Kırışıklıklara Ne İyi Gelir?Yüz Kırışıklığı için Ne Yapmalı?

  Kırışıklıklara Ne İyi Gelir? Yüz Kırışıklıkları için Ne Yapmalı?

  Kimse gözlerinin etrafında kaz ayaklarını görmek istemez. Kırışıklıklar yaşlanma belirtisi olarak kabul edilir. Ancak günümüzde hızlı yaşam tarzı, stres, uykusuzluk ve yanlış beslenme genellikle cilt hasarına yol açar ve 20’li yaşlarda olanlarda bile kırışıklıkların belirginleşmesine neden olur.

  Kırışıklıklar ve ince çizgiler için evde uygulanabilecek birçok doğal çözüm mevcuttur. Bu yöntemler cildin daha sağlıklı ve genç görünmesini sağlayacaktır.

  Yazıda “yüzdeki kırışıklıklar neden olur”, “ciltteki kırışıklıklar için ne yapılmalı”, “yüz kırışıklığı nasıl geçer”, “yüz kırışıklıklarını ne giderir”, “cilt kırışıklığına ne iyi gelir” soruları cevaplanacaktır.

  Cilt Kırışıklıklarının Belirti ve Semptomları

  – Göz, ağız ve boyunda ince çizgiler

  – Farklı bölgelerde, özellikle yüz ve boyunda cilt sarkması

  – Ellerdeki cildin gevşemesi

  – Dudak ve göz çevresindeki derin kırışıklıklar veya oluklar

  Ciltte Kırışıklık Neden Olur?

  Yaşlandıkça, cilt elastikiyetini ve nemini kaybetme eğilimindedir. Bu kırışıklıklar tipik olarak altta yatan kaslara dik görünür. Örneğin, alnın çatlak çizgileri yataydır ve altta yatan frontalis kası dikey olarak yönlendirilmiş bir kastır. 

  Elastin ve kollajen lifleri bozulmaya başlar ve yaşlandıkça kollajen liflerini onarma yeteneğimizi kaybederiz. Bu iki faktörün eksikliği, kırışıklıkların ortaya çıkmasının ana nedenidir. Kırışıklıkların zamanından önce ortaya çıkması veya daha belirgin olması için başka birçok neden vardır:

  – Kirlilik

  – Güneşe yoğun maruz kalma

  – D3 vitamini eksikliği

  – Kozmetiklerin aşırı kullanımı

  – Sürekli krem ​​ve kozmetik değişimi

  – Sigara içmek

  Cildin Kırışıklık Oluşumuna Eğilimli Alanları

  Yüz bölgesindeki cilt, vücudun geri kalanına kıyasla hassas ve incedir. Bu nedenle, yüzdeki kırışıklıklar oldukça yaygındır.

  Göz çevresindeki, alındaki kırışıklıklar ve ağız çevresindeki gülme çizgileri çok yaygındır. Boyun kırışıklıkları da cildin yaşla birlikte sarkmaya başladığı yerlerde görülür. Göğüs, el ve ayaklardaki kırışıklıklar da zamanla gelişir.

  Evde Kırışıklık Tedavisi – Yüzdeki Kırışıklıklar Nasıl Yok Edilir?

  Kırışıklıklar için Hindistan Cevizi Yağı

  Hindistan cevizi yağı ile gözlerin altına ve diğer etkilenen bölgelere birkaç dakika masaj yapın. Nazik dairesel hareketler kullanın. Yağı bir gece bekletin. Yatmadan önce her gece tekrarlayın.

  Hindistan cevizi yağı cilde doğal bir ışıltı ve parlaklık verir. Hindistan cevizi yağı cilt için nemlendirici olduğundan sık sık kullanmak kırışıklıkların ve çizgilerin giderilmesine yardımcı olacaktır. Cildin elastikiyetini büyük ölçüde geri kazandırır.

  Kırışıklıklar için Hint Yağı

  Etkilenen bölgelere hint yağı uygulamak için pamuklu bir top kullanın. Yağı durulamayın. Bir gece bekletin. Bunu her gece yapın.

  Yumuşatıcı olmasının yanı sıra hint yağı, ciltte elastin ve kollajen üretimini arttırır. Bunun sonucunda, kırışıklıklar ve ince çizgiler zamanla azalmaya ve hatta kaybolmaya başlar.

  Kırışıklıklar Üzüm Çekirdeği Ekstresi

  Etkilenen bölgeye birkaç damla üzüm çekirdeği yağı veya üzüm çekirdeği ekstresi ile masaj yapın. Mümkün olduğu kadar açık bırakın ve sonra yıkayın.

  Üzüm çekirdeği ekstresi cildi sıkılaştırmaya ve sağlıklı bir parlaklık kazandırmaya yardımcı olacaktır. Bunu cilde yağ asitleri, polifenoller ve E vitamini kazandırarak yapar.

  E Vitamini ile Kırışıklıkları Önleme

  E vitamini kapsülünü delin ve içerideki yağı küçük bir kaseye dökün. Etkilenen alanı kaplamak için gerektiği kadar kapsül açın. Bu yağı uygulayın ve bölgeye birkaç dakika masaj yapın. Birkaç saat bekletin. Bunu her gece yatmadan önce yapabilirsiniz.

  E vitamininin cildi nemlendirici özelliği vardır. Ayrıca cilt üzerinde anti-inflamatuar ve foto-koruyucu etkileri vardır. Bu cildin canlılığını yeniler ve kırışıklıkları azaltır.

  çay ağacı yağı yan etkileri

  Kırışıklıklar için Argan Yağı

  Etkilenen bölgeye birkaç damla argan yağı ile masaj yapın. Açık bırakın. Bunu günde bir veya iki kez tekrarlayın.

  Argan yağı ciltte kolayca emilir. Cildi yenileyen yüksek miktarda esansiyel yağ asitleri ve E vitamini içerir. Düzenli kullanımı kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltacaktır.

  Kırışıklıklar için Elma Sirkesi

  Malzemeler

  • Bir yemek kaşığı elma sirkesi
  • Bir yemek kaşığı bal

  Nasıl yapılır?

  – Sirke ve balı karıştırın ve bu karışımı yüz ve boynunuza uygulayın.

  – On beş ya da yirmi dakika dakika bekletin.

  – Ilık suyla durulayın ve kurulayın.

  – Cilt tipinize uygun bir nemlendirici uygulayın.

  – Bunu haftada iki kez uygulayın.

  Elma sirkesinin pH dengeleme özelliği, balın iyileştirici özellikleriyle birlikte cildin genç bir görünümle parlamasını sağlayacaktır.

  Kırışıklıklar için Vazelin

  Etkilenen bölgeye ince bir vazelin tabakası uygulayın. Kolayca emilmesi için birkaç dakika masaj yapın. Bir gecede bırakın. Bunu her gece yatmadan önce yapın, yakında sonuçları fark etmeye başlayacaksınız.

  Vazelin derideki nemi kilitler. Akneye yatkın bir cildiniz varsa bu ilacı kullanmayın.

  Kırışıklıklar için Yumurta Akı

  Bir yumurtanın akını yavaşça çırpın ve cildinize uygulayın. Tamamen kurumasını bekleyin. Ilık suyla durulayın. Bu yüz maskesini haftada bir veya iki kez kullanın.

  Kırışıklık karşıtı kremleri denemek yerine yumurta akı kullanın. Bu basit maske ile kırışıklıklar ve sarkmış cilt ortadan kalacak.

  Yumurta akı cildi doğal olarak sıkılaştırır, ince çizgileri ve gülme çizgilerini giderir. Bu ilaç özellikle yağlı cilde sahip insanlar için iyidir çünkü yumurta akı gözenekleri açar ve fazla sebumu deriden emer.

  Kırışıklıklar için Avokado

  Avokadoyu soyun ve çekirdeğini çıkarın. Yumuşak bir macun elde etmek için posa haline getirin. Duşa girmeden önce bunu yirmi ya da otuz dakika boyunca cilde uygulayın. Bunu haftada bir veya iki kez tekrarlayın.

  Avokado, erken yaşlanmayı durdurmanın yanı sıra kırışıklıkları azaltır ve cildi sağlığına kavuşturur. Cildiniz ışıltı ve canlılıkla parlayacak.

  aloe vera kullanımı

  Kırışıklıklar İçin Aloe Vera

  Malzemeler

  • Bir yemek kaşığı aloe vera jeli
  • Bir yumurta akı

  Nasıl yapılır?

  – Bu iki malzemeden bir macun yapın ve yüzünüze hafifçe masaj yaparak uygulayın. Yarım saat bekletin ve yıkayın. Bu yüz maskesini haftada iki kez uygulayın.

  Aloe vera jeli, cilt için bir güçlendirici olan ve yumurta akı ile mükemmel bir şekilde çalışan zenginleştirilmiş bir E vitamini kaynağıdır. Aloe vera ayrıca antioksidanları ve anti-inflamatuar bileşikleriyle donuk cildi iyileştirir.

  Kırışıklıklar için Salatalık Maskesi

  Salatalığın çekirdeklerini çıkarın ve gerisini rendeleyin. Suyunu çıkarmak için rendelenmiş salatalığı sıkın. Cildinizi nazikçe temizleyin ve yüzünüze uygulayın. Doğal olarak kurumasını bekleyin ve ardından suyla durulayın. Bunu günde bir kez tekrarlayın.

  Salatalık % 95 su ve birçok mineral ve vitamin içerir. Birkaç uygulamada, kırışıklıkların ve koyu halkaların gözle görülür şekilde azaldığını göreceksiniz.

  Kırışıklıklar için Bal

  Cildinize ham bal uygulayın ve bir dakika kadar bununla masaj yapın. Yarım saat bekletin ve sonra ılık su ile durulayın. Sağlıklı ve genç bir cilt için bunu her gün yapın.

  Ham bal cildin pH’ını dengeler, kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltmak için koşullandırır.

  Kırışıklıklar için Kuşburnu Yağı

  Üç ya da dört damla kuşburnu yağını yüzünüze uygulayın ve emilene kadar masaj yapın. Bir gecede bekletin. Bunu her gece kullanabilirsiniz.

  Bu uçucu yağ, derin kırışıklıklar ve diğer erken yaşlanma belirtileri için mükemmeldir. İçinde bulunan A vitamini, E vitamini ve yağ asitleri cildin daha derin katmanlarına nüfuz eder ve yara izlerini hafifletir, kırışıklıkları ortadan kaldırır.

  Kırışıklıklar için Limon Suyu

  Eşit miktarda limon suyu ve balı karıştırın. Karışımı yüzünüze ve boynunuza uygulayın. On dakika kurumasını bekleyin. Ilık suyla durulayın. Bunu haftada iki kez tekrarlayabilirsiniz.

  Limon suyu sadece yaz aylarında susuzluğunuzu gidermek için yararlı değildir aynı zamanda güzellik bakımının bir parçası olarak da kullanabilirsiniz.

  C vitamini içeriği, ciltte kolajen oluşumuna yardımcı olur, bu da kırışıklıkları ve ince çizgileri ortadan kaldırır.

  shea yağının yararları

  Kırışıklıklar için Shea Yağı

  Etkilenen bölgeye nazik dairesel hareketlerle shea yağı ile masaj yapın. Bunu duş aldıktan sonra her gün yapın.

  Shea yağı cilt için son derece nemlendiricidir. Cildin elastikiyetini arttırır ve ayrıca kolajen sentezini destekler.

  Yüz Kırışıklıkları için Jojoba Yağı

  Yüzünüze birkaç damla jojoba yağı uygulayın. Hafifçe masaj yapın. Birkaç saat bekletin. Kırışıksız cilt için bunu her gün yapın.

  Jojoba yağı, cildin ürettiği doğal yağa oldukça benzer. Ciltte kolayca emilir. Düzenli kullanımda ince çizgiler ve kırışıklıklar azalır.

  Kırışıklıklar İçin Çörek Otu Yağı

  Malzemeler

  • Bir yemek kaşığı zeytinyağı
  • Yarım çay kaşığı çörek otu yağı

  Nasıl yapılır?

  – Her iki yağı da karıştırın ve etkilenen bölgeye uygulayın.

  – En az birkaç saat durulamayın.

  – Bunu her gece yatmadan önce yapabilirsiniz.

  İyileştirici özellikleri nedeniyle Orta Doğu ve Güneydoğu Asya’da yaygın olarak kullanılan çörek otu yağı, vücut ve cilt için yararlı olan zengin bir fitokimyasal çeşitlilik içerir.

  Linoleik asit ve oleik asit gibi doymamış yağ asitleri cildi nemlendirir. İçindeki antioksidanlar oksidatif stresin neden olduğu hasarı tersine çevirir.

  Kırışıklıklar İçin Karbonat

  Malzemeler

  • Bir yemek kaşığı karbonat
  • Bir yemek kaşığı su

  Nasıl yapılır?

  – Karbonat ve su ile macun yapın, etkilenen bölgeleri hafifçe ovmak için kullanın.

  – Birkaç dakika dairesel hareketle fırçalayın.

  – Su ile durulayın, kurulayın ve nemlendirin.

  – Karbonat maskesi haftada iki kez kullanılabilir.

  Karbonat, ölü hücreleri ve ayrıca gözeneklerde biriken kirleri temizleyen bir peeling ürünüdür. Kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olan hücre döngüsünü ve kan dolaşımını iyileştirir.

  Dikkat!!!

  Bu maske cildi biraz kurutabilir. Bundan sonra cildi nemlendirmeyi unutmayın.

  Kırışıklıklar İçin Tarçın Maskesi

  Malzemeler

  • Yarım çay kaşığı tarçın tozu
  • Bir yemek kaşığı bal

  Nasıl yapılır?

  – Bal ve tarçını karıştırın ve bu karışımı maske olarak uygulayın.

  – Beş ya da on dakika bekletin.

  – Ilık suyla durulayın ve kurulayın.

  – Bu yüz maskesini haftada iki kez kullanın.

  Tarçın ve bal kombinasyonu yaşlanma karşıtı maskedir. Tarçının serbest radikal temizleme faaliyeti, bal ile daha da güçlendirilir. Her ikisi de anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bal aynı zamanda yumuşatıcıdır.

  Kırışıklıklar İçin Yeşil Çay

  Malzemeler

  • Bir yeşil çay poşeti
  • Bir fincan sıcak su
  • Bal (isteğe bağlı)

  Nasıl yapılır?

  – Çay poşeti sıcak suda birkaç dakika demleyerek taze yeşil çay demleyin.

  – Tatlandırmak için bal ekleyin. Çayı sıcakken için.

  – Günde iki ya da üç bardak yeşil çay içebilirsiniz.

  Yeşil çay, vücudu temizlemeye, kırışıklıkları azaltmaya ve cildin sarkmasını önlemeye yardımcı olan antioksidanlar içerir.

  papaya maskesi faydaları

  Papaya ve Muz Maskesi

  Malzemeler

  • Küçük bir papaya parçası
  • Yarım muz

  Nasıl yapılır?

  – İki meyveyi püre haline getirin ve macunu alnınızdaki ince çizgilere uygulayın.

  – On beş yirmi dakika bekletin ve sonra ılık su ile durulayın.

  – Bu meyve maskesini haftada bir veya iki kez kullanın.

  Papaya papain gibi enzimler sağlarken, muz cildi canlandırmaya yardımcı olan vitaminler açısından zengindir. Bu maske erken yaşlanma belirtileri için iyi bir panzehirdir.

  Kırışıklıklar İçin Yoğurt Maskesi

  Malzemeler

  • Üç ya da dört yemek kaşığı yoğurt
  • Bir yemek kaşığı zeytinyağı

  Nasıl yapılır?

  – Zeytinyağı ve yoğurdu karıştırın. Karışımı, yağın yoğurtla tamamen karışması için hafifçe çırpın.

  – Bunu yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 20 dakika bekletin.

  – Ilık suyla durulayın.

  – Bu maskenin uygulanmasını haftada iki kez tekrarlayın.

  Yoğurtta bulunan laktik asit ve diğer doğal enzimler gözenekleri temizler ve küçültür. Bu cilt üzerinde sıkılaştırıcı bir etki yapar böylece ince çizgiler ve kırışıklıkların görünümünü azaltır. Yoğurt ayrıca yara izlerini azaltır ve cildinizi pürüzsüzleştirir.

  Kırışıklıklar İçin Aspirin Maskesi

  Malzemeler

  • Sekiz ya da on aspirin tableti
  • Su

  Nasıl yapılır?

  – Aspirin tabletlerini ezin ve macun yapmak için yeterli su ekleyin.

  – Bunu yüzünüze uygulayın ve on beş dakika bekletin.

  – Su ile durulayın ve kurulayın.

  – Bunu haftada iki kez yapın.

  Aspirin, gözenekleri açan ve bunları daraltan asetilsalisilik asitten oluşur. Bu kimyasal ayrıca peeling özelliklerine de sahiptir. Düzenli uygulama ile ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltarak cilt üzerinde yaşlanma karşıtı etkiler uygular.

  Dikkat!!!

  Cildiniz kuruysa, bu ilaç cildi daha fazla dehidrate edebilir. Kuru lekelerden kaçınmak için her uygulamadan sonra cildinizi nemlendirin.

  domates suyu maskesi

  Kırışıklıklar İçin Domates Maskesi

  Malzemeler

  • Bir küçük, olgun domates
  • İki yemek kaşığı deniz tuzu

  Nasıl yapılır?

  – Domatesi ikiye bölün ve iç yarısını deniz tuzuna batırın.

  – Yüzünüzü bir dakika kadar ovalayın.

  – Cildinize sızan domates posasını beş dakika bekletin.

  – Su ile durulayın.

  – Bunu haftada iki kez tekrarlayın.

  Domates, zararlı güneş ışınlarının neden olduğu hasarı tersine çeviren beta-karoten ve likopen açısından zengindir. Bu domates maskesi ile ince çizgiler, kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri ve çiller azalır ve hafifler.

  Kırışıklıklar için Badem Maskesi

  Malzemeler

  • Beş ya da altı badem
  • 1/4 su bardağı süt

  Nasıl yapılır?

  – Bademleri bir gece sütte bekletin.

  – Sabahları badem kabuklarını çıkarın ve bir macun yapmak için batırıldıkları sütle birlikte öğütün.

  – Bunu yüzünüze uygulayın ve on beş dakika kurumasını bekleyin.

  – Su ile durulayın.

  – Genç ve sağlıklı ciltler için bunu haftada iki kez yapın.

  Badem, cildin doğal elastikiyetini geri kazandıran E vitamini içerir. Sütün yanı sıra badem cildi nemlendirir ve yumuşak ve parlak hale getirir.

  Kırışıklıklar için Kereviz Maskesi

  Malzemeler

  • İki yemek kaşığı toz yulaf ezmesi
  • İki yemek kaşığı kereviz suyu

  Nasıl yapılır?

  – Kereviz suyunu yulaf ezmesine ekleyin. İyice karıştırın.

  – Bu macunu yüze ve boyna uygulayın.

  – O ya da on eş dakika bekletin.

  – Ellerinizi ıslatın ve maskeyi dairesel hareketlerle nazikçe ovalayın.

  – Yüzünüzü suyla iyice durulayın.

  – Bunu haftada iki kez kullanın.

  Kerevizin su içeriği çok yüksektir ve cildi nemlendirmede mükemmeldir. Ayrıca magnezyum ve potasyum gibi mineraller ve cildi besleyen A, B1 ve B6 gibi vitaminler içerir. Kereviz kırışıklıkları azaltmak için kullanılabilir.

  Kırışıklıklar İçin Kivi

  Orta boy bir kiviyi soyun ve küçük parçalar halinde kesin. Macun elde etmek için bir karıştırıcıda öğütün. Bunu yüzünüze uygulayın ve on eş dakika bekletin. Su ile durulayın. Haftada iki kez yüz maskesi olarak kivi kullanın.

  Kivi, C vitamini, E vitamini ve likopen gibi antioksidanlar bakımından zengin olduğu için cildi gençleştirir. Sert ve genç görünen bir cilt için gerekli olan kolajen ve elastin üretimini arttırır.

  Kırışıklıklarla Mücadele İçin Diğer İpuçları

  Uyku

  Uyurken, vücut restorasyon moduna girer ve aynı zamanda insan büyüme hormonunu (HGH) salgılar. HGH, cildi daha elastik ve kırışıklıklara daha az eğimli tutmak için mükemmel bir rol oynar. 

  Vücut dinlenmezse, cilt hücrelerini parçalayan ve kırışıklık oluşumunu tetikleyen kortizol üretiminde bir artış olur. 

  Stres giderme

  Stresin cilt güzelliği üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Stres, anksiyete ve gerginlik ile birlikte, cildi zayıf hale getirebilir ve kırışıklıklara eğilimli olabilir. Bir gülümseme, stresi yenmeye ve kırışıklıkları ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

  Su içme

  Ortalama olarak, bir yetişkine günde en az 2 litre su içmesi tavsiye edilir. Bol miktarda su içmek vücudun toksik atıkları temizlemesine yardımcı olur.

  Güneş

  Güneş kırışıklıkların oluşumuna katkıda bulunan en önemli faktördür. Güneşin zararlı UV ışınları cilde son derece zarar verir ve doğal nemini kaybetmesine neden olur.

  Zayıflatılmış kolajen cildi daha fazla hasara karşı koruyamaz. Güneşe her gün herhangi bir koruma olmadan çıktığınızda cilt kanseri riski de artar.

  Sigara

  Sağlığınız için tehlikeli olmanın yanı sıra, sigara içmek kırışıklıklara neden olabilir. Sigaradaki kanserojenler, yüzün etrafında toksik bir plastik torba görevi görür ve oksijeni engeller ve yok eder. Bu, ciltte kırışıklıkların ortaya çıkmasını hızlandırır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ