Zeytinyağı İçmenin Faydaları ve Zararları

   

  Zeytinyağının sağlık yararları yaygın olarak kabul edilmektedir. Anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir ve hatta bazı kronik hastalıklara karşı koruma sağlar.

  Genellikle yemek pişirme ve salata sosu olarak kullanılsa da, bazen “zeytinyağı içmek faydalı mı” sorusu gündeme geliyor.

  “Aç karnına zeytinyağı içmek”, “sabahları zeytinyağı içmek”, “yatmadan önce zeytinyağı içmek” konusundaki faydalar merak ediliyor. Bu yazıda “zeytinyağı içmek neye iyi gelir”, “zeytinyağı içmek kabızlığa iyi gelir mi”, “zeytinyağı içmek kilo aldırır mı” sorularını cevaplayalım.

  Zeytinyağı İçmenin Faydaları

  Araştırmalar, zeytinyağı içmenin bazı sağlık yararları sağlayabileceğini göstermektedir.

   

   

  aç karnına zeytinyağı içmenin faydaları

   

   

  Önerilen sağlıklı yağ alımını karşılamaya yardımcı olur

  Çoğu insan yeterli miktarda yağ tüketir, ancak birçoğu belirli yağlarda, kuruyemişlerde, tohumlarda ve diğer bitki kaynaklarında bulunan doymamış yağ asitleri (PUFA) ve tekli doymamış yağ asitlerini (MUFA) yeterince alamaz.

  Beslenme kuralları gereği, günlük alınması gereken kalorinin % 20-35’ini özellikle PUFA’lar ve MUFA’lardan almak gerekir.

  Zeytinyağı, MUFA’ların en zengin bitki kaynaklarından biridir ve tüketilmesi, bu türden yağ ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. MUFA’lar özellikle kalp sağlığı için faydalıdır ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur.

  Bazı hayvansal ürünlerde MUFA’lar bulunur, ancak araştırmalar, en büyük sağlık yararlarının, bu yağın bitki bazlı kaynaklarını tüketerek elde edildiğini göstermektedir.

  Her gün zeytinyağı içmek bu yağların önerilen miktarlarını yeterince alamayanlar için sağlıklıdır.

   

   

  Kabızlığa zeytinyağı içmek

  Zeytinyağı içmek , 60 yaşın üzerindeki yetişkinlerin yaklaşık % 34’ünü etkileyen bir durum olan kabızlığı giderir. 4 haftalık bir çalışmada, kabızlık sorunu yaşayan 50 hemodiyaliz hastasına, günde yaklaşık 1 çay kaşığı (4 ml) zeytinyağı verilmesi önemli ölçüde dışkının yumuşamasına neden oldu.

   

  Zeytinyağı içmek bağırsakları çalıştırır mı?

  Ayrıca, kabızlık için zeytinyağı içmenin yaygın olarak kullanılan, dışkı yumuşatıcısı mineral yağlar kadar etkili olduğu bulunmuştur.

  50 yaşın üzerindeki 414 kişiden oluşan başka bir çalışmada, haftada 3’ten fazla bağırsak hareketi olanların % 97.7’sinin zeytinyağı alımının yüksek olduğu bulundu.

   

   

  Kalp sağlığına fayda sağlar

  Zeytinyağında bulunan oleik asit kalp sağlığı için faydalı bir bileşiktir. Diğer yağ kaynaklarının yerine zeytinyağı kullanıldığında kalp hastalığı riskini azaltır. Birçok çalışma, zeytinyağı tüketimi yüksek olanların, kalp hastalığı riskinin düştüğünü göstermiştir.

   

   

  Zeytinyağı içmenin diğer yararları

  Yukarıdaki faydalara ek olarak, zeytinyağı içmenin aşağıdaki etkileri de vardır:

   

  Kan şekerini dengeler

  25 sağlıklı bireyde yapılan bir çalışma, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, zeytinyağı içeren bir yemekten 2 saat sonra kan şekerinde % 22’lik bir azalma göstermiştir.

   

  Kemik sağlığını destekler

  Günde 20 ml zeytinyağı tüketen 523 kadında yapılan bir araştırma, günde bu miktardan daha az tüketmeye kıyasla, belirgin şekilde daha yüksek kemik yoğunluğu ile sonuçlanmıştır.

   

  İltihabı azaltır

  Zeytinyağındaki birkaç bileşik, oleokanthal dahil olmak üzere anti-inflamatuar etkilere sahiptir. Reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlara benzer ağrı kesici etkiler sağlar.

   

   

  Zeytinyağı İçmenin Zararları

  Zeytinyağı içmek, bazı potansiyel sağlık yararları sunarken, dikkate alınması gereken olumsuz tarafları da vardır.

   

  Zeytinyağı içmek zayıflatır mı?

  Zeytinyağı içmek kilo yapar mı?

  1 yemek kaşığı (15 ml) zeytinyağı 120 kalori içerir ki bu da yüksek bir değerdir. Günlük yakılan kaloriden daha fazla kalori tüketmek, kilo alımına neden olur.

  Ayrıca, son zamanlarda yapılan bir araştırma, artan MUFA alımının vücut ağırlığını da artırdığını, bu da zeytinyağının aşırı tüketildiği takdirde kilo alımına katkıda bulunabileceğini ortaya koymaktadır.

  Bu yüzden “aç karnına zeytinyağı içmek zayıflatır mı” gibi soruların cevaplarını arayanlar, zeytinyağının kontrollü içilmesinin gerektiğini, aşırı tüketimin kilo alımına neden olabileceğini bilmelidir.

   

  Zeytinyağı içmeyi düşünürken aşağıdakilere dikkat etmek gerekir:

  – Yemekle birlikte tüketildiğinde daha fazla fayda sağlar. Örneğin, domates ürünleri ile zeytinyağı tüketmek, hastalıklara karşı savaşan antioksidanların domateslerdeki emilimini önemli ölçüde artırır.

  – Sağlıklı yiyeceklerin yerini alabilir. Zeytinyağı sağlıklı bir yağ kaynağı olsa da, doğal yiyecekler kadar besleyici değildir. Çok fazla içmek, diğer sağlıklı yağlar, sebzeler ve proteinler gibi daha sağlıklı yiyeceklerin yerini alabilir.

  – Potansiyel alerjendir. Nadir olmasına rağmen, zeytin poleni potansiyel bir alerjendir ve zeytinyağı etkilenen bireylerde kontakt dermatite neden olabilir.

   

   

  Zeytinyağı içmek gerekir mi?

  Zeytinyağı, birçok sağlık yararı olan sağlıklı bir yağdır ve dengeli beslenmenin bir parçası olarak tüketilmelidir. Ancak zeytinyağı içmenin faydalı olup olmadığı açık değildir.

  Birçok çalışma, yemeklerde zeytinyağı kullanmanın faydalarını belgelemiştir ancak bu yağı içmeyi destekleyen araştırmalar sınırlıdır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ