Yulaf Ezmesi Nedir? Faydaları, Zararları ve Besin Değeri | diyetz

Yulaf Ezmesi Nedir? Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

 • 2.866 kez görüntülendi.

 

Yulaf, en sağlıklı tahıllardandır. Glutensiz tam tahıl olma özelliğine sahiptir ve önemli vitamin, mineral, lif ve antioksidan kaynağıdır.

 

Çalışmalar yulaftan elde edilen yulaf ezmesinin sağlığa birçok faydası olduğunu göstermektedir. Kilo vermeye yardımcıdır, kan şekerini dengeler ve kalp hastalıkları riskini azaltır.

 

Bu yazıda “yulaf ezmesi faydaları nelerdir”, “yulaf ezmesi neye iyi gelir”,“yulaf ezmesi zararları nedir”, “yulaf ezmesi zayıflatırmı” sorularının cevaplarını arayacağız.

 

yulaf ezmesi besin değerleri

 

Yulaf ezmesi nedir?

Yulaf tam tahıllı bir gıda olup bilimsel ismi “Avena sativa” dır. Kabuğu çıkarılmış halinin pişirilmesi zordur ve biraz da zaman aldığı için genellikle öğütülmüş yulaf tercih edilir.

 

Bu tahıl, yulaf ezmesi şeklinde su veya süt içinde kaynatılarak kahvaltıda tercih edilir. Yulaf lapası olarak da adlandırılır. Evde yapılan tarifinin haricinde genellikle kek, barlar, kurabiyeler ve hamur işleri gibi hazır gıdalarda da kullanılır.

 

 

Yulaf Ezmesi Besin Değerleri

Yulaf ezmesinin besin kompozisyonu dengeli bir dağılım göstermektedir. Karbonhidrat ve lif bakımından güçlü bir kaynaktır ve aynı zamanda beta-glukan içerir.

 

Tahıllar arasında en çok  protein ve yağ içeren yulaftır. Sağlık açısından önemli olarak adledilen vitamin, mineral ve antioksidan içeren bitki bileşikleri ile yüklüdür. Yulaf ezmesi içeriği olarak vitamin ve mineralleri sağlar:

 

 • Manganez
 • Fosfor
 • Magnezyum
 • Bakır
 • Demir
 • Çinko
 • Folat
 • B1 vitamini
 • B5 vitamini
 • Daha az miktarlarda olmak üzere kalsiyum, potasyum, B3 ve B6 vitamini

 

 

Yulaf ezmesi kaç kalori?

Yarım kase (78 gram) civarında yulaf ezmesi kalori olarak 303 kaloriye karşılık gelir ve bu miktar yulaf ezmesinin içindekiler; 51 gram karbonhidrat,13 gr protein, 5 gr yağ, 8 gram liftir.

 

 

Yulaf Ezmesi Faydaları

 

Antioksidanlar bakımından zengindir

Bu tahıl, antioksidan ve polifenol gibi bitki bileşikleri içerir. “Avenanthramide” denilen eşsiz değerdeki bir antioksidan grubu sadece yulafta bulunur.

 

Bu antioksidan grubu nitrit oksit üretimini artırarak daha düşük kan basıncı düzeyine yardımcı olur. Bu gaz molekül, kan damarlarının genişlemesini ve kan akışının daha da kolaylaşmasını sağlar.

 

Ayrıca avenanthramide anti-inflamatuar etki gösterir ve kaşıntıyı kesme gibi bir özelliği de vardır.

 

Yulaf ezmesinde ferulik asit bulunur ve bu da önemli bir antioksidandır.

 

 

Beta-glukan denilen güçlü bir çözünür lif içerir

Yulaf ezmesi faydasından biri, önemli miktarda çözünür bir lif türü olan beta-glukan içermesidir. Beta-glukan kısmen suda çözünür ve kalın bağırsakta jel benzeri bir çözelti oluşturur. Beta-glukan lifinin yararları şunlardır:

 

 • LDL ve total kolesterol seviyesinin düşmesini sağlar.
 • İnsülini dengeleyerek kan şekerinin düşmesini sağlar.
 • Tokluk hissi salgılanmasına yardımcı olur.
 • Sindirim sisteminde iyi bakterilerin büyümesini artırır.

 

 

Kolesterolün düşmesini sağlar ve LDL kolesterolün hasarından vücudu korur

Kalp hastalıkları riskini yüksek kolesterol artırır. Birçok çalışma, beta-glukan lifinin hem total hem de LDL kolesterol seviyelerinin düşmesine yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Beta-glukan kandaki kötü kolesterolün azalmasına ve safra atımının kolaylaşmasına yardımcı olur.

 

LDL oksidasyonu, LDL serbest radikaller ile reaksiyona girdiğinde ortaya çıkar ve bu durum kalp hastalıklarının ilerlemesine neden olur.

 

Bu arterler dokulara inflamasyon üreterek zarar verir, kalp krizi ve felç riskini artırır. Bir çalışma yulaf ezmesi yararlarından birinin, içeriğinde bulunan antioksidanların, LDL oksidasyonunu önlemesi olduğunu tespit etmiştir.

 

 

Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur

Tip 2 diyabet kan şekeri yüksekliği ile seyreden sık rastlanan bir hastalıktır. Bu hastalıkta genellikle insülin hormonu hassasiyeti görülür.

 

Yulaf ezmesi kullanımı, özellikle obez veya tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri düzeyinin dengelenmesine yardımcı olarak insulin hassasiyetini tolere eder.

 

Bu etkiler beta-glukan lifinin jel özelliğinden kaynaklanmaktadır ve midenin geç boşalmasını ve glikozun kanda emilmesini sağlar.

 

 

Yulaf ezmesi zayıflatır mı?

Düşük kalorisi ve doygunluk hissi sağlaması bakımından yulaf ezmesi kilo vermek isteyenler için iyi bir seçenektir. Midenin boşalma süresini geciktirir ve içeriğindeki beta-glukan tokluk hissini artırır.

 

Aynı zamanda beta-glukan yemekten sonra bağırsaklarda üretilen bir hormon olan peptid YY (PPY) hormonunun salınımını teşvik eder. Bu tokluk hissinin artmasını sağlarken daha az kalori alınmasına yardımcı olur. Böylece obezite riski düşer.

 

 

Yulaf ezmesi cilde faydaları

Yulafın cilt bakım ürünlerinde çokça kullanılması tesadüf değildir. Bu ürünlerin çoğunun içeriğine baktığımızda öğütülmüş yulaf veya yulaf ezmesi çeşitlerini görürüz.

 

Yulafın, kaşıntı, tahriş gibi çeşitli cilt rahatsızlıklarında kullanılması uzun bir geçmişe sahip. Örneğin yulaf bazlı cilt ürünleri egzamanın belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Unutmayın; yulafın cilt için faydası, cilde uygulandığında ortaya çıkar, yenildiğinde değil.

 

 

Çocuklarda astım riskini azaltır

Astım, çocuklarda daha sık görülen kronik bir hastalıktır. Bu hastalık solunum yolu bozukluğundan kaynaklanır. Bir kişinin akciğerlerinde hava taşıyan tüplerin iltihaplanması sonucu ortaya çıkar.

 

Astım olan çocuklarda tekrarlayan  öksürük, hırıltı, nefes darlığı gibi hep aynı belirtiler görülür. Bazı araştırmacılar bebeklerde katı gıda alımına erken geçilmesinin astım gibi hastalıklara zemin hazırladığını düşünüyorlar. Bu durum yulaf için geçerli değil tabi. Hatta altı aydan önce yulafı bebeklere yedirmek astım riskinin azalmasını sağlıyor.

 

 

Kabızlığı hafifletmeye yardımcı olur

Yaşlı insanlarda düzensizleşen bağırsak hareketleri ile birlikte kabızlık şikayeti daha sık görülmeye başlar. Yaşlılarda kabızlığı rahatlatmak için genelde laksatifler kullanılır. Ancak bunlar da kilo kaybına ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olur.

 

Çalışmalar yaşlı bireylerde lif açısından zengin yulaf kepeğinin dış katmanının kabızlığı hafifletmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Hatta müshil kullanan yaşlı bireylerin bazıları buna ihtiyaç duymadan sadece yulaf kepeği ile kabızlık sorunlarını çözmüşlerdir.

 

 

Yulaf Ezmesinin Zararları

Yulaf doğal olarak gluten içermeyen bir tahıldır. Ancak saklaması ve işlemesi daha kolay olduğu için paketlenirken glutenli hale gelebiliyor. Çölyak gibi bir hastalığınız veya gluten hassasiyetiniz varsa, gluten içermeyen yulaf ürünlerini seçmeye özen gösterin.

 

 

Yulaf ezmesi nasıl yenir?

Yulafı yemeklerde, tatlılarda, kahvaltıda kullanabilirsiniz. Genelde diyet yapanların tercihidir ve en popüler kullanımı, kahvaltıda yulaf ezmesi tüketimidir. Yulaf ezmesi hazırlanışının en basit yolu şöyledir:

 

yulaf ezmesi nasıl yapılır

 

Yulaf Ezmesi Nasıl Yapılır?

Yulaf ezmesi yemek, güne lezzetli ve besleyici başlangıç yapmanın bir yoludur. Telaşlı sabahlar için hızlı ve kolay bir kahvaltı seçeneği sunar.

 

 

Yulaf ezmesi tarifi

Malzemeler

 • ½ fincan öğütülmüş yulaf
 • 250 ml süt ya da su
 • Bir tutam tuz

 

Hazırlanışı

1 tencereye malzemeleri alın ve bir taşım kaynatın. Yumuşayana kadar ara sıra karıştırın. Altını kısın ve yulaf piştikten sonra ocaktan alın. Yulaf ezmesini daha lezzetli ve besleyici hale getirmek için içine tarçın, meyve, kuruyemiş veya yoğurt katabilirsiniz.

 

Sonuç olarak;

Yulaf ezmesi, önemli vitamin, mineral ve antioksidanların dolu olduğu inanılmaz bir besindir. Buna ek olarak diğer tahıllara göre lif oranı yüksektir.

 

Kolesterol düzeyleri, kan şekerini dengeleme, cilt tahrişlerine karşı koruma, kabızlık azaltma gibi yararları vardır. Ayrıca yulaf ezmesi zayıflamaya yardımcıdır çünkü tokluk hissi sağlayarak kilo vermeyi destekler.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ