Yürüyüş Zayıflatarak Göbek Yağlarınızı Eritir mi? | diyetz

Yürüyüş Zayıflatarak Göbek Yağlarınızı Eritir mi?

 

 

Sağlıklı olmak istiyorsanız, düzenli olarak egzersiz yapmak önemlidir. Bunun nedeni, fiziksel olarak aktif olmak, kalp hastalığı, şeker hastalığı ve kanser gibi sağlık koşulları geliştirme riskinizi azaltır.

 

Egzersiz, daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olmanın yanı sıra kilo kaybı ve kilo koruma için de yararlıdır.

 

Yürüyüş, her zaman, her yerde yapabileceğiniz, düşük riskli ve çoğu insanın erişebildiği harika bir fiziksel aktivite şeklidir.

 

Bu yazı, daha sık yürüyüş yapmakla kilo vermek ve yağ kaybetmek arasında nasıl bir ilişki olduğunu açıklıyor.

 

 

 

Yürüyüş Kalori Yaktırır

 

Vücudunuz, hareket etmek, nefes almak, düşünmek ve normal şekilde işlev görmesine izin veren tüm karmaşık kimyasal tepkimeler için enerjiye (kalori şeklinde) ihtiyaç duyar.

 

Ancak, günlük kalori gereksinimleri kişiden kişiye değişir ve kilo, cinsiyet, genler ve aktivite seviyeniz gibi şeylerden etkilenir.

 

Kilo vermek için tükettiğinizden daha fazla kalori yakmanız gerekir. Dahası, fiziksel olarak aktif olan kişiler daha fazla kalori yakarlar.

 

Ancak, modern yaşama ve çalışma ortamları, özellikle ofis işiniz varsa, günün büyük bölümünü oturduğunuz anlamına gelir.

 

Maalesef, yerleşik bir yaşam biçimi yalnızca kilo alımına katkıda bulunamaz aynı zamanda sağlık sorunları riskinizi artırır.

 

Daha sık yürüyerek daha fazla egzersiz yapmaya çalışmak daha fazla kalori yakmanıza ve bu riskleri azaltmanıza yardımcı olur.

 

Yaklaşık 1.5 km’lik bir yürüyüş cinsiyetinize ve kilonuza bağlı olarak yaklaşık 100 kalori yakar. Yürüyüşün yoğunluğunu arttırmak ve daha fazla kalori yakmak için, tepeler veya hafif eğimli yerlerde yürüyün.

 

 

 

Kasın Korunmasına Yardım Eder

 

İnsanlar kalori alımını azaltıp kilo verdiklerinde, vücut yağlarının yanında kas da kaybeder.

 

Kas, yağdan daha metabolik olarak aktif olduğu için bu, ters etki yapabilir. Bu, her gün daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olduğu anlamına gelir.

 

Yürüyüş de dahil olmak üzere egzersiz, kilo verdiğinizde yağsız kasları koruyarak bu etkiye karşı yardımcı olabilir.

 

Bu, ağırlık kaybıyla birlikte metabolik hızdaki düşüşü azaltarak sonuçların daha kolay korunmasını sağlar.

 

Dahası, yaşla ilgili kas kaybını azaltarak, kas gücünüzü ve fonksiyonunuzu daha fazla korumanıza yardımcı olur.

 

 

 

Yürüyüş Karın Yağlarını Yakar

 

Karın bölgesinde çok miktarda yağ depolanması, tip 2 diyabet ve kalp rahatsızlığı gibi hastalık riski ile ilişkilendirilmiştir.

 

Bel çevresi 102 cm’den daha fazla olan erkeklerle ve bel çevresi 88 cm’den fazla olan kadınlarda abdominal obezite görülür ve sağlık riski taşır.

 

Göbek yağını azaltmanın en etkili yollarından biri, yürüme gibi aerobik egzersizi düzenli olarak yapmaktır.

 

Küçük bir çalışmada, haftada üç kez 12 hafta boyunca 50-70 dakika boyunca yürüyen obez kadınlar, bel çevresi 2,8 cm azaldı ve vücut yağlarının % 1,5’ini kaybetti.

 

Günde 30-60 dakika hızlı yürümenin etkileri üzerine yapılan diğer çalışmalar da benzer sonuçlar verdi.

 

 

 

Ruh halinizi geliştirir

 

Egzersizin ruh halinizi yükselttiği biliniyor.

 

Aslında, fiziksel aktivitenin ruh halinizi iyileştirdiği ve stres, depresyon ve kaygı duygularını azalttığı gösterilmiştir.

 

Bunu beyninizi serotonin ve norepinefrin hormonlarına karşı daha duyarlı hale getirerek yapar. Bu hormonlar depresyon duygularını hafifletir ve sizi mutlu hissettiren endorfin salınımını teşvik eder.

 

Bu, kendi içinde büyük bir fayda barındırır. Ancak, düzenli yürüdüğünüzde ruh halinde iyileşme yaşarsınız.

 

Dahası, bazı çalışmalar fiziksel bir aktiviteden keyif alırsanız, bunu yapmaya devam etme ihtimalinizi artırdığını söylüyor.

 

Orta derecede yoğunluklu bir egzersiz olduğu için yürüyüş mükemmel bir seçimdir. Bu sizi vazgeçmekten çok motive eder.

 

 

 

Yürüyüş Kilo Vermenize Yardımcı Olur

 

Kilo veren birçok insan belli bir süre sonra geri alır.

 

Bununla birlikte, düzenli egzersiz, kilo kaybını sürdürmenize yardımcı olan önemli bir rol oynamaktadır.

 

Yürüyüş gibi düzenli egzersiz, gündelik enerjiyi artırmanıza yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda dinlenme durumunda dahi kalori yakmanızı sağlamak için daha yağsız kaslar oluşturmanıza yardımcı olur.

 

Ayrıca, yürüyüş gibi düzenli, ılımlı egzersize yapmak, ruh halinizi artırabilir, böylece uzun vadede aktif kalmanıza daha çok yardımcı olur.

 

Yakın zamanda yapılan bir incelemede, sabit bir ağırlığın devam etmesi için haftada en az 150 dakika yürünmesi gerektiği tahmin edilmektedir.

 

Ancak, çok fazla kilo verdiyseniz, tekrar almanızı önlemek için haftada 200 dakikadan fazla egzersiz yapmanız gerekebilir.

 

Araştırmalar, en fazla egzersiz yapan kişilerin ağırlık kaybını korumakta başarılı olduklarını, en az egzersiz yapanlar ise kiloyu yeniden alma olasılığının yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.

 

 

 

Yaşam Biçiminize Yürüyüş Nasıl Eklenir?

 

Fiziksel olarak daha aktif olma, ruh halini iyileştirme, hastalık riskini düşürme ve daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam olasılığı gibi bir dizi avantaja sahiptir.

 

Bu nedenle, insanların haftada en az 150 dakika orta şiddette egzersiz yapmaları önerilir.

 

Yürüme açısından, bu, tempolu bir hızda haftada 2.5 saat yürüme anlamına gelir. Bundan daha fazla egzersiz yapmanız ek sağlık yararları getirir ve hastalık riskinizi daha da düşürür.

 

Yaptığınız yürüyüş miktarını artırmanın ve bu hedefe ulaşmanın birçok yolu vardır.

 

Bazı fikirler şunlardır:

 

  • Daha fazla hareket edebilmek için adımlarınızı takip edin ve kaç adım attığınızı hesaplayın. Bunun için bir pedometre veya bir mobil uygulama kullanabilirsiniz.

 

  • Öğle yemeğinizde veya akşam yemeğinden sonra yoğun bir yürüyüşü alışkanlık edinin.

 

  • Bir akşam yürüyüşünde arkadaşlarınızın da katılmasını isteyin.

 

  • Köpeğinizle her gün yürüyün veya köpekleriyle yürürken bir arkadaşınıza katılın.

 

  • Masanızda görüşmek yerine bir meslektaşınızla yürüyüş toplantısı yapın.

 

  • Çocukları okula veya alışverişe yürüyerek götürün.

 

  • İşe yürüyün.  Eğer çok uzaksa, arabanızı daha uzakta park edin veya birkaç durak önce otobüsten inin ve yol boyunca yürüyün.

 

  • Yürüyüşünüzü ilginç kılmak için yeni ve zorlu yollar seçmeyi deneyin.

 

  • Bir yürüyüş grubuna katılın.

 

  • Daha kısa mesafelerle başlayın ve günlük olarak yürüyeceğiniz miktarı yavaş yavaş artırmaya çalışın.

 

Sonuç olarak;

Yürüyüş, günlük yaşantınıza kolayca dahil edilebilecek ılımlı yoğunluklu bir egzersiz programıdır.

 

Basitçe yürümek daha çok kilo vermek ve karın yağınızı kaybetmenize yardımcı olmanın yanı sıra hastalık riskinin azalması ve ruh halinde iyileşme gibi diğer mükemmel sağlık yararlarının sağlanmasına yardımcı olur.

 

Kilo vermek istiyorsanız, fiziksel aktivitenizdeki artışınızı diyetinizdeki sağlıklı değişikliklerle birleştirerek en iyi sonuçları elde edebilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ