Zeytinyağı İçmek Faydalı mı? Zeytinyağı İçmenin Faydaları

  Zeytinyağı İçmek Faydalı mı? Zeytinyağı İçmenin Faydası ve Zararı

  Zeytinyağı süper bir kahraman gibidir adeta. Çok eski dönemlerden beri insanlara şifa kaynağı olmuş sıvı altındır. Kronik hastalıkları önlemekten, kozmetik problemlere kadar karşılaşabileceğimiz birçok sorunun çözümünde kullanılmaktadır.

  Siz zeytinyağını sadece yemek pişirirken ve salataya sos olarak mı kullanıyorsunuz bilmiyorum ama faydalı olduğunu düşündüğü için birçok kişi sabahları aç karnına zeytinyağı içiyor. 

  Yatmadan önce zeytinyağı içmenin faydalı olduğu düşünülse de, sabahları zeytinyağı içmenin daha faydalı olduğu uzmanlarca belirtiliyor. 

  aç karnına zeytinyağı içmenin faydaları

  Bu durumda aklımıza “zeytinyağı içmek faydalı mı” “zeytinyağı içmek neye iyi gelir”, “zeytinyağı içmek kabızlığa iyi gelir mi”, “zeytinyağı içmek kilo aldırır mı” soruları geliyor.

  Şimdi merak ettiklerinizi cevaplama zamanı…Başlayalım zeytinyağı içmenin faydalarını anlatmaya…

  Zeytinyağı İçmenin Yararları Neler?

  Araştırmalar, zeytinyağı içmenin bazı sağlık yararları olduğunu gösteriyor. Nedir bu faydalar?

  Sağlıklı yağ alımını karşılar

  • Zeytinyağı, MUFA’ların en zengin bitki kaynaklarından biri. Zeytinyağı içmek, bu türden yağ ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. MUFA’lar özellikle kalp sağlığı için faydalı ve kalp hastalığı riskini azaltır.
  • Her gün zeytinyağı içmek bu yağları yeterince alamayanlar için sağlıklıdır. 

  Kabızlığa zeytinyağı içmek

  • Zeytinyağı içmek, kabızlığı giderir. Bu konuyla ilgili 4 haftalık bir çalışma yapılmış ve kabızlık sorunu yaşayan 50 hemodiyaliz hastasına, günde yaklaşık 1 çay kaşığı (4 ml) zeytinyağı verilmiş. Çalışmanın sonunda hastaların dışkısının önemli ölçüde yumuşadığı tespit edilmiş. 
  • Hatta kabızlık için zeytinyağı içmenin yaygın olarak kullanılan, dışkı yumuşatıcısı mineral yağlar kadar etkili olduğu bulunmuş.

  Kalp sağlığına faydası

  • Zeytinyağında bulunan oleik asit kalp sağlığı için faydalı bir bileşik. Diğer yağ kaynaklarının yerine zeytinyağı kullanıldığında kalp hastalığı riskini azaltır. 
  • Birçok çalışma, zeytinyağı tüketimi yüksek olanların, kalp hastalığı riskinin de düşük olduğunu göstermiştir.

  Kolesterol

  • Sızma zeytinyağı, damarların daralmasına neden olan kötü kolesterolü düşürür. 
  • Zeytinyağı LDL moleküllerini kalp hastalıklarının riskini artıran oksidatif hasardan koruyan oleuropeinin yanı sıra oleocanthal bileşiği içerir. 
  • Zeytinyağı vücuttaki iyi kolesterolü yükseltir, bu da koruyucu bir rol oynar; kalp krizi ve felçlerin ardındaki temel neden olan istenmeyen kan pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olur.

  Kemik sağlığı

  • Düzenli zeytinyağı içmek, kandaki kalsiyum seviyelerini iyileştirir. Bu nedenle osteoporoz riskini azaltır.
  • Günde 20 ml zeytinyağı içen 523 kadınla yapılan bir araştırma, günde bu miktardan daha az tüketenlere göre, belirgin şekilde daha yüksek kemik yoğunluğu tespit etmiştir. 

  Bağışıklığı güçlendirme

  • Sızma zeytinyağının antioksidan içeriği, bağışıklık sistemini güçlendirerek, enfeksiyonlara dirençli olmayı sağlar. 
  • Zeytinyağında var olan bu antioksidanlar diğer bitkisel yağlarda bulunmaz.

  Tansiyon

  • Araştırmacılar, zeytinyağındaki oleik asidin vücutta kolayca emildiğini ve dolayısıyla kan basıncını düşürdüğünü belirtiyor. Sağlıklı tekli doymamış yağ içeriği ile kalbin yaşlanmasını da yavaşlatır.

  Kan şekerini dengeleme

  • 25 sağlıklı kişiyle yapılan bir çalışma, zeytinyağı içeren bir yemekten 2 saat sonra kan şekerinde % 22’lik bir azalma tespit etmiştir.

  İltihabı azaltma

  • Zeytinyağındaki oleocanthal gibi bileşikler iltihap önleyici etkiye sahiptir. Ağrı kesici ilaçlara benzer ağrı kesici etkisi var.

  Zeytinyağı içmenin zararları neler?

  Zeytinyağı içmenin bazı yararları varken, dikkate alınması gereken olumsuz tarafları da var.

  Zeytinyağı içmek kilo yapar mı?

  1 yemek kaşığı (15 ml) zeytinyağı 120 kalori içerir ki; bu da yüksek bir değerdir. Günlük yakılan kaloriden daha fazla kalori almak, kilo aldırır.

  Bu yüzden “aç karnına zeytinyağı içmek zayıflatır mı” gibi soruların cevaplarını arayanlar, zeytinyağının kontrollü içilmesinin gerektiğini, aşırı tüketimin kilo alımına neden olabileceğini bilmelidir. 

  Zeytinyağı içmeyi düşünürken aşağıdakilere dikkat etmek gerekir:

  • Yemekle birlikte tüketildiğinde daha fazla fayda sağlar. Örneğin, domates ürünleri ile zeytinyağı tüketmek, hastalıklara karşı savaşan antioksidanların domatesteki emilimini önemli ölçüde artırır.
  • Zeytinyağı sağlıklı bir yağ kaynağı olsa da, doğal yiyecekler kadar besleyici değildir. Çok fazla içmek, diğer sağlıklı yağlar, sebzeler ve proteinler gibi daha sağlıklı yiyeceklerin yerini alabilir.
  • Potansiyel bir alerjendir. Nadir olmasına rağmen, zeytin poleni potansiyel bir alerjendir ve zeytinyağı içmek, bazı kişilerde kontakt dermatite neden olabilir. 

  Zeytinyağı ne kadar içilmeli?

  Araştırmalar zeytinyağının günlük 2 buçuk yemek kaşığına kadar güvenle tüketilebileceğini bildiriyor. Aşağıdaki günlük zeytinyağı dozları önerilmektedir:

  • Kabızlık için: 30 mL (yaklaşık 2 yemek kaşığı)
  • Yüksek tansiyon için: Beslenmenizin parçası olarak 30 ila 40 gram (2 ila 2 buçuk yemek kaşığı). Yani her gün bu miktarda zeytinyağı içiyorsanız, yemeklerinize daha fazlasını eklemeyin.
  • Yüksek kolesterol için: 23 gram (2 yemek kaşığından biraz az).
  • Kalp hastalıklarını önlemek için: 54 gram (yaklaşık 4 yemek kaşığı). Bu miktarda tüketiyorsanız yediğiniz diğer yiyeceklerin yağsız olmasına dikkat edin. Daha yüksek dozlar tüketildiğinde yan etki riski artar.

  Sağlıklı beslenmenin parçası olarak günde bir veya iki yemek kaşığı zeytinyağı içmek, kalp hastalığı riskini azaltır ve kilo vermeye yardımcı olur. Fakat, çok fazla kalori almamak için, diğer diyet yağların yerine sadece zeytinyağı tüketin.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ