Yulaf ve Yulaf Ezmesi Çiğ Yenir mi? | diyetz

Yulaf ve Yulaf Ezmesi Çiğ Yenir mi?

 

Yulaf ( Avena sativa ) dünya çapında popülerdir ve pek çok faydası vardır. Ayrıca, çok yönlüdür ve çeşitli tariflerde pişmiş veya çiğ olarak kullanılabilir.

Aşağıda “çiğ yulaf yemek sağlıklı mı?” sorusunun cevabını bulacaksınız.

 

 

Çiğ yulaf nedir?

Yulaf, yaygın olarak tüketilen tam tahıldır. Yulaf çekirdekleri öğütülerek, yulaf kepeği, yulaf unu ve yulaf gevreği yapılır.

Yulaf gevreği veya yulaf ezmesi pişmiş veya çiğ olarak en çok kahvaltıda yenir.

Yulaf çekirdeğinin sindirilebilir hale getirmek için uğradığı ısıtma işlemi nedeniyle, çiğ yulaf aslında teknik olarak pişirilir.

 

çiğ yulaf yemek sağlıklı mı

 

Çiğ Yulaf Besin Değeri

Yulaf, lif ve bitki bazlı protein içeriği ile ünlü olsa da, diğer çeşitli besinleri de içerir. 1 su bardağı (81 gram) çiğ yulaf aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

 

Kalori: 307

Karbonhidrat: 55 gram

Lif: 8 gram

Protein: 11 gram

Yağ: 5 gram

Magnezyum: Günlük Değerin % 27’si (DV)

Selenyum: DV’nin % 43’ü

Fosfor: DV’nin % 27’si

Potasyum: DV’nin % 6’sı

Çinko: DV’nin % 27’si

 

Magnezyum, selenyum ve fosfor gibi besinler açısından zengin olmasının yanı sıra, yulaf, sindirildiğinde jel benzeri bir madde oluşturur, bu da çözünür liftir. 

Yulaftaki başlıca çözünür lif çeşidi beta glukandır, ki bu tahılın sağlık yararlarının çoğundan sorumludur.

Yulaf ayrıca yüksek oranda emilebilir bitki proteini bakımından zengindir ve bu besin maddesini diğer birçok tahıldan daha fazla sağlar.

Yulaftaki protein yapısı, besin değeri yüksek olan baklagillerinkine benzer.

 

 

Çiğ Yulafın Faydaları

 

 

Kolesterolü düşürür

Çiğ yulaf, kolesterol seviyesini düşürdüğü bilinen çözünür lif çeşidi beta glukan bakımından zengindir.

Beta glukan ince bağırsaklarda bir jel oluşturur. Bu jel, diyet kolesterol emilimini sınırlar ve yağların metabolizmasında önemli rol oynayan safra tuzlarının emilimini engeller.

 

İlginizi Çekebilir  Sakarin Nedir, Zararlı mıdır?

 

Kan şekeri kontrolü sağlar

Kan şekeri kontrolü sağlık için hayati öneme sahiptir ve özellikle tip 2 diyabeti olan veya kan şekeri seviyelerini düzenleyen bir hormon olan insülin üretme veya cevap verme konusunda zorluk çekenler için önemlidir.

Beta glukanın, sindirim sisteminde jel benzeri bir madde oluşturma kabiliyetinden dolayı kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Viskozite, midenin içeriğini boşaltma hızını yavaşlatır ve yemekten sonra daha düşük kan şekeri düzeyleriyle ilişkili karbonhidratları sindirir ve insülin üretimini stabilize eder.

 

 

Kalp sağlığına faydalıdır

Yüksek tansiyon, dünyadaki en yaygın hastalıklardan biridir ve kalp hastalığı için risk faktörüdür. Yulaftaki beta glukan gibi çözünen lifler kan basıncını düşürücü etkilere sahiptir. Bu da kalp sağlığı için önemli bir faktördür.

 

 

Bağırsaklara faydalıdır

Çiğ yulaf, lif içeriği nedeniyle dışkı kütlesini artırarak, kabızlığı önleme potansiyeline sahiptir.

 

 

Çiğ yulaf zayıflamaya yardımcı olur

Yulaf gibi tam tahılları tüketenlerin obezite riski daha düşüktür. Bunun nedeni yulafın lif içeriğinin tokluk hissini artırmasıdır. Tokluk hissi sağlandığında iştah azalır ve daha az yemek yiyerek kilo verilir.

 

 

Çiğ Yulafın Zararları

Çiğ yulaf yemek güvenli olsa da, istenmeyen bazı yan etkilerden kaçınmak için onları su, meyve suyu, süt ile ıslatmanız önerilir.

Kuru çiğ yulaf yemek, mide veya bağırsaklarda birikmesine, hazımsızlığa veya kabızlığa neden olabilir.

Dahası, çiğ yulaf, demir ve çinko gibi minerallere bağlanan ve vücudun onları emmesini zorlaştıran antinutrient fitik asit içerir. Bu, zaman içinde mineral eksikliklerine yol açabilir. Çiğ yulafı suda ıslatmak fitik asidin mineral emilimine etkisini azaltır. Bu nedenle yulafı en az 12 saat suda bekletin.

 

İlginizi Çekebilir  Salatalık Maskesi Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır? Faydaları ve Tarifi

Sonuç olarak;

Çiğ yulaf besleyici ve yemek için güvenlidir. Çözünür lif beta glukan içerdiği için zayıflamaya yardımcı olur ve kan şekeri kontrolü sağlayarak, kolesterolü düşürür, kalp ve bağırsak sağlığına faydalıdır.

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ