Yonca Balı Nedir? Faydaları ve Besin Değeri

  Yonca balı, hafif çiçeksi tadı nedeniyle popüler bir bal çeşididir.  Sofra şekeri yerine tatlandırıcı olarak kullanılır ve sağlığa faydalı antioksidanlar ve anti-inflamatuar bileşikler bakımından zengindir.

  Bal arıları tarafından yapılan bir bal çeşididir. Adından da anlaşılacağı gibi arılar, yonca ( Trifolium ) çiçeklerinden nektar toplayarak bu tür balı yaparlar.

  Yaklaşık 300 tür yonca bitkisi vardır. Bitkiler tüm dünyada ılıman ve subtropikal bölgelerde yetişir (Avustralya ve Güneydoğu Asya hariç). Yaygın ve dayanıklı olan yoncalar, arılar için tercih edilen bir besin kaynağıdır.

  Arılar, yonca çiçeklerinden nektar toplayarak, kovanlarına getirip peteklere kapatarak yonca balı yapar. Arı kovanlarında depolanan yonca balı, bir tür kalın balmumu haline gelir. Arıcılar, balı yıl boyunca periyodik olarak toplar. 

  Yonca Balı Nasıl Üretilir?

  Yonca balı, yonca bitkisinin nektarını toplayan bal arıları tarafından yapılan kalın, tatlı bir şuruptur. Tatlı severler arasında popüler bir seçim haline gelmesinin nedeni, hafif tadı ve rengidir.  Yonca bitkisi, hava koşullarına dayanıklıdır ve bal arıları için tercih edilen bir nektar kaynağıdır. 

  Yonca balı, anti-bakteriyel nitelikleri ve boğaz ağrısı üzerindeki yatıştırıcı etkisi de dahil olmak üzere, sağlık için eşsiz özellikleri nedeniyle soğuk ve öksürük için ev ilaçlarında sıkça kullanılır.

  Tüm bal – yonca dahil – bal arıları tarafından yapılır. Arılar, çeşitli bitkilerin nektarı ve polenleri ile beslenirler, daha sonra koleksiyonlarını bir dizi salgı yoluyla bala dönüştürürler. Bal, arıların besledikleri her çiçeğin tadını alır, bu nedenle öncelikle yonca bitkilerini ziyaret ederlerse, yonca aromalı bal üretirler.

  Yonca, büyük miktarlarda nektar üreten bir bitkidir. Dünyanın pek çok bölgesinde insanlar yoncayı, iyi kök saldığı ve toprağı tuttuğu için kıyılarda ve yamaçlarda erozyonu kontrol etmek için kullanır. Bu bitki aynı zamanda hayvan yemi olarak da kullanılmaktadır. Çoğu arazide büyüyebilir, bakımı pahalı değildir ve doğal olarak bal arılarını çeker. 

  Yonca balı yapmak isteyen arıcılar genellikle kovanlarını çok fazla yonca bulunan bir alana yerleştirirler. Ayrıca arıların beslenmesini teşvik etmek için kovanlarının etrafına yonca ekebilirler. Ancak arılar kapalı bir alanda olmadıkça, yalnızca bu belirli bitkileri ziyaret edeceklerini garanti etmenin bir yolu yoktur.

  Tamamen saf yonca balı bulmak genellikle zordur. Sadece yonca yiyen arılardan elde edilen bal, çimenli bir çiçek kokusu ve hafif bir tada sahip, soluk kehribar renginden neredeyse beyaza yakın renktedir.

  yonca balı faydaları

  Yonca Balı Besin Değeri

  Yonca balının şekeri yüksektir, ancak bazı besinler sağlar. Bir çorba kaşığı (21 gram) yonca balının besin içeriği şöyledir;

  Kalori: 60

  Protein: 0 gram

  Yağ: 0 gram

  Karbonhidrat: 17 gram 

  Bu bal türündeki karbonhidratlar çoğunlukla doğal şeker halindedir. Bununla birlikte, magnezyum, potasyum, demir ve çinko gibi az miktarda farklı vitamin ve mineraller de sağlar. 

  Aynı zamanda sağlığa faydalı antioksidan bileşikler bakımından zengindir.

  Yonca Balının Yararları Nelerdir?

  Yonca balı özellikle vitamin ve mineral bakımından zengin olmasa da, bol miktarda antioksidan içerir. Daha açık renkli bir bal olarak, daha koyu çeşitlere göre daha az antioksidan içerir.

  Yine de, kalp sağlığını iyileştirmek ve merkezi sinir sistemini korumak gibi çeşitli sağlık yararları sağladığı bilinen iki anti-inflamatuar antioksidan olan flavanoller ve fenolik asit bakımından özellikle yüksektir. 

  Antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir

  Yonca ve diğer bal türleri antiviral ve antibakteriyel etkilere sahiptir. 16 farklı bal türünün antibakteriyel kapasitesini karşılaştıran bir çalışmada, yonca çeşidi, 2.2 mg antibiyotik dozuna eşdeğer zararlı Staphylococcus aureus hücrelerine karşı en güçlü antibakteriyel etkiye sahipti.

  Ayrıca, bakteriler bala karşı direnç geliştiremediğinden, yanıklar ve çizikler gibi yaralar için etkili bir antibakteriyel pansumandır.

  30 farklı diyabetik ayak yarası için yonca balının pansuman olarak kullanıldığı 3 aylık bir çalışmada, yaraların % 43’ü tamamen iyileşmiş ve % 43’ü boyut ve bakteri sayısında önemli ölçüde azalmıştır.

  Güçlü antiviral etkileri de vardır.  Bir test tüpü çalışmasında, suçiçeği virüsü ile enfekte cilt hücrelerine % 5 yonca balı çözeltisinin uygulanmasının, virüsün hayatta kalma oranını önemli ölçüde azalttığı tespit edildi.

  Taze, çiğ bal pastörize edilmiş veya uzun süre saklanmış çeşitlere göre daha güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir. 

  Antioksidanlar açısından zengindir

  Bu bal çeşidi, serbest radikaller olarak bilinen kararsız moleküllerin neden olduğu hücresel hasarı önleyebilen veya azaltabilen bileşikler olan antioksidanlar içerir.

  Bu, hastalık riskini düşürür.  Bir sıçan çalışmasında, yonca balı ekstresi serbest radikallerin neden olduğu karaciğer hasarını, muhtemelen ekstrenin antioksidan kapasitesi nedeniyle tersine çevirdi. 

  Yonca balı özellikle anti-inflamatuar flavanol ve fenolik asit antioksidanları bakımından yüksektir. Flavanoller kalp ve akciğer sağlığını iyileştirebilirken fenolik asitler ise merkezi sinir sistemini güçlendirir.

  Kötü kolesterolü düşürür

  Yüksek kolesterol seviyeleri, kalp hastalığı için başka bir risk faktörüdür. Yonca balı sıfır kolesterol içermekle kalmaz aynı zamanda LDL kolesterol (“kötü” kolesterol) seviyelerini düşürmeye ve genel kolesterol sayılarını kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir. 

  Bakterileri öldürmeye yardım eder

  Yonca balı dahil bal, antibakteriyel özelliklere sahiptir. Öksürük için yaygın kullanılan bir bileşen olan bal, boğaz ağrısını yatıştırmaya ve öksürüğü bastırmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda zararlı mikropları öldürmeye de yardımcı olur.

  Yonca balı, bakterileri öldürmeye ve enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilecek hidrojen peroksit üreten bileşikler içerir. Ayak ülseri gibi yaralar için topikal bir antibakteriyel örtü olarak da etkili olabilir.

  Beyni sağlıklı tutar

  Yonca balındaki fenolik asit beyin sağlığının korunmasına yardımcı olabilir. 

  Sofra şekerinden daha sağlıklıdır

  Bal çoğunlukla şeker olsa da, onu sofra şekerinden veya yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS) gibi diğer tatlandırıcılardan daha iyi bir seçim haline getiren birkaç benzersiz faydası vardır.

  Bazı araştırmalar balın kalp sağlığı ve kilo kontrolü için sofra şekerinden daha iyi olabileceğini göstermektedir.

  Günde 70 gram bal veya sofra şekeri tüketen 60 kişide yapılan 6 haftalık bir çalışmada, bal grubundaki kişilerde daha düşük toplam kolesterol, LDL (kötü) kolesterol ve trigliseritlerin yanı sıra daha yüksek HDL (iyi) kolesterol seviyeleri vardı.

  Buna ek olarak, 80 çocukta yapılan bir araştırma, tek bir bal dozunun, eşit dozda sofra şekerinden daha az kan şekeri tepkisine neden olduğunu gözlemledi – tip 1 diyabetli katılımcılar da dahil.

  Ancak bal, sofra şekerinden daha sağlıklı olsa da, yine de ilave şeker olarak kabul edilir ve sınırlı tüketilmelidir. 

  Diğer bal çeşitleri ile karşılaştırılması

  Balın besin içeriği, lezzeti ve rengi, yapıldığı nektar tipine, ayrıca işleme ve saklama süresine bağlıdır. Yonca balının yanı sıra, diğer açık renkli ve yumuşak tatlı bal türleri arasında portakal çiçeği ve kır çiçeği balı bulunur. Bu çeşitler antioksidan içeriği bakımından birbirine benzerdir. 

  Genellikle tıbbi olarak kullanılan karabuğday ve manuka balı, renk bakımından daha koyu ve lezzet bakımından daha zengindir, bu da yüksek mineral ve antioksidan içeriğinin bir sonucudur. Yeni Zelanda’ya özgü bir bitkiden yapılan manuka balı da güçlü tıbbi potansiyeli nedeniyle kullanılmaktadır. 

  Yonca balından daha fazla antioksidan kapasitesine sahip olmasına rağmen, bir test tüpü çalışmasında, su çiçeği virüsünün yayılmasını durdurmada sırasıyla manuka ve yonca balı çözeltisinin %5 oranında yani eşit derecede etkili olduğu bulundu.

  Balı tıbbi amaçlar için kullanıyorsanız, karabuğday veya manuka gibi daha koyu bir çeşidi seçmek gerekir. 

  Sonuç olarak;

  Yonca balı, çeşitli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sağlayan popüler, açık renkli, yumuşak tatlı bir bal çeşididir.

  Güçlü antiviral, antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkilere sahiptir.  Sofra şekerinden daha sağlıklı olmasına rağmen, yine de ölçülü kullanılmalıdır. 

  İlginizi Çekebilir  Kuskus Nedir, Neyden Yapılır, Faydaları Nelerdir?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ