Zayıflatan Bitkiler Hangileri? | diyetz

Zayıflatan Bitkiler Hangileri?

 

 

Tabağınıza koyduğunuz yiyecekler kilo vermenin anahtarıdır. Birçok bitki, ot ve baharat iştah üzerinde etkilidir, yağ yakımını ve kilo kaybını arttırır.

 

İşte size kilo vermenize yardımcı olabilecek harika bitkiler…

 

 

Çemen otu

 

Çemen otu, baklagil ailesine ait bir bitki olan Trigonella foenum-graecum’dan elde edilen bir baharattır.

 

Birkaç çalışma, çemen otunun iştahı kontrol altına almasına yardımcı olabileceğini ve kilo vermek için gıda alımını azaltabileceğini göstermiştir.

 

18 kişide yapılan bir araştırmada, 8 gram çemen lifinin günlük olarak tüketilmesinin, tokluk hissi artışı, açlık ve gıda alımının azaltılmasının, bir kontrol grubuna kıyasla daha yüksek olduğunu göstermiştir.

 

Bir başka küçük çalışmada çemen otu çekirdeği ekstraktının günlük yağ tüketimini plaseboya kıyasla % 17 azalttığı bulunmuştur. Bu, gün boyunca tüketilen daha az kalori ile sonuçlanmıştır.

 

 

 

 

Acı Biber

 

Acı biber, pek çok yemekte baharat olarak kullanılan bir tür biberdir.

 

Acı biber, çok sayıda sağlık yararları sağlayan bir bileşik olan kapsaisin içerir.

 

Bazı araştırmalar kapsaisinin gün boyunca yaktığınız kalori miktarını artırarak metabolizmayı hızlandırabileceğini göstermektedir.

 

Kapsaisin kilo vermede etkili olan açlığı da azaltabilir. Küçük bir çalışmada, kapsaisin kapsüllerinin tokluk düzeylerini artırdığı ve toplam kaloriyi azalttığı bulunmuştur.

 

30 kişide yapılan bir başka çalışmada kapsaisin içeren bir yemeğin, açlığının uyarılmasından sorumlu hormon olan ghrelin düzeylerini azalttığı gösterilmiştir.

 

 

Zencefil

 

Zencefil, çiçekli zencefil bitkisinin Ziziber officinale rizomundan yapılan bir baharattır.

 

Halk arasında genellikle çok çeşitli rahatsızlıklar için doğal bir ilaç olarak kullanılan zencefil, bazı araştırmalara göre kilo kaybına da yardımcı olabilmektedir.

 

İlginizi Çekebilir  Adaçayı Nedir? Faydaları ve Zararları

14 insan çalışmasının bir gözden geçirmesi, zencefil ile takviyenin hem vücut ağırlığını hem de göbek yağını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

 

27 insan, hayvan ve test tüpü çalışmasının bir başka gözden geçirmesi de zencefilin yağ emilimini ve iştahı azaltırken aynı zamanda metabolizmayı ve yağ yakımını arttırarak kilonun azalmasına yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır.

 

 

Kekik

 

Kekik, nane, fesleğen, kimyon, biberiye ve adaçayı ile aynı bitki ailesine ait çok yıllık bir bitkidir. Kilo kaybını artırmaya yardımcı olabilecek güçlü bir bileşik olan karvakrol içerir.

 

Bir çalışmada, karvakrol alan veya karvakrol almayanların bulunduğu yüksek yağlı bir diyet verilen farelerde, karvakrol alanlarda kontrol grubuna göre daha az vücut ağırlığı ve vücut yağı tespit edildi.

 

Karvakrol takviyelerinin, vücuttaki yağ sentezini kontrol eden belirli genleri ve proteinleri doğrudan etkilediği de bulunmuştur.

 

 

Ginseng

 

Ginseng, geleneksel Çin tıbbında genellikle bir lif olarak kabul edilen, sağlığı geliştirici özelliklere sahip bir bitkidir.

 

Birçok çalışma bu güçlü bitkinin kilo kaybına yardımcı olabileceğini öne sürdü.

 

Bir küçük çalışma, Kore ginsengini sekiz hafta boyunca günde iki kez almanın vücut ağırlığında ölçülebilir azalmalar ve bağırsak mikrobiyolojik kompozisyonundaki değişikliklerle sonuçlandığını bulmuştur.

 

Benzer şekilde, bir hayvan çalışması ginsengin yağ oluşumunu değiştirerek ve bağırsak yağ emilimini geciktirerek obeziteyle mücadele ettiğini göstermiştir.

 

 

Caralluma Fimbriata

 

Caralluma Fimbriata, çoğu diyet hapında bulunan bir bitkidir. Doğrudan iştahı etkileyen bir nörotransmitter olan serotonin düzeylerinin artmasıyla çalıştığı düşünülmektedir.

 

33 kişide yapılan 12 haftalık bir çalışmada, Caralluma Fimbriata’yı alan katılımcıların, plasebo alanlara kıyasla, karın yağında ve vücut ağırlığında anlamlı olarak daha fazla azalmaya sahip oldukları bulunmuştur.

 

Bir başka küçük çalışma, iki ay boyunca günlük 1 gram Caralluma Fimbriata tüketmenin, bir kontrol grubuna kıyasla, kilo ve açlık düzeylerinde azalmaya yol açtığını göstermiştir.

 

İlginizi Çekebilir  Farklı Cilt Sorunları için Karbonat Maskeleri

 

Zerdeçal

 

Zerdeçal, aroması, canlı rengi ve güçlü tıbbi özellikleri için kullanılan bir baharattır.

 

İnflamasyondan kilo kaybına kadar sağlık yararlarının çoğu curcumin bileşiğinin varlığına atfedilir.

 

44 kilolu insanda yapılan bir çalışmada, bir ay boyunca günde iki kez curcumin almanın yağ kaybını arttırdığı, karın yağını azalttığı ve kilo kaybını % 5’e kadar arttırdığı gösterilmiştir.

 

Benzer şekilde, bir hayvan çalışması, 12 haftalık curcumin ile farelerin takviye edilmesinin, yağ sentezini bloke ederek vücut ağırlığını ve vücut yağını azalttığını bulmuştur.

 

 

Karabiber

 

Karabiber, Hindistan’a özgü bir çiçekli asma olan nigrumun kurutulmuş meyvesinden elde edilen bir baharattır.

 

Hem keskin aromasını hem de potansiyel kilo verdirici etkilerini piperine adlı güçlü bir bileşik sağlar.

 

Bir çalışma, piperinle takviye edilen yüksek yağlı besinlerle beslenen farelerde, gıda alımında herhangi bir değişiklik olmasa bile, sıçanların vücut ağırlığını azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuştur.

 

Bir test tüpü çalışması ayrıca, piperinin yağ hücresi oluşumunu etkili bir şekilde inhibe ettiğini de göstermiştir.

 

 

Gymnema Sylvestre

 

Gymnema sylvestre, kan şekeri seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olmak için doğal bir ilaç olarak kullanılan bir bitkidir.

 

Ancak, bazı araştırmalar aynı zamanda kilo vermek isteyenlere de fayda sağlayabileceğini göstermektedir.

 

Şekerli gıdalara karşı isteği önlemek için gıdaların algılanan tatlılığını azaltmaya yardımcı olabilen gymnemik asit adı verilen bir bileşik içerir.

 

Nitekim, bir çalışmada, Gymnema sylvestre’nin, bir kontrol grubuna kıyasla hem iştahı hem de besin alımını azalttığı sonucuna varılmıştır.

 

 

Tarçın

 

Tarçın, Cinnamomum’daki ağaçların iç kabuklarından yapılan aromatik bir baharattır.

 

Antioksidanlar açısından zengindir ve çeşitli sağlık yararları sunar. Bazı çalışmalar tarçının kilo kaybını artırabildiğini göstermiştir.

 

Özellikle iştahı ve açlığı azaltmaya yardımcı olabilecek kan şekerini stabilize etmede etkilidir.

 

Çalışmalar, tarçında bulunan belirli bir bileşiğin insülinin etkilerini taklit edebileceğini ve bu sayede yakıt olarak kullanılmak üzere kan akışından hücrelerinize taşınan şekerin yardımcı olduğunu göstermektedir.

 

İlginizi Çekebilir  Kalsiyum İçeren Besinler Nelerdir?

Tarçın ayrıca karbohidratların parçalanmasını yavaşlatmak için bazı sindirim enzimlerinin düzeylerini de azaltabilir.

 

Bu etkiler iştahı potansiyel olarak azaltır ve kilo vermeye yardımcı olur.

 

 

Yeşil Kahve Çekirdeği Ekstresi

 

Yeşil kahve çekirdeği özü, birçok kilo kaybı takviyesinde yaygın olarak bulunur.

 

Kavrulmamış ve potansiyel kilo düşürücü etkilerini hesaba kattığı düşünülen klorojenik asitte yüksek olan kahve çekirdeklerinden yapılır.

 

Bir çalışma, yeşil kahve tüketiminin, kalori alımında herhangi bir değişiklik olmasa bile, 20 katılımcıda vücut kitle indeksi (BMI) ve göbek yağını azalttığını bulmuştur.

 

Üç çalışmanın bir başka gözden geçirmesi, yeşil kahve çekirdeği ekstresinin vücut ağırlığını ortalama 2.5 kg azaltabildiği sonucuna varmıştır.

 

 

Kimyon

 

Kimyon, maydanoz ailesinin çiçekli bitkisi olan Cuminum cyminum’un kurutulmuş ve öğütülmüş tohumlarından yapılan bir baharattır.

 

Farklı beslenme aromasıyla bilinir ancak aynı zamanda kilo verme ve yağ yakımını hızlandırma potansiyeli de dahil olmak üzere sağlık faydalarıyla doludur.

 

Bir, üç aylık bir çalışmada, günde iki kez 3 gram kimyon ile yoğurt tüketen kadınların, kontrol grubundan daha fazla kilo ve vücut yağı kaybettikleri bulunmuştur.

 

Benzer şekilde, sekiz haftalık bir çalışmada, kimyon ilavesini günde üç kez alan yetişkinlerin plasebo alanlara göre 1 kg daha fazla kaybettiğini bildirmiştir.

 

 

Kakule

 

Kakule, zencefil ailesindeki bir bitkinin tohumlarından yapılmış, oldukça değerli bir baharattır.

 

Kakule kilo vermeye yardımcıdır. Bir hayvan çalışması, kakule tozunun, yüksek yağlı, yüksek karbonhidratlı bir diyet verilen sıçanlarda karın yağının azaltılmasına yardımcı olduğunu bulmuştur.

 

Benzer şekilde, başka bir hayvan çalışmasında, özellikle siyah kakulenin, yüksek yağlı bir diyette sıçanlarda hem göbek yağının hem de toplam vücut yağının azaltılmasında etkili olduğu gösterilmiştir.

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ