Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır? Yumurta Diyeti Listesi

  Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır? Yumurta Diyeti Listesi

  Yumurta diyeti, hızlı kilo vermeyi vaat eden popüler bir moda diyettir. Adından da anlaşılacağı gibi diyet, diğer yağsız proteinler, nişastalı olmayan sebzeler ve düşük karbonhidratlı meyvelerle birlikte günde birkaç porsiyon haşlanmış yumurta yemeyi içerir.

  Yumurta diyetinin kilo vermeye yardımcı olduğu iddia edilse de, son derece kısıtlayıcı ve takip edilmesi zor olduğu için sürdürülebilir değildir.

  Yazıda “haşlanmış yumurta diyeti nasıl yapılır”, “yumurta diyetinin faydaları ve zararları nelerdir” sorularını cevaplayalım.

  Haşlanmış yumurta diyeti nedir?

  Haşlanmış yumurta diyeti, Arielle Chandler tarafından yayınlanan 2018 tarihli kitaba dayanan bir beslenme planıdır.

  Diyetin çeşitli varyasyonları olmasına rağmen, genellikle her öğünde yumurta veya başka bir tür yağsız protein, nişastalı olmayan sebzeler ve günde bir ila iki porsiyon düşük karbonhidratlı meyve yemeyi içerir.

  Diyetin yaratıcısına göre, bu düşük karbonhidratlı, düşük kalorili yeme düzeni, sadece 2 haftada 11 kg’a kadar kilo vermeye yardımcı olabilir.

  Kilo kaybını artırmanın yanı sıra, diyetin kan şekeri kontrolünü iyileştirdiği, göz sağlığına fayda sağladığı ve kemikleri, saçları ve tırnakları güçlendiren besinler sağladığı da iddia ediliyor.

  yumurta diyeti ile zayıflayanlar

  Haşlanmış yumurta diyeti nasıl yapılır?

  Haşlanmış yumurta diyeti, günün her öğünü için belirli yiyeceklere izin verir ve arada atıştırmalıklara izin verilmez.

  Kahvaltıda en az iki yumurta, bir porsiyon domates gibi nişastalı olmayan bir sebze ile greyfurt gibi bir düşük karbonhidratlı meyve tüketmelisiniz.

  Öğle ve akşam yemekleri nişastalı olmayan sebzelerden ve yumurtadan veya tavuk veya balık gibi başka bir yağsız protein türünden küçük bir porsiyondan oluşmalıdır.

  Planın bir parçası olarak egzersiz gerekli olmasa da, sonuçları en üst düzeye çıkarmak için bisiklete binme, aerobik veya hızlı yürüyüş gibi hafif fiziksel aktiviteler yapılabilir.

  Diyetin bir seferde yalnızca birkaç hafta takip edilmesi amaçlanmıştır. 

  Yumurta Diyetinde Neler Yenir?

  Haşlanmış yumurta diyeti çoğunlukla yumurta, yağsız proteinler ve düşük karbonhidratlı meyve ve sebzelerden oluşur.

  Su ve şekersiz çay veya kahve dahil kalorisiz içeceklere de izin verilir. Diyetin bir parçası olarak önerilen yiyeceklerden bazıları şunlardır:

  Yumurta

  Yumurta sarısı ve beyazı

  Yağsız proteinler

  Derisiz kümes hayvanları, balık ve yağsız kuzu eti, sığır eti 

  Nişastalı olmayan sebzeler

  Ispanak, kara lahana, roka, brokoli, dolmalık biber, kabak, lahana ve domates

  Düşük karbonhidratlı meyveler

  Limon, misket limonu, portakal, karpuz, çilek ve greyfurt

  Katı ve sıvı yağlar

  Hindistan cevizi yağı, tereyağı ve mayonez – hepsi küçük miktarlarda

  İçecekler

  Su, maden suyu, diyet soda, şekersiz çay ve kahve

  Otlar ve baharatlar

  Sarımsak, fesleğen, zerdeçal, biber, biberiye ve kekik

  Planın bazı varyasyonları, yağsız süt, az yağlı yoğurt ve peynir gibi az yağlı süt ürünlerine de izin verir.

  Yumurta Diyetinde Neler Yenmez?

  Haşlanmış yumurta diyeti, nişastalı sebzeler, tahıllar ve birçok meyve dahil olmak üzere çoğu yüksek karbonhidratlı gıdaları sınırlar.

  Tatlı ve tuzlu atıştırmalıklar, dondurulmuş yemekler ve fast food gibi işlenmiş yiyeceklerin yanı sıra soda gibi şekerle tatlandırılmış içeceklere de izin verilmez.

  Haşlanmış yumurta diyetinde kaçınılması gereken bazı yiyecekler şöyledir:

  Nişastalı sebzeler

  Patates, tatlı patates, baklagiller, mısır ve bezelye

  Yüksek karbonhidratlı meyveler

  Muz, ananas, mango ve kuru meyveler

  Tahıllar

  Ekmek, makarna, kinoa, kuskus, kara buğday ve arpa

  İşlenmiş gıdalar

  Hazır yemekler, fast food, cips, simit, kurabiye ve tatlılar

  Şekerle tatlandırılmış içecekler

  Soda, meyve suyu, tatlı çay ve sporcu içecekler

  yumurta yiyerek zayıflama

  Yumurta Diyeti Listesi

  Yumurta diyetinin birkaç değişik versiyonu vardır. Her gün yumurta ile başlayacaksınız ve gün boyunca yalın protein yemeye devam edeceksiniz. Aşağıda örnek bir yumurta diyeti listesi verilmiştir;

  Kahvaltı

  2 haşlanmış yumurta

  1 greyfurt ya da ıspanak ve mantarlı 2 yumurta ile omlet.

  Öğle Yemeği

  1/2 tavuk göğsü ve brokoli

  Akşam yemeği

  1 porsiyon balık ve yeşil salata 

  Yumurta diyetinin bir başka versiyonu da yumurta ve greyfurt diyeti olup, her öğünde bir greyfurtun yarısını yiyebilirsiniz (günde iki kez isteğe bağlı olarak). Diyetin bu versiyonundaki örnek yemek planı şöyledir:

  Kahvaltı

  2 haşlanmış yumurta ve 1/2 greyfurt

  Öğle Yemeği

  1/2 tavuk göğsü, brokoli ve 1/2 greyfurt

  Akşam yemeği

  1 porsiyon balık ve 1/2 greyfurt

  Daha az yaygın olan yumurta diyetinin son hali “aşırı” yumurta diyetidir. Bu versiyonda, diyet yapanlar yalnızca haşlanmış yumurta yiyip 14 gün boyunca su içerler.

  Aşırı dengesiz ve yetersiz beslenmeye neden olabileceğinden, bu diyet şekli kesinlikle önerilmez.

  Yumurta Diyeti Zayıflatır mı?

  Haşlanmış yumurta diyeti, çoğunlukla yumurta, nişastalı olmayan sebzeler ve düşük karbonhidratlı meyve gibi düşük kalorili yiyeceklerden oluşur.

  Bu nedenle, diyeti takip etmek, muhtemelen bir kalori açığına yol açacaktır, bu da gün boyunca yaktığınızdan daha az kalori tüketeceğiniz anlamına gelir. Kilo yönetimini birkaç faktör etkilese de, kilo kaybı için bir kalori açığı oluşturmak önemlidir.

  Haşlanmış yumurta diyeti ayrıca karbonhidrat bakımından düşüktür ve bu da kilo kaybını daha da artırabilir.

  12 çalışmanın gözden geçirilmesi, kısa süreli, düşük karbonhidrat diyeti uygulamasının kilo kaybını önemli ölçüde artırdığını ve kan basıncı gibi kalp hastalığı için diğer bazı risk faktörlerini iyileştirdiğini buldu.

  Vücut kitle indeksi (BMI) 25 veya daha fazla olan 164 kişide yapılan bir araştırma, 20 hafta boyunca düşük karbonhidrat diyeti uygulamasının metabolizmayı önemli ölçüde hızlandırdığını ve yüksek karbonhidrat diyetine kıyasla açlık hormonu ghrelin düzeylerini düşürdüğünü buldu.

  Bununla birlikte, diyet başlangıçta kilo kaybına yol açsa da, normal bir diyete devam ettiğinizde kaybettiğiniz kiloları geri alabileceğinizi unutmayın. Bu nedenle, sürdürülebilir, uzun vadeli kilo kaybı için en iyi seçenek olmayabilir.

  Yumurta Diyetinin Faydaları

  Haşlanmış yumurta diyeti, sağlık için önemli birçok vitamin, mineral ve antioksidan açısından zengin olan yağsız proteinler, yumurta, meyveler ve sebzeler dahil olmak üzere çeşitli sağlıklı yiyecekleri yemeyi önerir.

  Diyet ayrıca şekerli içecekler ve işlenmiş yiyecekler gibi sağlıksız içerikleri de sınırlar.

  Çalışmalar, kalori, karbonhidrat ve ilave şeker bakımından yüksek olmasının yanı sıra, şekerle tatlandırılmış içeceklerin diş çürüğü, yüksek tansiyon, iltihaplanma ve insülin direnci gibi sorunlara katkıda bulunabileceğini göstermektedir.

  Ayrıca araştırmalar, işlenmiş yiyecekleri yemenin daha yüksek obezite, kalp hastalığı ve kanser riski ile ilişkili olabileceğini göstermektedir.

  Tarifler, yemek planları ve hangi yiyeceklerin yenilip kaçınılması gerektiği konusunda rehberlik sağladığından, haşlanmış yumurta diyetinin yararlı olabileceğini belirtmek gerekir.

  Yumurta Diyetinin Zararları

  Haşlanmış yumurta diyeti oldukça kısıtlayıcıdır ve çok az çeşitlilik sunar, yalnızca belirli yiyeceklere izin verir ve tüm yiyecek gruplarını ortadan kaldırır.

  Bu sadece diyetin uzun vadede takip edilmesini zorlaştırmakla kalmaz, aynı zamanda besin ihtiyaçlarını karşılamayı da zorlaştırır. Yalnızca birkaç özel yiyeceğe izin verildiğinden, besin eksikliği riski artabilir – özellikle de diyeti uzun süreli uyguladığınızda.

  Örneğin, tam tahıllar lif, vitamin ve mineral bakımından zengindir, patates gibi nişastalı sebzeler ise harika bir C vitamini, potasyum ve magnezyum kaynağıdır. Bu yiyecek gruplarının hiçbirinin diyete girmesine izin verilmez.

  Dahası, diyetin kalorisi o kadar düşüktür ki pek çok insan için yeterli olmayabilir.

  Uzun süreli kalori kısıtlaması, düşük enerji seviyeleri, bozulmuş bağışıklık fonksiyonu, azalmış kemik yoğunluğu ve adet bozuklukları gibi ciddi yan etkilere neden olabilir.

  Yumurta diyet planı ayrıca tüm gıda gruplarını ortadan kaldırarak ve gıda alımını ciddi şekilde kısıtlayarak sağlıksız beslenme alışkanlıklarını teşvik edebilir.

  Sonuç olarak;

  Haşlanmış yumurta diyeti, hızlı ve etkili kilo kaybı vaat eden düşük karbonhidratlı, düşük kalorili bir beslenme planıdır. Oldukça kısıtlayıcı, takip etmesi zor ve sürdürülemez.

  Ayrıca, kısa süreli kilo kaybına neden olsa da, normal bir beslenme düzenine geri döndüğünüzde muhtemelen kaybettiğiniz kiloları geri kazanacaksınız.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ