Zerdeçalın Cilt, Saç ve Sağlık Faydaları

 

 

Zerdeçal, yemeklere lezzet katmanın ötesinde, birçok sağlık faydası sunar. Zerdeçal, 300’den fazla antioksidan içerir. Bu içerik birçok hastalık riskini düşürür ve iyileştirici özelliklere sahiptir.

 

Sadece bu kadar mı? Aynı zamanda sizi güzelleştirmek için de çalışır! İşte zerdeçalın cilt, saç ve sağlık faydaları

 

 

 

Cilt İçin Zerdeçalın Faydaları

 

Zerdeçal, yüzyıllar boyunca bir güzellik ürünü olarak kullanılmıştır.  Bazı cilt problemlerini tedavi etmek ve kusursuz bir cilt elde etmek için ucuz ve doğal bir yoldur. Cilt için bir dizi avantaj sağlar.

 

 

Akne Tedavisi

Nasıl kullanılır?

Zerdeçal tozunu ve sandal ağacı tozunu karıştırıp, karışıma limon suyu ekleyerek bir yüz maskesi hazırlayabilirsiniz. 10 dakika boyunca yüzünüze uygulayın ve ılık su ile durulayın. Akne izleri için, sorunlu bölgeye 15 dakika boyunca zerdeçal ve sade bir su karışımı uygulayın.

 

Zerdeçal, antiseptik ve anti-bakteriyel özelliklerinden dolayı sivilcelerin tedavisinde kullanılır ve cildinize genç bir parlaklık kazandırır. Zerdeçal yüz maskesi sivilce izlerini ve iltihaplanmayı temizlemekle kalmaz aynı zamanda sebase bezlerin yağ salgısını azaltır.

 

 

Yağlı Ciltlere Yüz Maskesi

Nasıl kullanılır?

Yağlı ciltler için, 1 buçuk yemek kaşığı sandal ağacı tozu ve 3 çorba kaşığı portakal suyu ile öğütülmüş zerdeçal ile karıştırın ve yüzünüze uygulayın. 10-15 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın.

 

Zerdeçal, sebase bezlerin ürettiği yağlı bir madde olan sebum üretimini düzenlediği için yağlı ciltler için faydalıdır. Sandal ağacı bir sıkılaştırıcıdır ve portakal suyu C vitamini kaynağı olması nedeniyle lekeleri temizlemeye yardımcı olur.

 

 

Kuru Ciltler İçin Yüz Maskesi

Nasıl kullanılır?

Cildiniz kuru ise, 1 yumurta beyazı, 2 damla zeytinyağı, taze limon suyu ve gül suyu ile bir parça zerdeçalı birleştirilerek bir yüz maskesi hazırlayabilirsiniz.

 

Bu, yüz, boyun, dirsek ve diz gibi tüm kuru bölgelere uygulanabilir. Kurumasını bekleyin ve daha sonra ılık suyla yıkayın.

 

 

Kırışıklık Tedavisi

Nasıl kullanılır?

Zerdeçal, diğer bileşenlerle birlikte kırışıklıkları azaltmada etkilidir. Zerdeçal tozu ve pirinç tozunu çiğ süt ve domates suyuyla karıştırarak bir yüz maskesi hazırlayabilir ve yüzünüze ve boynunuza 30 dakika boyunca uygulayabilirsiniz. Ilık su ile durulayın.

 

Bu, kırışıklıkları azalttığı gibi cildinizi de parlaklaştıracaktır. Koyu halkalar varsa, 2 çorba kaşığı ayrana bir parça zerdeçal ekleyebilir ve 20 dakika boyunca gözlerinize uygulayabilirsiniz.  Soğuk su ile durulayın. Bu, koyu halkaların yanı sıra kırışıklıkların giderilmesinde de etkilidir.

 

 

 

 

Yaşlanma Belirtileri

Nasıl kullanılır?

Zerdeçal, mükemmel bir peeling ajanı olarak yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Nohut unu ve zerdeçal tozunu su ile eşit oranlarda karıştırarak uygulayabilirsiniz. Bu macun çiğ süt veya hatta yoğurtla da hazırlanabilir.

 

Vücudunuza eşit şekilde uygulayın ve kurumasını bekleyin. Ilık su ile durulayın ve yüzünüzü yuvarlak bir hareketlerle hafifçe fırçalayın.

 

 

Yüz Gerginliğinin Azaltılması

Nasıl kullanılır?

Zerdeçal, yüzdeki çizgileri hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu amaçla, gerginlik işaretleri üzerine nohut unu ve zerdeçalla yoğurt / çiğ süt / su karışımı uygulayın.

 

 

Yanık Acısını Rahatlatır

Nasıl kullanılır?

Zerdeçal antiseptik özellikleri sayesinde yanıklarda hızlı bir rahatlama sağlar. Yanık üzerine zerdeçal ve aloe vera jel karışımını uygulayabilir ve yaraların iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

 

 

Derideki Renk Değişikliğini Giderir

Nasıl kullanılır?

Ciltteki renk değişikliklerini gidermek için etkilenen bölgeye zerdeçal tozu, limon ve salatalık suyu karışımını 20-30 dakika boyunca uygulayın ve suyla yıkayın. Yararlı sonuçlar için bunu düzenli olarak yapın.

 

 

Yüzdeki Tüylerinin Yok Edilmesi

Nasıl kullanılır?

Kasturi zerdeçal ile nohut ununu karıştırarak yüz bakımı yapabilirsiniz. Bunu yüzünüze uyguladığınızda, yüz tüylerinin gelişimi engellenecektir. Bu macun etkili sonuçlar elde etmek için yaklaşık bir ay boyunca sürekli uygulanmalıdır.

 

 

Topuk çatlaklarının tedavisi

Nasıl kullanılır?

Zerdeçal mükemmel bir iyileştirici özelliğe sahiptir. Topuklarınız çatlamışsa, banyo yapmadan önce topukların üzerine birkaç damla hindistan cevizi veya Hint yağı içeren 3 kaşık zerdeçal karışımını 10 ila 15 dakika uygulayabilirsiniz. Bunu düzenli olarak yapmanız topuklarınızı yumuşatacaktır.

 

 

Gece Kremi

Nasıl kullanılır?

Zerdeçal ve süt veya yoğurttan yapılmış bir macunu yüzünüze uygulayabilirsiniz. Maskeyi bir gece bırakın ve ertesi sabah hafif bir temizleyici kullanarak durulayın.

 

Alternatif olarak, nemlendiricinize bir parça zerdeçal ekleyebilir ve ertesi sabah temizleyebilirsiniz. Bu, güzel, sağlıklı ve daha genç görünümlü cilt elde etmek için haftada iki kez yapılmalıdır.

 

 

Cilt Koşullarının İyileştirilmesi

Nasıl kullanılır?

Doğal bir antiseptik olmakla birlikte, sütlü zerdeçal, egzama ve sedef hastalığı gibi deri durumlarının tedavisinde etkilidir.

 

Egzama oldukça kaşıntılıdır ve derideki kırmızı, pullu lekelerle karakterize, ağrılı bir hastalıktır. Kasturi zerdeçalinin süt ile topikal olarak uygulanması cildi rahatlatabilir ve kızarıklık ve iltihaplanmayı azaltabilir.

 

 

Ölü Hücreleri Kaldırır

Nasıl kullanılır?

Nohut unu ve zerdeçalı suyla karıştırarak vücudunuza uygulayın. Banyo yaparken hafifçe ovun. Bunu düzenli olarak yapmanız sizi ölü hücrelerden kurtarır; size parlak ve lekesiz bir cilt kazandırır.

 

Zerdeçal ve süt karışımını yüzünüze ve dudaklarınıza uygulayarak yüzünüzü temizleyebilir ve aynı zamanda kuru ve çatlamış dudaklarınızı tedavi edebilirsiniz.

 

 

 

Saç İçin Zerdeçalın Faydaları

 

Sadece cilt değil, zerdeçal saçınıza da çeşitli şekillerde fayda sağlar. Zerdeçalın diğer bileşenlerle kullanılması saç uzamasını teşvik edebilir ve kafa derisi koşullarını tedavi edebilir. Zerdeçalın saçlardaki faydalarından bazıları aşağıda verilmiştir.

 

 

Kepek Tedavisi

Nasıl kullanılır?

Kepek ve diğer kafa derisi sorunlarını gidermek için, duş almadan önce kafa derinize zerdeçal ve zeytin yağı karışımı uygulayın. 15 dakika boyunca bırakın ve karışımı doğal bir şampuanla yıkayın. Kafa derisinde dolaşımı arttırarak, saç folliküllerine beslenme sağlayarak kepek belirtilerini ortadan kaldırır.

 

 

Saç Dökülmesini Önler

Nasıl kullanılır?

Saç dökülmesi, sağlıksız diyet, stres veya hastalık gibi çeşitli nedenlerden dolayı gerçekleşebilir. Curcumin, saç dökülmesine neden olan saç köklerinin ölümüne neden olan TGF beta-one olarak bilinen büyüme ajanı beta-one’ın aktivitesini inhibe edebilen zerdeçalın bir bileşenidir.  Zerdeçal bal ve sütle karıştırıldığında son derece faydalı olur çünkü bunlar saç üzerindeki olumsuz etkileri azaltır.

 

 

Doğal Saç Boyası

Nasıl kullanılır?

Zerdeçalın sarı rengi sadece bir tekstil boya olarak değil aynı zamanda saç rengini açmak için de saç için doğal bir boya olarak kullanılabilir. Diğer sarı renkli otlar ve safran, günberi ve papatya çayı gibi çiçeklerle kombine edilebilir. Bu karışımı kaynatın ve soğuttuktan sonra başınıza dökün. 15 ila 20 dakika bekletin ve canlı bir renk elde etmek için yıkayın.

 

 

Saç Derisi Koşullarının Tedavisi

Zerdeçalı dermatit ve egzama gibi çeşitli kafa derisi rahatsızlıklarının, kaşıntılı, pul pul deri, iltihaplanma ve saç dökülmesine neden olan durumların tedavisinde kullanabilirsiniz. Sikatrisyel alopesi saç köklerine zarar veren ve yeni saçların oluşmasını önleyen iltihaplanmanın neden olduğu bir saçlı deri hastalığıdır.

 

Mantar enfeksiyonları saç dökülmesine de neden olabilir. Curcumin, zerdeçalda aktif bir madde olup anti-fungal, anti-inflamatuar, antialerjik, antioksidan, antiseptik ve anti-bakteriyel özelliklerinden dolayı bu hastalıklara karşı etkilidir.

 

 

Sağlık İçin Zerdeçalın Faydaları

 

 • Zerdeçalın, kanser ve çocukluk lösemisini ana bileşeni curcumin yardımı ile önlediği söyleniyor.
 • Karaciğerin detoksifikasyonuna yardımcı olur ve bu da karaciğer, siroz ve sarılık riskini önler.
 • Sindirim, gaz ve şişkinlik gibi faktörleri azaltarak kilo vermeyi sağlamak için yağ metabolizmasına yardımcı olur.
 • Zerdeçal ekstraktları, beklenen menstruasyon döngüsünden iki hafta önce günde iki kez alındıklarında bayanlarda aylık adet kramplarının azaltılmasına yardımcı olacaktır.
 • Zerdeçal, anti-inflamatuar ve antiseptik özelliklerin yanı sıra anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Böylece, zerdeçal iyi bir iyileştirici ajandır.
 • Bağışıklığı, sistemdeki serbest radikal saldırılarını savuşturan güçlü antioksidan aktivitesi sayesinde artırır.
 • Güçlü anti-inflamatuar özelliği romatoid artritin gelişimine karşı da etki eder ve geciktirir.
  Takviye olarak alındığında, eklem ağrılarını azaltmada de yardımcı olur.
 • Anti-enflamatuar ve antioksidan özellikler de Alzheimer hastalığının ana nedeninin olduğuna inanılan beynin inflasyonunu düşürür. Bu, bu nedenle Alzheimer hastalığının başlangıcını da geciktirebilir.
 • Zerdeçal homosistein seviyelerini düzenler ve bu nedenle seviyedeki etkileşimleri yoluyla, kolesterol seviyesini de kontrol eder. Ayrıca kardiyovasküler hastalıkları önlemeye de yarar.
 • Zerdeçal, insülin düzeylerinizi düzenler ve böylece diyabet kontrolü üzerinde sınırlı bir etkiye sahiptir.
 • Alzheimer hastalığı, kişinin kademeli olarak hafıza kaybına uğradığı ciddi bir nörolojik bozukluktur. Birçok komplikasyon ve yan etkisi vardır. Zerdeçal meyve suyu Alzheimer hastalığını etkili bir şekilde tedavi eder. COX-2 enzim yolunu bloke ederek beyin iltihabını zayıflar. COX-2 enziminin engellenmiş yolu, Alzheimer hastalığında beyindeki sinirsel inflamasyona yol açar.
 • Antioksidanlar, insan vücudundaki serbest radikallerin büyümesini engelleyen ve düzenleyen ana moleküllerdir. Serbest radikaller, normal hücre büyümesine müdahale eden kansere neden olan ajanlardır. Birçok antioksidan içeren zerdeçallı su, kanseri kontrol altında tutar.
 • Eğer hazımsızlık çekiyorsanız, zerdeçal suyundan faydalanabilirsiniz Zerdeçallı su vücuttaki metabolik hızı arttırarak sindirimi kolaylaştırır.
 • Bu baharat sizi gaz ve kabızlık gibi sindirim rahatsızlıklarından kurtarır.
 • Asitlik, pH seviyesine bağlı olarak ortaya çıkar. Bazen, asidite ülsere yol açabilir. Zerdeçal su, soğutma ajanıdır ve birçok iyileştirici antioksidan içerir. Tüketimi midenin normal pH seviyesini geri kazandırır. Bundan dolayı, asitlik ve gaza karşı devrim niteliğinde bir sağlık içeceğidir.
 • Zerdeçallı su, vücudun toksinini özgür bırakan bitkisel bir formüldür. Toksinler akne ve kan enfeksiyonlarına yol açar. Bazen kansere neden olur. Zerdeçal, insan vücudundan ve bağırsaklardan toksinlerin atılmasına yardımcı olan curcumin içerir. Zararlı toksinlerin neden olduğu iç yangıyı da giderir.
 • Zerdeçallı su bilirubin ve bili verdin arasında bir denge oluşturur. Bu iki karaciğer sekresyonu karaciğer sağlığını korumanın anahtarlarıdır. Zerdeçallı su, ikisi arasında dengeyi sağlar ve karaciğeri güvende tutar.

 

 

Dozaj

Herhangi bir zamanda, zerdeçal dozajı, oral yoldan alınan 500 mg’lık 4 dozun üzerine çıkmamalıdır. Osteoartrit ve romatoid artritten kaynaklanan iltihap için zerdeçal dozu 500 mg’lık iki dozdur.

 

 

Yan etkiler

Zerdeçalın tüketimi veya uygulanması ile bağlantılı ciddi veya belirgin yan etki yoktur. Bazı hastalar herhangi bir yan etkiden şikayetçi olmamakla birlikte,az bir grup aşağıdaki durumların ortaya çıktığını bildirmiştir.

 

 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Sindirim bozukluğu
 • İshal

 

 

Gebelik ve Emzirme Sırasında

Zerdeçalla hazırlanan yiyecekleri tüketmek gebelik sırasında güvenli olacaktır. Ancak, gebeliği risk altına sokan uterusun uyarılabilmesi için, büyük miktarda zerdeçalın oral yoldan tüketilmesinden kaçınılması en iyisidir.

 

 

Zerdeçal Seçimi

Bu günlerde, kuru otlar ve baharatlar süpermarketlerde yaygın olarak bulunur. Ancak kuru otlar ve baharatların kalitesi ve tazeliği için baharat satan yerlerden veya aktarlardan satın almak daha iyi. Zerdeçal satın alırken, katkı maddeleri içermeyen, organik zerdeçalı satın alın.

 

Zerdeçal rengi büyük ölçüde değişir ve doğru zerdeçal tozunu seçmek önemlidir. Çoğu zaman, zerdeçal, sarı renkte bir renk vermek için diğer bileşenlerle karıştırılır.

 

Doğal bir renklendirici olarak, endüstriyel işçiler tarafından yapay renklendirme materyalinin kullanımından kaynaklanabilecek riskleri ortadan kaldırmak için de kullanılırlar. Köri tozundaki zerdeçal, ağırlık olarak yaklaşık% 3.14’lük bir ortalama curcumin içeriğine sahiptir.

 

Zerdeçal hem kök hem de toz halinde bulunur ve tazeliği ve kaliteyi doğruladıktan sonra satın alınmalıdır.

 

 

Saklama

Zerdeçal tozu sıkıca kapatılmış bir kapta muhafaza edilmeli ve ışıktan korunarak serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır.  Güneş ışığı rengini soldurabilir. Kaplar, kullanıldıktan sonra sıkıca kapatılmalı ve daha eski stok kullanılmalıdır. Havaya uzun süre maruz bırakılması lezzet ve aroma kaybına neden olur.

 

Curcumin ürünlerini incelemek için tıklayın…

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: