Yonca Balının İlginç Faydaları | diyetz

Yonca Balının İlginç Faydaları

 

Yonca balı, hafif çiçeksi tadı nedeniyle popüler bir bal çeşitidir.  Sofra şekeri yerine tatlandırıcı olarak kullanılır ve sağlığa faydalı antioksidanlar ve anti-inflamatuar bileşikler bakımından zengindir.

 

yonca balı faydaları

 

Yonca balı nedir?

Yonca balı, yonca bitkisinin nektarını toplayan bal arıları tarafından yapılan kalın, tatlı bir şuruptur. Tatlı severler arasında popüler bir seçim haline gelmesinin nedeni, hafif tadı ve rengidir.  Yonca bitkisi, hava koşullarına dayanıklıdır ve bal arıları için tercih edilen bir nektar kaynağıdır. 

 

Yonca balı, anti-bakteriyel nitelikleri ve boğaz ağrısı üzerindeki yatıştırıcı etkisi de dahil olmak üzere, sağlık için eşsiz özellikleri nedeniyle soğuk ve öksürük için ev ilaçlarında sıkça kullanılır.

 

 

Yonca balı besin değeri

Yonca balının şekeri yüksektir, ancak bazı besinler sağlar. Bir çorba kaşığı (21 gram) yonca balının besin içeriği şöyledir;

 

  • Kalori: 60
  • Protein: 0 gram
  • Yağ: 0 gram
  • Karbonhidrat: 17 gram

 

Bu bal türündeki karbonhidratlar çoğunlukla doğal şeker halindedir. Bununla birlikte, magnezyum, potasyum, demir ve çinko gibi az miktarda farklı vitamin ve mineraller de sağlar. 

Aynı zamanda sağlığa faydalı antioksidan bileşikler bakımından zengindir.

 

 

Yonca Balı Faydaları

 

 

Antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir

Yonca ve diğer bal türleri antiviral ve antibakteriyel etkilere sahiptir. 16 farklı bal türünün antibakteriyel kapasitesini karşılaştıran bir çalışmada, yonca çeşidi, 2.2 mg antibiyotik dozuna eşdeğer zararlı Staphylococcus aureus hücrelerine karşı en güçlü antibakteriyel etkiye sahipti.

 

Ayrıca, bakteriler bala karşı direnç geliştiremediğinden, yanıklar ve çizikler gibi yaralar için etkili bir antibakteriyel pansumandır. Güçlü antiviral etkileri de vardır.  Bir test tüpü çalışmasında, suçiçeği virüsü ile enfekte cilt hücrelerine % 5 yonca balı çözeltisinin uygulanmasının, virüsün hayatta kalma oranını önemli ölçüde azalttığı tespit edildi.

 

İlginizi Çekebilir  Böbreklere Faydalı Yiyecekler

 

Antioksidanlar açısından zengindir

YBu bal çeşidi, serbest radikaller olarak bilinen kararsız moleküllerin neden olduğu hücresel hasarı önleyebilen veya azaltabilen bileşikler olan antioksidanlar içerir. Bu, hastalık riskini düşürür.  Bir sıçan çalışmasında, yonca balı ekstresi serbest radikallerin neden olduğu karaciğer hasarını, muhtemelen ekstrenin antioksidan kapasitesi nedeniyle tersine çevirdi. 

 

Yonca balı özellikle anti-inflamatuar flavanol ve fenolik asit antioksidanları bakımından yüksektir. Flavanoller kalp ve akciğer sağlığını iyileştirebilirken fenolik asitler ise merkezi sinir sistemini güçlendirir.

 

 

Sofra şekerinden daha sağlıklıdır

Bal çoğunlukla şeker olmasına rağmen, sofra şekeri veya yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS) gibi diğer tatlandırıcılardan daha iyi bir seçimdir.

 

Bazı çalışmalar balın sofra şekeri yerine kullanılmasının kalp sağlığı ve kilo kontrolü için daha iyi olabileceğini gösteriyor. Ancak bal, sofra şekerinden daha sağlıklı olsa da, yine de ilave şeker olarak kabul edilir ve sınırlı tüketilmelidir. 

 

 

Diğer bal çeşitleri ile karşılaştırılması

Balın besin içeriği, lezzeti ve rengi, yapıldığı nektar tipine, ayrıca işleme ve saklama süresine bağlıdır. Yonca balının yanı sıra, diğer açık renkli ve yumuşak tatlı bal türleri arasında portakal çiçeği ve kır çiçeği balı bulunur. Bu çeşitler antioksidan içeriği bakımından birbirine benzerdir. 

 

Genellikle tıbbi olarak kullanılan karabuğday ve manuka balı, renk bakımından daha koyu ve lezzet bakımından daha zengindir, bu da yüksek mineral ve antioksidan içeriğinin bir sonucudur. Yeni Zelanda’ya özgü bir bitkiden yapılan manuka balı da güçlü tıbbi potansiyeli nedeniyle kullanılmaktadır. 

 

Yonca balından daha fazla antioksidan kapasitesine sahip olmasına rağmen, bir test tüpü çalışmasında, su çiçeği virüsünün yayılmasını durdurmada sırasıyla manuka ve yonca balı çözeltisinin %5 oranında yani eşit derecede etkili olduğu bulundu. Balı tıbbi amaçlar için kullanıyorsanız, karabuğday veya manuka gibi daha koyu bir çeşidi seçmek gerekir. 

 

İlginizi Çekebilir  Sağlıklı Yiyecekler ve Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

Sonuç olarak;

Yonca balı, çeşitli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sağlayan popüler, açık renkli, yumuşak tatlı bir bal çeşididir.

Güçlü antiviral, antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkilere sahiptir.  Sofra şekerinden daha sağlıklı olmasına rağmen, yine de ölçülü kullanılmalıdır. 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ