Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu(HFCS) Hangi Gıdalarda Var? | diyetz

  Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu(HFCS) Hangi Gıdalarda Var?

   

   

  Yüksek fruktozlu mısır şurubu(HFCS) mısır nişastasından yapılmış bir tatlandırıcıdır.

   

  HFCS yaygın olarak kullanılmaktadır çünkü ucuzdur. Birçok kişi HFCS’nin şekerden daha kötü olduğunu iddia etse de birinin diğerinden daha kötü olduğunu gösteren hiçbir kanıt mevcut değil. Çünkü ikisi de sağlıksız.

   

   

  Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu Nedir?

  Yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS), mısırdan işlenmiş mısır şurubu kaynaklı bir tatlandırıcıdır. İşlenmiş gıdalar ve alkolsüz içecekleri, başta ABD olmak üzere birçok ülke tatlandırmak için kullanılır.

   

   

   

  Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu Nasıl Üretilir?

  Yüksek fruktozlu mısır şurubu genellikle genetik olarak modifiye edilmiş mısırdan yapılır. Mısır nişastası üretmek için mısır, ilk önce öğütülür. Daha sonra mısır nişastası mısır şurubu üretmek için daha da işlenir.

   

  Normal şeker (sukroz) hem fruktoz hem de glikozdan oluşur. Mısır şurubu çoğunlukla glikozdan oluşur. Normal şeker (sukroz) gibi tatlı olması için bu glikozdan bazıları enzimler kullanılarak fruktoza dönüştürülür.

   

   

   

   

  Farklı fruktoz oranlarına sahip birkaç farklı yüksek fruktozlu mısır şurubu mevcuttur. Örneğin, en yoğun form % 90 fruktoz içerir ve buna HFCS 90 denir. En sık kullanılan tip HFCS 55 (% 55 fruktoz, % 42 glikoz) ‘dir.

   

  HFCS 55, % 50 fruktoz ve% 50 glikoz olan sukroza (normal şeker) çok benzerdir.

   

  En yaygın fruktoz mısır şurubu (HFCS 55) ile normal şeker arasında sadece küçük farklar vardır. Her şeyden önce, yüksek fruktozlu mısır şurubu sıvıdır, % 24 su içerirken, normal şeker kuru ve taneciklidir yani granüle edilmiştir.

   

  Yüksek fruktoz mısır şurubu içindeki fruktoz ve glikoz, kimyasal yapı açısından, granül şeker (sukroz) gibi birbirine bağlı değildir. Bu farklılıklar herhangi bir şekilde beslenme değeri veya sağlık özelliklerini etkilemez.

   

  Sindirim sistemimizde, şeker fruktoz ve glikoza ayrılır, bu yüzden mısır şurubu ve şekeri aynı şekilde görünmeye başlar. HFCS 55 normal şekerden biraz daha fazla fruktoz seviyesine sahiptir. Aradaki fark çok küçüktür.

   

  Elbette normal şekeri HFCS 90 (% 90 fruktoz) ile karşılaştırıyor olsaydık normal şeker çok daha arzu edilebilir olurdu, zira aşırı miktarda fruktoz tüketimi çok zararlı olabilir. Bununla birlikte, HFCS 90 nadiren kullanılır ve yalnızca aşırı tatlılık nedeniyle az miktarda kullanılır.

   

   

  Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu ve Şeker

  Şeker esaslı tatlandırıcıların sağlıksız olmasının temel nedeni, içerdikleri fruktoz miktarının fazla olmasından kaynaklanmaktadır.

   

  Karaciğer fruktozu önemli miktarda metabolize edebilen tek organtır. Karaciğer, aşırı yüklendiğinde fruktoz yağa döner. Bu yağlardan bazıları karaciğer yağlanmasına katkıda bulunarak karaciğere yerleşebilir. Yüksek fruktoz tüketimi de insülin direnci, metabolik sendrom, obezite ve tip 2 diyabet ile bağlantılıdır.

   

  Yüksek fruktozlu mısır şurubu ve normal şeker fruktoz ve glikozun (yaklaşık 50:50 oranıyla) çok benzer bir karışımına sahiptir, bu nedenle sağlık etkilerinin hemen hemen aynı olması beklenir.

   

  Tabii ki, bu birçok kez doğrulandı. Araştırmalar, yüksek fruktozlu mısır şurubu ve normal şekerin eşit dozlarını karşılaştırırken hiçbir fark olmadığını gösteriyor. Benzer dozlar verildiğinde toklukta veya insülin tepkisinde fark yok ve leptin düzeylerinde veya vücut ağırlığı üzerindeki etkilerde de fark yok.

   

  Eldeki mevcut kanıtlara göre şeker ve yüksek fruktoz mısır şurubu tamamen aynıdır. Yani ikisi de sağlıksızdır.

   

   

  Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu İçeren Gıdalar

   

   

   

   

  Sık kullanılan yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS 55), şekeri ile hemen hemen aynıdır. Şu anda birinin diğerinden daha kötü olduğunu öngören hiçbir kanıt mevcut değil. Başka bir deyişle, ikisi de eşit derecede kötüdür.

   

  Aşırı HFCS tüketimi obezite ve tip 2 diyabet gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

   

  Ne yazık ki yüksek fruktozlu mısır şurubunu hayatınızdan çıkarmak pek mümkün değildir. Genellikle gıdalara eklenir. En sağlıklı olduğunu düşündüklerinize bile.

   

  En çok bilinen yüksek fruktozlu mısır şurubu içeren gıdaların listesi…

   

   

  Soda

  Soda yüksek şeker içeriğine sahiptir. 330 gramlık bir soda 50 grama yakın şeker içerir. Şekerli soda sağlıklı bir içecek değildir ve sodanın yüksek şeker içeriği, obezite ve şeker hastalığına katkıda bulunur.

   

  Şekerli soda için en iyi alternatif maden suyudur. Birçok marka doğal olarak üretmektedir. Şeker eklenmediği için de kalorisi yoktur.

   

   

  Şeker çubukları

  Şeker ve şeker çubukları şekerden yapılır. Birçok marka HFCS ekler ve bileşenler listesinin en başında yer alır.

   

   

  Tatlandırılmış yoğurt

  Yoğurt, sağlıklı atıştırmalıklardan biridir. Doğrudur ancak bazıları düşük kalorili, besleyici probiyotik bakımından yüksek olduğunu iddia etseler de yağsız ve meyveli olanları şeker bombasından başka bir şey değildir. Örneğin; az yağlı aromalı yoğurtların tek porsiyonunda 40 gramdan fazla şeker bulunur. Genellikle HFCS bu tür yoğurtlar için tercih edilen bir tatlandırıcıdır. HFCS’li yoğurtları satın almak yerine sade yoğurt alıp kendi aromanızı ekleyebilirsiniz. Vanilya, tarçın, kakao tozu ve çilek mükemmel seçeneklerdendir.

   

   

  Salata sosu

  Özellikle düşük kalorili ve yağsız olduğu söylenen ve marketlerden satın aldığınız salata soslarından şüphe etmelisiniz.

   

  Yağı alınan bu tür ürünlere yağ lezzetini telafi etmek için HFCS eklenir.

   

  En mantıklısı zeytinyağı,limon veya balsamik sirke kullanarak kendi salata sosunuzu kendiniz yapmanızdır.

   

   

  Dondurulmuş gıdalar

  Meyve ve sebze gibi birçok sağlıklı gıdanın dondurulmuşunu bulmak mümkün. Reklamlarda da pizza,patates kızartması, börek gibi dondurulmuş ürünlerle sıkça karşılaşabilirsiniz.

   

  Eminim bu gıdalara şeker eklendiğini düşünmüyorsunuzdur ancak bir çoğu HFCS içerir. Dondurulmuş gıda alırken bileşen listesini mutlaka kontrol edin. HFCS veya diğer sağlıksız bileşenleri içerenleri satın almayın.

   

   

  Ekmek

  Ekmek alırken üzerindeki etiketi iki kere kontrol etmekte fayda var. Ekmek genellikle tatlı olarak düşünülmez ama birçok marka yüksek fruktozlu mısır şurubu ekler.

   

   

  Konserve Meyve

  Meyvenin kendisi yeterince doğal şeker içeriyor olmasına rağmen HFCS yaygın olarak meyve konservelerine eklenir.

   

  Sadece bir fincan konserve meyve 44 grama kadar şeker içerebilir. Bu oran bir fincan meyvenin içeriğinde bulunan miktarın iki katıdır.

   

  HFCS’yi önlemek için daima doğal meyve sularında konserve edilmiş meyveleri seçin. Daha iyisi, bütün meyveleri seçin, böylece eklenen maddeler hakkında endişelenmeniz gerekmez.

   

   

  Meyve suyu

  Meyve suları özellikle çocukların beslenmesinde şekerin en büyük kaynaklarından biridir. Meyve suları bazı besin maddeleri ve antioksidanlar sağlarken, az miktarda lif içeren yoğun şeker kaynaklarıdır.

   

  Meyve sularının doğal şeker seviyesinin yüksek olmasına rağmen üreticiler HFCS ile daha da tatlandırır. Bazı meyve sularındaki şeker miktarı, sodanınkiyle yakın değerde, bazıları sodadan daha fazla şeker içerebilir.

   

  Şeker tüketiminizi sınırlamak için meyvelerin kendisini yiyin veya evde kendiniz meyve suyu yapın.

   

   

  Paketli yiyecekler

  Makarna, hazır çorba, puding gibi hazır paketli yiyecekler kolay hazırlanmaları nedeniyle beslenmenin vazgeçilmez unsurları haline gelmişlerdir. Bu tür yemekler tuzlu sos ve baharat paketleri ile bir kutu içerisinde bulunur. Sadece su veya süt gibi bir sıvı eklemeniz ve kısa sürede pişirmeniz mümkündür.

   

  HFCS bu ürünlere birçok yapay bileşenle birlikte ilave edilir. Gerçek yiyecek malzemeleriyle hızlı bir yemek hazırlamanın bir sürü pratik yolu var.

   

   

  Granola çubukları

  Granola, kurutulmuş meyve ve fıstık gibi çeşitli bileşenlerle birlikte yulaftan oluşur. Bu kombinasyon fırında pişirilir ve granola çubukları olarak bilinen popüler bir çubuk haline getirilir. Çoğu üretici şeker veya HFCS ile tatlandırdığı için granola barları çok tatlıdır. Bu barları doğal olarak tatlandıran birçok marka da var. Bu yüzden satın alırken etiketini mutlaka kontrol edin.

   

   

  Kahvaltılık hububat

  Tahıl popüler olarak kahvaltıda tüketilen gıdalardandır. Birçok tahıl ürünü sağlıklı olarak söylenir ancak aşırı miktarda HFCS ile tatlandırılır. Hatta birçok tatlıdan daha fazla tatlandırıcı içeren birkaç tahıl vardır. Bazı markalar sadece bir porsiyonda 10 gramdan fazla şeker içerir. Bu da günün ilk öğünü için günlük şeker limitinin üstüne çıkmak demektir.

   

  Şeker ve HFCS eklenmemiş tahılları bulun ya da yulaf ezmesi gibi sağlıklı seçenekleri tercih edin.

   

   

  Market fırın ürünleri

  Çoğu marketin kendi fırın ürünleri kek, poğaca, çörek gibi mamülleri vardır. Maalesef HFCS marketlerde satılan pişmiş ürünler için tercih edilen bir tatlandırıcıdır.

   

   

  Soslar ve baharatlar

  Sos ve baharatlar yemeklerinize lezzet katmanın masum bir yolu gibi görülebilir. Ancak her zaman böyle değildir. Bu ürünlerin birçoğunda HFCS ilk madde olarak sıralanmıştır.

   

  Özellikle ketçap ve barbekü soslarında temkinli olmalısınız. 1 yemek kaşığı ketçap 3 gram, iki yemek kaşığı barbekü sosunda 11 gram şeker bulunur.

   

  Her zaman gıdaların HFCS için bileşenler listesini kontrol edin ve en az ya da hiç şeker içermeyenlerini tercih edin.

   

   

   

   

  Aperatif gıdalar

  Bisküvi, kurabiye, kraker gibi işlenmiş gıdalar HFCS içerir. Bu gıdalara alternatif olarak meyve, sebze, kuruyemiş ve tohumlar gibi besleyici ve sağlıklı yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

   

   

  Tahıl barları

  Tahıl barları popüler ve hızlı atıştırmalıklardan biridir. Diğer barlar gibi tahıl barları da HFCS oranı yüksek olan gıdalardandır.

   

   

  Kahve kreması

  HFCS eklenen diğer gıdalara göre kahve kreması biraz daha masum duruyor. Miktarı daha az da olsa yine de tüketmemek gerekiyor. Kremalı kahveler yerine Türk kahvesi tüketebilir, krema yerine süt, badem sütü veya vanilya ekleyerek kahvelerinizi lezzetlendirebilirsiniz.

   

   

  Enerji içecekleri

  Bu tür içecekler genelde bir egzersiz sonrası enerjinizi toplamak ve vücudunuzun su ihtiyacını hızlı bir şekilde karşılamak için tasarlanmıştır. Ancak HFCS ve vücudunuza zarar verecek diğer maddeler yönünden de zengindir. Su enerji seviyenizi artırmak ve susuzluğunuzu gidermek için daha sağlıklı bir içecektir.

   

   

  Reçel ve jöle

  Reçel ve jöle şeker açısından zengindir özellikle de hazır üretim olanlar yüksek oranda HFCS içerir. Bunları kendi başınıza yapmayı öğrenebilir veya organik olanlarını yani el yapımı olanlarını bulabilirsiniz.

   

   

  Dondurma

  Dondurma tatlı olması gereken gıdalardan biridir. Bu yüzden daima şeker oranı yüksektir. Birçok marka dondurmayı HFCS ile tatlandırmaktadır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ