Yumurta Akı Ne İşe Yarar, Kaç Kalori? Faydaları ve Zararları

  Yumurta Akı Ne İşe Yarar, Kaç Kalori? Faydaları ve Zararları

  Yumurta çeşitli faydalı besin maddeleri ile yüklüdür. Ancak, yumurtanın besin değeri, bütün yumurtayı mı yoksa yalnızca yumurta akını mı yediğinize bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

  Yazıda “yumurta akı nedir”, “yumurta beyazı kaç kalori”, “yumurta akının faydaları nelerdir”, “yumurtanın beyazı protein mi”, “yumurta akının besin değeri nedir” sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

  Yumurta Beyazı Besin Değeri

  Yumurta akı, bir yumurtanın sarısını çevreleyen berrak, kalın sıvıdır.

  Döllenmiş bir yumurtada, zararlı bakterilerden büyüyen tavukları korumak için koruyucu tabaka bulunur. Ayrıca büyümeleri için bazı besinler sağlar.

  Yumurta akı % 90 su ve % 10 protein içerir.

  Eğer yumurta sarısını çıkarırsanız ve sadece yumurta beyazı tüketirseniz, yumurtanın besin değeri önemli derecede değişir.

  Aşağıdaki grafik, büyük bir yumurta beyazı ile bütün büyük yumurta arasındaki besinsel farklılıkları göstermektedir:

   Yumurta akıBütün yumurta
  Kalori                        16                                       71                                           
  Protein4 gram6 gram
  Yağ0 gram5 gram
  Kolesterol0 gram211 mg
  A vitamini0 % RDI% 8 RDI
  B12 vitamini0 % RDI% 52 RDI
  B2 vitamini% 6 RDI% 12 RDI
  B5 vitamini% 1 RDI% 35 RDI
  D vitamini0% RDI% 21 RDI
  Folat0% RDI% 29 RDI
  Selenyum% 9 RDI% 90 RDI

  Yumurta Akının Yararları Nelerdir?

  Kalorisi düşük ancak proteini değeri yüksektir

  Yumurta akı, protein açısından yüksektir ancak kalorisi düşüktür. Aslında, yumurtada bulunan tüm proteinlerin yaklaşık % 67’sini içerir.

  Ayrıca, bu protein yüksek kaliteli, eksiksiz bir proteindir. Bu, vücudumuzun en iyi şekilde çalışması için gereken dokuz temel amino asidi içerdiği anlamına gelir.

  Yüksek protein içeriğinden dolayı, yumurta akı yemenin bazı sağlık yararları vardır. Protein iştahı azaltmaya yardımcı olabilir; bu nedenle yumurta akı yemek, daha uzun tok hissetmeye yardımcı olur.

  Yeterince protein tüketmek, özellikle kasları korumak ve geliştirmek için önemlidir, özellikle kilo vermeye çalışanlar için.

  Yağ oranı düşüktür ve kolesterol içermez

  Eskiden yumurta, yüksek doymuş yağ ve kolesterol içeriğinden dolayı tartışmalı bir gıda haline gelmişti.

  Bununla birlikte, yumurta içindeki tüm kolesterol ve yağ yumurta sarısında bulunur. Öte yandan yumurta beyazı, hemen hemen saf bir proteindir ve hiçbir yağ veya kolesterol içermez.

  Yıllarca, yumurta akının, bütün yumurta yemekten daha sağlıklı olduğu düşünülüyordu.

  Ancak çalışmalar çoğu insan için yumurta kolesterolünün bir problem olmadığını göstermiştir.

  Fakat az sayıda insan için kolesterol yediğinde kan seviyeleri hafifçe yükselir. Bu insanlara “aşırı tepki verenler” denir.

  “Aşırı tepki verenler”, ApoE4 geni gibi yüksek kolesterole neden olan genlere sahiptir. Bu insanlar ya da yüksek kolesterollü kişiler için, yumurta akı daha iyi bir seçenek olabilir.

  Ek olarak, yumurta akının neredeyse hiç yağ içermediği göz önüne alındığında, yumurta akı bütün yumurtaya göre önemli ölçüde düşük kalorilidir.

  Bu, kalori alımını sınırlamaya ve kilo vermeye çalışan insanlar için iyi bir seçimdir.

  Hamileliğin sağlıklı geçmesine yardımcı olur

  Bir yumurta akı, dört grama yakın protein sağlar. 

  Doğru beslenmenin önemini anlamak için yapılan bir araştırmanın değerlendirmesinde, hamileyken daha fazla protein tüketen kadınların erken doğan ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerin daha az olduğunu ve kadınların daha fazla enerjiye sahip olduğunu buldu.

  Tokluk sağlar ve zayıflamaya yardımcı olur

  Kahvaltıda protein tüketmenin açlığı ve atıştırmayı azaltarak kilo vermeye yardımcı olup olmayacağını belirlemek için çalışma yapıldı. Bu özel çalışmanın amacı,  ergen kızlar arasında yaygın olan kahvaltıyı atlamanın etkilerini değerlendirmekti. 

  Çalışma, yüksek proteinli bir kahvaltı yapan gençlerin çok daha tok hissettiğini ve bunun daha az atıştırma ve çok daha iyi besin seçenekleri ile sonuçlandığını ortaya koydu.

  Kasları geliştirir

  Vücut, et ve süt ürünleri veya fasulye ve pirinç gibi bitki kaynaklarının bir kombinasyonu yoluyla elde edilebilen eksiksiz bir protein oluşturmak için gerekli amino asitlere ihtiyaç duyar. Glisin buna bir örnektir ve bir yumurta akı 1.721 miligram içerir. 

  Doğru proteini doğru zamanda tükettiğinizde güç kazanırsınız çünkü kaslar tamir etmek ve yeniden inşa etmek için ihtiyaç duydukları şeyi alır. Örneğin, atletseniz ve zorlu bir egzersiz yaptıysanız, bu egzersiz kaslara baskı uygular.

  Bu antrenmandan sonraki 30 dakika içinde tam bir protein tüketmek, kas dokusunu çok daha hızlı onarmaya yardımcı olabilir ve bir sonraki antrenmana hazır olan daha güçlü kaslar elde edebilirsiniz.

  Daha hareketsiz olanlar için, günlük işlevleri yaralanmadan yerine getirmek, bağışıklık sistemini kurmak ve kırmızı kan hücrelerindeki oksijeni korumak için genel güç için proteine ​​ihtiyaç vardır. Yumurta akı, karbonhidrat ve yağ gibi dengeli bir sağlıklı protein yemek için en iyi seçimdir.

  Elektrolit seviyelerini destekler

  Potasyum, vücutta yeterli elektrolit bulunmasını sağlamaya yardımcı olması açısından sodyuma benzer. Bu, normal kas fonksiyonunu teşvik eder, felçleri önlemeye yardımcı olur ve sağlıklı bir kalbi korur. 

  Ek olarak, elektrolitler vücuttaki hücreleri, etraflarında ve içlerinde bulunan sıvıları dengeleyerek korur, bu da özellikle çok fazla sodyum olması durumunda kan basıncının kontrol altında kalmasına yardımcı olur.

  Elektrolitler potasyumdan gelir. Yumurta akı iyi miktarda potasyum sağlar. 

  Yumurta Akının Cilde Faydaları

  Yumurta, yumurta akının hemen dışında ve kabuğun hemen içinde yumurtanın korunmasına hizmet eden zarda kolajen içerir. 

  Yumurta akı içerdiği faydalı proteinlerle birleştiğinde harika bir yüz maskesi oluşturur.

  Yumurta kabuğu zarı hidrolizatlarının kozmetikte kırışıklık, UV ve nem koruması üzerindeki etkisinin faydalarını değerlendirmek için bir çalışma yapılmıştır.

  Çalışma, hyaluronik asit ve kollajen üretim seviyesini inceledi. Sonuçlar, yumurta akında bulunan kolajen ve proteinin güneşin neden olduğu kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olduğunu gösterdi. 

  Yumurta Akının Zararları Nelerdir?

  Yumurta akı genellikle güvenli bir gıda tercihidir. Ancak, bazı riskler taşır.

  Yumurta Alerjisi

  Yumurta akı çoğu insan için güvenlidir ancak yumurta alerjisi ortaya çıkabilir.

  Çoğu yumurta alerjisi, çocuklarda görülür.

  Yumurta alerjisi, bağışıklık sisteminin yumurtadaki proteinlerin bir kısmını zararlı olarak yanlış algılamasından kaynaklanır.

  Hafif semptomlar, kızarıklık, ürtiker, şişlik, burun akıntısı ve kaşıntılı göz sulanmasını içerir. İnsanlar ayrıca sindirim sistemi rahatsızlığı, mide bulantısı ve kusma yaşayabilir.

  Nadir olmakla birlikte, yumurta anafilaktik şok olarak bilinen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir.

  Bu, boğazda ve yüzde şiddetli şişme ve kan basıncında düşüş (kombine edildiğinde ölümcül olabiliyor) dahil bir dizi belirtiye neden olur.

  Salmonella Gıda Zehirlenmesi

  Çiğ yumurta akı ayrıca Salmonella bakterileri tarafından gıda zehirlenmesi riski taşır.

  Salmonella yumurta veya yumurta kabuğunda bulunur, modern tarım ve temizlik uygulamaları riski en aza indirir.

  Yumurta akını katılaşıncaya kadar pişirmek önemli ölçüde bu sorunun riskini azaltır.

  Biyotin Emiliminin Azalması

  Çiğ yumurta akı, çok çeşitli gıdalarda bulunan biyotin adı verilen bir vitaminin emilimini azaltabilir.

  Bu, enerji üretiminde önemli bir rol oynayan suda çözünür bir vitamindir.

  Çiğ yumurta akı, avidin adı verilen ve biyotinle bağlanıp emilmeyi durdurabilen bir protein içerir.

  Teorik olarak, bu bir problem olabilir. Ancak, bir biyotin eksikliğine neden olmak için büyük miktarda çiğ yumurta akı yemek gerekir. Ayrıca, yumurta piştikten sonra avidin de aynı etkiye sahip değildir.

  Aşırı protein içerir

  Böbrek problemleri olanlar için, yüksek miktarda protein yemek tehlikeli olabilir. Düşük Glomerüler filtrasyon hızına sahip kişiler (böbreğin filtrelediği sıvının akış hızı olan GFR), yumurta proteininin yüksek biyolojik değeri nedeniyle akut böbrek hasarına yakalanabilir.

  Böbrek fonksiyon bozukluğu olan kişiler için önerilen günlük protein alımı 0.6 ila 0.8 gramdır. Ancak doktorlar, düşük GFR’ye sahip olanlar için tüketilen proteinlerin % 60’ının yumurtadan gelmesi gerektiğini söylüyor.

  Yumurta Akı ve Yumurta Sarısı

  Yumurta beyazı ile yumurta sarısı arasındaki farkları inceleyelim. Rengi ilk belirgin farktır. Yumurta akının sarısını koruma görevi vardır. 

  Albümin, yumurta beyazının resmi adıdır ve bulanıktır. Bu bulanık görünüm karbondioksitten gelir ve yumurta yaşlandıkça karbondioksit dışarı çıkar ve yumurtayı daha şeffaf bırakır.

  Albümin kalın ve ince kıvamlarla değişen dört katmana sahiptir. İç kalınlığa göz alıcı beyaz denir. Daha genç yumurtalar kalın tabakaları korur, ancak yaşlı yumurtalar incelmeye başlar.

  Besinsel olarak, hem yumurta akı hem de yumurta sarısı önemli miktarda protein sağlar ancak akı sarısından daha fazla protein içerir. 

  Genel olarak yumurta, histidin, izolösin, lösin, lisin, metiyonin, fenilalanin, treonin, triptofan ve valin olmak üzere şaşırtıcı bir amino asit profiline sahiptir. 

  Yumurta akı potasyum, niasin, riboflavin, magnezyum ve sodyum kaynağıdır. Sarısı A vitamini, fosfor, demir, çinko ve D vitamini açısından zengindir.

  Yumurta sarısı B6 ve B12, folik asit, pantotenik asit ve tiamin, fosfor, demir, çinko ve A, D, E ve K vitaminlerini içerir. 

  Yumurta Akı mı Bütün Yumurta mı Yemelisiniz?

  Yumurta akının protein oranı yüksek olmakla birlikte, kalori, yağ ve kolesterol açısından düşüktür ve bu da zayıflamak için iyi bir besindir.

  Yumurta beyazı, yüksek protein gereksinimi olan, atletler veya vücut geliştiricileri gibi kalori alımlarını izlemeye ihtiyaç duyan kişilere de faydalı olabilir.

  Bununla birlikte, bütün yumurta ile karşılaştırıldığında, yumurta beyazı diğer besinler bakımından düşüktür. Bütün yumurta geniş bir vitamin, mineral, ekstra protein ve sağlıklı yağ içerir.

  Yumurtanın kolesterol düzeyinin yüksek olmasına rağmen, çok yeni bir analiz, yumurta alımıyla kalp hastalığı riski arasında bir bağlantı bulamadı.

  Aynı inceleme, günde bir yumurta yemenin inme riskini azaltabileceğini ortaya koydu.

  Yumurta sarısı, göz dejenerasyonu ve kataraktı önlemeye yardımcı olan iki önemli antioksidan, lutein ve zeaksantin için zengin bir kaynaktır.

  Ayrıca, çoğu insanın yeterli bulunmayan önemli bir besin olan kolin içerir.

  Bütün yumurta, tok hissetmeyi sağlar ve daha az kalori yemeye yardımcı olur.

  Çalışmalar, kahvaltıda yumurta yemenin, kilo ve bel çevresi azaltmada faydalı olabileceğini göstermiştir.

  Ailenizde yüksek kolesterol ve kalp hastalığı geçmişi varsa veya zaten yüksek seviyede kolesterolünüz varsa, o zaman yumurta akı sizin için daha sağlıklı bir seçim olabilir.

  Sonuç olarak;

  Yumurta akı, yumurta sarısından daha fazla protein sağlar. Kolesterol içermez ve düşük kalorilidir, bundan dolayı yumurta akı yemek kalbe faydalıdır, sağlıklı hamileliği destekler, kasları geliştirir, elektrolit seviyelerini destekler ve cilde fayda sağlar.

  Yumurta akı tok hissetmeye yardımcı olur, kilo alımını önlemeye ve obezite ile mücadeleye yardımcı olur.

  İlginizi Çekebilir  Uyuz Hastalığı Belirtiler ve Doğal Tedaviler
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ