Yohimbin Nedir ve Ne İşe Yarar? | diyetz

  Yohimbin Nedir ve Ne İşe Yarar?

   

   

  Yohimbin, Afrika’da yaprak dökmeyen bir ağaç olan Yohimbe kabuğundan yapılmış popüler bir besin takviyesidir.

   

  Genellikle erektil disfonksiyonu tedavi etmek için kullanılır.

   

  Ayrıca, vücut geliştiriciler arasında yağ kaybına yardımcı olmak için giderek artan bir trend haline geldi.

   

  Popülerliğine rağmen, bu takviyeyi almadan önce bilmek isteyebileceğiniz bazı riskler var.

   

  Bu yazı, yohimbinin avantajları, kullanımları ve potansiyel tehlikeleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklamaktadır.

   

   

   

  Yohimbin Nedir ve Ne İşe Yarar?

   

  Yohimbin, bitkisel bir takviyedir. Batı Afrika geleneksel tıbbında cinsel performansı artırmak için uzun bir geçmişi vardır.

   

  Daha yakın zamanlarda, yohimbin çok çeşitli yaygın kullanımlarla besin takviyesi olarak satılmıştır.

   

  Bunlar erektil disfonksiyon gibi tıbbi durumların tedavisinden kilo kaybına yardımcı olmaktan oluşur.

   

  Takviye, “Pausinystalia johimbe” olarak bilinen, batı ve orta Afrika’da bulunan daima yeşil bir ağacın kabuğundan türemiştir.

   

  Genellikle kapsül veya tablet formunda satılır ve yohimbe kabuğu özütü veya yohimbin kabuğu içindeki aktif bileşen olarak satılır.

   

  Birçok kişi, vücudun alfa-2 adrenerjik reseptörleri olarak adlandırılan reseptörleri bloke ederek, yohimbinin etkili olduğunu düşünüyor.

   

  Bu reseptörler ereksiyonun önlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

   

  Bu nedenle, yohimbinin ereksiyonu önlemeye yönelik reseptörleri bloke ederek erektil disfonksiyonu hafifletmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

   

  Yohimbin, nitrik oksit salınımını da teşvik edebilir. Bu, kan damarlarının genleşmesine ve cinsel organlara giden kan akışının artmasına yol açabilir.

   

   

   

   

  Yohimbin, Erektil Disfonksiyona Yardım Edebilir

   

  Yohimbin, erektil disfonksiyonu hafifletmek için iddia edilen yetenekleri ile iyi biliniyor ancak birçok kişi bu iddianın arkasında herhangi bir bilimsel kanıt bulunup bulunmadığını merak ediyor.

   

  Yedi kontrollü çalışmanın gözden geçirilmesi, iddianın doğru olabileceğini gösteriyor. Bu çalışmada, erektil disfonksiyonun tedavisinde yohimbin plasebodan(etkisiz ilaç) açıkça daha etkili olmuştur.

   

  İncelemedeki çalışmalardan birisi, erektil disfonksiyona sahip 82 erkek üzerinde yohimbinin etkilerini inceledi.

   

  Bir aylık tedaviden sonra, hastaların % 20’sinde tam ve devam eden ereksiyonlar bildirilirken, yohimbin alan hastaların % 34’ünde semptomlarda en azından kısmen iyileşme görülmüştür. Bir plasebo alan erkeklerin sadece % 7’si iyileştirme bildirdi.

   

  Bununla birlikte, “American Urology Association” gibi kuruluşlar yetersiz kanıt ve yan etkilerin potansiyelinden dolayı erektil disfonksiyon tedavisinde yohimbin önermemektedir.

   

   

   

  Kilo Kaybı İçin Karışık Düşünceler Var

   

  Yohimbin takviyeleri, kilo kaybına yardımcı olmak ve vücut kompozisyonunu geliştirmek için pazarlanmaktadır.

   

  İlginizi Çekebilir  Kabak Çorbası Nasıl Yapılır? Kabak Çorbası Tarifleri

  Yohimbinin, yağ hücrelerinde bulunan alfa-2 adrenerjik reseptörleri bloke etme kabiliyeti, teorik olarak, yağ kaybı ve kilo kaybına yol açabilir. Birkaç kontrollü çalışma bunu değerlendirdi ve karışık sonuçlar verdi.

   

  Bir çalışma, üç haftalık bir süre için 1000 kalorilik diyet yapan 20 obez kadında yohimbinin etkilerini inceledi.

   

  Yohimbin alan kadınlar plasebo alanlara kıyasla daha fazla ağırlık kaybetti. Yohimbin takviyesi alanlar 3,6 kg ve plasebo grubundakiler 2,2 kg kaybetti.

   

  Yohimbin takviyesi ile, elit futbolcuların da üzerinde çalışıldı ve üç hafta boyunca vücut yağını 1,8 puan azalttığı bulundu. Plasebo grubunda önemli bir değişiklik bulunmadı.

   

  Öte yandan, iki kontrollü çalışma, yohimbinin kilo verme ya da yağ kaybı üzerine anlamlı bir etkisinin bulunmadığı sonucuna varmıştır.

   

  Yohimbin, bir kilo kaybı takviyesi olarak yaygın kullanım için önerilmeden önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

   

   

   

  Yohimbinin Olası Tehlikeleri

   

  Yohimbin, erektil disfonksiyon tedavisinde yohimbin hidroklorür olarak adlandırılan bir reçeteli ilaç olarak mevcuttur.

   

  Bununla birlikte, yohimbe kabuğu özütü veya yohimbin hidroklorür olarak satılan takviyeleri piyasadan kolayca temin edebilirsiniz.

   

  Yohimbinin diyet takviyesi olarak temel endişeleri, ürünün yanlış etiketlenmesi ve potansiyel olarak ciddi yan etkilerdir.

   

  Bu nedenlerden dolayı, Avustralya, Kanada ve Birleşik Krallık da dahil olmak üzere birçok ülkede yohimbinin diyet takviyeleri yasaklanmıştır.

   

   

   

  Hatalı Etiketleme Raporları

   

  Diyet takviyeleri Federal İlaç İdaresi (FDA) tarafından sıkı bir şekilde düzenlenmediğinden, elde ettiğiniz ürünün tam olarak etiketin üzerinde olduğunu garanti etmez.

   

  Harvard Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar, 49 farklı yohimbin takviyesini inceledi ve bunların % 78’inde ürün içerisinde ne kadar miktarda yohimbinin olduğunun etiketlemediğini keşfettiler.

   

  Dahası, yohimbin içeriğini etiketleyen tamamlayıcılar hatalıydı. Takviyedeki fiili yohimbin miktarı, etikette listelenen ürünün % 28 ila% 147’si arasında değişiyordu.

   

  Bu son derece önemlidir; çünkü, bu desteğin amacınızdan daha yüksek dozda alınması riski artırır, bu da zararlı yan etkilere neden olabilir.

   

   

   

  Yohimbinin Yan Etkileri

   

  Bu takviyeleri almak, birkaç potansiyel olarak tehlikeli yan etki riski taşır.

   

  Bir çalışma, yohimbin içeren takviyelerin olumsuz etkileri hakkında Kaliforniya Zehir Kontrol Sistemine bildirilen tüm vakaları gözden geçirdi.

   

  En sık bildirilen yan etkiler gastrointestinal sıkıntı, artmış kalp hızı, anksiyete ve yüksek tansiyondu.

   

  Birkaç kişi kalp krizi, nöbet ve akut böbrek hasarı gibi hayatı tehdit eden olaylarla bile karşılaştı.

   

  İlginizi Çekebilir  Sıcak Su İçmenin Faydaları Nelerdir? Sıcak Su İçmek Zayıflatır mı?

  Bununla birlikte, bu davaların çoğunun yan etkilere katkıda bulunmuş olabilecek, yohimbine ilaveten birkaç başka bileşen içeren ürünlerden kaynaklandığını belirtmek gerekir.

   

   

   

  Yohimbin Kullanmalı mısınız?

   

  Yohimbini kullanmaması gereken bir sürü insan var.

   

  Kalp hastalığı, yüksek veya düşük tansiyon, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı ve zihinsel sağlık koşulları olan insanlar yohimbin kullanmamalıdır.

   

  Gebe kadınlar ve 18 yaşın altındaki çocuklar da yohimbini kullanmaktan kaçınmalıdır.

   

  Eğer erektil disfonksiyona sahipseniz ve semptomları hafifletmeye çalışıyorsanız, tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşmayı deneyin.

   

  Bu konuda daha etkili ilaçlar geliştirildi, bu nedenle doktorlar daha az sıklıkla yohimbin hidroklorür reçete ederler.

   

  Kilo kaybı üzerine yohimbinin etkileri için mevcut kanıtlar kesin değildir. Kilo vermenize yardımcı olabilmek için yapabileceğiniz çok sayıda yaşam biçimi değişikliği vardır.

   

  Bunun için “Kolay ve Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri” okuyun.

   

  Genel olarak, yanlış etiketlemenin yaygınlığı ve potansiyel yan etkileri nedeniyle, bu desteğin alınmaması en güvenlisi olabilir.

   

  Yohimbin takviyelerini seçmeye karar verirseniz, güvenilir bir yerden satın alın.

   

  Ürünün kalite ve güvenlik açısından test edildiğinden emin olun ve içerdiği yohimbin miktarını dikkatli inceleyin.

   

  Yohimbin takviyeleri için standart dozaj yönergeleri yok. Bazı kaynaklar günde 30 mg yohimbin hidroklorür eşdeğeri veya günde yaklaşık 10 mg eşdeğerinden fazlasını almamayı önerir.

   

  Sonuç olarak;

  Yohimbin, erektil disfonksiyona yardımcı olmak ve vücut kompozisyonu iyileştirmek ve kilo kaybını sağlamak için pazarlanan popüler bitkisel bir takviyedir.

   

  Yohimbe, yohimbin takviyelerinin ana aktif maddesi olup, erektil disfonksiyonu etkili bir şekilde geliştirebileceğine dair kanıtlar vardır.

   

  Bununla birlikte, kilo verme ve vücut kompozisyonu üzerine yapılan araştırmalar karışık sonuçlar veriyor gibi gözükmektedir.

   

  Araştırmalar, yohimbin ürünlerinde yanlış etiketlemeyle ilgili birkaç vaka ortaya çıkardı. Belirtilmek gerekir ki, bu ürünü alarak potansiyel olarak zararlı yan etkilere maruz kalabilirsiniz.

   

  Bu sebeplerden dolayı, bu desteğin tamamen önlenmesi veya en azından saygın bir şirketten bir ürün satın aldığınızdan emin olmanız en güvenli olabilir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ