Zeytinyağı Saç Dökülmesini Tedavi Edebilir mi?

 

 

Saç dökülmesi, hayatımızın bir noktasında hepimizin karşı karşıya olduğu bir sorundur. Duş, kirlilik, kepek ile birlikte kullandığımız sudaki değişime bağlı olabilir.

 

Sebebi ne olursa olsun, saç dökülmesiyle uğraşmak kolay değildir.

 

Genellikle piyasada mevcut olan çeşitli ürünleri deneyerek bir çözüm bulmaya çalışırız. Fakat farklı ürünleri denemenin, iyi olmaktan daha fazla zarara neden olabileceği gerçeğini fark edemeyiz.

 

Bundan kaçınmak için, herhangi bir yan etkisi olmayan doğal bir madde kullanarak saç dökülmesini tedavi etmek için bu yazıda doğal çareler bulacaksınız.

 

Kullanacağınız malzeme herkesin mutfağında rahatlıkla bulabileceği bir şey, zeytinyağı.

 

 

 

Neden Zeytinyağı?

 

Antioksidanlar bakımından zengin olan zeytinyağı saçınızda oluşabilecek her türlü zararı önleyerek, saçlarınızı ve saç derisini sağlıklı tutar.

 

Ayrıca saçı beslemede ve derinlemesine bakımda yardımcı olacak temel besinleri ve yağları içerir. Zeytinyağı, içinde bulunan omega-6 yağ asitleri nedeniyle saçın kırılmasını önler.

 

İşte saç dökülmesini etkili bir şekilde tedavi etmede size yardımcı olacak zeytinyağı ve diğer doğal maddelerle ilgili bazı ilaçlar…

 

 

 

 

Zeytinyağı ve zencefil

 

Zencefil, saç derisini uyaran ve zeytinyağıyla birlikte kullanıldığında ısınma özelliklerine sahiptir, kafa derisinin kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur. Bu sonuçta saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olacaktır.

 

 

Malzemeler

 

 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı

 

 • 1 çorba kaşığı zencefil ezmesi

 

 

Nasıl yapılır?

 

Bir macun yapmak için bir parça taze zencefili karıştırın. Buna zeytinyağı ekleyin ve her iki malzemeyi de iyice karıştırın. Bunu baş parmağınızla uygulamaya başlayın ve hafifçe masaj yapın.

 

Saç derisini kapladıktan sonra yaklaşık 5 dakika masaj yapmaya devam edin. 30 dakika bekletin ve yağın derinize nüfus etmesine izin verin. 30 dakika sonra saçınızı yumuşak veya ılık suyla ve hafif bir sülfat içermeyen şampuanla birlikte yıkayın.

 

Bu ilacı haftada en az 2-3 kez tekrarlayın.

 

 

 

Zeytinyağı ve Sarımsak

 

Sarımsağın antimikrobiyal özellikleri, herhangi bir kafa derisi enfeksiyonunun tedavisine yardımcı olur ve böylece kafa derisini sağlıklı tutar.

 

 

Malzemeler

 

 • ¼ zeytinyağı

 

 • Bir avuç sarımsak

 

 

Nasıl yapılır?

 

Sarımsağın kabuğunu soyun ve zeytinyağı ile karıştırın. Bununla ince bir macun oluşturun.

 

Şimdi bu macunu kafa derisine sürmeye başlayın. Saç derisini kapladıktan sonra saçınıza tamamen uygulamak için saçlarınıza ellerinizle masaj yapın.

 

Karışımı 45 dakika bekletin ve sonra hafif bir sülfatsız şampuan kullanarak durulayın. Daha iyi sonuçlar istiyorsanız, haftada en az 2-3 kez kullanabilirsiniz.

 

 

 

Zeytinyağı ve Tarçın

 

Tarçın, antifungal, antiviral ve antioksidan özelliklere sahiptir. Aynı zamanda kan dolaşımını arttırmaya ve saçların yeniden büyümesine yardımcı olur.

 

 

Malzemeler

 

 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı

 

 • 1 çorba kaşığı tarçın

 

 • 1 çorba kaşığı bal

 

 

Nasıl yapılır?

 

Temiz bir kaseye zeytinyağı, toz tarçın ve bal ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve saçınıza ve saç diplerine uygulayın.

 

Karışımı 15 dakika bekletin. Saçınızı bone ile kapatabilirsiniz. 15 dakika sonra ılık su ve sülfatsız bir şampuanla durulayın. Bunu haftada en az 1-2 kez tekrarlayın.

 

 

 

Zeytinyağı ve Yumurta

 

Yumurta, saç büyümesi için ideal olan besin maddelerinden oluşan bir depodur. Zeytinyağı ve yumurta kombinasyonu kafa derisi üzerinde yağ üretimini kontrol edecek ve saç dökülmesini düzenleyecektir.

 

 

Malzemeler

 

 • 2 çorba kaşığı zeytinyağı

 

 • 2 yumurta akı

 

 

Nasıl yapılır?

 

Temiz bir kaba yumurta akı ve zeytinyağını alın. Onları iyice çırpın ve bunu kafa derisi ve saç köklerinden uçlara doğru uygulayın.

 

Dağınıklığı önlemek için bir bone kullanın ve 20 dakika bekleyin. Ardından sülfatsız bir şampuan ve soğuk suyla yıkayın. Daha iyi sonuçlar için haftada 1-2 kez uygulayın.

 

 

 

Zeytinyağı ve Biberiye Yağı

 

Biberiye yağı, hormonla ilişkili saç dökülmesinin tedavisinde çok faydalıdır. Ayrıca kafa derisindeki kaşıntıyı hafifletir. Zeytinyağı ile birlikte, kafa derisindeki yağ üretiminin kontrolünde de etkili bir şekilde çalışır.

 

 

Malzemeler

 

 • 2-3 çorba kaşığı zeytinyağı

 

 • Birkaç damla biberiye

 

 

Nasıl yapılır?

Zeytinyağı ve birkaç damla biberiye yağını karıştırın. Bunları hafifçe ısıtın ve ardından saç derisine ve saçınıza uygulayın. Karışımı 30 dakika bekletin.

 

Normal veya ılık suyla durulayın. Haftada 2-3 kez uygulamak daha iyi sonuçlar verecektir.

 

 

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için binlerce abonenin arasına sen de katıl!

Delivered by FeedBurner

diyetz.com
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ