Yohimbin Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

Yohimbin, Afrika’da yaprak dökmeyen bir ağaç olan yohimbe kabuğundan yapılmış popüler bir besin takviyesidir.

Genellikle erektil disfonksiyonu tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca, vücut geliştiriciler arasında yağ kaybına yardımcı olmak için giderek artan bir trend haline geldi.

Yohimbin Nedir ve Ne İşe Yarar?

Yohimbin, bitkisel bir takviyedir. Batı Afrika geleneksel tıbbında cinsel performansı artırmak için uzun bir geçmişi vardır.

Daha yakın zamanlarda, yohimbin çok çeşitli yaygın kullanımlarla besin takviyesi olarak satılmıştır.

Bunlar erektil disfonksiyon gibi tıbbi durumların tedavisinden kilo kaybına yardımcı olmak gibi durumlardan oluşur.

Takviye, “Pausinystalia johimbe” olarak bilinen, batı ve orta Afrika’da bulunan daima yeşil bir ağacın kabuğundan türemiştir.

Genellikle kapsül veya tablet formunda satılır ve yohimbe kabuğu özütü veya yohimbin kabuğu içindeki aktif bileşen olarak satılır.

Birçok kişi, vücudun alfa-2 adrenerjik reseptörleri olarak adlandırılan reseptörleri bloke ederek, yohimbinin etkili olduğunu düşünüyor.

Bu reseptörler ereksiyonun önlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, yohimbinin ereksiyonu önlemeye yönelik reseptörleri bloke ederek erektil disfonksiyonu hafifletmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Yohimbin, nitrik oksit salınımını da teşvik edebilir. Bu, kan damarlarının genişlemesine ve cinsel organlara giden kan akışının artmasına yol açabilir.

Yohimbin Faydaları Nelerdir? 

Erektil disfonksiyonun çözümünde etkilidir

Yohimbinin, erektil disfonksiyonu hafifletmek için yetenekleri olduğu biliniyor.

Yedi kontrollü çalışmanın gözden geçirilmesi, iddianın doğru olabileceğini gösteriyor. Bu çalışmada, erektil disfonksiyonun tedavisinde yohimbin plasebodan(etkisiz ilaç) açıkça daha etkili olmuştur.

İncelemedeki çalışmalardan birisi, erektil disfonksiyona sahip 82 erkek üzerinde yohimbinin etkilerini inceledi.

Bir aylık tedaviden sonra, hastaların % 20’sinde tam ve devam eden ereksiyonlar bildirilirken, yohimbin alan hastaların % 34’ünde semptomlarda en azından kısmen iyileşme görülmüştür. Bir plasebo alan erkeklerin sadece % 7’si iyileştirme bildirdi.

Kilo vermeye yardımcı olabilir

Yohimbin takviyeleri, kilo kaybına yardımcı olmak ve vücut kompozisyonunu geliştirmek için pazarlanmaktadır.

Yohimbinin, yağ hücrelerinde bulunan alfa-2 adrenerjik reseptörleri bloke etme kabiliyeti, teorik olarak, yağ kaybı ve kilo kaybına yol açabilir. Birkaç kontrollü çalışma bunu değerlendirdi.

Bir çalışma, üç haftalık bir süre için 1000 kalorilik diyet yapan 20 obez kadında yohimbinin etkilerini inceledi.

Yohimbin alan kadınlar plasebo alanlara kıyasla daha fazla ağırlık kaybetti. Yohimbin takviyesi alanlar 3,6 kg ve plasebo grubundakiler 2,2 kg kaybetti.

Yohimbin takviyesi ile, futbolcuların üzerinde de çalışıldı ve üç hafta boyunca vücut yağını 1,8 puan azalttığı bulundu. Plasebo grubunda önemli bir değişiklik bulunmadı.

Kan basıncı sorunlarının tedavisine yardımcı olabilir

Bir alfa-2 antagonisti olarak yohimbin, sempatik aktiviteyi teşvik eder. Bir dizi çalışmaya göre, yohimbe kan basıncını artırabilir. Bu nedenle erektil disfonksiyon veya diyabetik sinir problemleri gibi şeyler için faydalıdır. 

Yohimbin bazen düşük tansiyonu ve ayağa kalkarken baş dönmesi gibi semptomları tedavi etmek için kullanılır. Kan damarlarını genişleterek ve sempatik sinir sistemine etki ederek çalışır.

Bununla birlikte, yüksek tansiyonun bazı insanlar için, özellikle mevcut kardiyovasküler sorunları olanlar, tansiyon ilaçları alan kişiler veya halihazırda yüksek tansiyonu olanlar için de bir sorun olabileceğini belirtmek önemlidir.

Performansı ve dikkatliliği artırmaya yardımcı olabilir

Sporcular veya diyet yapanlar bazen yohimbe içeren ürünleri, özellikle vücut yağından daha kolay kilo vermeyi teşvik etmek ve enerji tüketimini artırmak için kullanırlar.

Bazıları, yağ yakarken kas kütlesini ve dayanıklılığı artırmaya yardımcı olabileceğini tahmin ediyor. Ancak araştırmalardan bunun doğru olduğuna dair çok fazla kanıt yok.

Yohimbe, uyarıcı olarak hareket ederek, vücuttaki adrenalin seviyelerini artırarak ve egzersiz sırasında veya sonrasında yorgunluğu potansiyel olarak önleyerek enerji tüketimini artırma potansiyeline sahip gibi görünüyor.

Profesyonel futbolcularda yohimbin takviyesinin vücut kompozisyonu (kas kütlesi, vücut kütlesi vb.) ve egzersiz performansı üzerindeki etkilerini değerlendiren bir çalışma, yohimbin grubunda plasebo grubuna kıyasla vücut yağ yüzdesi / yağ kütlesinin önemli ölçüde azaldığını bulmuştur.

Bununla birlikte, yohimbin ile takviye, genel vücut kütlesini, kas kütlesini veya performans göstergelerini önemli ölçüde değiştirmedi.

Bununla birlikte, diğer çalışmalar, insanların yohimbe alırken enerji ve uyanıklıkta artışlar yaşama eğiliminde olduklarını bulmuştur.

Depresyon belirtileri üzerinde olumlu bir etkisi olabilir

Çalışmalar, bir alfa 2-antagonisti olarak, yohimbinin, tek başına veya diğer anti-depresan tedavilerle birlikte kullanıldığında beyindeki dopamin düzeylerini artırmaya yardımcı olabilecek özelliklere sahip olduğunu bulmuştur.

Yohimbin ayrıca koenzim NAD (veya nikotinamid adenin dinükleotid) seviyelerini artırmaya yardımcı olur. Bu, vücuttaki ilaçların metabolizmasını, bilişsel süreçlerini ve detoksifikasyonunu etkiler.

NAD şu anda bilişsel veya duygudurumla ilgili bozuklukları kendi başına tedavi etmek için kullanılmamaktadır ancak bazı çalışmalarda Parkinson hastalığı veya Alzheimer dahil nörodejeneratif hastalıkları önlemek için potansiyel olarak kullanımlara sahip olduğu gösterilmiştir.

Bununla birlikte, araştırmalar, bazı hastalarda kaygıyı artırabildiğinden, yohimbinin Parkinson hastaları da dahil olmak üzere bazı hastalarda akıl hastalığını gerçekten kötüleştirebileceğini bulmuştur. 

Kan pıhtıları

Birkaç klinik çalışma, yohimbinin alfa-2 adrenoseptörlerini bloke ederek ve epinefrini norepinefrine dönüştürerek kanın pıhtılaşmasını azalttığını buldu. Hepsi küçük olduğu için, sonuçları daha büyük, daha sağlam denemeler yapılana kadar kesin kabul edilemez.

Tip 2 diyabet

50 diyabetik hasta üzerinde yapılan bir çalışmada yohimbin, insülin seviyelerini artırarak kan şekeri kontrolüne yardımcı oldu.

Yohimbin tedavisi ayrıca diyabetik sıçanlarda kan şekerini düşürdü ve insülini artırdı.

Bununla birlikte, tek bir klinik çalışma ve sıçanlarda yapılan bir çalışma, yohimbinin tip 2 diyabeti iyileştirdiğine dair kesin kanıt olarak kabul edilemez. Daha büyük popülasyonlar üzerinde daha fazla klinik denemeye ihtiyaç vardır.

Yohimbinin Yan Etkileri Nelerdir?

Bu takviyeleri almak, birkaç potansiyel olarak tehlikeli yan etki riski taşır.

Bir çalışma, yohimbin içeren takviyelerin olumsuz etkileri hakkında Kaliforniya Zehir Kontrol Sistemine bildirilen tüm vakaları gözden geçirdi.

En sık bildirilen yan etkiler gastrointestinal sıkıntı, artmış kalp hızı, anksiyete ve yüksek tansiyondu.

Birkaç kişi kalp krizi, nöbet ve akut böbrek hasarı gibi hayatı tehdit eden olaylarla bile karşılaştı.

Bununla birlikte, bu vakaların çoğunun yan etkilere katkıda bulunmuş olabilecek, yohimbine ilaveten birkaç başka bileşen içeren ürünlerden kaynaklandığını da belirtmek gerekir.

Yohimbin Kullanmalı mısınız?

Yohimbini kullanmaması gereken pek çok kişi var. Kalp hastalığı, yüksek veya düşük tansiyon, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı ve zihinsel sağlık koşulları olan insanlar yohimbin kullanmamalıdır.

Gebe kadınlar ve 18 yaşın altındaki çocuklar da yohimbini kullanmaktan kaçınmalıdır.

Eğer erektil disfonksiyona sahipseniz ve semptomları hafifletmeye çalışıyorsanız, tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Kilo kaybı üzerine yohimbinin etkileri için mevcut kanıtlar kesin değildir. Kilo vermeye yardımcı olabilmek için yapabileceğiniz çok sayıda yaşam biçimi değişikliği vardır. 

Aşağıda listelenen durumlardan herhangi birine sahip olanlar, önce bir doktorla konuşmadan yohimbe gibi bitkisel tedavileri almamalıdır. 

Bunun nedeni, kan basıncı, kalp sağlığı, böbrek fonksiyonu ve nörotransmiter fonksiyonları gibi şeyleri etkileyebilmesidir:

– Böbrek hastalığı

– Hipertansiyon

– Anjina, göğüs ağrısı

– Gastrik ülser

– Prostatit

Bipolar bozukluk, anksiyete bozuklukları, şizofreni veya intihar eğilimleri

Çocuklar, hamile veya emziren kadınlar için yohimbe almak güvenli değildir. Bu popülasyonlar üzerindeki etkilerini değerlendirmek için çok az araştırma yapılmıştır.

Sonuç olarak;

Yohimbin, erektil disfonksiyona yardımcı olmak ve vücut kompozisyonu iyileştirmek ve kilo kaybını sağlamak için pazarlanan popüler bitkisel bir takviyedir.

Yohimbe, yohimbin takviyelerinin ana aktif maddesi olup, erektil disfonksiyonu etkili bir şekilde geliştirebileceğine dair kanıtlar vardır.

Bununla birlikte, kilo verme ve vücut kompozisyonu üzerine yapılan araştırmalar karışık sonuçlar vermektedir. 

Diğer uyarıcılarla (kafein gibi) kombinasyon halinde veya kalp hastalığı, karaciğer veya böbrek disfonksiyonu veya depresyon veya anksiyete için ilaç alırken kullanmak güvenli değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ