var. Zeytinyağı…

“Zeytinyağı saç dökülmesine iyi gelir mi”, “zeytinyağı saç dökülmesini önler mi?” İşte soruların cevapları…

Saç Dökülmesine Zeytinyağı

Antioksidanlar bakımından zengin olan zeytinyağı, saçta oluşabilecek her türlü zararı önleyerek, saç telleri ve kafa derisini sağlıklı tutar.

Ayrıca saçı beslemede ve derinlemesine bakımda yardımcı olacak temel besinleri ve yağları içerir.

Zeytinyağı, içeriğinde bulunan omega 6 yağ asitleri nedeniyle saçın kırılmasını önler.

Zeytinyağının Saça Faydaları Nelerdir?

DHT üretimini azaltır

Saç dökülmesinin en büyük nedenlerinden biri dihidrotestosteron üretimidir. Bu hormon saç folikülüne saldırır ve onu zayıflatarak saç dökülmesine neden olur. 

Zeytinyağı, testosteronu DHT’ye dönüştüren bir enzim olan 5-alfa redüktazı inhibe eden oleik asit içerir ve yüksek seviyeleri saç dökülmesine neden olabilir.

Düzenli zeytinyağı kullanımı, DHT üretimini engellemeye yardımcı olur ve böylece saç dökülmesini azaltır.

Saç hasarını önler

Zeytinyağı antioksidanlar açısından zengindir. Bu antioksidanlar saç derisi ve saç sağlığını korumaya yardımcı olur ve onları serbest radikal hasarından korur.

Serbest radikaller, hücre hasarına neden olan kararsız moleküllerdir. Antioksidanlar, serbest radikalleri stabilize etmeye ve hasarı önlemeye yardımcı olur.

Saçı besler

Zeytinyağı kan dolaşımını iyileştirir ve folikülleri temel besinler ve doymamış yağlarla besler. Aynı zamanda saç şaftındaki nemi kapatmaya, kuruluğu önlemeye ve saçı daha kolay yönetilebilir hale getirmeye yardımcı olur.

Kırıkları azaltır

Yağ, kuruluğu engellediği için kırılmaları azaltarak saçların gür ve hacimli kalmasına da yardımcı olur. Bunu, zengin omega 3 yağ asitleri içeriğiyle saç telini yumuşatarak ve güçlendirerek, saçın kopmasını önleyerek yapar.

Saç derisini yatıştırır

Zeytinyağı, ağırlaşmış saç derisini yatıştırmaya, kaşıntı ve kepek gibi sorunları tedavi etmeye yardımcı olabilir. Kepek ve tıkanmış foliküller saç dökülmesinin önde gelen nedenleridir.

Saçın büyümesine yardımcı olur

Bir çalışma, zeytinyağının bir bileşeni olan oleuropeinin topikal uygulamasının saç büyümesini indüklediğini gösterdi. Zeytinyağı uygulamak ve kafa derisine masaj yapmak da kan dolaşımını iyileştirir ve bu da saç büyümesini destekler.

İşte saç dökülmesi için kullanılabilecek zeytinyağı tarifleri…

Saç Dökülmesine Zeytinyağı Maskesi

Zeytinyağı ve zencefil

Zencefil, saç derisini uyarır ve zeytinyağıyla birlikte kullanıldığında ısınma özelliklerine sahiptir, kafa derisinde kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur. Bu, sonuçta saç büyümesini teşvik eder.

Malzemeler

 • Bir yemek kaşığı zeytinyağı
 • Bir yemek kaşığı zencefil ezmesi 

Nasıl yapılır?

Bir macun yapmak için bir parça taze zencefile zeytinyağı ekleyin ve her iki malzemeyi de iyice karıştırın. Baş parmağınızla saça hafifçe masaj yaparak uygulayın.

Saç derisini kapladıktan sonra yaklaşık beş dakika masaj yapmaya devam edin. Yarım saat bekleyin ve yağın derinize nüfus etmesine izin verin. Yarım saat sonra saçınızı yumuşak veya ılık suyla ve hafif bir şampuanla yıkayın.

Bunu haftada en az iki ya da üç kez tekrarlayın.

saç dökülmesi için zeytinyağı maskesi

Saç dökülmesine zeytinyağı sarımsak

Sarımsağın antimikrobiyal özellikleri, herhangi bir kafa derisi enfeksiyonunun tedavisine yardımcı olur ve böylece kafa derisini sağlıklı tutar. 

Malzemeler

 • Çeyrek kaşık zeytinyağı
 • Bir avuç sarımsak 

Nasıl yapılır?

Sarımsağın kabuğunu soyun ve zeytinyağı ile karıştırın. Bununla ince bir macun oluşturun.

Şimdi bu macunu kafa derisine sürmeye başlayın. Saç derisini kapladıktan sonra saçınıza tamamen uygulamak için saçlarınıza ellerinizle masaj yapın.

Karışımı kırk beş dakika bekletin ve sonra hafif şampuan kullanarak durulayın. Daha iyi sonuç için, haftada en az iki ya da üç kez kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı ve Tarçın

Tarçın, antifungal, antiviral ve antioksidan özelliklere sahiptir. Aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırmaya ve saçların yeniden büyümesine yardımcı olur. 

Malzemeler

 • Bir yemek kaşığı zeytinyağı
 • Bir yemek kaşığı tarçın
 • Bir yemek kaşığı bal 

Nasıl yapılır?

Temiz bir kaseye zeytinyağı, toz tarçın ve balı ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve saçınıza ve saç diplerine uygulayın.

Karışımı on beş dakika bekletin. Saçınızı bone ile kapatabilirsiniz. On beş dakika sonra ılık su ve şampuanla durulayın. Bunu haftada en az bir ya da iki kez tekrarlayın. 

Saç dökülmesine yumurta ve zeytinyağı

Yumurta, saç büyümesi için ideal olan besin maddelerinden oluşan bir depodur. Zeytinyağı ve yumurta kombinasyonu kafa derisi üzerinde yağ üretimini kontrol edecek ve saç dökülmesini önleyecektir. 

Malzemeler

 • İki yemek kaşığı zeytinyağı
 • İki yumurta akı 

Nasıl yapılır?

Temiz bir kaba yumurta akı ve zeytinyağını alın. Onları iyice çırpın ve bunu kafa derisi ve saç köklerinden uçlara doğru uygulayın.

Dağınıklığı önlemek için bir bone kullanın ve yirmi dakika bekleyin. Ardından şampuan ve soğuk suyla yıkayın. Daha iyi sonuçlar için haftada bir ya da iki kez uygulayın. 

Zeytinyağı ve biberiye yağı

Biberiye yağı, hormonla ilişkili saç dökülmesinin tedavisinde çok faydalıdır. Ayrıca kafa derisindeki kaşıntıyı hafifletir. Zeytinyağı ile birlikte, kafa derisindeki yağ üretiminin kontrolünde de etkili bir şekilde çalışır.

Malzemeler

 • İki ya da üç yemek kaşığı zeytinyağı
 • Birkaç damla biberiye

Nasıl yapılır?

Zeytinyağı ve birkaç damla biberiye yağını karıştırın. Bunları hafifçe ısıtın ve ardından saç derisine ve saçınıza uygulayın. Karışımı yarım saat bekletin.

Normal veya ılık suyla durulayın. Haftada iki ya da üç kez uygulamak, daha iyi sonuçlar verecektir.

Saçların yeniden çıkması için Hint Yağı ve Zeytinyağı

Saçlar için hint yağı ve zeytinyağı karışımı, kafa derisinde saçla kaplı olmayan alanlarda bile saçların yeniden büyümesini desteklemeye yardımcı olur. 

Yağ, saç büyümesi üzerinde zengin antioksidanları ve asitleri ile büyük fayda sağlar. İhtiyacınız olan şey, bu saç maskesini düzenli olarak kullanmak ve sonuçları almak için köklere ve saç derisine iyice uygulamaktır.

Malzemeler

 • Bir yemek kaşığı zeytinyağı
 • İki damla limon suyu
 • Bir yemek kaşığı hint yağı

Nasıl yapılır?

– Gerekli üç malzemeyi bir kapta karıştırın.

– Köklere ve saç derisine iyice uygulayın. İki saat bekletin. Soğuk suyla durulayın.

– Haftada bir kez uygulanabilir.

Saç dökülmesi için Zeytinyağı ve Hindistan Cevizi Yağı

Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ile karıştırıldığında saç dökülmesi için mükemmel bir çaredir. Zeytinyağının saç dökülmesine faydaları her hafta uygulandığında ortaya çıkar.

Zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı maskesi, saçı nemlendirmeye, saç köklerini derinlemesine beslemeye ve güçlendirmeye yardımcı olur, böylece saç dökülmesini büyük ölçüde azaltır.

Malzemeler

 • İki yemek kaşığı zeytinyağı
 • Bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağı

Nasıl yapılır?

– Her iki malzemeyi de bir kapta karıştırın. Biraz ısıtın.

– Yağı kafa derisine ve köklere uygulayın. İyice masaj yapın.

– Dilediğiniz gibi iki saat veya bir gece bekletin. Durulayın.

– Haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Saç Dökülmesi ve Kepek İçin Zeytinyağı ve Limon

Saçlar için zeytinyağı ve limon kepek sorunlarını tedavi etmek için inanılmaz bir saç maskesidir. Karışım kepekle savaşmaya, kafa derisini derinlemesine temizlemeye ve kafa derisi enfeksiyonlarını azaltmaya önemli ölçüde yardımcı olur.

Saç derisindeki pullanma ve tozu da azaltır.

Malzemeler

 • İki yemek kaşığı zeytinyağı.
 • Birkaç damla limon suyu.

Nasıl yapılır?

– Malzemeleri karıştırın.

– Saç köklerine ve saç derisine eşit olarak uygulayın. Üç saat bekletin.

– Soğuk suyla durulayın.

– On günde bir tekrarlayabilirsiniz.

Saç Uzaması İçin Zeytinyağı ve Bal

Zeytinyağı, antioksidanları ve balın zenginliği ile saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olacak ve saç dökülmesini azaltmak için fayda sağlayacaktır. Ayrıca, saçın yoğunluğu, saç yenilenmesiyle kademeli olarak artar.

Malzemeler

 • Üç yemek kaşığı zeytinyağı
 • Bir yemek kaşığı bal
 • Bir E vitamini kapsülü

Nasıl yapılır?

– Bir kapta gerekli miktarları alın ve iyice karıştırın.

– E vitamini kapsülündeki yağı sıkın. İyice çırpın.

– Karışımı saç diplerine ve uçlarına eşit parçalar halinde saça uygulayın.

– Saç maskesi ile saçı eşit şekilde örtün. İki saat bekletin. Şampuanla durulayın.

– Kuru saçlar için haftada iki kez ve sağlıklı saçlar için haftada bir kez tekrarlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ