Yumurta Kabuğu Yenir mi? Yumurta Kabuğunun Faydaları

  Yumurta Kabuğu Yenir mi? Yumurta Kabuğunun Faydaları

  Bazı kişiler yediği besinlerden yeterli kalsiyum alamamaktadır ve günlük ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanır. Bu insanlar için, yumurta kabuğu kalsiyum içeriği nedeniyle yararlı olabilir.

  Ayrıca yumurta kabuğu kullanmak, mutfak atıklarını azaltmak için mükemmel bir yoldur.

  Yazıda “yumurta kabuğu ne işe yarar”, “yumurta kabuğunun faydaları nelerdir”, “yumurta kabuğunda hangi vitamin var”, “yumurta kabuğunun cilde ve saça faydaları nelerdir”, “yumurta kabuğu nasıl kullanılır” sorularına cevap aranacaktır.

  Yumurta Kabuğu Nedir?

  Yumurta kabuğu, yumurtanın sert dış kaplamasıdır. Çoğunlukla kalsiyumun yaygın bir şekli olan kalsiyum karbonattan oluşur. Gerisi protein ve diğer minerallerden oluşur.

  Kalsiyum, süt ürünlerinde olduğu gibi birçok gıdada bol miktarda bulunan önemli bir mineraldir.

  Ortalama bir yumurta kabuğu, bir yetişkin için önerilen günlük kalsiyum miktarının iki katını sağlayabilir ve bu da onu en iyi kalsiyum açısından zengin gıdalardan biri yapar.

  Kalsiyum, yeni kemiklerin büyümesi ve gelişmesi için gerekli bir mineraldir. Aynı zamanda kalp ritmini düzenlemeye, kas fonksiyonunu geliştirmeye ve kandaki magnezyum, fosfor ve potasyum seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur.

  Yumurta Kabuğu Yemenin Yararları Nelerdir?

  Yumurta kabuğu tozu etkili bir kalsiyum takviyesidir

  Yumurta kabuğu, az miktarda protein ve diğer organik bileşiklerle birlikte kalsiyum karbonattan oluşur.

  Kalsiyum karbonat, doğada kalsiyumun en yaygın biçimi olup, deniz kabuklarını, mercan kayalıklarını ve kireç taşını oluşturmaktadır. Aynı zamanda takviyelerde en ucuz ve en yaygın olarak kullanılan kalsiyum türüdür.

  Sıçanlarda ve domuz yavrularında yapılan çalışmalar, yumurta kabuğunun zengin bir kalsiyum kaynağı olduğunu teyit eder. Dahası, saf kalsiyum karbonat kadar etkili bir şekilde emilir.

  Hatta bazıları, emiliminin saflaştırılmış kalsiyum karbonat takviyesinden daha iyi olduğunu ileri sürmektedir.

  İzole edilen hücrelerde yapılan bir araştırma, kalsiyum emiliminin, saf kalsiyum karbonata göre yumurta kabuğunda % 64 daha fazla olduğunu buldu. Araştırmacılar, bu etkileri yumurta kabuğunda bulunan bazı proteinlere bağladılar.

  Kalsiyum ve proteine ​​ek olarak, yumurta kabuğu ayrıca stronsiyum, florür, magnezyum ve selenyum da dahil olmak üzere az miktarda bazı mineralleri içerir. Tıpkı kalsiyum gibi, bu mineraller kemik sağlığında önemli rol oynar.

  Osteoporoz riskini azaltabilir

  Osteoporoz, zayıf kemikler ve kemik kırığı riskinin artması ile karakterize bir sağlık durumudur. 

  Yaşlılık osteoporoz için en güçlü risk faktörlerinden biridir ancak yetersiz kalsiyum alımı da zamanla kemik kaybına ve osteoporoza katkıda bulunabilir.

  Besinlerden yeterli kalsiyum alamıyorsanız, takviyeleri almak günlük gereksinimleri karşılamaya yardımcı olabilir.

  Osteoporozlu postmenopozal kadınlarda yapılan bir çalışmada, yumurta kabuğu tozunun D3 vitamini ve magnezyum ile birlikte alınması kemik mineral yoğunluğunu iyileştirerek kemikleri önemli derecede güçlendirdiği bulunmuştur.

  Yumurta kabuğu tozu, saflaştırılmış kalsiyum karbonata göre daha fazla osteoporoz riskini azaltır.

  Hollandalı menopoz sonrası kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma, yumurta kabuğunun, boyun bölgesinde plaseboya kıyasla kemik mineral yoğunluğunu geliştirdiğini bulmuştur. Buna karşın, saflaştırılmış kalsiyum karbonat önemli ölçüde iyileştirmemiştir.

  Diş minesini korur

  Tavuk yumurtası kabuğu tozu dişlerdeki minenin remineralizasyonuna odaklanan dental çalışmalar için önemli bir bileşendir.

  Journal of Clinical & Diagnostic Research’te yayınlanan araştırmada, yumurta kabuğu tozu bir gliserin çözeltisine veya metilselüloz jele karıştırıldı ve kimyasal olarak demineralize edilmiş dişlere uygulandı.

  Sonuçlar, bu hasarlı dişlerde yeni minede bir artış olduğunu gösterdi. Bu çalışma aynı zamanda diğer doğal kalsiyum kaynaklarına kıyasla tavuk yumurtası kabuğu tozunun kurşun, alüminyum, kadmiyum ve cıva gibi daha düşük seviyelerde toksik maddeler içerdiğini belirlemiştir.

  Yumurta Kabuğu Zarı Takviyelerinin Faydaları

  Yumurta kabuğu zarı, yumurta kabuğu ile yumurta akı arasında bulunur. Bir haşlanmış yumurtayı soyduğunuzda kolayca görebilirsiniz.

  Teknik olarak yumurta kabuğunun bir parçası değilken, genellikle ona bağlıdır. Evde yumurta kabuğu tozu yaparken zarı temizlemenize gerek yoktur.

  Yumurta kabuğu esas olarak kolajen formundaki proteinden oluşur. Ayrıca küçük miktarlarda kondroitin sülfat, glukozamin ve diğer besin maddeleri içerir.

  Yumurta kabuğundaki bu yararlı bileşiklerin sağlığımız üzerinde önemli bir etkisi vardır.

  Bazı çalışmalar, yumurta kabuğu zarı takviyelerinin düzenli olarak alınmasının eklemlere yarar sağlayabileceğini göstermektedir.

   Bir çalışma, artrit, lupus, gut ve sırt ağrısı gibi eklem bağ dokusu bozuklukları için alternatif bir tedavi olarak yumurta kabuğu zarı kullanmanın etkinliğini ölçtü. Bu durumlar genellikle sınırlı etkinliği olan kardiyak riskler ve gastrointestinal sorunlar yaratabilen analjezikler veya anti-inflamatuar ilaçlarla tedavi edilir.

  Buna karşılık, yumurta kabuğu zarının, eklem bağ dokusu bozukluğuyla ilişkili ağrı ve rahatsızlığı, bu karmaşık yan etkiler olmaksızın giderdiği kanıtlandı.

  Yumurta Kabuğu Yemenin Zararları Nelerdir?

  Doğru hazırlandığında yumurta kabuğu yemek, güvenlidir. Aklınızda tutmanız gereken birkaç nokta var.

  Öncelikle, boğazınızı ve yemek borusunu yaralayabilecekleri için büyük yumurta kabuğu parçalarını yutmaya çalışmayın.

  İkincisi, yumurta kabuğu Salmonella enteritidis gibi bakterilerle kontamine olabilir. Gıda zehirlenmesi riskinden kaçınmak için kabuklarını yemeden önce yumurtayı kaynatın.

  Son olarak, doğal kalsiyum takviyeleri, kurşun, alüminyum, kadmiyum ve cıva dahil nispeten yüksek miktarda toksik metal içerebilir.

  Ancak, yumurta kabuğundaki bu toksik elementlerin miktarı, istiridye kabuğu gibi doğal kalsiyum kaynaklarına göre daha düşüktür ve genellikle bir endişe kaynağı değildir.

  Yumurta Kabuğu Nasıl Kullanılır?

  Kendi yumurta kabuğu takviyenizi evde de yapabilirsiniz. Yumurta kabuğu tozu, evde bir havan kullanarak yapılabilir.

  Yemeden önce toz haline getirdiğinizden veya çok küçük parçalara ayırdığınızdan emin olun. Tozu daha sonra kullanmak üzere saklamak isterseniz, yumurta kabuğunu ezmeden önce kurutun.

  Sonra tozu yiyeceklere ekleyebilir, su veya meyve suyu ile karıştırabilirsiniz.

  Bir çalışma, yumurta kabuğu tozunun eklenebileceği en iyi gıdaların ekmek, spagetti, pizza ve fırınlanmış kızarmış et olduğunu buldu.

  Bir yetişkinin günlük kalsiyum gereksinimlerini karşılamak için kabaca 2.5 gram yumurta kabuğu yeterlidir.

  Yumurta kabuğu ile yüz maskesi yapın

  Havanda temiz yumurta kabuğunu ezin. Ezilmiş yumurta kabuğunu yumurta akı ile çırpın ve ardından karışımı göz bölgesinden kaçınarak yüzünüze uygulayın.

  Çıkarmadan önce maskenin kurumasını bekleyin. Yumurta beyazı ve kabuklarında bulunan proteinler, yumurta kollajeninin cilt iyileştirici faydaları sayesinde cildi sıkılaştırır ve canlandırır.

  Yumurta kabuğunu doğrudan bahçe toprağına serpin

  Domates, patlıcan ve biber gibi bazı bitkiler, ekstra kalsiyumu sever. Yumurta kabuklarını ezin ve her iki haftada bir bitkilerin tabanı etrafındaki toprağa gömün. Gül çalıları ve elma ağaçları kalsiyum seven diğer bitkilerdir.

  Bahçedeki zararlı canlıları uzaklaştırmak için kullanın

  Sümüklü böcek, salyangoz ve kurt gibi yumuşak gövdeli haşereler, kabukların pürüzlü kenarlarında gezinmekten kaçınacaktır. 

  Köpek veya kuş mamasına ince ezilmiş yumurta kabuğu ekleyin

  İnsanların yumurta kabuğundan elde ettiği aynı kalsiyum artışı, tüylü dostlarımıza da fayda sağlayabilir. Yumurta kabuğu tüketimi köpeklerde daha sağlıklı dişler, tırnaklar ve tüylerle sonuçlanabilir ve ekstra kalsiyum, kuşların daha güçlü yumurtalar bırakmasına yardımcı olabilir.

  Sonuç olarak;

  Yumurta kabuğu, en ucuz kalsiyum kaynağı olmasının yanı sıra, aynı zamanda en etkili maddeler arasında görünmektedir.

  Kalsiyum gereksinimlerini karşılamakta zorlananlar veya osteoporozdan muzdarip olanlar için, ev yapımı yumurta kabuğu tozu, ticari takviyelerden daha etkili ve ucuz bir alternatiftir.

  Çalışmalar, yumurta kabuğundaki kalsiyumunun iyi emildiğini ve osteoporozlu kişilerin kemiklerini güçlendirdiğini göstermektedir.

  Evde yumurta kabuğu tozunun hazırlanması kolaydır. Kabukları kaynattıktan ve kuruttuktan sonra, bir havanda ezin ve tozu su ile karıştırın veya yiyeceğe ekleyin.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ