Yulaf ve Yulaf Ezmesi Yemenin Faydaları

 

 

Yulaf, belki de yeryüzünde bulunan en sağlıklı tahıllardandır diyebiliriz. Glütensiz tam tahıl olma özelliğine sahiptir ve önemli vitamin, mineral, lif ve antioksidan kaynağıdır.

 

Çalışmalar yulaf ve yulaf ezmesinin sağlığa birçok faydası olduğunu göstermektedir. Kilo kaybı, kan şekeri düzeylerini dengeleme ve kalp hastalıkları riskini azaltma bunlar arasında sayılabilir.

 

Yulaf ve yulaf ezmesinin daha ne gibi yararı olduğunu öğrenmek istiyorsanız yazıyı okumaya devam edin.

 

 

 

Yulaf ve yulaf ezmesi nedir?

 

Yulaf tam tahıllı bir gıda olup bilimsel ismi “Avena sativa” dır. Kabuğu çıkarılmış yulaf, pişirmesi zor ve biraz da zaman aldığı için genellikle öğütülmüş yulaf tercih edilir.

 

Yulaf, genellikle yulaf ezmesi gibi su veya süt içinde kaynatılarak kahvaltıda tercih edilen bir tahıldır. Yulaf püresi olarak da adlandırılır ve genellikle kekler, barlar, kurabiyeler ve hamur işlerinde kullanılır.

 

Yulafın özellikleri ve faydalarını şu şekilde sayabiliriz.

 

 

 

 

Yulaf inanılmaz besleyici bir gıdadır

 

Yulafın besin kompozisyonu dengeli bir dağılım göstermektedir. Karbonhidrat ve lif bakımından güçlü bir kaynaktır ve aynı zamanda beta-glukan içerir.

 

En çok tanelerinde protein ve yağ bulunur. Yulaf, sağlık açısından önemli olarak adledilen vitamin, mineral ve antioksidan içeren bitki bileşikleri ile yüklüdür.

 

Kuru yulafın içeriğinde aşağıdaki sayacağım vitamin ve mineraller bulunur:

 

 • Manganez

 

 • Fosfor

 

 • Magnezyum

 

 • Bakır

 

 • Demir

 

 • Çinko

 

 • Folat

 

 • B1 vitamini

 

 • B5 vitamini

 

 • Daha az miktarlarda olmak üzere kalsiyum, potasyum, B3 ve B6 vitamini içerir.

 

Yarım kase (78 gram) civarında kuru yulaf 51 gram karbonhidrat,13 gr protein, 5 gr yağ, 8 gram lif içerir ve bu değerlere karşılık kalorisi sadece 303’dür.

 

Bu tabloya bakarak yulafın en yoğun besin değerine sahip gıda olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

 

Avenanthramide dahil olmak üzere antioksidanlar bakımından zengindir

 

Yulaf, antioksidan ve polifenol gibi bitki bileşikleri içerir. “Avenanthramide” denilen eşsiz değerdeki bir antioksidan grubu sadece yulafta bulunur.

 

Bu antioksidan grubu nitrit oksit üretimini artırarak daha düşük kan basıncı düzeyine yardımcı olur. Bu gaz molekül, kan damarlarının genişlemesine ve kan akışının daha da kolaylaşmasına yardımcı olur.

 

Bununla birlikte avenanthramide anti enflamatuar özelliklere sahiptir ve kaşıntıyı kesme gibi bir özelliği vardır.

 

Ayrıca yulafta ferulik asit bulunur ve bu da önemli bir antioksidandır.

 

 

 

Yulaf beta-glukan denilen güçlü bir çözünür lif içerir

 

Yulaf önemli miktarda çözünür bir lif türü olan beta-glukan içerir. Beta-glukan kısmen suda çözünür ve kalın bağırsakta jel benzeri bir çözelti oluşturur. Beta-glukan lifinin sağlık yararları şunlardır:

 

 • LDL ve total kolesterol seviyesinin düşmesini sağlar.

 

 • İnsülini dengeleyecek kan şekerinin düşmesini sağlar.

 

 • Tokluk hissi salgılanmasını sağlar.

 

 • Sindirim sisteminde iyi bakterilerin büyümesini artırır.

 

 

 

Yulaf, kolesterolün düşmesini sağlar ve LDL kolesterolün hasarından vücudu korur

 

Kalp hastalıkları dünyada en önde gelen ölüm nedenidir ve kalp hastalıkları riskini artıran da yüksek kolesteroldür.

 

Birçok çalışma yulaftaki beta-glukan lifinin hem total hem de LDL kolesterol seviyelerinin düşmesine yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır.

 

Beta-glukan kandaki kötü kolesterolün azalmasına ve safra atımının kolaylaşmasına yardımcı olur.

 

LDL oksidasyonu, LDL serbest radikaller ile reaksiyona girdiğinde ortaya çıkar ve bu durum kalp hastalıklarının ilerlemesini sağlar.

 

Bu arterler dokulara inflamasyon üreterek zarar verir ve kalp krizi ve felç riskini artırır. Bir çalışmada yulafta bulunan antioksidanların, LDL oksidasyonunu önlediği tespit edilmiştir.

 

 

 

Yulaf kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur

 

Tip 2 diyabet kan şekeri yüksekliği ile seyreden sık rastlanan bir hastalıktır. Bu hastalıkta genellikle insülin hormonu hassasiyeti görülür.

 

Yulaf özellikle obez veya tip 2 diyabetli kisilerde kan şekeri düzeyinin dengelenmesine yardımcı olarak insulin hassasiyetini tolere eder. 

 

Bu etkiler beta-glukan lifinin jel özelliğinden kaynaklanmaktadır ve midenin geç boşalmasını ve glikozun kanda emilmesini sağlar.

 

 

 

Yulaf tokluk hissi sağlayarak kilo vermeye yardımcı olur

 

Sadece yulaf ezmesi ile yapılan kahvaltı bile lezzetli bir gıda seçeneği sunar. Yulaf az kalorisi ve doygunluk hissi sağlaması bakımından kilo vermek isteyenler için iyi bir seçenektir.

 

Midenizin boşalma süresini geciktirerek, içeriğindeki beta-glukan tokluk hissini artırır.

 

Aynı zamanda beta-glukan yemekten sonra bağırsaklarda üretilen bir hormon olan peptid YY (PPY) hormonunun salınımını teşvik eder. Bu tokluk hissinin artmasını sağlarken daha az kalori alınmasına yardımcı olur. Böylece obezite riski düşer.

 

 

 

Yulaf cilt bakımına yardımcı olur

 

Yulafın cilt bakım ürünlerinde çokça kullanılması tesadüf değildir. Bu ürünlerin çoğunun içeriğine baktığınızda öğütülmüş yulaf veya yulaf ezmesini görürsünüz.

 

Yulafın, kaşıntı, tahriş gibi çeşitli cilt rahatsızlıklarında kullanılması uzun bir geçmişe sahip. Örneğin yulaf bazlı cilt ürünleri egzamanın belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Unutmayın; yulafın cilt için faydası yulaf cilde uygulandığında ortaya çıkar, yendiğinde değil.

 

 

 

Çocuklarda astım riskini azaltır

 

Astım, çocuklarda daha sık görülen kronik bir hastalıktır. Bu hastalık solunum yolu bozukluğundan kaynaklanır. Bir kişinin akciğerlerinde hava taşıyan tüplerin iltihaplanması sonucu ortaya çıkar.

 

Astım olan çocuklarda tekrarlayan  öksürük, hırıltı, nefes darlığı gibi hep aynı belirtiler görülür. Bazı araştırmacılar bebeklerde katı gıda alımına erken geçilmesinin astım gibi hastalıklara zemin hazırladığını düşünüyorlar. Bu durum yulaf için geçerli değil tabi. Hatta altı aydan önce yulafı bebeklere yedirmek astım riskinin azalmasını sağlıyor.

 

 

 

Yulaf kabızlığı hafifletmeye yardımcı olur

 

Yaşlı insanlarda düzensizleşen bağırsak hareketleri ile birlikte kabızlık şikayeti daha sık görülmeye başlar. Yaşlılarda kabızlığı rahatlatmak için genelde laksatifler kullanılır. Ancak bunlar da kilo kaybına ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olur.

 

Çalışmalar yaşlı bireylerde lif açısından zengin yulaf kepeğinin dış katmanının kabızlığı hafifletmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Hatta müshil kullanan yaşlı bireylerin bazıları buna ihtiyaç duymadan sadece yulaf kepeği ile kabızlık sorunlarını çözmüşlerdir.

 

 

 

Diyette Yulaf Kullanımı

 

Yulafı yemeklerde, tatlılarda, kahvaltıda kullanabilirsiniz. Genelde diyet yapanların tercihi ve en popüler kullanımı, yulafı kahvaltıda yulaf ezmesi şeklinde tüketmektir. Yulaf ezmesi yapmanın en basit yolunu aşağıdaki tarifte bulabilirsiniz:

 

 

Yulaf Ezmesi Tarifi

 

Malzemeler

 • ½ fincan öğütülmüş yulaf
 • 1 fincan su ya da 250 ml süt
 • Bir tutam tuz

 

Hazırlanışı

1 tencereye malzemeleri alın ve bir taşım kaynatın. Yumuşayana kadar ara sıra karıştırın. Altını kısın ve yulaf piştikten sonra ocaktan alın. Yulaf ezmesini daha lezzetli ve besleyici hale getirmek için içine tarçın, meyve, fındık veya yoğurt kalabilirsiniz.

 

Yulaf doğal olarak glüten içermeyen bir tahıldır. Ancak saklanması ve işlemesi daha kolay olduğu için paketlenirken glütenli hale gelebiliyor. Çölyak gibi bir hastalığınız veya glüten hassasiyetiniz varsa, glüten içermeyen yulaf ürünlerini seçmeye özen gösterin.

 

Sonuç olarak;

Yulaf önemli vitamin, mineral ve antioksidanların dolu olduğu inanılmaz bir besindir. Buna ek olarak diğer tahıllara göre lif oranı yüksektir. Kolesterol düzeyleri, kan şekerini dengeleme, cilt tahrişlerine karşı koruma, kabızlık azaltma gibi yararları vardır. Bununla birlikte doygunluk hissi sağlayarak kilo vermeye yardımcı olur.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: