Hangi Yiyecekler Zayıflatır? Zayıflatan Sağlıklı Yiyecekler

Gıdalardan aldığımız bütün kaloriler eşit değildir. Farklı gıdalar vücudun farklı metabolik yollarını etkiler. Açlık ve hormonlar, kaç kalori yaktığımız üzerinde çok farklı etkilere sahiptir. İşte “zayıflatan yiyeceklerin listesi”

Kilo Verdiren Yiyecekler Nelerdir?

en çok zayıflatan yiyecekler

Yumurta

Bir zamanlar kolesterolün yüksek olmasından korkulan yumurta hakkında yeni çalışmalar yapılmış ve farklı sonuçlara ulaşılmıştır.

Yeni çalışmalar, kan kolestrolünü olumsuz etkilemediğini ve kalp krizine neden olmadığını göstermektedir. Dahası, yumurta kilo vermek için yiyebileceğiniz en iyi besinler arasındadır.

Protein seviyesi yüksek, sağlıklı yağlar ve çok düşük miktarda kalori ile daha uzun süre tok hissetmeye yardımcı olur.

Yumurta ayrıca inanılmaz derecede besleyici bir gıdadır ve kalori kısıtlı bir diyette ihtiyacınız olan tüm besin maddelerini almaya yardımcı olur. Hemen hemen tüm besinler yumurtanın sarısında bulunur.

Yeşil yapraklı sebzeler

Bunlar lahana, ıspanak, şalgam, taze soğan gibi sebzelerdir. Bu sebzeleri kilo vermek için yapılan diyetler için mükemmel olmasını sağlayan birkaç özelliği vardır. Hem kalori hem de karbonhidrat bakımından düşüktür ve yüksek oranda lif içerirler.

Yeşil yapraklı sebzeler, kalori alımını artırmadan, yemek hacmini artırmanın mükemmel bir yoludur. Birçok çalışma, düşük enerji yoğunluğuna sahip yemek ve diyetlerin insanların genel olarak daha az kalori tüketmelerini sağladığını göstermektedir.

Yeşil yapraklı sebzeler inanılmaz derecede besleyicidir ve çok çeşitli vitamin, mineral ve antioksidan içerir. Bunlardan biri, bazı çalışmalarda yağ yakmaya yardımcı olduğu tespit edilmiş kalsiyum mineralidir.

Somon balığı

Somon gibi yağlı balıklar son derece sağlıklıdır. Ayrıca, çok tatmin edici, nispeten az kaloriyle kedinizi daha tok hissedersiniz.

Somon, yüksek kalitede protein, sağlıklı yağlarla yüklüdür ve ayrıca her türlü önemli besin maddesini içerir. Genelde balıklar ve deniz ürünleri önemli miktarda iyot sağlar. Bu besin, tiroidin işlevini eksiksiz yerine getirmesi için gereklidir ve metabolizmanın en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için önemlidir.

Somon ayrıca obezite ve metabolik hastalıkta önemli bir rol oynadığı bilinen inflamasyonun azaltılmasına yardımcı olduğu gösterilen omega 3 yağ asitleri sağlar.

Uskumru, alabalık, sardalya, ringa balığı ve diğer yağlı balık türleri de zayıflamak için mükemmel seçeneklerdir.

guatrojen nelerde var

Turpgil Sebzeler

Turpgil sebzeler arasında brokoli, karnabahar, lahana ve brüksel lahanası bulunur. Diğer sebzeler gibi, lif açısından da yüksektirler ve tokluk açısından son derece tatmin edicidirler. Dahası bu tür sebzeler iyi miktarda protein içerir.

Hayvansal gıdalar veya baklagiller kadar protein açısından yüksek değildirler ancak çoğu sebze ile karşılaştırıldığında daha yüksek oranda protein içerirler.

Protein, lif ve düşük enerji yoğunluğunun kombinasyonu, turpgil sebzeleri, kilo vermek için harika gıdalar haline getirir.

Ayrıca son derece besleyicidirler ve kanserle mücadele eden maddeleri de bünyelerinde barındırırlar.

Yağsız sığır eti ve tavuk göğsü

İşlenmiş et sağlıksız olmasına rağmen, yapılan araştırmalar, işlenmemiş kırmızı etin kalp hastalığı veya diyabet riskini artırmadığını göstermektedir.

İki büyük gözden geçirme çalışmasına göre kırmızı et erkeklerde kanser ile çok zayıf bir korelasyona sahiptir ve kadınlarda hiç bir korelasyon bulunmamaktadır.

Gerçek şu ki, kırmızı et kilo kaybına dost bir besindir çünkü protein açısından yüksektir.

Protein kilo vermede en gerekli besindir ve yüksek proteinli bir beslenme günde 80 ila 100, hatta daha fazla kalori yakmayı sağlar.

Düşük karbonhidratlı bir diyet için yağlı et yemekleri yiyebilirsiniz. Ancak orta ve yüksek karbonhidrat diyeti yapıyorsanız, yağsız et seçimi daha uygun olabilir. Yağsız sığır eti ve tavuk göğsü gibi…

patates çeşitleri

Haşlanmış patates

Beyaz patates kilo verme konusunda akla gelebilecek son yiyecek olsa da, kilo kaybı ve optimal sağlık için gerekli çeşitli özelliklere sahiptir. Farklı besin maddeleri yelpazesine sahiptir, neredeyse vücudun ihtiyaç duyduğu her şeyden biraz içerir.

Çoğu insanın yeterince alamadığı ve tansiyon kontrolünde önemli rol oynayan bir besin maddesi olan potasyum özellikle patateste yüksektir.

Beyaz haşlanmış patatesi yiyerek doğal olarak kendinizi tok hissedeceksiniz ve bunun yerine diğer gıdalardan daha az yiyeceksiniz.

Patatesi haşladıktan sonra, bir süre soğumasını bekleyin, belli bir süre sonra büyük miktarda dirençli nişasta oluşturacaktır. Dirençli nişasta, kilo kaybı da dahil olmak üzere her türlü sağlık faydasına sahip olduğu gösterilen lif benzeri bir maddedir.

Tatlı patates, şalgam ve diğer kök sebzeler de bu konuda beyaz patates ile aynı etkiye sahiptir.

Ton balığı

Ton balığı, düşük kalorili, yüksek proteinli bir başka besindir. Sade bir balıktır, bu yüzden fazla yağ barındırmaz.

Ton balığı, vücut geliştiricileri ve fitness yapanlar arasında popülerdir çünkü proteini yüksek tutmak, toplam kalori ve yağın düşük olması için harika bir yoldur.

Fasulye ve bakliyat

Bazı fasulye çeşitleri ve baklagiller kilo vermede faydalıdır. Buna mercimek, nohut gibi bazı baklagiller örnek olarak verilebilir.

Bu gıdalar, tokluk oluşturan iki besin olan protein ve lif açısından yüksektir. Ayrıca, dirençli nişasta içerirler ve lezzetlidirler.

fesleğenli domates çorbası tarifi

Çorbalar

Enerji yoğunluğu düşük olan besinler yemek, daha az kalori yemeye yardımcı olur. Düşük enerji yoğunluğuna sahip gıdaların çoğu, sebze ve meyveler gibi çok miktarda su içeren yiyeceklerdir.

Çorba yaparak da yemeklerinize su ekleyebilirsiniz. Bazı çalışmalar, katı gıdalar yerine çorba tüketilmesinin, insanların daha tok hissetmesini ve önemli ölçüde daha az kalori tüketmesini sağladığını göstermiştir.

Avokado

Avokado, benzersiz bir meyve türüdür. Çoğu meyvede karbonhidrat miktarı yüksek iken, avokadoda sağlıklı yağlar yüksektir.

Özellikle zeytinyağındaki aynı yağ türü olan tekli doymamış oleik asitte yüksektir. Çoğunlukla yağlı olmasına rağmen çok fazla su içerdiği için düşündüğümüz kadar yoğun değildir. Ayrıca lif ve potasyum da dahil olmak üzere birçok önemli besin maddesi içerir.

Elma sirkesi

Elma sirkesi sağlık camiasında inanılmaz derecede popülerdir. İnsanlarda yapılan birçok çalışma, sirkenin kilo kaybı için faydalı olabileceğini ileri sürmektedir.

Yüksek karbonhidratlı bir yemekle aynı anda sirke alarak tokluk duygularını artırabilirsiniz. Bu durumda günün geri kalanında insanlar 200-275 kalori daha az alırlar.

Obez bireylerle yapılan araştırmalara göre, 12 hafta boyunca günde 15 veya 30 mL elma sirkesi içmek, 2.6-3.7 kg, kilo kaybına neden olduğu gösterildi.

Fındık

Yağ miktarı yüksek olmasına rağmen fındık, dengeli protein, lif ve sağlıklı yağ içeren mükemmel bir atıştırmalıktır.

Çalışmalar, fındık yemenin metabolik sağlığı iyileştirebildiğini ve hatta kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

Bazı tam tahıllar

Tahıllar kilo vermek için kötü olarak düşünülse de, kesinlikle sağlıklı bazı türleri vardır. Bu, lif yüklü ve aynı zamanda iyi bir protein miktarı içeren bazı tam tahıllardır.

Dikkat çekici örnekler arasında yulaf, esmer pirinç ve kinoa bulunur. Yulaf, tokluğu arttırdığı ve metabolik sağlığı geliştirdiği bilinen beta-glukan, çözünebilir lif içerir.

Hem kahverengi hem de beyaz çeşidi olan pirinç, özellikle pişirildikten sonra soğumaya bırakıldığında, önemli miktarda dirençli nişasta içerir.

Rafine tahılların kötü olduğunu unutmayın ve bazen etiket üzerinde “tam tahıl” yazan gıdalar hem zararlı hem de besleyiciliği önemsiz işlenmiş gıdalardır.

Düşük karbonhidratlı bir diyet yapıyorsanız, tahıllardan kaçınmalısınız çünkü karbonhidrat miktarları yüksektir.

Biber

Şili biberi, kilo vermek için yararlı olabilir. Kapsaisin adı verilen ve bazı çalışmalarda iştahı azaltmaya ve yağ yakma artışına yardımcı olduğu gösterilen bir madde içermektedir. Bu madde ek formda satılmaktadır ve birçok ticari kilo kaybı takviyesinde bulunan ortak bir içeriktir.

Meyveler

Çoğu sağlık uzmanı meyvenin sağlıklı olduğunu kabul etmektedir. Çok sayıda nüfus araştırması, en fazla meyve (ve sebze) yiyen kişilerin sağlıklı olduklarını olduklarını göstermiştir.

Meyvelerin kilo vermeyi kolaylaştıran özellikleri vardır. Şeker içermelerine rağmen, enerji yoğunluğu düşüktür ve çiğnemek biraz zaman alır. Ayrıca lif, şekerin kan dolaşımına çok hızlı yayılmasını önlemeye yardımcı olur.

Meyveden uzak durması veya en aza indirmesi gereken insanlar, çok düşük karbonhidratlı, ketojenik bir diyet yapanlar veya fruktoz intoleransı olanlardır.

Geri kalanlar için meyveler, kilo vermek için yapılan bir diyete etkili ve lezzetli bir katkı sağlar.

greyfurt suyu nasıl yapılır

Greyfurt

Özellikle vurgulanması gereken bir meyve greyfurttur çünkü ağırlık kontrolü üzerindeki etkileri doğrudan incelenmiştir. 91 obez birey üzerinde yapılan bir çalışmada, yemeklerden önce yarım taze greyfurt yiyenler, 12 haftalık bir süre zarfında 1.6 kg kilo vermiştir.

Greyfurt grubunda ayrıca çeşitli kronik hastalıklarda rol oynayan metabolik bir anormallik olan insülin direncinde azalma yaşandı.

Yani, günlük olarak kendinizi daha tok hissetmek ve kalori alımını düşürmek için yemeklerden yarım saat önce yarım greyfurt tüketin.

Chia tohumu

Chia tohumu en besleyici gıdalardandır. 30 gram başına 12 gram karbonhidrat içerir ki; bu oldukça yüksek bir miktardır ancak bu gramların 11’i liftir. Bu yüzden chia tohumu, en iyi lif kaynaklarından biridir.

İçeriğindeki lif nedeniyle, chia tohumu suyun ağırlığının 11-12 katı kadar su emebilir, jel benzeri bir maddeye döner ve midede genişler.

Bazı çalışmalar, chia tohumunun iştahı azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiş olmasına rağmen, kilo kaybı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etki bulamamıştır.

Bununla birlikte, besin kompozisyonu göz önüne alındığında, chia tohumunun kilo vermek için yapılan bir yararlı bir parçası olabileceği düşünülebilir.

Tam yağlı yoğurt

Bir başka mükemmel süt gıdası yoğurttur. Yoğurt, bağırsağın işlevini artırabilecek probiyotik bakteriler içerir.

Bağırsak sağlığı, şişmanlığın ana hormonal sürücüsü olan leptin direnci ve iltihaba karşı potansiyel olarak yardımcı olur.

Tercihinizi tam yağlı yoğurttan yana kullanın çünkü çalışmalar, az yağlı değil, tam yağlı yoğurdun zamanla obezite ve tip 2 diyabet riskini düşürdüğünü gösteriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ