Yüzde Siğil Neden Çıkar, Tedavisi Nedir? | diyetz

  Yüzde Siğil Neden Çıkar, Tedavisi Nedir?

   

  Tüm siğiller insan papilloma virüsünden (HPV) kaynaklanır. Bu virüsün 100’den fazla türü siğile neden olur. Havlu, zemin, kapı kolu ve masa gibi her tür yüzeyde yaşayabileceğinden bu virüslerden uzak durmak zordur. 

  Siğiller dokunma yoluyla yayılır, bu yüzden başka biri üzerinde gördüğünüz siğile asla dokunmamalısınız. Ayrıca siğiller, kendi vücudunuzun bir bölgesinden diğerine yayılabilir.

   

   

  yüzde siğil tedavisi

   

   

  Siğiller vücudun herhangi bir yerinde olabilir. Gündelik temasla bulaştıkları için eller, parmaklar, yüz ve ayaklarda olması muhtemeldir.

  Aşağıda “siğil yüzde çıkar mı”, “yüzde siğil neden olur”, “yüzde çıkan siğil nasıl geçer”, “yüzdeki siğil nasıl yok edilir”, “yüzdeki siğil için bitkisel çözüm” sorularının cevabını bulacaksınız.

   

  Yüzde siğil çeşitleri

  Siğiller sert küçük yumrulardır. Rengi değişir; grimsi, kahverengi, siyah veya pembe görünebilir. Genellikle bir kanser türü değildir.

  Tıraş, sürtünme veya sivilce yaralarının neden olduğu yaralar ve kesikler bulunan yüz derisi siğillere neden olan virüse karşı daha savunmasızdır. Yüzde meydana gelen iki yaygın siğil tipi vardır:

   

  Yüzde düz siğiller

  Düz siğiller sıklıkla alın ve yanaklarda görülür. Bunlar küçük, haşhaş tohumu büyüklüğündedir. Kümeler halinde oluşabilir. Ten renginden pembeye veya sarımsı kahverengiye farklı renkte görünürler.

  Düz siğiller diğer siğil türlerinden daha pürüzsüzdür ve hafif kabarık bir görünüme sahiptir. Bazen çocuk siğilleri olarak adlandırılır çünkü erişkinlere göre daha çok çocuklarda görülür.

   

  Filiform siğiller

  Filiform siğiller diğer siğillerden farklı görünen bir türdür. Deriden sivri, kıllı bir görünümle çıkıntı yaparlar. Et tonlu, pembe veya etraftaki ciltten daha koyu olabilirler.

  Filiform siğiller sıklıkla ağız, burun veya gözlerin çevresinde bulunur. Göz kıvrımlarında veya diğer deri kıvrımlarında ortaya çıkarlarsa, kaşıntı veya rahatsızlığa neden olabilirler.

   

   

  Yüzde Siğil Tedavisi

  Siğiller için bir tedavi yoktur ancak görünüşlerini ve yayılımını azaltmak için bazı şeyler yapılabilir. Siğiller tedavi olmadan kendi başlarına temizlenebilir, ancak bunun gerçekleşmesi iki yıl alabilir. Çocuklarda siğiller, yetişkinlerdeki siğillerden daha kolay yok olur.

  Bir siğilin kendiliğinden iyileşmesini istiyorsanız, dokunmamaya çalışın. Bu, virüsün vücudun diğer bölgelerine ve başka kişilere geçmesine neden olabilir. Siğiller geçtikten sonra tekrar ortaya çıkabilir.

  Hem yüz hem de ellerdeki siğilden kurtulmada etkili olan birçok profesyonel ve bitkisel ilaç vardır. Çok siğiliniz varsa veya siğilleriniz ağrılıysa bir doktora görünün. Eğer siğilleriniz evde tedavilerle düzelmezse veya yayılırsa tıbbi tedavi almalısınız.

   

  İlginizi Çekebilir  Pika Nedir, Neden Olur? Pika Sendromu Tedavisi

   

  Yüzdeki Siğillerin Bitkisel Tedavisi

  Hassas doğası gereği, yüzdeki siğiller için bitkisel tedavi uygulamadan önce mutlaka bir doktor tarafından görülmelidir. Doktor size rehberlik edecek ve evde yapabileceğiniz tedaviyi tavsiye edecektir.

  Gözünüze yakın ya da burnunuzdaki bir siğil için asla evde tedavi uygulamayın. Salisilik asit gibi bazı tedaviler, hassas cildi yakabilecekleri için asla yüzünüzde veya boynunuzda kullanılmamalıdır.

  Evdeki her türlü ilaç, çok dikkatli kullanılmalı ve önce doktora danışılmalıdır. Siğil yüzde çıktığında aşağıdaki doğal çözümleri deneyin:

   

  Sarımsak özü

  Sarımsak, antiviral özelliklere sahip bir bileşik olan allium sativum içerir. Taze bir sarımsak dişini ezin ve ezilmiş parçaları siğile uygulayın. Bantla veya bandajla örtün ve günlük olarak tekrar uygulayın. 

  Not: Sarımsağın cilt üzerinde kimyasal yanıklara neden olduğu bilinmektedir. Kaşıntı, yanma veya artan karıncalanma hissederseniz, sarımsakları çıkarın ve alanı yıkayın.

   

  Limon suyu

  Limon suyu, virüsü yok etmeye yardımcı olabilecek sitrik asit içerir. Yüzünüze direk limon suyu kullanmayın. Bir çalışma, altı haftalık bir süre boyunca uygulandığında düz siğillerin giderilmesinde seyreltilmiş bir limon suyu ve su karışımının etkili olduğunu buldu.

   

  Ananas suyu

  Bunu destekleyecek hiçbir bilimsel veri yoktur, ancak bu anekdot ilaç, bazı insanlar için yüz siğillerinin giderilmesinde etkili olabilir.

  Ananas suyu birkaç hafta boyunca günlük olarak uygulandığında siğilleri yakabilecek enzimler içerir. Birkaç hafta boyunca her gece yatmadan önce bir pamuklu çubukla siğile doğrudan ananas suyu uygulamayı deneyin.

   

   

  Yüzde Siğil Nasıl Tedavi Edilir- Tıbbi tedavi

   

  Cantharidin

  Cantharidin kimyasal yanmalara neden olan kabarcıklı bir ajandır. Doktor, cantharidin veya bu kimyasal maddenin bir karışımını kullanarak siğilleri kaplayabilir ve altında bir kabarcığın oluşmasına neden olabilir. Bu tedavi ağrıya neden olabilir ve herkes için uygun olmayabilir.

   

  Kriyoterapi

  Doktorunuz dondurmak için siğile sıvı azot enjekte edecek veya uygulayacaktır.

   

  Ameliyatla alınması

  Bu teknik genellikle filiform siğilleri gidermek için kullanılır. Doktorunuz siğilleri kesmek için bir neşter kullanacaktır. Bazen birden fazla tedavi gerekir.

   

  Elektrocerrahi

  Bu prosedür siğilin elektrokoterizasyon yoluyla yakılmasını ve kazınmasını birleştirir. Bu iki teknik birlikte ve tek olarak kullanılabilir.

  Bunlar tıbbi tedavilerdir ve bir doktor tarafından uygulanmalıdır.

   

   

  Yüzde çıkan siğilleri önleme ipuçları

  Aşağıdaki ipuçları yüzde ve vücudun herhangi bir bölgesinde çıkan siğillerin yayılmasını önler.

   

  – Ellerinizi temiz tutun ve virüsün yayılmasını önlemek için yüzünüze dokunmayın.

  – Asla başkasının makyaj malzemelerini veya göz damlasını kullanmayın.

  – Tıraş olurken yüzünüzü keserseniz, aşındırırsanız, açık ve tahriş olmuş bir sivilceniz varsa, cildinizi koruyun ve örtün.

  – Eğer bir siğil görürseniz, yayılmasını önlemek için hemen tedavi edin.

   

  İlginizi Çekebilir  Arpacık Soğanı Nedir? Faydaları ve Zararları

  Sonuç olarak;

  Siğiller HPV’den kaynaklanır ve özellikle temas yoluyla yayılır. Bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerin siğile yakalanma olasılığı daha yüksektir.

  Birçok siğil türü evde tedavi edilebilir, ancak bazıları, özellikle de yüzünüzdeyse doktor bakımı gerektirir. Siğillere neden olan virüsler tedavi edilemez, ancak siğiller sıklıkla başarıyla çıkarılabilir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ