Zeytinyağının Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Zeytinyağının Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Zeytinyağı, Akdeniz havzasında 8. yüzyılda üretilmeye başlamıştır. Günümüzde yemek pişirme, saç, yüz ve cilt güzelliği gibi farklı amaçlarla kullanılmaktadır.

  Yazıda “zeytinyağı ne işe yarar”, “zeytinyağında bulunan vitaminler nelerdir”, “zeytinyağı neye iyi gelir”, “zeytinyağı nerelerde kullanılır”, “zeytinyağı nasıl yapılır”, “zeytinyağı nasıl muhafaza edilir”,”zeytinyağı buzdolabında saklanır mı”, “zeytinyağı yan etkileri nelerdir” gibi sorulara değinilecektir.

  Zeytinyağı Nedir?

  Zeytin meyvesinin yağının çıkarılmasıyla elde edilir. Akdeniz havzasının geleneksel bir ağaç mahsulüdür ve dünya çapında oldukça popüler şekilde tüketilmektedir. 

  Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?

  Piyasada farklı çeşitleri vardır. Hepsi birbirinin aynı gibi görünse de aralarında belirgin farklılıklar vardır. 

  Sızma Zeytinyağı

  Olgun zeytinlerin işlenmesiyle elde edilir. En fazla 32 derecede ısıtılarak, hiçbir kimyasal madde içermeden elde edilir. Serbest yağ asitleri 0.8’i geçmeyen zeytinler, yoğun tad ve kokuya sahiptir.

  Rafine zeytinyağı

  Serbest yağ asidik oranı 3,5’dan yüksek olan yağlardır. Kaliteli olmayan ve rafine edilmiş bu çeşidi, kızartma ve hamur işleri için idealdir. Doğrudan tüketilmemesi tavsiye edilir. Salatalarda, kahvaltılarda kullanılması tavsiye edilmez.

  Riviera zeytinyağı

  Riviera zeytinyağı, rafine ve sızma zeytinyağlarının karışımı ile elde edilir. Kimyasal işlem görmüş bu çeşidi, zeytinlerin uzun süre beklemesi ve daha sonrasında işlenmesiyle oluşmuştur. Zeytinlerin asidik değeri yüksektir.

  Soğuk sıkım zeytinyağı

  Sıcaklığı 27 derecenin altında su kullanılıp sıkılarak elde edildiği için soğuk sıkım olarak adlandırılır. Özellikle soğuk yemeklerde kullanılabilir.

  Zeytinyağı Vitamin Değerleri

  ABD Tarım Bakanlığı (USDA) na göre 1 yemek kaşığı zeytinyağı veya 13.5 gram (g) aşağıdaki besin değerlerini sağlamaktadır:

  119 kalori

  1.86 g doymuş olan 13.5 g yağ

  1.9 miligram (mg) E vitamini

  8.13 mikrogram (mcg) K vitamini

  Aynı zamanda, çok az miktarlarda kalsiyum ve potasyum gibi mineraller ile birlikte polifenoller tokoferoller, fitosteroller, skualen, terpenik asit ve diğer antioksidanlar sağlar.

  Zeytinyağının Yararları Nelerdir?

  Sağlıklı tekli doymamış yağlar bakımından zengindir

  Zeytin ağacının yağlı meyveleri olan zeytinden elde edilen doğal bir yağ olduğu için yaklaşık % 24’ü doymuş yağ olmak üzerek omega 6 ve omega 3 yağ asitleri içerir. Baskın durumdaki yağ asidi ise oleik asit (% 73) olarak adlandırılan ve son derece sağlıklı olan tekli doymamış yağdır.

  Oleik asidin, inflamasyonu azaltmaya yardımcı olduğu ve kansere bağlı genler üzerinde faydalı etkilere sahip olduğu düşünülmektedir.

  Yüksek miktarda antioksidan içerir

  Faydalı yağ asitleri dışında az miktarda E ve K vitaminleri içerir. Ama zeytinyağını asıl sağlıklı yapan güçlü antioksidanlar içermesidir. Bu antioksidanlar biyolojik olarak aktiftir ve ciddi hastalıklarla mücadeleye yardımcı olur.

  Bu, iltihapla mücadele eden ve kandaki kolesterolün oksitlenmesini önlemeye yardımcı olan antioksidanlar, kalp hastalık sürecinde önemli etkilere sahiptir.

  Güçlü anti-inflamatuar özellikleri vardır

  Kronik inflamasyonun birçok hastalığın önde gelen sebepleri arasında olduğu düşünülmektedir. Buna kanser, kardiyovasküler hastalık, metabolik sendrom, diyabet, Alzheimer, artrit ve hatta obezite dahildir.

  Zeytinyağı, iltihaplanmayı azaltır, bu da sağlık yararlarının başlıca nedenlerinden biridir.

  Anti-inflamatuar etkilerine antioksidanlar aracılık etmektedir. Bu antioksidanlar arasında anahtar role sahip olan, anti-inflamatuar ilaç olan ibuprofen’e benzer şekilde çalıştığı bilinen oleocanthal’dir.

  Ana yağ asidi olan oleik asidin CRP gibi önemli inflamatuar belirteçlerin seviyelerini azaltabileceğini gösteren çalışmalar da vardır.

  Bir çalışmada, zeytinyağı antioksidanlarının, inflamasyonu tetikleyen bazı genleri ve proteinleri engellediğini gösterdi.

  Meme kanserinin önlenmesine yardımcı olur

  Yemeklerde zeytinyağı kullanmak meme kanserini önlemeye yardımcı olabilir. Suudi Arabistan’da yapılan bir çalışmada, zeytin yaprağında bulunan doğal bir bileşik olan oleuropeinin potansiyel anti-meme kanseri özelliklerine sahip olduğu bulundu.

  İspanya’da yapılan bir başka klinik araştırmada, zeytinyağı ile beslenen kadınların meme kanserine yakalanma olasılığının yüzde 62 daha az olduğu bulundu.

  Diyabetin önlenmesine yardımcı olur

  Bu sağlıklı yağı tüketmek, kan şekerini kontrol altında tutabilir. Bu küçük gerçeği kanıtlayan birçok çalışma vardır.

  Harvard Halk Sağlığı Okulu’na göre, tekli ve çoklu doymamış yağlar açısından zengin beslenme, diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir.

  American Journal of Clinical Nutrition tarafından yayınlanan bir başka çalışmada, zeytinyağı tüketimi kadınlarda diyabet riskinin azalmasıyla bağlantılıydı.

  Alzheimer hastalığını önler

  Scientific American’a göre, zeytinyağındaki oleocanthal, Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olabilir. Amerikan Kimya Derneği de benzer bulgulara ulaştı.

  Bir Amerikan çalışmasında, sızma zeytinyağının farelerde öğrenmeyi ve hafızayı geliştirdiği bulundu.

  Kalp hastalıklarına karşı korur

  Kalp hastalığı dünyadaki en yaygın ölüm nedenidir. Birkaç on yıl önce yapılan gözlemsel çalışmalar, kalp rahatsızlığının Akdeniz tipi beslenmede nadir rastlandığını gösterdi.

  Sızma zeytinyağı, bu beslenme şeklinin en önemli özelliklerinden biridir ve sayısız mekanizma yoluyla kalp hastalığına karşı koruma sağlar.

  İnflamasyonu düşürür, LDL kolesterolünü oksidasyondan korur, kan damarlarının astar işlevini geliştirir ve istenmeyen kan pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olur. 

  İlginç bir şekilde, kalp rahatsızlığı ve erken ölüm için en güçlü risk faktörlerinden biri olan kan basıncını düşürdüğü de belirtilmektedir. 

  Kemikleri güçlendirir

  Akdeniz tarzı beslenen erkekleri içeren bir çalışmada, zeytinyağının güçlü kemiklere katkıda bulunabileceği bulundu. Kanlarının, sağlıklı kemik oluşumunun bir göstergesi olan daha yüksek seviyelerde osteokalsin içerdiği tespit edildi.

  Depresyonu tedavi eder

  Bu yağın şaşırtıcı faydalarından biri de depresyonu tedavi etmektir. Beyin kimyasalı olan serotonin seviyelerini artırabilir. Bunun bazı antidepresanların etkisine benzer olduğu bulunmuştur.

  Zeytinyağı zayıflamaya yardımcı olur

  Harvard Halk Sağlığı Okulu’nda yayınlanan bir araştırma, zeytinyağının kilo vermeye yardımcı olma etkinliğini desteklemişti.

  İki farklı diyet türüne (Akdeniz diyeti ve düşük yağlı diyet) bağlı olarak meydana gelen kilo kaybı karşılaştırıldı. Çalışmanın sonunda, düşük yağlı gruptaki gönüllülerin yalnızca yüzde 20’si hala diyeti takip ediyordu.

  Kolesterolü kontrol eder

  Zeytinyağı, minimum düzeyde doymuş ve çoklu doymamış yağ içerir. Bu özellik, vücuttaki kan kolesterol seviyelerini kontrol etme yeteneği verir. Bu sağlıklı yağ, en yüksek seviyede tekli doymamış yağ içerir – yaklaşık % 75-80, bu da vücutta iyi kolesterol oluşturmaya yardımcı olur.

  Minnesota Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, Yunan, Girit ve diğer Akdeniz nüfusunun neredeyse Amerikalılar kadar diyet yağı tüketirken, önemli ölçüde daha düşük kalp hastalığı oranlarına sahip olduklarını göstermiştir. Aradaki fark, Akdeniz’in natürel sızma zeytinyağı tüketimine işaret ediyor.

  Kabızlığı giderir

  Kabızlığa çare olarak kullanılabilir. Zeytinyağı gastrointestinal sisteme ve kolona fayda sağlar. Yiyeceklerin kolon boyunca sorunsuz bir şekilde hareket etmesine yardımcı olur. Bu yağı düzenli olarak içtiğinizde, kabızlığı tamamen önlemeye yardımcı olur.

  Bu yağ, E ve K vitaminleri, demir, omega-3 ve 6 yağ asitleri ve antioksidanlar açısından zengindir. Bu besinler, sindirim sistemi dahil genel sağlığı iyileştirir ve aynı zamanda kabızlığı önlemeye yardımcı olur.

  Zeytinyağı, kabızlığın tedavisinde pek çok farklı şekilde kullanılabilir. 

  Ham Zeytinyağı

  Günde iki kez bir yemek kaşığı sızma zeytinyağı tüketin. İlk yemek kaşığını sabah aç karnına, ikincisini yatmadan bir saat önce alın.

  Mideniz boşken almayı unutursanız yemek yedikten sonra birkaç saat bekleyin. Kabızlık giderilene kadar bunu her gün tekrarlayın.

  Meyveli Zeytinyağı

  Çiğ şekilde tadını beğenmiyorsanız elma veya portakal gibi lifli bir meyve ile karıştırabilirsiniz. Önce sabah bir yemek kaşığı yağı alın ve ardından meyveyi yiyin.

  Yardımcı olmazsa, lif bakımından zengin brokoli gibi sebzelerle akşamları bir yemek kaşığı daha alın. Rahatlayana kadar bunu düzenli olarak yapın.

  Portakal Suyu ile Zeytinyağı

  Bir bardak portakal suyuna bir çay kaşığı zeytinyağı ekleyin ve her sabah aç karnına için. Sisteminizin gün boyu yağlanmasına yardımcı olur ve sizi sağlıklı tutar. Zeytinyağını bir fincan kahve ile de deneyebilirsiniz.

  Limon Suyu ile Zeytinyağı

  Bir yemek kaşığı zeytinyağı ve bir çay kaşığı limon suyunu karıştırmak da kabızlığı doğal yoldan tedavi etmenin etkili bir yoludur.

  Bu karışımı her gün bir kez için. Sistemi yağlamak ve uyurken kolonun kurumasını önlemek için akşamları bir tatlı kaşığı zeytinyağı ve bir dilim limon da alabilirsiniz.

  Sütlü Zeytinyağı

  Bu şiddetli kabızlık için harika bir çaredir. Tek yapmanız gereken, bir bardak ılık süte bir yemek kaşığı sızma zeytinyağı eklemektir. İyice karıştırın ve içerken midenizin boş olduğundan emin olun. Kabızlıktan kurtulmak için bunu düzenli olarak yapın.

  Böbrek taşlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur

  Bu yağı tüketmek, böbrek taşlarının çözülmesine yardımcı olabilir.

  Bir tavaya yaklaşık 2 litre su alın ve orta ateşte ısıtın. Kaynama noktasına ulaştıktan sonra ocaktan alın. 60 ml taze limon suyu ve 60 ml sızma zeytinyağı ekleyin. Düzgün karıştırın ve suyu tamamen soğuduktan sonra buzdolabında saklayın.

  Kulak kirini seyreltmeye yardımcı olur

  Kulak kirini temizlemek için zeytinyağı kullanılabilir. Kulak kiri sıkışmasının başlamasını önlemek için uzmanlar kulaklardaki kiri temizlemek için bu yağın kullanılmasını önerir.

  Çoğu durumda, tıkanmış kulak kirini temizlemeye çalıştığınızda, sertleşmiş kulak kiri parçaları kulak kanalının daha da içine doğru hareket eder.

  Zeytinyağının işe yaradığı yer burasıdır. Kulak kirini yumuşatarak, kulak kirini gidermeyi kolaylaştırır. Yeterince yumuşatıldıktan sonra, kir daha küçük parçalara ayrılır ve genellikle yumuşak bir bez veya mendille güvenli ve derinlemesine temizlenebileceği hava kanalının dışına çıkar.

  Az miktarda yağı oda sıcaklığının biraz üzerinde ısıtın. Ilık zeytinyağı kulak kirinin parçalanmasına yardımcı olur. Kulak kanalını yakabileceğinden çok sıcak olmasın.

  Vücudunuz kadar sıcak olmalı ve daha fazla olmamalıdır. Temiz bir damlalığı sadece birkaç damla yağla doldurun. Standart boyutlu bir damlalığın ¾’ünden fazlasına ihtiyacınız yoktur.

  Başınızı yana eğerek yavaşça yağı kulak kanalınıza damlatın. Önce bir damla sıkın ve iyi hissederseniz kalan yağı yavaşça boşaltın.

  Yağın işini yapması için yaklaşık 10 ila 15 dakika bekleyin. Yağın nüfuz etmesine yardımcı olmak için, ağzınızı nazikçe açıp kapatarak kulak kanalınızı kaydırın.

  Kulağınızın altındaki alana da masaj yapabilirsiniz. Hareket etmeniz gerekiyorsa, kulağınızın üzerinde pamuklu bir çubuk tutmak, yağın dökülmesini önleyebilir.

  Kulak kirini yumuşattıktan sonra, başınızı çevirin, böylece yağ dışarı akabilir. Yağı boşaltmak için ılık suyla doldurulmuş bir damlalık kullanarak durulayabilirsiniz. Son olarak, kulağınızın dış kısmındaki fazla yağı yumuşak bir bez veya mendille silin.

  Bu yöntemi gerektiği kadar haftada birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Küçük vakaların bile tamamen ortadan kalkması iki haftaya kadar sürebileceğinden, bu çare için biraz sabırlı olmak gerekir.

  İnmeyi önler

  Günlük sızma zeytinyağı tüketimi yaşlılarda felçlerin önlenmesine yardımcı olabilir.

  Bir çalışma, beslenmelerinde zeytinyağı kullanan yaşlıların felç riskine % 41 daha az duyarlı olduğunu göstermiştir.

  İnmenin beyne bağlanan kan damarlarındaki kan pıhtılaşması nedeniyle meydana geldiği biliniyor, bu da beyin hasarına ve sonunda ölüme bile yol açabilir. Zeytinyağı, beyne doğru kan akışını sağlayarak bu pıhtıların seyreltilmesine yardımcı olur.

  Ağrı kesici olarak davranır

  İster iç ister dış yaralanma olsun, sızma zeytinyağının ağrıyı hafiflettiği bilinmektedir. Yağda bulunan oleocanthal adı verilen bir bileşiğin varlığı, onu topikal veya kronik her türlü hastalığı tedavi edebilen bir anti-inflamatuar ajan yapar.

  Tırnak sağlığını iyileştirir

  Tırnaklar sağlığımız hakkında çok şey söyler. Hastalık durumunda doktorlar genellikle tırnakları kontrol eder. Donuk, cansız, kırılgan tırnaklar, karşılaştığımız birkaç problemdir. Zeytinyağındaki E vitamini, bir rahatsızlıktan etkilenen tırnakların görünümünü iyileştirebilir.

  Bir pamuğu yağa batırın ve tırnaklarınıza sürün. Normal suyla yıkamadan önce yaklaşık 30 dakika bekletin.

  Zeytinyağı Cilde Faydaları

  Cildi nemlendirir

  Bu yağ, cildi sert güneş ışınları veya rüzgar gibi çeşitli dış etkenlerden koruyan bir antioksidan olan iyi miktarda E vitamini içerir. Zeytinyağının hafif dokusu, tüm cilt tiplerine uyan mükemmel bir nemlendirici olmasını sağlar.

  Duş aldıktan sonra cildinizi biraz nemli bırakın ve 1 kaşık natürel sızma zeytinyağı ile yüzünüze masaj yapın. Yaklaşık 15 dakika bekleyin ve ardından ılık suyla yıkayın.

  Not!!! Cildiniz kuru ise yatmadan önce yağı yüzünüze uygulayın ve bir gece bekletin. Sabah ılık su ile yağı çıkarabilirsiniz.

  Cilt sağlığını iyileştirir

  Zeytinyağı, iltihaplanma ve sivilceyi tedavi ederek ve cildi sedef hastalığı ve cilt kanseri gibi ciddi rahatsızlıklardan koruyarak cilt sağlığını iyileştiren E vitamini içerir. Cilt sağlığını iyileştirmek için şu formülü kullanabilirsiniz;

  Malzemeler

  • 1/3 su bardağı yoğurt
  • ¼ fincan bal
  • 2 çay kaşığı zeytinyağı

  Uygulanışı

  Kalın bir çözelti elde edene kadar malzemeleri iyice karıştırın. Bu solüsyonu yüzünüze uygulayın ve yaklaşık 20 dakika bekleyin. Ardından ılık suyla yıkayın. Bunu haftada bir uygulayabilirsiniz.

  Makyajın temizlenmesine yardımcı olur

  Sızma zeytinyağı, cildinize zarar vermeden kolaylıkla makyajın temizlenmesini sağlayacaktır. Ayrıca ticari makyaj temizleme ürünlerine göre daha ucuz bir alternatiftir. 

  Birkaç pamuğu zeytinyağına batırın ve makyajınızı çıkarmak için yüzünüze sürün. Ayrıca pamuklu bir pedi zeytinyağıyla nemlendirebilir ve gözünüzdeki makyajı temizlemek için kullanabilirsiniz. Yağ, makyajı temizlemenin yanı sıra göz çevresindeki cildi de yumuşatır.

  Yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir

  Yaşlandıkça cilt sarkmaya ve kırışıklıklar geliştirmeye başlar. Yaşlanma belirtilerini bu sağlıklı yağ ile geciktirebilirsiniz.

  Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  • Bir tutam deniz tuzu

  Uygulanışı

  Yüzünüze birkaç damla zeytinyağı ile masaj yapın. Peeling yapmak için kalan yağı deniz tuzu ile karıştırın. Ferahlatıcı bir his için limon suyu ekleyin. Karışımı yüzünüzün kuru, pürüzlü ve pullu bölgelerine sürün.

  Dudak bakımı ve nemlendirme

  Bunun için aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz;

  Malzemeler

  • Öğütülmüş esmer şeker
  • Birkaç damla zeytinyağı
  • Bir tutam limon suyu

  Uygulanışı

  Malzemeleri karıştırın ve yatmadan hemen önce dudaklarınızı beş dakika boyunca ovalayın. Zeytinyağı, çatlamış dudakları yumuşatmaya yardımcı olur. Şeker ve limon, peeling görevi üstlenir.

  Çatlak topukları iyileştirir

  Topuklarınızı sıcak limonlu su kullanarak pul pul dökün ve daha fazla nem ve pürüzsüzlük için üzerlerine bolca zeytinyağı sürün. Hızlı rahatlama için çorap giyebilirsiniz.

  Zeytinyağı Saça Faydaları

  Saçı sağlıklı tutar

  Zeytinyağı, birkaç başka bileşenle birlikte saçı sağlıklı tutmada etkilidir.

  Malzemeler

  • ½ fincan zeytinyağı
  • 2 yemek kaşığı bal
  • Yumurta sarısı

  Uygulanışı

  Pürüzsüz bir macun elde edene kadar malzemeleri iyice karıştırın. Bu macunu saçınıza uygulayın ve yaklaşık 20 dakika bekleyin. Ilık suyla yıkayın ve ardından bir saç kremi ile devam edin.

  Şampuan öncesi tedavi olarak kullanılabilir

  Şampuandan önce yağ ile masajı yapmak, saça belirgin bir parlaklık ve güç kazandırmaya yardımcı olur.

  Bir fincan zeytinyağını ısıtın ve saçınıza bolca uygulayın özellikle kafa derisine ve uçlarına uygulayın. 20 dakika bekleyin ve ardından ılık suyla yıkayın. Saçı nemlendirir ve saç derisindeki tahrişi azaltır.

  Kepeği önler

  Kepek insanların karşılaştığı en yaygın ve zor sorunlardan biridir. Yağda bulunan antioksidanlar ve yağın anti-bakteriyel özellikleri, kepek sorununu azaltmak ve ondan kurtulmaya yardımcı olmak için etkili bir şekilde işlev görür.

  Biraz zeytinyağını yumurta akı, yoğurt ve limon suyu ile karıştırın ve kafa derisine uygulayın. Bu saç maskesini 20-25 dakika saçınızda tutun ve daha sonra saçı normal şekilde yıkayın. Kepekten tamamen kurtulmak için bu saç maskesini haftada bir veya iki kez tekrarlayın.

  soğuk sıkım zeytinyağı faydaları

  Zeytinyağı Nasıl Saklanır?

  Zeytinyağın uzun ömürlü olmasını sağlamak için şunlara dikkat etmek gerekir;

  – Yağı saklamak için serin ve karanlık bir yer seçin.

  – Yağın ısı, hava ve ışıktan uzak olduğundan emin olun.

  – Yağı koyu veya opak bir cam şişede veya paslanmaz çelik bir kapta saklayın.

  – Şişenin kapağının sıkıca kapatıldığından emin olun.

  Neyse ki, zeytinyağı normal yemeklik yağlarla karşılaştırıldığında daha uzun bir raf ömrüne sahiptir. Bazı çeşitler üç yıla kadar dayanabilir.

  Zeytinyağının bozulduğu nasıl anlaşılır?

  Bozulup bozulmadığını anlamanın en iyi yolu onu tatmaktır. Acı, ekşi veya bayat yağlar tatsız olur.

  Günlük Ne Kadar Zeytinyağı Tüketilmeli?

  Sağlık uzmanlarına göre, vücut gereksinimlerini karşılamak için günlük 2 yemek kaşığı veya 23 g zeytinyağı kullanmak yeterlidir.

  Zeytinyağının Zararları Nelerdir?

  Pek çok faydası olsa da, göz ardı edilmemesi gereken bazı yan etkileri de vardır.

  Zeytinyağı, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu yağa alerjisi olan biri onu cildine sürdüğünde, bağışıklık sistemi ona saldırmak için harekete geçer.

  Bu, vücudun antikor üretmesine neden olarak yaygın gıda alerjisi semptomlarına neden olur. Zeytinyağına alerjisi olan kişilerde egzama ve kaşıntılı olduğu kanıtlanabilen deri döküntüleri gelişebilir. Bu nedenle, yağı topikal olarak kullanmadan önce bir yama testi yapmak gerekir. 

  Kalorisi yüksek olduğu için aşırı tüketimi kalp hastalıkları riskine neden olabilir. Günlük olarak 2 yemek kaşığından fazla tüketmemek gerekir.

  Şeker hastasıysanız ve planlanmış bir ilaç kullanıyorsanız, yağı kullanmadan önce doktorunuza danışın. Zeytinyağı, ilaçlarla reaksiyona girebilir ve şeker seviyesinde daha fazla düşüşe neden olabilir.

  Tavsiye edilenden daha fazla kullanmak, tansiyon seviyesinde büyük bir düşüşe, safra kesesi tıkanmasına ve diğer bazı hastalıklara neden olabilir.

  Çok fazla zeytinyağı, yağdaki yüksek yağ içeriği nedeniyle kilo üzerinde tam tersi bir etki gösterir.

  Zeytinyağını çok uzun süre ısıtmayın (20 ila 30 saniyeden fazla), çabuk yanma eğilimi olduğu için yararlı özelliklerinin çoğunu kaybetmesine neden olur.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ