Zerdeçal ve Karabiber Karışımının Faydaları Nelerdir?

Altın baharat olarak da bilinen zerdeçal, Asya ve Orta Amerika’da yetişen uzun bir bitkidir.

Binlerce yıl boyunca çeşitli sağlık koşullarını tedavi etmek için geleneksel Hint tıbbında kullanılmıştır.

Çalışmalar sağlığa pek çok fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Zerdeçalın karabiber ile birleşmesi onun etkilerini artırabilir.

Curcumin, vücut tarafından kendi başına zayıf bir şekilde emilir. Bununla birlikte, piperinle eşleştirmek, emilimini önemli ölçüde artırabilir ve vücudun onu daha verimli kullanmasına izin verebilir.

Yazıda zerdeçal karabiber karışımının faydalarından bahsedilecektir.

Zerdeçal Karabiber Karışımının Bileşenleri

Son yıllarda, araştırmalar zerdeçalın tıbbi özelliklere sahip olduğunu doğrulamıştır.

Çoğu insan karabiberi sadece bir baharat olarak düşünse de, karabiber de sağlığa yararlıdır.

Hem zerdeçal hem de karabiber, anti-inflamatuar, antioksidan ve hastalıklara karşı mücadele özelliklerine katkıda bulunan temel aktif bileşenlere sahiptir.

Zerdeçal Kurkumin

Zerdeçaldaki anahtar bileşikler, curcuminoids olarak adlandırılır. Curcumin kendisi en aktif maddedir ve en önemlisidir.

Bir polifenol olarak, curcumin sağlık için çeşitli avantajlar sağlar. Bu güçlü bir antioksidandır ve anti-inflamatuar, antiseptik, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir.

Bununla birlikte, curcuminin en büyük olumsuzluklarından biri vücutta iyi emilmemesidir.

Karabiber Piperin

Karabiber, siyah biber tanelerinden yapılır. Kapsüline benzeyen biyoaktif bileşik piperin, biber tozu ve acı biberde bulunan tıbbi bir bileşendir.

Piperin bulantı, baş ağrısı ve kötü sindirimi rahatlatmaya yardımcı olur ve ayrıca anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Piperinin en önemli faydalarından biri, sindirim sürecinde belli bileşiklerin emilimini artırma yeteneğidir.

Piperin Curcuminin Emilimini Artırır

Ne yazık ki zerdeçaldaki curcumin, kan dolaşımında zayıf bir şekilde emilir. O yüzden sağlığa olan faydaları azalır.

Ancak curcumine karabiber eklemek, emilimini artırır. Araştırma, karabiberdeki piperinin zerdeçaldaki curcumin ile birleştirilmesinin, curcumin emilimini % 2,000’e kadar arttırdığını desteklemektedir.

Bir çalışma, bu yanıtı ortaya çıkarmak için 2 gram curcumine 20 mg piperin eklenmesi gerektiğini göstermiştir.

Piperin, curcuminin biyoyararlanımını geliştirir, bu da vücutta emilip kullanılmasını daha uygun hale getirir.

Bunun işleyişine dair şu anda iki teori var. İlk olarak, piperin bağırsak duvarını gevşetir, böylece curcumin gibi daha büyük moleküllerin geçmesine ve emilmesine izin verir.

İkincisi, vücudun daha etkin bir şekilde emilebileceği gibi curcumin karaciğer metabolizmasını yavaşlatabilir.

Her iki eylemin de bir sonucu olarak, daha fazla curcumin emilir ve optimal düzeyde çalışmasına izin verir.

Zerdeçal ve Karabiber Karışımı Faydaları

Curkumin ve piperin her birinin kendi sağlık yararları olsa da, birlikte daha iyi çalışırlar.

İnflamasyonla savaşır

Zerdeçaldaki curcumin güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Oncogene’de  yayınlanan bir çalışma birkaç farklı bileşiğin anti-inflamatuar özelliklerini test etti ve curcuminin en güçlüler arasında olduğunu buldu. Curcumin emilimini artırmanın yanı sıra, piperinin kendi anti-inflamatuar etkileri olduğu belirtilmiştir.

Aslında, bazı çalışmalar curcuminin negatif yan etkileri olmayan bazı anti-inflamatuar ilaçların gücü kadar etkili olduğunu tespit etmiştir.

Ağrının azalmasına yardımcı olur

Çalışmalar ayrıca zerdeçalın eklem iltihabı ve ağrı ile karakterize bir hastalık olan artriti önlemede ve tedavi etmede de rol oynayabileceğini göstermektedir.

Bunun nedeni, anti-inflamatuar ve anti-artritik özelliklere sahip olmasının yanı sıra, zerdeçal ve karabiber karışımının doğal ağrı kesiciler olarak işlev görmesidir.

Curcuminin anti-inflamatuar özellikleri genellikle ağrı ve geçici rahatsızlıkların azaltılmasında etkilidir.

Piperin, anti-inflamatuar ve anti-artritik özelliklere sahiptir. Vücutta belirli bir ağrı reseptörünün duyarsızlaşmasına yardımcı olur, bu da rahatsızlık hislerini daha da azaltır.

Curcumin ve piperin kombine edildiğinde, rahatsızlığı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olan güçlü bir şekilde inflamasyonla savaşan mükemmel bir ikili ortaya çıkar.

Kanserle mücadele özelliklerine sahiptir

Son yıllarda zerdeçal ve karabiberin kanser için kullanımı yoğun bir şekilde araştırılmıştır. Mevcut araştırmalar çoğunlukla in vitro çalışmalarla sınırlı olsa da kanseri önlemeye de yardımcı olabilecekleri belirlenmiştir. 

Curcumin sadece kanser tedavisinde değil, kanserin önlenmesinde de umut vaad etmektedir.

Test tüpü çalışmaları, kanserin büyümesini, gelişimini ve moleküler düzeyde yayılmasını azaltabileceğini düşündürmektedir. Kanser hücrelerinin ölümüne de katkıda bulunabilir.

Piperin, bazı kanser hücrelerinin ölümünde rol oynar, bu da tümör oluşum riskini azaltır. Diğer araştırmalar da kanserli hücrelerin büyümesini engelleyebileceğini göstermektedir.

Bir çalışma, curcumin ve piperinin hem ayrı ayrı hem de kombinasyon halinde, göğüs kök hücrelerinin kendini yenileme sürecini kesintiye uğrattığını göstermiştir.

Bu önemlidir, çünkü bu süreç meme kanserinin kaynağını oluşturan yerdir.

Sindirime yardımcıdır

Hint tıbbı binlerce yıl boyunca sindirime yardımcı olmak için zerdeçal kullandı. Modern çalışmalar, bağırsak spazmlarını ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olabileceğini göstererek, bu yöndeki kullanımını desteklemektedir.

Hem zerdeçal hem de piperinin bağırsaktaki sindirim enzimlerinin aktivitesini artırdığı görülmüştür, bu da vücudun yiyecekleri daha hızlı ve kolay bir şekilde işlemesine yardımcı olur.

Ayrıca, hem zerdeçal hem de piperinin anti-inflamatuar özellikleri, sindirime yardımcı olabilecek bağırsak iltihabının azaltılmasında etkilidirler.

Araştırmalar, curcuminin Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi iltihaplı sindirim bozuklukları için tedavi edici olabileceğini gösteriyor. 

Ayrıca piperin, pankreastaki sindirim enzimlerini uyararak düzgün sindirimin desteklenmesine de yardımcı olabilir.

Zerdeçal Karabiber Zayıflatır mı?

Bu güçlü kombinasyonun yağ yakımını artırma ve kilo alımını önleme yeteneği sayesinde birçok insan kilo vermek için zerdeçal ve karabiber kullanır.

Biofactors’ta yayınlanan bir in vitro araştırmaya göre, curcumin, obeziteyi azaltmak için yağ hücrelerinin büyümesini engellemeye yardımcı olabilir.

 Başka bir hayvan çalışması, farelere curcumin ve piperin uygulanmasının yağ kaybını artırdığını ve iltihabı azalttığını gösterdi.

Zerdeçal ve Karabiber Karışımının Zararı Var mı?

Curkumin ve piperin genellikle güvenli kabul edilir.

Bu iki baharatın birçok faydasına ek olarak, göz önünde bulundurulması gereken zerdeçal ve karabiber karışımının birkaç yan etkisi vardır. 

Yemeklere eklediğiniz bir veya iki tutamın herhangi bir olumsuz belirtiye neden olma olasılığı düşük olsa da, zerdeçal ve karabiber takviyeleri bazı kişilerde olumsuz etkilere neden olabilir. Özellikle, takviye mide bulantısı, ishal, düşük kan basıncı ve artan kanama riski gibi yan etkilerle ilişkilendirilmiştir.

Bazı kişiler, büyük dozlarda curcumin aldıktan sonra bulantı, baş ağrısı ve deri döküntüleri gibi yan etkiler yaşayabilir. Bu nedenle, takviye ambalajındaki dozaj önerilerini takip etmek gerekir.

Yan etkileri en aza indirmek ve potansiyel sağlık yararlarını en üst düzeye çıkarmak için, yalnızca belirtildiği şekilde kullanın. Ek olarak, altta yatan sağlık durumlarınız için, takviye kullanmaya başlamadan önce doktora danışın.

Karabiber ve Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

Her ikisinin de tüketimi için resmi bir öneri yoktur ve kabul edilebilir maksimum alım miktarı belirlenmemiştir.

Resmi olarak tavsiye edilen zerdeçal ve karabiber dozu olmamasına rağmen, çoğu araştırma günde 500-2,000 miligram kurkumin ve yaklaşık 20 miligram piperin dozları kullanılarak yapılmıştır.

Gıda Katkı Maddeleri üzerine Ortak FAO / WHO Uzman Komitesi (JECFA), günde 3 mg / kg vücut ağırlığı olarak veya 80 kg’lık bir kişi için yaklaşık 245 mg olarak kurkumin için kabul edilebilir diyet alımını belirlemiştir.

Hint kültüründe, zerdeçal ve karabiber genellikle zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, bal ve zencefil ile birlikte, çay olarak tüketilir.

Zerdeçal yağda çözünür olduğundan, yağ ile tüketmek emilimi arttırabilir.

Bununla birlikte, curcuminin tıbbi faydalarından tam olarak yararlanmak için, karabiber ile birlikte takviye şeklinde tüketilmesi tavsiye edilir.


Sizce zerdeçal ve karabiber karışımı zayıflatır mı?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ