Yüz Şekline Göre Saç Modelleri | diyetz

  Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

   

  Uzun saçlar eski tarihlerden beri hep kadınlığın simgesi olmuştur. Ama uzun saçın bakımı da, kullanımı da zordur.

  Kısa saç ise yüze daha modern ve dinamik bir görünüm verir, bakımı da kolaydır. Yüzünüzün biçimi aynı zamanda kişiliğinizi de yansıtır.

  Yüzünüze hangi saç şeklinin gideceğini öğrenmek için öncelikle yüz şekillerini bilmek gerekir. Saçınızı kestirmeden önce ne istediğinize karar vermeli ve hangi saç şeklinin yüzünüze yakışacağını bilmelisiniz.

   

   

   

   

  Saçınız mı ön planda olsun yoksa yüzünüz mü? Aşağıda yüz şekilleri ve farklı yüz şekillerine yakışacak saç modelleri verilmiştir. İşte yüze uygun saç modelleri

   

   

  Hangi Yüze Hangi Saç Modeli Gider?

  Saçınıza şekil verirken mutlaka yüz şeklinize uygun modelleri seçmelisiniz.

   

   

  Yuvarlak yüzler

  yuvarlak yüz saç modeli

  Saç kesiminiz yuvarlak hatlı ve hacimli olmalıdır. Yüzünüzün yuvarlaklığını yumuşatmak için saçınız yüzünüzü çerçevelemeli ve yanaklarınızın üzerine düşmelidir. 

  Saçlarınız kıvırcık ise, yüzünüzün üzerine yumuşakça dökülen bukleler sizin için ideal olacaktır. Saç rengi olarak koyu tonları seçmenizde fayda var.

   

  Yuvarlak Yüzlü Olanların Kişiliği

  Gösterişli, iyimser, iştahlı ve açık yürekli

   

  Yuvarlak Yüzlü Kişilerin Saç Modeli

  Gevşek buklelerle başın çevresinde hareketlendirilmeli. Saç hareketlenip havalandıkça yüzün yuvarlaklığını gizleyecektir.

   

   

  Oval yüzler

  oval yüz saç modeli

  Hemen hemen her saç kesimini rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Sadece, fazla şekilli modellerden kaçınmalısınız. Saçınıza farklı hacimler ve yumuşak hareketlendirmeler uygulayın.

  Saç rengi olarak fazla belirgin olmayan, kibar renkleri tercih etmelisiniz.

   

  Oval Yüzlü Olanların Kişiliği

  Çok kadınsı çizgileriyle tatlı, çekici, kendi halinde ve seçicidir.

   

  Oval Yüzlü Olanların Saç Modeli

  Saçlarınızın biçimi de bu kadınsılığı yansıtmalı ve yüz hatlarınızın yumuşak çizgileriyle uyumlu olmalıdır. Çok kabartılmış ya da geriye doğru dümdüz toplanmış saç modellerinden kaçının.

   

   

  Üçgen yüzler

  üçgen yüz saç modeli

  Çok kısa kesimlerden kaçınmalısınız. Alnınızı fazla açmayın, yüzünüzün uzunluğunu kısaltmak için hareketli kahkül uygun bir seçim olur. Efile kesilmiş saç tutamlarını alnınıza doğru karışık olarak hareketlendirin.

  Özellikle başın üstünde saçınızı kabartmaktan kaçınmalısınız. Koyu renk saç rengi sizin için idealdir.

   

  Üçgen Yüzlü Olanların Kişiliği

  Mantıklı, kararlı, düzenli ve titiz

   

  Üçgen Yüzlü Kişilerin Saç Modeli

  Saç biçiminiz biraz hacimli olmalı, yüz çizgilerini yumuşatmak için özellikle elmacık kemikleri hizasında saçlara yanlardan biraz hacim verilmelidir. 

   

   

  Kare yüzler

  Pratik, basit ve düz kesimler yüz hatlarınızı daha yumuşak gösterecektir. Çene hattınızı yumuşatmak için çene etrafında saç tutamları ile oynayın.

  Sade ve tek ton saç renklerini tercih edin.

   

  Kare Yüzlü Olanların Kişiliği

  Canlı, duygusal, sevecen, güvenilir ve sosyal.

   

  Kare Yüzlü Kişilerin Saç Modeli

  Sert yüz çizgilerini yumuşatmak için başın yanlarında hareketlendirilmelidir. Aslında serbest bırakılmış saçlar sizin için daha idealdir.

   

   

  Altıgen yüzler

  altıgen yüz saç modeli

  Kesiminiz köşeli ve sert hatlı olmalıdır. Saç tutamlarıyla alnınızı fazla kapatmayın. Elmacık kemiklerinizi yumuşatmak için kulak üstlerinde, genişliği hafifçe daraltmak için ise yanak etrafında hacim uygulayabilirsiniz.

  Sarı, kızıl kestane gibi canlı renkler yüz şeklinize ve saç kesiminde son derece uygundur.

   

  Altıgen Yüzlü Olanların Kişiliği

  Hareketli, güçlü, kararlı ve güvenilir birisiniz.

   

  Altıgen Yüzlü Kişilerin Saç Modeli

  Saç modeliniz iyi düzenlenmiş bir sadelikte olmalı, bir yan topuz gibi. Buklelerden kaçınmalısınız.

   

  Not!!!

  Yüz şeklinize göre saç kesilirken kuaförünüzle uzun uzun bir diyalog yapmalı, yüzünüzü mü saçınızı mı ön plana çıkarmak istediğinizi belirtmeli; kilo, boy, giyim tarzınız ve hatta kişiliğinizi bile konuşmalı ve ona göre saç kesimi yaptırmalısınız.

   

   

  Saç İçin Farklı Topuz Çeşitleri

   

   

  Dağınık topuzlar

  dağınık topuz nasıl yapılır

  Parlak uzun saçın modası hiçbir zaman geçmeyecek. Özel ihtişamlı geceler için topuzlar bir klasiktir. Her ortamda bakışları üzerinize toplamanızı sağlayacak olan bu model, orta uzunluktan, uzun saça kadar her boy saç için çok uygundur. Bu, basit ve alımlı modeli yapabilmek için aşağıdaki adımları uygulamalısınız.

   

  – Saçınız bir gün önce yıkanmış veya temizse iyice köpüklenmiş olmalıdır. Saçınızı kulağınızdan aşağıya doğru iyice fırçalayın.

  Saçınızın tümünü öne atarak iyice fırçaladıktan sonra başınızın tepesine gelecek şekilde, hafifçe yana doğru bir at kuyruğu olarak toplayın. Topuzun yanından bir tutam saç ayırarak kenara doğru serbest bırakın. Saçı bıraktığınız taraf topuzun yatırılmış olduğu taraf olmalıdır.

  Her zaman olduğu gibi, bu model için toplanan topuzunuzun saçınızla aynı renkte ve saçınıza zarar vermeyecek bir lastikle tutturulması gerekir.

  Bu aşamada saçınızın bir kısmı omzunuzdan aşağı, bir kısmı da öne doğru sarkıyor olmalıdır. Son aşamada sarkan saçlarınızı şekillendirmek için bir sprey kullanın ve saçın parlaklığıyla düzgünlüğünün vurgulanmasını sağlayın.

  Alternatif bir uygulama için daha katlı kesimleri olan saçlarda, saçın hafifçe her yöne doğru tırtıklanarak dağınık ve uçar gibi bir etki yaratması sağlanabilir. Saçın aşağıya doğru sarkan kısımlarına şekillendirme spreyi yardımıyla hafif hareketler kazandırılabilir.

   

   

  Şık topuzlar

  şık topuz nasıl yapılır

  Bu topuzun yapılışı çok kolay olduğu gibi küpe ya da gerdanlık takacak veya cömert bir dekolte giyecekseniz, fazlasıyla zarif görünecektir. Orta uzunluktan uzun saça kadar her boy saça ve her yaştaki kadına hitap eden bu modelin, en sorunsuz uygulanabileceği saç tipi düz ve ortadan kalına kadar olan saç tipleridir.

  Doğal, dalgalı veya kıvırcık saça sahipseniz bu modeli uygulamadan önce saçınıza düzleştirici bir ürün uygulamanız gerekir.

   

  – Saçınız bir gün önce yıkanmış veya temizse iyice köpüklenmiş olmalıdır. Saçınızı kulağınızdan aşağıya doğru iyice fırçalayın.

  Saçınıza zarar vermeyecek bir lastikle, saçınızı bol bir at kuyruğu şeklinde enseden yukarısında başınızın ortasına doğru toplayın. At kuyruğunun her iki yanını kabartıp serbest bırakarak topuzun daha yumuşak ve dolu görünmesini sağlayın.

  At kuyruğunu 2-3 kez dolayarak gevşek bir şekilde yine ensenizin üst tarafıyla kafanızın ortasına gelecek şekilde bir topuz oluşturun. Ellerinizle topuzunuza şekil verin. Topuz isteğinize göre sıkı ya da gevşek olabilir.

  Saçınızla aynı renk tokalar kullanarak topuzun yumuşak görüntüsünü bozmadan iyi ve sıkıca tutturulmasını sağlayın. 

  – Bir sprey yardımıyla saçınızı yatıştırın. Özellikle saçınızda mücevher kullanacaksanız, bu adımdan önce sprey sıkmayı unutmayın. Kullanacağınız aksesuar kıyafetinize uygun olmalı ki saçınızı da göstersin.

  – Alternatif bir model için topuzu enseye daha yakın şekilde aşağıda oluşturun. Özellikle küpelerinizin vurgulanmasını istediğiniz durumlarda bu topuz size harika bir hava verecektir.

   

   

  Bukleler

  Esnek, canlı ve dolgun buklelere sahip olmak elimizdedir. Bu tür buklelere sahip olabilmek için yapmanız gerekenler:

   

  Sağlıklı olması gerekir

  Saçın yeterince doğal beslenmiş olması gerekir. Çünkü sebum uzun saçı en uç noktasına kadar besleyemez. Bu nedenle her yıkamadan sonra saç tipine uygun bir doğal bakım ürünüyle saçınıza bakım yapılması gerekir. Saça dipten uca kadar yapılacak bu bakım sayesinde kırıklar da önlenecektir.

   

  Doğru kesim yapılmış olması gerekir

  Saç ne kadar kısaysa o kadar fazla kıvrılacaktır. Bu nedenle bukleler için isteğiniz doğrultusunda bir kesim yaptırmanız da gerekir.

   

  Kıvırcık saçların beslenmesi ve yıpratıcı dış etkenlerden korunması gerekir. Saçlar kurumuşsa canlılığını yitirir ve istenmeyen şekilde düzensiz kıvırcıklar haline dönüşür.

  Nemli ortamlarda saçınız istenmeyen şekilde kıvrılıyor ise gündüz kremleri gibi derinlemesine işleyen bir serum kullanın. Bukleleri ağırlaştıran yağlı ürünlerden kaçınmalısınız.

  Kıvırcıklarınız düzensiz ise ayaklanan buklelerinizi doğal şekillendirme ürünleriyle düzeltebilirsiniz.

  Kıvırcıklarınız hafifliklerini yitirmiş ise onlara hafifliklerini tekrar kazandıracak bir güç vermek için doğal nemlendirici bir ürün kullanın ama fazla ağır sabitleyicilerden kaçının.

  Kıvırcıklarınız havalı değil ise, defrize edici bir jel yardımıyla saçınızdaki kırıkları iyice düzeltin bigosu bulunmayan fönleri hiçbir zaman kullanmayın. Bu tip fönler kıvırcıkların tüm esnekliğini yok eder.

  Saçınızı duşta ıslatın, bir havluyla kurulayın, hafif bir masajla doğal saç şekillendirme ürününü hemen uygulayın. Saçınız çok kıvırcıksa onları fırçalamayın ve sakın bigosuz bir fön kullanmayın. Saçınıza canlılık ve parlaklık kazandırmak için bir serum da kullanabilirsiniz.

  Kıvırcık saçlar kuru oldukları için genellikle cansız ve sönük görünür. Bu nedenle doğru doğal şampuan uygulamasından sonra yapılacak bir bakımdır. Sirkeli su ile durulama yaparak saça canlılığını yeniden kazandırabilirsiniz. Bunların dışında doğal şekillendirme ürünleri de kırıkları düzelterek saça canlılık kazandırır.

  Kıvırcıkların sağlığını ve saçın tatlı parlaklığını korumak için permalı saçlara daha özenli bir bakım uygulamak gerekir.

  Bu durumda da saçın genel sağlığı için kuruluğa karşı savaşı sürdürmek ve zayıf düşen saçı kuvvetlendirmek şarttır. Bunun için tavsiye edilen şey, haftada bir kuru saça maske uygulamak ve bir saat maskeli durduktan sonra saçı iyice durulamaktır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ