Yüksek Ateş Nedir, Neden Olur? Yüksek Ateşte Yapılması Gerekenler | diyetz

Yüksek Ateş Nedir, Neden Olur? Yüksek Ateşte Yapılması Gerekenler

 

Yüksek ateş, bir insanın vücut sıcaklığının normal aralık olan 36–37 ° santigrat aralığının üstüne çıktığında gerçekleşir. Bu yaygın bir tıbbi işarettir.

Ateş için kullanılan diğer terimler arasında pireksi ve kontrollü hipertermi vardır. Vücut ısısı yükseldikçe, kişi yükselme durana kadar üşür. 

İnsanların normal vücut sıcaklıkları değişebilir ve yeme, egzersiz, uyku ve günün hangi saati olduğu gibi bazı faktörlerden etkilenebilir. Vücut ısımız genellikle öğleden sonra saat 6 civarında en yüksek, sabah saat 3 civarında en düşük seviyededir.

Yüksek vücut ısısı veya ateş, bağışıklık sistemimizin bir enfeksiyonla savaşmaya çalıştığı durumlarda meydana gelir. Genellikle, vücut sıcaklığındaki artış bireye bir enfeksiyonu çözmede yardımcı olur. Bununla birlikte, bazen çok yükselebilir, bu durumda ateş ciddi olabilir ve komplikasyonlara neden olabilir.

Doktorlar, ateşin ılımlı olduğu sürece, onu düşürmeye gerek olmadığını söylüyor – ateş şiddetli değilse, muhtemelen enfeksiyona neden olan bakteri veya virüsü etkisiz hale getirmeye yardımcı oluyor. 

Ateş 38 ° santigrata ulaştığında veya üstüne çıktığında, artık ılıman değildir ve her birkaç saatte bir kontrol edilmesi gerekir.

Bu sıcaklıklar, termometrenin ağız içinden ölçüm yapmasıyla anlaşılır ki, buna oral ölçüm denir. Normal koltuk altı sıcaklıklarında, sıcaklık gerçekte olduğundan daha düşüktür ve sayılar yaklaşık 0,2-0,3 ° santigrat düşer.

 

Ateş Belirtileri

Ateş, herhangi bir hastalığın semptomdur ve belirtileri şöyledir:

– Üşüme

– Titreme

İştahsızlık

– Dehidrasyon – kişi bol miktarda sıvı içerse önlenebilir

Depresyon

– Hiperaljezi veya ağrıya karşı hassasiyet artışı

– Letarji

– Dikkat ve odaklanma problemi

– Uyuklama

– Terleme

Ateşin yüksek olması durumunda aşırı derecede sinirlilik, zihinsel karışıklık ve nöbetler olabilir.

 

sürekli yüksek ateş

 

Yüksek Ateş Nedenleri

Yetişkinlerde yüksek ateş çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir:

– Strep boğazı, grip, suçiçeği veya zatürree gibi bir enfeksiyon

– Romatoid artrit

– Bazı ilaçlar

– Cildin güneş ışığına veya güneş yanığına aşırı maruz kalması

– Yüksek sıcaklığa maruz kalma veya uzun süreli yorucu egzersiz sonucu ortaya çıkan sıcak çarpması

– Dehidrasyon

– Silis tozuna uzun süre maruz kalmanın neden olduğu bir tür akciğer hastalığı olan silikoz

– Amfetamin kötüye kullanımı

– Alkol yoksunluğu

 

 

Yüksek Ateş Tedavisi

Aspirin veya ibuprofen gibi steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) ateşi düşürmeye yardımcı olabilir. Bunlar reçetesiz olarak satın alınabilir.

Yüksek ateş, bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanmışsa, doktor bir antibiyotik reçete edebilir. 

Ateş, viral bir enfeksiyonun neden olduğu soğuk algınlığından kaynaklanıyorsa, rahatsız edici semptomları hafifletmek için NSAID’ler kullanılabilir.

Antibiyotiklerin virüslere karşı etkisi yoktur ve doktorunuz tarafından viral bir enfeksiyon için reçete edilmez. Yüksek ateş hastalığı şu şekilde tedavi edilebilir;

 

Sıvı alımı

Ateşi olan herhangi biri su kaybını önlemek için bol miktarda sıvı tüketmelidir. Dehidrasyon herhangi bir hastalığı zorlaştıracaktır.

 

Sıcak çarpması

Kişinin ateşi sıcak havalardan veya sürekli yorucu egzersizlerden kaynaklanıyorsa, NSAID’ler etkili olmayacaktır. Hastanın soğutulması gerekir. Bilinç kaybı varsa derhal bir doktor tarafından tedavi edilmelidir.

Ateş Türleri

Ateş, süresine, şiddetine ve yükseklik derecesine göre sınıflandırılabilirler.

 

 

Şiddet

– 38,1–39 ° C arası düşük dereceli

– 39.1–40 ° C arasında ılımlı

– 40,1-41,1 ° C arasında yüksek

– 41.1 ° C’nin üstünde hiperpreksi

 

 

Süresi 

– 7 günden az sürerse akut

– 14 güne kadar sürerse sub-akut

– 14 gün boyunca devam ederse kronik veya kalıcı

– Açıklanamayan günler veya haftalar boyunca var olan ateşe, belirsiz kökenli ateşler (FUO) denir. 

 

 

Yüksek Ateş Nasıl Teşhis Edilir?

Yüksek ateşi teşhiş etmek kolaydır – hastanın ateşi ölçülür, eğer okuma seviyesi yüksekse, ateşi vardır. Fiziksel aktivite bizi ısıtabildiğinden, kişinin dinlenme halindeyken ölçüm yapmak gerekir.

Bir kişinin ateşi varsa:

– Ağızdaki sıcaklık 37.7 ° C’nin üzerindedir. 

– Rektumdaki (anüs) sıcaklık 37,5-38,3 ° santigratın üzerindedir.

– Kolun altındaki veya kulağın içindeki sıcaklık 37.2 santigratın üzerindedir.

 

Yüksek ateş bir hastalıktan ziyade, bir işaret olduğundan, doktor yüksek bir vücut ısısı olduğunu onayladığında, belirli teşhis testleri isteyebilir. Başka hangi belirti ve semptomlara bağlı olarak, bunlar kan testlerini, idrar testlerini, röntgen veya diğer görüntüleme taramalarını içerebilir.

 

 

Ateş nasıl önlenir? 

Yüksek ateş, genellikle bakteri veya virüs enfeksiyonlarından kaynaklanır. Hijyen kurallarına uyma, enfeksiyona yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olur. Buna yemeklerden önce, sonra ve tuvalete gittikten sonra el yıkama dahildir.

Enfeksiyonun neden olduğu ateşi olan bir kişi, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için diğer insanlarla mümkün olduğunca az temas etmelidir. Hastaya bakan kişi, ellerini düzenli olarak ılık sabun ve suyla yıkamalıdır.

 

 

yüksek ateş ve halsizlik, yüksek ateş sonucu oluşan hastalıklar, yüksek vücut ısısı, ateş kaç olursa yüksek olur, yüksek ateşi düşürmek için, yüksek ateş sonrası terleme, yetişkinlerde yüksek ateş neden olur, yüksek ateşin etkileri, ateşin yüksek olması, sebepsiz yüksek ateş, yüksek ateşte duş almak, sürekli yüksek ateş, yüksek ateşin yan etkileri, yüksek ateş havale

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ