Zerdeçal Çayı Faydaları ve Nasıl Yapılır? | diyetz

  Zerdeçal Çayı Faydaları ve Nasıl Yapılır?

   

  Zerdeçal, geleneksel Çin ve Hint tıbbında binlerce yıldır kullanılan bir bitkisel ilaçtır ve çok farklı şekillerde tüketilmektedir. Zerdeçal çayı da bu şifalı bitkiyi kullanmanın bir yoludur.

  Bu yazıda “zerdeçal çayı neye iyi gelir”, “zerdeçal çayı ne zaman içilir”, “zerdeçal çayı nasıl demlenir”, “zerdeçal çayı faydaları nelerdir” sorularını cevaplayalım.

  Zerdeçal Çayının Faydaları

   

  zerdeçal çayı nasıl hazırlanır

   

  İnflamasyonu azaltır

  Zerdeçalda bulunan ve iltihapla savaşan bileşik olan kurkumin ile ilgili yüzlerce çalışma yapılmıştır. Anti-inflamatuar özelliği zerdeçalın artrit ve gut semptomları için iyi bir tedavi olmasını sağlar.

   

   

  Kanser tedavisine yardımcıdır

  Zerdeçaldaki kurkuminin, anti-kanser etkilere sahip olduğu kanıtlanmıştır. Çalışmalarda bağırsak, cilt, meme ve mide kanserleri üzerinde en iyi etkiyi sergilemiştir.

  Ayrıca, kurkuminin antioksidan özellikleri, kanserle çok sık ilişkili olan şişliği ve iltihabı azaltır.

  Bazı araştırmalar da kurkuminin kemoterapiyi daha etkili hale getirebileceğini söylemektedir. Daha da ilginç olanı, kurkuminin seçici etkisidir – birkaç çalışma, bileşiğin sadece kanserli hücreleri hedeflediğini ve sağlıklı hücreleri etkilenmeden bıraktığını tespit etti.

   

   

  Diyabet tedavisine yardımcı olur

  Bir çok çalışmanın 2013 yılında gözden geçirilmesi, zerdeçaldaki kurkuminin kan glukoz seviyelerini düşürebildiğini ve bununla bağlantılı birkaç diyabet komplikasyonunu hafiflettiğini belirtmektedir. Zerdeçal çayı, kan şekeri seviyelerini dengeleyerek, diyabetin yönetilebilir hale gelmesini sağlar.

   

   

  Alzheimer hastalığını tedavi eder

  Alzheimer hastalığı beyni; iltihaplanma, oksidatif hasar ve metal toksisitesine neden olarak etkiler. Bunlar zerdeçal çayındaki kurkumin ile tedavi edilebilir. Bir çalışma, kurkuminin hafızayı ve ruh halini de iyileştirebileceğini söylüyor.

   

   

  Bağışıklığı güçlendirir

  Zerdeçalın, anti-inflamatuar özellikleri, bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda pro-inflamatuar sitokinlerin etkisini azaltır ve hatta önler, bu da zerdeçalın bağışıklığı güçlendirmesinin başka bir yoludur.

   

   

  Kalp sağlığına faydalıdır

  Çalışmalar, kurkuminin kalp hastalığını tersine çevirebildiğini gösteriyor. Bileşiğin antioksidan etkileri, farklı kalp sorunlarının riskini azaltabilir ve diyabetle ilgili kalp komplikasyonlarını önleyebilir.

  Kurkuminin, kan damarlarının astarı olan endotelin sağlığını da arttırdığı bulunmuştur. Endotel disfonksiyonu, kalp hastalığının önemli bir nedeni olduğundan, kurkumin burada çok önemli bir rol oynamaktadır.

  Bazı araştırmalar da kurkuminin tıkalı arterleri önleyebileceğini göstermektedir. Bileşik, arterlerdeki tortuyu azaltabilir, böylece kalp hastalığını ve kalp krizlerini önleyebilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Vegan Diyeti Zayıflamaya Nasıl Yardımcı Olur?

   

  Zerdeçal çayı ile zayıflama

  Kilo alımı yağ dokusunun genişlemesine neden olur ve bunun sonucunda yeni kan damarları oluşur. Ancak yapılan çalışmalar, kurkumin alımının bu kan damarlarının oluşumunu önleyebileceğini göstermektedir. Bu, daha az yağ kazancı ve sonunda kilo kaybı anlamına gelir.

   

   

  Karaciğeri temizler

  Zerdeçal çayındaki kurkumin, karaciğeri temizlemede etkilidir. Zerdeçal tüketimi, aynı zamanda, karaciğeri oksidatif stres ve hasardan koruyan bir enzim olan glutation S-transferaz seviyelerini de artırabilir.

  Bazı çalışmalar, kurkuminin karaciğer sirozunu bir dereceye kadar tersine çevirebileceğini belirtir. Bu, bileşiğin antioksidan özelliklerinin sonucudur.

   

   

  Uyku sorunlarını azaltır

  Kurkumin ruh halini düzenlediğinden dolayı uyku rutininin geliştirilmesinde de etkilidir. Kurkumin tüketimi anksiyeteyi hafifletir ve oksidatif hasarı önler. Bunlar uyku sorununa neden olabilecek faktörlerdir.

   

   

  Akne tedavisine yardımcı olur

  Zerdeçalın bileşiği olan kurkuminin içeriğinde bulunan antioksidanlar cilt için harikalar yaratır. Bu nedenle zerdeçal çayı içmek, cilde faydalıdır.

   

   

  Zerdeçal Çayı Nasıl Yapılır?

  Zerdeçal tozu ile çay hazırlayabilirsiniz. Bunun için zerdeçal kökünü rendeleyerek de kullanabilirsiniz. İşte zerdeçal çayı hazırlanışı:

   

   

  Zerdeçal Çayı Tarifi

  – 4 su bardağı kaynamış suya 1 çay kaşığı zerdeçal ekleyin.

  – Karışımı 10 dakika kadar kaynatın.

  – Çayı bir fincana süzün ve soğumaya bırakın.

   

  Zerdeçal çayı nasıl tüketilmeli?

  Çayı tatlandırmak için çayın içine biraz bal ekleyebilirsiniz. Bal ayrıca ek yararlar sağlayan anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir. Hatta çaya biraz karabiber veya limon veya zencefil suyu da ekleyebilirsiniz.

  Piyasada hazır zerdeçal çayı demlik poşeti şeklinde satılmaktadır. Bu zerdeçal bitki çaylarını da pratik olması açısından kullanabilirsiniz.

   

  Zerdeçal çayı ne zaman içilir?

  Zerdeçal çayı için günün hangi zaman diliminde içmeniz gerektiği ile ilgili bir bilgi yok. Ancak bu çayın zararlı etkilerini bilmeli, zamanı ve miktarı kendinize göre belirlemelisiniz.

   

   

  Zerdeçal Çayı Zararları

  Şifalı özelliklere sahip olmasına rağmen, bazı kişiler için zerdeçal çayı yan etkileri olabilir.

   

  zerdeçal çayının faydaları

   

  Hamilelik ve emzirme sırasında sorunlar

  Hamilelik sırasında, zerdeçal çayı uterusu uyarabilir. Zerdeçal ve emzirme konusunda yeterli bilgi yoktur. Bu nedenle, her iki durumda da kullanmaktan kaçının.

   

  Safra kesesi sorunları

  Zerdeçal safra kesesi sorunlarını ağırlaştırabilir. Safra kesesi taşları veya safra kesesi ile ilgili başka sorunlarınız varsa kullanmayın.

   

  Şeker hastalığı

  Diyabet ile ilgili zerdeçal çayı faydası olmasına rağmen, bazı diyabet hastalarında tansiyonu çok düşürdüğü için doktora danışarak tüketilmesi tavsiye edilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Wasabi Nedir, Neyden Yapılır? Faydaları ve İçeriği

  Kısırlık

  Zerdeçal, ağızdan alındığında erkeklerde sperm sayısını azaltabilir. Bu doğurganlığı da etkiler.

   

  Demir eksikliği

  Zerdeçal, demir emilimini engelleyebilir. Bu nedenle, demir eksikliği olan kişilerin dikkat etmesi gerekir.

   

  Ameliyat sırasında sorunlar

  Zerdeçal, kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir, bu yüzden planlanan bir ameliyattan en az iki hafta önce tüketmeyi bırakmanız gerekir.

   

  Sonuç olarak;

  Zerdeçal çayı, bu şifalı bitkiyi tüketmenin en lezzetli yoludur. Aynı zamanda birçok fayda sağlar. Ancak bazı kişiler için de zararı olabilir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ