Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır? Yumurta Diyeti Listesi

 

Yumurta diyeti, hızlı kilo vermeyi vaat eden popüler bir moda diyettir. Adından da anlaşılacağı gibi diyet, diğer yağsız proteinler, nişastalı olmayan sebzeler ve düşük karbonhidratlı meyvelerle birlikte günde birkaç porsiyon haşlanmış yumurta yemeyi içerir.

Yumurta diyetinin kilo vermeye yardımcı olduğu iddia edilse de, son derece kısıtlayıcı ve takip edilmesi zor olduğu için sürdürülebilir değildir.

Yazıda “haşlanmış yumurta diyeti nasıl yapılır”, “yumurta diyetinin faydaları ve zararları nelerdir” sorularını cevaplayalım.

Haşlanmış yumurta diyeti nedir?

Haşlanmış yumurta diyeti, Arielle Chandler tarafından yayınlanan 2018 tarihli kitaba dayanan bir beslenme planıdır.

Diyetin çeşitli varyasyonları olmasına rağmen, genellikle her öğünde yumurta veya başka bir tür yağsız protein, nişastalı olmayan sebzeler ve günde bir ila iki porsiyon düşük karbonhidratlı meyve yemeyi içerir.

Diyetin yaratıcısına göre, bu düşük karbonhidratlı, düşük kalorili yeme düzeni, sadece 2 haftada 11 kg’a kadar kilo vermeye yardımcı olabilir.

Kilo kaybını artırmanın yanı sıra, diyetin kan şekeri kontrolünü iyileştirdiği, göz sağlığına fayda sağladığı ve kemikleri, saçları ve tırnakları güçlendiren besinler sağladığı da iddia ediliyor.

 

 

yumurta diyeti ile zayıflayanlar

 

 

Haşlanmış yumurta diyeti nasıl yapılır?

Haşlanmış yumurta diyeti, günün her öğünü için belirli yiyeceklere izin verir ve arada atıştırmalıklara izin verilmez.

Kahvaltıda en az iki yumurta, bir porsiyon domates gibi nişastalı olmayan bir sebze ile greyfurt gibi bir düşük karbonhidratlı meyve tüketmelisiniz.

Öğle ve akşam yemekleri nişastalı olmayan sebzelerden ve yumurtadan veya tavuk veya balık gibi başka bir yağsız protein türünden küçük bir porsiyondan oluşmalıdır.

Planın bir parçası olarak egzersiz gerekli olmasa da, sonuçları en üst düzeye çıkarmak için bisiklete binme, aerobik veya hızlı yürüyüş gibi hafif fiziksel aktiviteler yapılabilir.

Diyetin bir seferde yalnızca birkaç hafta takip edilmesi amaçlanmıştır. 

 

 

Yumurta Diyetinde Neler Yenir?

Haşlanmış yumurta diyeti çoğunlukla yumurta, yağsız proteinler ve düşük karbonhidratlı meyve ve sebzelerden oluşur.

Su ve şekersiz çay veya kahve dahil kalorisiz içeceklere de izin verilir. Diyetin bir parçası olarak önerilen yiyeceklerden bazıları şunlardır:

 

Yumurta

Yumurta sarısı ve beyazı

 

İlginizi Çekebilir  Mideye İyi Gelen Yiyecekler

Yağsız proteinler

Derisiz kümes hayvanları, balık ve yağsız kuzu eti, sığır eti 

 

Nişastalı olmayan sebzeler

Ispanak, kara lahana, roka, brokoli, dolmalık biber, kabak, lahana ve domates

 

Düşük karbonhidratlı meyveler

Limon, misket limonu, portakal, karpuz, çilek ve greyfurt

 

Katı ve sıvı yağlar

Hindistan cevizi yağı, tereyağı ve mayonez – hepsi küçük miktarlarda

 

İçecekler

Su, maden suyu, diyet soda, şekersiz çay ve kahve

 

Otlar ve baharatlar

Sarımsak, fesleğen, zerdeçal, biber, biberiye ve kekik

 

Planın bazı varyasyonları, yağsız süt, az yağlı yoğurt ve peynir gibi az yağlı süt ürünlerine de izin verir.

 

 

Yumurta Diyetinde Neler Yenmez?

Haşlanmış yumurta diyeti, nişastalı sebzeler, tahıllar ve birçok meyve dahil olmak üzere çoğu yüksek karbonhidratlı gıdaları sınırlar.

Tatlı ve tuzlu atıştırmalıklar, dondurulmuş yemekler ve fast food gibi işlenmiş yiyeceklerin yanı sıra soda gibi şekerle tatlandırılmış içeceklere de izin verilmez.

Haşlanmış yumurta diyetinde kaçınılması gereken bazı yiyecekler şöyledir:

 

Nişastalı sebzeler

Patates, tatlı patates, baklagiller, mısır ve bezelye

 

Yüksek karbonhidratlı meyveler

Muz, ananas, mango ve kuru meyveler

 

Tahıllar

Ekmek, makarna, kinoa, kuskus, kara buğday ve arpa

 

İşlenmiş gıdalar

Hazır yemekler, fast food, cips, simit, kurabiye ve tatlılar

 

Şekerle tatlandırılmış içecekler

Soda, meyve suyu, tatlı çay ve sporcu içecekleri

 

 

yumurta yiyerek zayıflama

 

 

Yumurta Diyeti Listesi

Yumurta diyetinin birkaç değişik versiyonu vardır. Her gün yumurta ile başlayacaksınız ve gün boyunca yalın protein yemeye devam edeceksiniz. Aşağıda örnek bir yumurta diyeti listesi verilmiştir;

 

Kahvaltı

2 haşlanmış yumurta

1 greyfurt ya da ıspanak ve mantarlı 2 yumurta ile omlet.

 

Öğle Yemeği

1/2 tavuk göğsü ve brokoli

 

Akşam yemeği

1 porsiyon balık ve yeşil salata

 

Yumurta diyetinin bir başka versiyonu da yumurta ve greyfurt diyeti olup, her öğünde bir greyfurtun yarısını yiyebilirsiniz (günde iki kez isteğe bağlı olarak). Diyetin bu versiyonundaki örnek yemek planı şöyledir:

 

Kahvaltı

2 haşlanmış yumurta ve 1/2 greyfurt

 

Öğle Yemeği

1/2 tavuk göğsü, brokoli ve 1/2 greyfurt

 

Akşam yemeği

1 porsiyon balık ve 1/2 greyfurt

 

Daha az yaygın olan yumurta diyetinin son hali “aşırı” yumurta diyetidir. Bu versiyonda, diyet yapanlar yalnızca haşlanmış yumurta yiyip 14 gün boyunca su içerler.

Aşırı dengesiz ve yetersiz beslenmeye neden olabileceğinden, bu diyet şekli kesinlikle önerilmez.

 

İlginizi Çekebilir  Sindirimi Kolay Besinler Nelerdir?

 

Yumurta Diyeti Zayıflatır mı?

Haşlanmış yumurta diyeti, çoğunlukla yumurta, nişastalı olmayan sebzeler ve düşük karbonhidratlı meyve gibi düşük kalorili yiyeceklerden oluşur.

Bu nedenle, diyeti takip etmek, muhtemelen bir kalori açığına yol açacaktır, bu da gün boyunca yaktığınızdan daha az kalori tüketeceğiniz anlamına gelir. Kilo yönetimini birkaç faktör etkilese de, kilo kaybı için bir kalori açığı oluşturmak önemlidir.

Haşlanmış yumurta diyeti ayrıca karbonhidrat bakımından düşüktür ve bu da kilo kaybını daha da artırabilir.

12 çalışmanın gözden geçirilmesi, kısa süreli, düşük karbonhidrat diyeti uygulamasının kilo kaybını önemli ölçüde artırdığını ve kan basıncı gibi kalp hastalığı için diğer bazı risk faktörlerini iyileştirdiğini buldu.

Vücut kitle indeksi (BMI) 25 veya daha fazla olan 164 kişide yapılan bir araştırma, 20 hafta boyunca düşük karbonhidrat diyeti uygulamasının metabolizmayı önemli ölçüde hızlandırdığını ve yüksek karbonhidrat diyetine kıyasla açlık hormonu ghrelin düzeylerini düşürdüğünü buldu.

Bununla birlikte, diyet başlangıçta kilo kaybına yol açsa da, normal bir diyete devam ettiğinizde kaybettiğiniz kiloları geri alabileceğinizi unutmayın. Bu nedenle, sürdürülebilir, uzun vadeli kilo kaybı için en iyi seçenek olmayabilir.

 

 

Yumurta Diyetinin Faydaları

Haşlanmış yumurta diyeti, sağlık için önemli birçok vitamin, mineral ve antioksidan açısından zengin olan yağsız proteinler, yumurta, meyveler ve sebzeler dahil olmak üzere çeşitli sağlıklı yiyecekleri yemeyi önerir.

Diyet ayrıca şekerli içecekler ve işlenmiş yiyecekler gibi sağlıksız içerikleri de sınırlar.

Çalışmalar, kalori, karbonhidrat ve ilave şeker bakımından yüksek olmasının yanı sıra, şekerle tatlandırılmış içeceklerin diş çürüğü, yüksek tansiyon, iltihaplanma ve insülin direnci gibi sorunlara katkıda bulunabileceğini göstermektedir.

Ayrıca araştırmalar, işlenmiş yiyecekleri yemenin daha yüksek obezite, kalp hastalığı ve kanser riski ile ilişkili olabileceğini göstermektedir.

Tarifler, yemek planları ve hangi yiyeceklerin yenilip kaçınılması gerektiği konusunda rehberlik sağladığından, haşlanmış yumurta diyetinin yararlı olabileceğini belirtmek gerekir.

 

 

Yumurta Diyetinin Zararları

Haşlanmış yumurta diyeti oldukça kısıtlayıcıdır ve çok az çeşitlilik sunar, yalnızca belirli yiyeceklere izin verir ve tüm yiyecek gruplarını ortadan kaldırır.

Bu sadece diyetin uzun vadede takip edilmesini zorlaştırmakla kalmaz, aynı zamanda besin ihtiyaçlarını karşılamayı da zorlaştırır. Yalnızca birkaç özel yiyeceğe izin verildiğinden, besin eksikliği riski artabilir – özellikle de diyeti uzun süreli uyguladığınızda.

Örneğin, tam tahıllar lif, vitamin ve mineral bakımından zengindir, patates gibi nişastalı sebzeler ise harika bir C vitamini, potasyum ve magnezyum kaynağıdır. Bu yiyecek gruplarının hiçbirinin diyete girmesine izin verilmez.

Dahası, diyetin kalorisi o kadar düşüktür ki pek çok insan için yeterli olmayabilir.

Uzun süreli kalori kısıtlaması, düşük enerji seviyeleri, bozulmuş bağışıklık fonksiyonu, azalmış kemik yoğunluğu ve adet bozuklukları gibi ciddi yan etkilere neden olabilir.

Yumurta diyet planı ayrıca tüm gıda gruplarını ortadan kaldırarak ve gıda alımını ciddi şekilde kısıtlayarak sağlıksız beslenme alışkanlıklarını teşvik edebilir.

 

İlginizi Çekebilir  Yaban Turpu Nedir? İlginç Faydaları

Sonuç olarak;

Haşlanmış yumurta diyeti, hızlı ve etkili kilo kaybı vaat eden düşük karbonhidratlı, düşük kalorili bir beslenme planıdır. Oldukça kısıtlayıcı, takip etmesi zor ve sürdürülemez.

Ayrıca, kısa süreli kilo kaybına neden olsa da, normal bir beslenme düzenine geri döndüğünüzde muhtemelen kaybettiğiniz kiloları geri kazanacaksınız.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: