Yumurta Nasıl ve Nerede Saklanır? | diyetz

  Yumurta Nasıl ve Nerede Saklanır?

   

  Yumurta saklama koşulları ve saklama yöntemleri ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de yumurta genellikle buzdolabında saklanır.

  Buzdolabında yumurta saklamanın bazı avantaj ve dezavantajları vardır. “Yumurta buzdolabında nasıl saklanır”, “yumurta buzdolabında ne kadar dayanır?” sorularının cevapları için yazıyı okumaya devam edin.

   

  Yumurta uzun süre nasıl saklanır?

  Yumurta “Salmonella” enfeksiyonu riski taşır, bu da kusma ve ishal gibi rahatsız edici semptomlara neden olabilir. Yumurtaları buzdolabında saklamak, bakterileri kontrol altında tutmanın en iyi yoludur. Oda sıcaklığında saklamaya göre daha uzun süre taze kalır.

  Oda sıcaklığında saklanan taze yumurtaların, birkaç gün sonra kalitesi düşmeye başlayacak ve 1-3 hafta içinde kullanılması gerekecek, oysa buzdolabında tutulan yumurtaların kalitesi ve tazeliği en az iki kat uzun süre devam edecektir.

   

  yumurta saklama yöntemleri

   

  Yumurta buzdolabındaki kokuları emer

  Yumurta, taze kesilmiş soğan gibi buzdolabınızdaki diğer yiyeceklerin kokularını ve tatlarını emebilir. Ancak yumurtaları kartona koymak ve yiyecekleri hava geçirmez kaplarda saklamak bu oluşumu engelleyebilir.

   

   

  Yumurta, buzdolabının kapağında saklanmamalıdır

  Birçok insan yumurtaları buzdolabının kapağında saklar. Ancak bu, buzdolabını her açtığınızda, bakteriyel gelişmeyi teşvik eden ve yumurtaların koruyucu zarlarını bozabilecek, kapağı her açtığınızda sıcaklık dalgalanmalarına maruz bırakacaktır. Bu nedenle, yumurtaları buzdolabınızın arkasına yakın bir rafta tutmak en iyisidir.

   

   

  Soğuk yumurta pişirmek için uygun değildir

  Yumurta pişirmek için en uygun sıcaklık oda sıcaklığıdır. Bu nedenle, kullanmadan önce soğuk yumurtaların oda sıcaklığına gelmesi önerilir. Yumurtaları oda sıcaklığında iki saat kadar beklettikten sonra pişirin.

   

   

  Kırılmış yumurta nasıl saklanır?

  Kırılmış ve çatlamış yumurtayı kapalı bir kapta buzdolabında saklayın. Hava almayacağı için belli bir süre tazeliğini koruyacaktır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ