Yumurta Diyeti ile Zayıflama | diyetz

Yumurta Diyeti ile Zayıflama

 • 1.477 kez görüntülendi.

 

 

Yumurta diyeti, düşük karbonhidratlı, düşük kalorili fakat protein ağırlıklı bir diyettir.

 

Kasları inşa etmek için gereken proteinden ödün vermeden kilo kaybına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

 

Adından da anlaşılacağı gibi, ana protein kaynağı olarak yumurta tüketimi öngörülmektedir.

 

 

Yumurta diyetinin birden fazla versiyonu var ancak her biri için sadece su veya sıfır kalorili içecekler içebilirsiniz.

 

Çoğu meyve ve ekmek, makarna ve pirinç gibi karbonhidratlardan ve doğal şekerlerden yüksek gıdalar, genellikle 14 gün süren diyette yoktur.

 

Sadece kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğini yersiniz. Su veya diğer sıfır kalorili içecekler dışında atıştırmalıklar yoktur.

 

 

 

 

Yumurta Diyet Planı

 

Yumurta diyetinin birkaç değişik versiyonu olsa da, hepsi birincil olarak aynı işi görür. Her gün yumurta ile başlayacaksınız ve gün boyunca yalın proteinin küçük kısımlarını yemeye devam edeceksiniz.

 

Yalın protein şunları içerir:

 

 • yumurta

 

 • tavuk

 

 • hindi

 

 • balık

 

Yiyebileceğiniz meyve ve sebzeler şunlardır:

 

 

 • Greyfurt

 

 • Brokoli

 

 • Kuşkonmaz

 

 • Kabak

 

 • Mantar

 

 • Ispanak

 

Yumurta diyetinin geleneksel versiyonunda, her yemekte yumurta veya başka bir yağsız protein kaynağı (tavuk veya balık gibi) yiyeceksiniz.

 

Karbonhidrat bakımından düşük sebzeler veya greyfurt, kahvaltı ve akşam yemeği de dahildir. Örnek yemek planı şunları içerir:

 

 

Kahvaltı

2 haşlanmış yumurta

1 greyfurt, ya da ıspanak ve mantarlı 2 yumurta ile omlet.

 

 

Öğle Yemeği

1/2 tavuk göğsü ve brokoli

 

 

Akşam yemeği

1 porsiyon balık ve yeşil salata

 

Yumurta diyetinin bir başka versiyonunda yumurta ve greyfurt diyeti olup, her öğünde bir greyfurtun yarısını yiyebilirsiniz (günde iki kez isteğe bağlı olarak).

 

Diyetin bu versiyonundaki bir yemek planı şunları içermektedir:

 

 

Kahvaltı

2 haşlanmış yumurta ve 1/2 greyfurt

 

 

Öğle Yemeği

1/2 tavuk göğsü, brokoli ve 1/2 greyfurt

 

 

Akşam yemeği

1 porsiyon balık ve 1/2 greyfurt

 

Daha az yaygın olan yumurta diyetinin son hali “aşırı” yumurta diyetidir. Bu versiyonda, diyet yapanlar yalnızca haşlanmış yumurta yiyip 14 gün boyunca su içerler.

 

Aşırı dengesiz ve yetersiz beslenmeye neden olabileceğinden, bu diyet şekli önerilmez.

 

 

 

Yumurta Diyetinin Yan Etkileri

 

Yumurta diyetinin en istenmeyen yan etkisi, birçok insanın karbonhidrat tükettiği sıradaki enerjisinin olmamasıdır. Bu, egzersiz yapmayı zorlaştırır.

 

Aniden yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı diyetlere geçmek, sindirim sisteminin ayarlanmasını da zorlaştırabilir.

 

Sonuç olarak mide bulantısı, kabızlık, sinirlilik yaşanabilir.

 

Yumurta, kolesterol oranı yüksek bir gıdadır. Ancak araştırmalar kalp sağlığı için gıdalardaki kolesterolden değil, doymuş ve trans yağdan endişelenmeniz gerektiğini göstermektedir.

 

2015 yılında yapılan bir çalışma haftada altıdan fazla yumurta tüketen erkeklerin kalp yetmezliği riskinin yüzde 30 daha yüksek olduğunu bildirdi. Ayrıca iskemik inme riski daha yüksekti.

 

Hem kadın hem de erkeklerde haftada altı yumurta yemenin, hemorajik inme, miyokard enfarktüsü veya kalp yetmezliği üzerinde etkisi yoktur.

 

Yumurta lifli bir gıda olmadığından,lif oranı yüksek yiyecekleri bol miktarda tüketmeye dikkat etmeniz gerekir. Böylelikle bağırsak işlevini geçici olarak bozmaz veya sağlıklı bağırsak bakterilerinizi aç bırakmazsınız.

 

Bu tür diyet sürdürülebilir olmadığından, birçok insan diyet bittiğinde eski yeme alışkanlığına geri döner.

 

Muhtemelen daha fazla değilse de, eski ağırlığını geri kazanacaktır. Bu, sağlıklı olmayan yo-yo efektine neden olabilir.

 

Bu konuda “Yo-Yo Diyetleri Neden Kötü?” yazısını okuyun.

 

 

 

Yumurta Diyeti Güvenli mi?

 

Tıbbi topluluklardaki genel fikir, yumurta diyetinin kilo vermek için en güvenli yol olmadığıdır.

 

Yumurta diyetinin herhangi bir versiyonunu uygularsanız, günlük aldığınız kalori 1.000 kalorinin altında olacaktır. Harvard Tıp Fakültesi’ne göre , kadınların günde 1.200 kalori tüketmeleri ve bir tıp uzmanının denetimi altında olmadıkça erkeklerin de 1,500’den daha az tüketmeleri güvensizdir.

 

Haftada yedi yumurtaya kadar veya daha fazla yenmesi, genel popülasyon için kardiyovasküler risk üzerinde herhangi bir etki yaratmadan güvenli gibi görünüyor. Bunu yapmak aslında inme riskini de azaltabilir.

 

Diyabetli kişiler üzerinde 2015 yılında yapılan bir çalışma, kolesterol düzeyleri veya kan şekeri kontrolünde kötüleşme olmadan, haftada yaklaşık 12 yumurta yiyebileceklerini doğruladı.

 

Bağırsak bakterilerini beslemek için hera gün yeterince lif tüketilmesi çok önemlidir. Lif esas olarak baklagillerde, meyvelerde, sebzelerde, kuruyemişlerde, tohumlarda ve tahıllarda bulunur, yumurta diyeti lif alımını zorlaştırabilir.

 

Sonuç olarak;

 

Ani kilo kaybına yardımcı olmak için tasarlanmış şok diyetler, kısa sürede işinize yarayabilir. Ancak, bu tür diyetler normal olarak sağlıksız sonuçları da beraberinde getirir.

 

Yumurta diyeti sürdürülebilir değildir ve onu takip eden çoğu insan normal bir diyet sürdürdükleri anda kilo vermeye başlarlar.

 

Egzersiz yapılan ve kalorisi dengeli, yüksek şekerli gıdaları ve işlenmiş gıdaları sınırlandıran dengeli diyetler seçmek daha etkilidir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ