Yulaf Sütü Faydaları, Zararları ve Yapımı | diyetz

  Yulaf Sütü Faydaları, Zararları ve Yapımı

   

  Son yıllarda, bitki bazlı süt alternatifleri popülerleşmeye başladı. Özellikle, yulaf sütü, süte alerjisi veya intoleransı olan insanlar için iyi bir seçimdir.

  Sertifikalı ve glütensiz yulaflardan yapılmışsa bu süt, doğal olarak laktoz, soya ve glüten içermez.

  Bu yazı “yulaf sütü faydaları” ile “yulaf sütü besin değeri” ni anlatmaktadır. Son olarak da “yulaf sütü yapımı” ndan bahsedeceğiz.

  Yulaf Sütü Nedir?

  Yulaf sütü, süt içermeyen, bitkisel bir süt ürünüdür. Sütün yulaftan ayrılması için kesilmiş yulafların suya batırılması, karıştırılması ve sonra tülbentten geçirilmesi ile yapılır.

  Doğal olarak, sütü yulafın kendisi kadar besleyici değildir. Bu yüzden kalsiyum, potasyum, demir ve A ve D vitaminleri dahil olmak üzere besinlerle zenginleştirilir.

  Bu bitkisel süt, diğer süt türlerinde bulunan birçok alerjeni içermez. Ayrıca, kalp sağlığı yararları sağlayabilen çözünür bir lif olan beta-glukan içerir.

   

   

  Yulaf Sütü Besin Değeri

  Bu bitkisel süt, liflerin yanı sıra birçok vitamin ve mineral için mükemmel bir kaynaktır. Bir bardak (240 ml), şekersiz, güçlendirilmiş yulaf sütü yaklaşık olarak şunları içerir:

   

  Yulaf sütü kalori: 120

  Protein: 3 gram

  Yağ: 5 gram

  Karbonhidrat: 16 gram

  Diyet lifi: 2 gram

  B12 Vitamini: Günlük Değerin % 50’si (DV)

  Riboflavin: DV’nin % 46’sı

  Kalsiyum: DV’nin % 27’si

  Fosfor: DV’nin % 22’si

  D Vitamini: DV’nin % 18’i

  A Vitamini: DV’nin % 18’i

  Potasyum: DV’nin % 6’sı

  Demir: DV’nin % 2’si

   

  yulaf sütü yapmak

   

  Ticari olanların çoğu, A, D, B2 ve B12 vitaminleriyle ve ayrıca kalsiyum gibi çeşitli minerallerle takviye edilir.

  Diğer süt türleriyle karşılaştırıldığında, genellikle badem, soya veya inek sütünden daha fazla kalori, karbonhidrat ve lif içerirken, soya ve süt çeşitlerinden daha az protein sağlar.

  Ayrıca, yulaf ve badem sütünün her ikisi de besinlerle zenginleştirilmiş olmasına rağmen, yulaf sütü daha fazla B vitamini içerir, badem sütü ise daha fazla E vitamini içermektedir.

   

   

  Yulaf Sütü Faydaları

  Bunun üzerine yapılan çalışmalar, yulaf sütünün bazı yararları olduğunu göstermektedir.

   

   

  Bitkiseldir ve laktoz içermez

  Sadece yulaf ve sudan yapıldığı için, veganlar için uygundur ve laktoz içermez.

  Yulaf, doğal olarak glutensiz olsa da, glüten içeren tahıllarla aynı fabrikalarda işlenmesinden dolayı bazı yulaflar çapraz kontaminasyona maruz kalabilir.

  Bu yüzden sertifikalı glutensiz yulaf sütleri tercih edilebilir veya evde kendiniz yapabilirsiniz.

   

   

  B Vitaminlerinin güçlü bir kaynağıdır

  Ticari olanları genellikle riboflavin (B2) ve B12 vitamini gibi B vitaminleriyle takviye edilir. B vitaminleri optimal sağlık için esastır ve çok sayıda faydası vardır.

  Örneğin, ruh halini yükseltmeye, oksidatif stresle mücadele etmeye ve saç, tırnak ve cilt sağlığını korumaya yardımcı olurlar.

   

   

  Kan kolesterolünü düşürür

  Yulaf sütü beta-glukanlarda yüksektir – kalp sağlığına yararları olan çözünür bir lif- Beta-glukan, bağırsaklarda kolesterolü bağlayıp emilimini azaltabilecek jel benzeri bir madde oluşturur.

  Bu, kan kolesterol seviyelerinin – özellikle kalp hastalığına bağlı “kötü” LDL kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.

  Erkeklerde yapılan bir çalışmada, 5 hafta boyunca günde yaklaşık 3 bardak (750 ml) yulaf sütü içmenin, toplam kan kolesterolünü % 3 ve “kötü” LDL’yi % 5 azalttığı bulunmuştur.

  Başka bir çalışma, günde ortalama 3 gram yulaftan sağlanan beta-glukan tüketmenin “kötü” LDL kan kolesterolü % 5-7 oranında azalttığını gözlemledi.

  İlginç bir şekilde, 1 su bardağı (240 ml) yulaf sütü, 1.3 grama kadar beta-glukan sağlayabilir.

   

   

  Kemik sağlığına faydalıdır

  Yulaf sütü kemikler için faydalı olan kalsiyum ve D vitamini ile zenginleştirilir.

  Kalsiyum güçlü ve sağlıklı kemikler için gereklidir çünkü onları oluşturmak için kullanılan ana mineraldir. Kalsiyum eksikliği kemiklerin içinin boşalmasına ve kırılma riskine neden olabilir.

  Yeterli D vitamini, kalsiyum emilimine yardımcı olduğu için önemlidir. D vitamini eksikliği vücudun yeterli kalsiyum almasını engelleyebilir ve bu da kemiklerin zayıflamasına ve kırık riskinin artmasına neden olabilir.

  Ticari olanları ayrıca sağlıklı kemikler ve düşük osteoporoz riski (içi boş ve gözenekli kemikler) ile bağlantılı olan iyi bir B12 vitamini kaynağıdır.

   

   

  Yulaf Sütü Zararları

  Bu bitkisel süt ürününün sağlık faydaları olduğu gibi bazı olumsuz yanları da vardır. Birincisi, bazı ticari çeşitleri şeker bakımından yüksek olabilir – özellikle tatlandırıldıkları veya lezzetlendirdikleri zaman. Şekersiz seçenekleri tercih etmek her zaman daha iyidir.

  Ayrıca, çoğu ticari yulaf sütü glütensiz sertifikalı değildir – istisnalar olsa da. Glütenle kontamine olmuş ürünler, çölyak hastalığı olan veya çölyak dışı glüten duyarlılığı olan kişilerde sindirim sorunlarına neden olabilir.

  Glüteni sindirmekte sorun yaşıyorsanız, glütensiz sertifikalı olarak etiketlenmiş olanları alın veya % 100 glutensiz yulaf kullanarak kendiniz yapın.

  Ev yapımı yulaf sütünün, çoğu zaman besinlerle zenginleştirildiği için, ticari alternatifler kadar besleyici olmadığını unutmayın.

  Yulaf sütü genellikle bebekler ve çocuklar için güvenlidir, ancak optimum büyüme için gerekli besinlerden yoksun olduğundan, anne sütü veya inek sütü yerine kullanılmamalıdır.

  Bu bitkisel sütün bir diğer olumsuz tarafı da, genellikle inek sütünden daha pahalı olmasıdır.

   

   

  Yulaf sütü nasıl yapılır?

  Evde yulaf sütü yapmak inanılmaz derecede kolaydır. İşte yulaf sütü tarifi

  Bir bardak (81 gram) rulo veya çelik kesilmiş yulaf ile üç bardak (710 ml) suyu karıştırın. Yulaf sütünü yulaftan ayırmak için karışımı bir tülbentin üzerine dökün.

  Hazırladıktan sonra, buzdolabında bir cam şişede beş güne kadar saklayabilirsiniz.

  Lezzetini arttırmak için 1/4 çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı vanilya veya tarçın, akçaağaç şurubu veya bal ekleyebilirsiniz.

   

  Sonuç olarak;

  Yulaf sütü, bitkiseldir ve süt ürünleri gibi laktoz içermez.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ